
Studiematerial - Riksdagen Ska ni arbeta med demokrati och riksdagen i skolan? Beställ gärna våra broschyrer, eller ladda ner dem som pdf. Riksdagen erbjuder studiematerial för olika kunskapsnivåer. Materialet kan beställas i klassuppsättningar och hålls ständigt aktuellt. Studiematerialet är helt kostnadsfritt. Grundläggande Om riksdagens roll i samhället och om hur det går till när lagar stiftas. Riksdagen – en kort vägledning Ett studiehäfte som på ett enkelt sätt beskriver riksdagens roll i samhället. Riksdagen – en kort vägledning(pdf, 2 MB)Riksdagen - en kort vägledning, arabisk version(pdf, 3 MB) Affisch: Från förslag till lag Affisch i A2-format som beskriver hur det kan gå till när en lag stiftas. Affisch: Från förslag till lag(pdf, 116 kB) Ingen kostnad Fördjupning Tre häften med fokus på riksdagens roll i samhället, hur individen påverkas av riksdagens beslut och individens demokratiska möjligheter att påverka i samhället. Riksdagen i samhället Riksdagen i samhället(pdf, 6 MB) Demokratin i samhället Ingen kostnad
Elevers möjlighet att bära slöja (burqa eller niqab) Klädsel är något som normalt bestäms av individen själv. Utgångspunkten för skolan är att visa respekt för enskilda elevers val av klädsel och liknande, särskilt när det är fråga om religiösa uttryck. År 2006 infördes nya bestämmelser om diskriminering som innebär att det inte är möjligt för skolan att ha generella förbud mot heltäckande slöja. Under vissa omständigheter och i enskilda situationer kan förbud mot en speciell klädsel godtas även om klädseln har religiös eller etnisk/kulturell bakgrund. Det gäller om klädseln väsentligt skulle försvåra kontakten mellan lärare och elever, eller skulle medföra särskilda risker vid laborationer, eller i vissa fall kan begränsas på grund av hygienregler. Kommunikation på flera sätt Kommunikation och samspel mellan lärare och elev samt mellan elever är grundläggande för verksamheten i skolan. Lärarens ansvar att anpassa undervisningen Särskilda risker och hygienregler Om en identifikation behövs Elever med heltäckande slöja i skolan (227 kB)
RESAN FacebookTwitterGoogle+Pin ItBuffer Lärarhandledning – resan del 1 Resan – schema 1Kaptenens logg 1Lastlistan Lärarhandledning – resan del 2Kaptenens logg del 2Kaptenens logg del 2 – markeradResan – schema del 2 Resan – schema del 3Lärarhandledning-resan-del-3kaptenens-logg-del-3kaptenens-logg-del-3-markeradkompassövningar lärarhandledning-resan-del-4resan- schema – del-4kaptenens-logg-del-4kaptenens-logg-del-4-markeradkaptenens-logg-del-4-enklare-typsnittKarttecken Schema resan-del-5lärarhandledning-resan-del-5kaptenens-logg-del-5kaptenens-logg-del-5-markeradkaptenens-logg-del-5-enklare Resan del 6Lärarhandledning – resan del 6Kaptenens logg del 6Kaptenens logg del 6 – lättlästKaptenens logg del 6 – markerad ASL och mycket mer Rapportera felaktigheter
Lektionsstruktur på Spångholmsskolan Att alla elever möter en liknande lektionsstruktur på alla lektioner, för olika lärare, gynnar elevers möjligheter till att prestera bra. Det skapar en homogenitet och en förutsägbarhet som alla barn och unga mår bra av. Grundtanken är att vi ska hjälpa eleverna att “kroka fast” den aktuella lektionen i en föregående och på så sätt hjälpa dem att skapa ett sammanhang och en förståelse för den aktuella lektionen. En tänkt lektionsstruktur kan se ut enligt följande: Uppföljning Vulkanutbrott (återkoppla till det som gjordes förra lektionen som handlade om vulkanutbrott). Mål Lära oss om orsaker till tsunamis och dess verkan. Uppgift Se ett filmklipp om tsunamis, gruppdiskussion utifrån frågor. SammanfattningGemensam diskussion och skriftlig sammanfattning utifrån filmen och diskussionerna. Avstämning Vad lärde vi oss idag? Nästa lektionVi kommer att prata om jordbävningar
Prövning och validering En prövning görs utifrån de nationellt fastställda kunskapskraven. Bestämmelserna om bedömning och betyg i läroplanerna gäller också vid prövning. Det innebär till exempel att läraren vid betygssättningen ska utnyttja all tillgänglig information om elevens kunskaper i förhållande till de nationella kunskapskraven och göra en allsidig bedömning av dessa kunskaper. Vid en prövning ska alltså alla betygssteg vara aktuella, det vill säga eleven ska kunna få något av betygen A-F vid en prövning. Det finns inte någon begränsning av hur många gånger eleven kan genomgå prövning i samma ämne eller kurs. I likhet med bedömning i samband med undervisning kan varierande bedömningsformer användas vid prövning. Statens skolinspektion har i sin tillsyn funnit att en skola som regelmässigt genomfört prövningar enbart på del eller delar av kurser, fortsättningsvis måste genomföra prövningar på hela kursen.
Material för undervisning i nordiska språk Språkgemensamma resurser Grannspråk – lektionsförslag i danska och norska Materialet innehåller 40 lektionsförslag som alla behandlar danska eller norska. Huvuddelen av övningarna riktar sig till årskurs 4-9 men det finns även övningar för förskolan, årskurs 1-3 och gymnasieskolan. Alla övningar lämpar sig att arbeta med inom svenskämnet, flera passar också bra till ämnesintegrerade arbetspass mellan svenska och till exempel musik eller hem- och konsumentkunskap. (1-3, 4-6, 7-9, Gy) Grannspråk Undervisningsplattformen Norden i skolan En samnordisk undervisningsplattform som ger lärare och elever stöd i att arbeta med danska, norska och svenska, både i grundskolan och på gymnasiet. Undervisningsplattformen Norden i skolan Nordiska ordboken Tvärslå Tvärslå är en nordisk webbaserad ordbok utvecklad i ett samnordiskt projekt mellan nordiska universitet. Nordiska ordboken Tvärslå (KTH) Bilder på Norden Bilder på Norden (Nordiska ministerrådet) Creative Commons i skolan Bildordboken Lexin Danska Norska
Förstå, värdera, tolka och skapa - Jennys julkalender den 14 december 2018 Den digitala kompetensen finns numera inskriven i våra läroplaner. Fortfarande är vi dock många som funderar över vad det är eleverna ska göra för att utveckla en digital kompetens. Vilka verktyg ska de använda? I början av december publicerade Statens Medieråd och Mediekompass ett material med titeln Publicistguiden. I denna guide finns samlat fakta och information vad gäller journalistiskt skrivande. Kopplat till guiden finns MIK för mig och Mediekompass lektionstips. En annan spännande övning är att leta efter dold reklam i olika medier. Internetstiftelsen har också tagit fram flera lektionsförslag kopplat till digital kompetens. Viralgranskaren granskar nyheter som blir virala genom sociala medier. Skolverket har också tagit fram material för lärare kring digital kompetens.
SVENSKA 6-9 Språkutvecklande arbetssätt i undervisningen - Charlotta Granath Skolverket lyfter här att alla ämnen har ansvar för att arbeta språkutvecklande, samtidigt måste vi också tänka över och hitta arbetssätt för hur vi gör detta. I Skolverkets text som jag länkar till här ovan lyfts: ”För att elever ska kunna tillägna sig ämneskunskaper så måste de få tillgång till ett specifikt fackspråk. Varje nytt ämne har ett karakteristiskt språk som eleverna måste erövra (…) Lärare ska hjälpa eleverna med språkutveckling, skapa kommunikativa lärandemiljöer och ge eleverna tydliga instruktioner och vägledning (t.ex. om hur man skriver labbrapporter, instruktioner, recensioner, uppsatser o.s.v.).” I SO-ämnen, liksom i övriga ämnen, finns fackspråk och olika begrepp. Skolverkets serie med fyra filmer; ”Från vardagssnack till skolspråk”, tar upp det språkutvecklande arbetssättet. Att sakna ord Att se mönster och strukturer Att stötta elevens lärande Att låta alla lyckas – Varför är ett språkligt perspektiv viktigt att föra med sig in i undervisningen i SO?