background preloader

Uprchlíci II

Facebook Twitter

Část uprchlíků v Drahonicích zahájila hladovku, obávají se deportace. 11. listopadu 2015 v 07:34 Uprchlíci v Drahonicích tvrdí, že jsou v zařízení vězněni, a obávají se deportace (ilustrační foto)Foto: ČTK Více než čtyři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku zahájily hladovku.

Část uprchlíků v Drahonicích zahájila hladovku, obávají se deportace

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se obávali toho, že budou vráceni do zemí, odkud pocházejí. Ve stejný den totiž ministerstvo odvezlo přibližně 40 migrantů v rámci dublinských opatření do jiné evropské země. Rozumek: Know-how ministerstva vnitra? Chovat se tak, aby žádný uprchlík už do Česka nepřišel. DATOVÁ ŽURNALISTIKA. (Text původně vyšel pod názvem Obnažené hodnoty v A2larmu.)

DATOVÁ ŽURNALISTIKA

Na mé poslední návštěvě u filmového kritika, publicisty, překladatele a bytostného levicového intelektuála Antonína Jaroslava Liehma u při příležitosti dokumentární rekapitulace jeho života (a tudíž i velké části naší novodobé historie) se řeč stočila na Velkou hospodářskou krizi z konce dvacátých let. „Tehdy, to jsem byl ve třetí třídě, přišla třídní učitelka s oznámením, že počínaje dneškem musí si každý zámožnější spolužák brávat nějakého z chudších minimálně dvakrát týdně k sobě domů na oběd. Willkomen. Dnes je možné přejet z Česka do Německa a vůbec si nevšimnout kdysi tak přísně střežené hranice.

Willkomen

Nikdy za posledních sto let nebyla cesta k našim západním sousedům tak snadná a bez překážek a oni nám nikdy nebyli tak blízko. A přesto obrazy přicházející minulý týden zpoza Šumavy působí jako z jiné, velmi odlišné civilizace. Máme právo omezovat imigraci. Rozbíjet lodě mafii, postavit zdi kolem Evropy, zavést elektřinu do uprchlických táborů, pořádně patrolovat hranice.

Máme právo omezovat imigraci

A pokud někoho přijímat, pak po pečlivém výběru. Když v červenci zasedal český parlament a jednal o rostoucí vlně uprchlíků, nápady z poslanců jen padaly. Které z nich ale mohou skutečně pomoci? Hovořili jsme o tom se šéfem organizace, jež má v popisu práce rozumět situaci v zemích, z nichž uprchlíci do Evropy přicházejí. EXODUSText je součástí speciálu Respektu o uprchlické krizi, v rámci něhož odemykáme reportáže, komentáře a další tematické texty jako náš příspěvek k lepší orientaci české společnosti. Málokterý pojem je tak zprofanovaný jako slovo krize. Střípky ze Švédska – nevypadá to, že by si tam šlapali po štěstí. Sociální ráj versus neúnosné daně, fungující multikulturní společnost versus nezvládnutá imigrace a prudký růst kriminality, úžasné místo k životu versus liberalizovaný chaos – mnoho protichůdných označení u nás dostává současné Švédsko.

Střípky ze Švédska – nevypadá to, že by si tam šlapali po štěstí

Vyplatí se proto situaci posoudit na místě. Krátký turistický pobyt pochopitelně neumožní kvalifikovaně nahlédnout třeba za finanční oponu jednotlivých domácností. To, co je viditelné, ale naznačuje, že zdejší vysoké ceny jsou pro místní zvládnutelné, při zběžném pohledu v ulicích se navíc zdá, že onen blahobyt je dostupný prakticky všem. Tania Dumbrava: Dočká se Česko své Cucule? V poslední době jsem vlivem medií a někdy protivného až protiprávního vyjadřování na sociálních sítích měla tendenci propadávat beznaději a cynismu.

Tania Dumbrava: Dočká se Česko své Cucule?

Nikdo nebude akceptovat uprchlíky v České republice, nedejbože jim pomáhat! Nemluvě o uspořádání nějaké kampaně nebo sbírky na jejich podporu, což se jinak v okolních státech děje. Někteří lidé sledují jenom nedostatky islámu a tím si posilují své přesvědčení, že všichni muslimové chtějí v Evropě zavést šáriu a znásilnit naše ženy dcery. Podobně i já jsem začala sledovat jen nenávist na internetu, až jsem došla k závěru, že se s tím nedá nic dělat. Řekni, kde ti Češi jsouPřemýšlím, odkdy se solidarita a humanismus staly nadávkou. V poslední době se ale začaly objevovat i jiné hlasy. Tania Dumbrava: Petře Hůlové: ne o strachu, ale o xenofobii hovořme otevřeně. V pondělním rozhovoru na DVTV řekla spisovatelka Petra Hůlová, že je v pořádku otevřeně mluvit o strachu z uprchlíků.

Tania Dumbrava: Petře Hůlové: ne o strachu, ale o xenofobii hovořme otevřeně

Už dlouho jsem čekala na někoho, kdo toto řekne před kamerou. Souzním, souhlasím. Pevnost Evropa, věznice Česko. Uprostřed světa plného válek existuje enkláva míru.

Pevnost Evropa, věznice Česko

Bezpečný kontinent, který je spojen v solidární unii, který pochopil, že svobodný pohyb obyvatel je možný a rozhodl se zrušit hranice. Kontinent poučený historií světových válek, vědomý si hrůz genocidy, nebezpečí fašismu. Kontinent, jenž se stal vzorem pro mnoho lidí, kteří neměli to štěstí se narodit do tak svobodného světa. Jeho státy představují naději pro statisíce lidí za hranicemi Evropy. Uprostřed nepokojů, bojů a válek sní o poklidném žití někde mezi námi. Než zavřeme hranice, měli bychom vědět, co vlastně opevňujeme.

Jaké to asi je umírat žízní na přeplněné lodi, když vás na živu drží jen naděje, že na konci této cesty čeká krásný nový svět, svoboda? Proč mnozí Češi reagují tak nenávistně a nelidsky vůči uprchlíkům? 133 6 Google +0 0 0 V reakci na článek Co dělat" z 26.9. jsem se pokusil zkonkretizovat pár mých dojmů, které by mohly přispět k pochopení současné nehezké situace v ČR a případně i k odpovědi na onu položenou otázku, píše Michal Kokeš.

Proč mnozí Češi reagují tak nenávistně a nelidsky vůči uprchlíkům?

Myslím, že v dosavadních diskusích s cílem pojmenovat příčiny obludného postoje velké části české veřejnosti dosud příliš silně nezazněly následující aspekty, které vnímám jako poměrně zásadní. 1) Pasivní odklon do klidného a pohodlného soukromí, které od člověka kromě rutinní práce a dalších nezbytných aktivit od člověka prakticky nic nevyžaduje. Nejsilněji je toto zakódováno z normalizace 70. a 80. let. Osobně si pamatuji, že na otázku, proč člověk neprotestuje, byla obvyklá odpověď zhruba ve smyslu, že to přece nemá smysl, protože chleba stejně levnější nebude. 2) Neschopnost veřejně podporovat nějaké pozitivní hodnoty a záliba v negativním vymezování a ostrakizaci veřejně zvolené oběti spolu s celkovou hrubostí veřejné diskuse. Kde a jak dlouho je v Česku? Projděte si cestu uprchlíka. Existuje několik „typů“ migrantů, kteří se dostanou na území České republiky.

Kde a jak dlouho je v Česku? Projděte si cestu uprchlíka

Velice často se dostávají do Česka, když cestují z Maďarska (kam uprchlíci proudí zejména ze Srbska – tzv. balkánská cesta) do Německa, což často bývá jejich cílová destinace. Hranice střeží celníci a cizinecká policie, která dělá razie například v mezinárodních rychlících z Budapešti do Berlína. SVĚT: Několik slov k uprchlíkům. Fotografie lodí s migranty na Středozemním moři jsou plné mladých mužů, kteří rozhodně nevypadají ani na Syřany, ani na Libyjce, kteří by měli velmi dobrý důvod prchnout do Evropy před IS.

Kým jsou a proč jdou zrovna sem? Pokud jde o Syřany, tam je věc poměrně jasná. Nikdo nemůže po civilistech chtít, aby do jednoho bojovali proti Islámskému státu – stejně jako nikdo nemohl chtít po českých civilistech v roce 1940, aby se zbraní v ruce bojovali proti Třetí Říši. To je prostě nerealistické. Vzhledem k tomu, že na územích dobytých Islámským státem mohou žít pouze kolaboranti a kdokoliv jiný, je-li mu život milý, prostě uprchnout musí, je jasné, že vznikne uprchlická vlna.

Fakta

Mediální práce. Příběhy uprchlíků. Historické paralely. Benjamin Kuras: Migrační vlna tsunami přivádí lidi, kteří v naší západní civilizaci pokračovat nebudou, nechtějí a nezajímá je. Jaké jsou příčiny hrozícího zániku západní civilizace?

Co můžeme změnit? Proč odborníci předpovídají letošní krach světového finančního systému? Hostem Martiny Kociánové byl česko-anglický spisovatel, dramatik, překladatel a publicista Benjamin Kuras. Nelíbí se jim ubytování, stěžují si na jídlo. Mezi uprchlíky v Německu se stupňuje násilí. 2. října 2015 v 17:32 Německé ubytovny jsou přeplněné. Migrační manifest. Perly politiků o uprchlických kvótách. Čeští politici našli v posledních týdnech v některých případech až vášnivou zálibu v negativních komentářích směrem k uprchlíkům, případně lidem, či státům volajícím po solidaritě s nimi. Pojďme se špetkou ironie probrat komentáře přijatých uprchlických kvót v podání čelních figur naší současné politické scény.

Bohuslav Sobotka „Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize.“ (Zdroj A). Pokud se touhle logikou řídí i premiérův lékař, tak doufám, že předseda vlády nedostane letos v zimě angínu. Pavel Šafr: Žijeme v ohlušujícím tichu. Šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr v rozhovoru o proměnách mediální scény, rozdělené společnosti a atmosféře strachu. Pavel Šafr byl šéfredaktor Lidových novin, Mladé fronty DNES, Blesku a Reflexu. V současnosti vede zpravodajský web Svobodné fórum a je jedním ze zakladatelů sdružení Free Czech Media. Tato organizace deklaruje mimo jiné smysl své činnosti ve sledování mocenského nátlaku na práci novinářů a upozorňování na riziko koroze demokratických poměrů v ČR. Jsou ale novináři skutečně pod mocenským nátlakem? Jak vnímá Pavel Šafr současnou českou mediální scénu, uprchlickou krizi a proč tak výrazně vystupuje proti Andreji Babišovi?

The exhibition. Galerie: 12 kreseb, které ukazují předsudky proti uprchlíkům. Jiří Kubička: Je xenofobie nemoc? Čeští politici jen naslouchají morální panice. Ve zdejší diskusi o imigrační krizi zdaleka nepadají jen racionální argumenty. Debatu naopak ovládá strach, který se projevuje nenávistí, vytvářením předsudků a nepodložených historek o imigrantech.

Psychologové tento jev znají a označují ho jako morální paniku. „Je to stav, kdy veřejné mínění začne reagovat panicky a vzhledem k reálné hrozbě iracionálně a chaoticky - protože ‚už nic nebude jako dříve‘. Společnost propadne dojmu, že se blíží záhuba skoro všeho: kulturních i mravních hodnost, blahobytu a bezpečí,“ vysvětluje psycholog masových komunikací Peter Lelovič. Šimon Pánek: Xenofobie českých médií a neschopnost politických elit je skandální. Migrant crisis: EU ministers approve disputed quota plan. Články názorové. Milá Evropo. Uprchlický tábor v Jordánsku. Říkají jí Champs Élysées, ale tato obchodní ulice uprostřed uprchlického tábora Zátarí svou pařížskou jmenovkyni rozmanitostí daleko předčí. Syria Regional Refugee Response - Jordan. This briefing note summarizes the recent Workshop on Engaging Men and Boys in SGBV Programming.

Skuteční samaritáni: Jordánsko pomáhá uprchlíkům víc než Německo. Česká vláda a celá Evropská unie musí ukázat lidskost. Člověk v tísni k problematice uprchlíků a migrace. Břetislav Tureček: Podle EU se máme postarat o 525 uprchlíků. Kdo ale zajistí, že tu zůstanou? Uprchlíky, kteří se dostanou do Evropy, hodlá Brusel nově rozdělovat mezi všech 28 členských zemí na základě kvótFoto: ČTK/AP, Carl Osmond Jako přerozděluje miliardové dotace, tak teď Evropská unie navrhuje přerozdělit uprchlíky. Realita za výrobou nenávisti. Jak se šíří nenávist: Případ Islám v ČR nechceme.

Jiří Pehe: Ostnatý drát máme v hlavě. RESPEKT. Fotoreportér Jan Šibík: Chci se věnovat tématu uprchlíků. Irituje mě nesnášenlivost Čechů. Odborník na Blízký východ: Pošlete uprchlíky zpět do Sýrie. Válčit proti Islámskému státu! Vznikne v Evropě nová železná opona? „Migranti utíkají před tím, čeho se bojíme i my,“ říká ředitel Centra pro integraci cizinců. Ivana Ünlüová z Úřadu vysokého komisaře OSN: Většina uprchlíků z Afriky se chce vrátit.

Druhá strana

Petr Vavrouška se vydal s uprchlíky balkánskou cestou. Rozbrečel jsem se, přiznává. Německé divadlo přibližuje utrpení uprchlíků. Zájemce zavírá do kamionu. Do Mnichova během neděle dorazilo 8600 uprchlíků, Merkelová čelí kritice. Jak si Plesl osedlal Konvičku. Jan Sládek: Nad strachem z uprchlíků mají největší moc média - Strana zelených. Budou uprchlíci jen levná pracovní síla? Tohle se od nich můžeme naučit, tvrdí Pavel Maurer. Jak se šíří nenávist: Případ Islám v ČR nechceme. NOVINKY - Meta, společnost pro příležitosti mladých migrantů – Meta, foundation for opportunities for young migrants – Meta, fondation pour les opportunités des jeunes migrants. Uprchlíci vítejte! Němečtí a rakouští studenti ubytovávají migranty ve sdílených bytech. Prolomit vlny s Petrou Hůlovou: Přestaňme se tvářit nadřazeně vůči těm, kdo se bojí uprchlíků. Česko je pro uprchlíky spíš tranzitní země, o azyl žádají jen jednotlivci. Hergot! s Jumperem: Křesťanský anarchista v Kurdistánu. Jaroslav Franc, teolog.

Český rozhlas Radio Wave (archiv - Hergot!) Na rakouském venkově si uprchlíci rychle zvykají, místní na ně mění názor. Kolik stojí pevnost Evropa? A kdo na ní vydělává? Z hlediska migrace bych se víc bál pracovitých, houževnatých a tvrdých Číňanů než muslimů, říká Václav Cílek. Václav Cílek: Obávám se klimatické krize, která donutí celé národy k obrovské a nekontrolované migraci! A stačí už málo.

Prolomit vlny: Pomýlený plán Velké Británie špehovat „džihádistické školáky“ Otevřený dopis premiérovi ČR kvůli přijímání uprchlíků. No Borders - Photos du journal. Těla mrtvých uprchlíků mají probudit svědomí evropských politických špiček. Evropská unie vrací zpět do Kosova tisíce uprchlíků. Šanci získat azyl nemají. Atény, Blockupy a Evropa: Demokracie a solidarita nemají hranice. Mrtví uprchlíci přicházejí do Berlína.

Kteří uprchlíci nás skutečně ohrožují? Zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích! Prolomit vlny: Česká média dělají z uprchlíků nájezdníky s iPhony. Uprchlíci ze Sýrie zaplavují řecký ostrov Kos. Řecko doufá v pomoc zemí EU. Evropská komise chce, aby Česko přijalo přes 1850 uprchlíků. Česko neodmítá uprchlíky, ale systém jejich přidělování, vysvětluje poslanec Benešík. Hovorů o islámu se nesmí zmocnit štvavé facebookové skupiny, říká Ostřanský. Plán EK počítá s přijetím tisíců uprchlíků. K solidaritě Brusel vyzývá i Čechy. Cizinci v zemi zdejší: Čím dál cizejší, čím dál nesnášenější - Aktuálně.cz. Česko: Kvóty ne! Uprchlíky ne! Někdo jiný ať se o ně postará - Aktuálně.cz.

Evropská unie by přežila ve vládě i Tomia Okamuru. - holzerfilip.blog.respekt.ihned.cz. Stěhování národů v 21. století (část 2) Jednotná azylová politika by EU rozložila. Nepřítelem nejsou uprchlíci, ale pašerácká mafie. Kdo se bojí uprchlíků? aneb migrační mytologie. » Prohlášení: Zastavme další tragédie ve Středozemním moři – otevřme bezpečné cesty pro uprchlíky do Evropy. Rozcestí mimo civilizaci aneb emigranti v divočině - literatura - recenze - NeKultura.cz - denně o kultuře a zdarma. Nelegálních migrantů rapidně přibývá, přes Česko se snaží dostat na Západ. Británie má morální povinnost přijmout uprchlíky ze svých válek. Expert: Zašpuntovat hranice Evropy? Migranti si vždycky najdou cestu.

KOMENTÁŘ: Gesta nestačí. Česko se tváří, že se ho uprchlíci netýkají. Rozhovor s Hynkem Pallasem: Imigrace je celoevropský problém. Průzkum ČRo: EU by měla aktivněji řešit problémy třetího světa, míní 75 procent Čechů. Migrant shipwreck: one child’s journey from Somalia to the shores of Italy.