background preloader

II wojna światowa

Facebook Twitter

Suchość w ustach (kserostomia) - Wylecz.to. Czym jest suchość w ustach?

Suchość w ustach (kserostomia) - Wylecz.to

Suchość w ustach (kserostomia) to zaburzenie polegające na zmniejszonej produkcji śliny przez ślinianki, szczególnie przyuszne. Kserostomia może być wynikiem: zapalenia ślinianek,silnych bodźców stresowych,innych chorób (w tym zmian nowotworowych gruczołów ślinowych). Kserostomii nie należy mylić z suchością jamy ustnej wynikającej z długotrwałej gorączki bądź pojawiającej się w upalne dni, kiedy nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Długotrwała kserostomia jest bardzo niebezpieczna, ponieważ niewystarczająca ilość śliny, i w konsekwencji długotrwałe wysuszenie śluzówki jamy ustnej, prowadzi do niebezpiecznych dolegliwości.

Ślina pełni wiele funkcji: nawilża jamę ustną;ułatwia połykanie;wspomaga trawienie pokarmów w jego pierwszym etapie (trawienie cukrów rozpoczyna się już w jamie ustnej);chroni przed nadmiernym rozwojem niekorzystnej flory bakteryjnej, a tym samym ogranicza ryzyko rozwoju nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy. Zbrodnia w Nemmersdorf. Co naprawdę zdarzyło się w Prusach Wschodnich?

Na początku 1945 r. przez dzisiejsze ziemie północnej i zachodniej Polski, które wówczas wchodziły w skład walącej się w gruzy III Rzeszy Niemieckiej, przetoczył się walec dyszącej żądzą zemsty Armii Czerwonej.

Zbrodnia w Nemmersdorf. Co naprawdę zdarzyło się w Prusach Wschodnich?

W połowie stycznia, w ramach potężnej zimowej ofensywy sowieckiej armii Prusy Wschodnie dostały się w kleszcze dwóch frontów. 13 stycznia operację wschodniopruską rozpoczął 3 Front Białoruski dowodzony przez generała Iwana Czerniachowskiego - najmłodszego generała Armii Czerwonej, późniejszego kata polskiego podziemia niepodległościowego. W wydanym dla swoich podwładnych rozkazie Czerniachowski napisał m.in.: ''Teraz stoimy przed jaskinią, z której napadł na nas faszystowski agresor. Zatrzymamy się dopiero wtedy, gdy zrobimy porządek. Nie będzie litości dla nikogo. Lucjan "Sęp" Wiśniewski - drapieżny ptak z AK. "Piraci" II wojny światowej. • Niemcy wykorzystywali statki handlowe i pasażerskie do zatapiania jednostek aliantów • "Korsarze" mieli ukryte uzbrojenie, statki nie wyglądały na okręty wojenne • 7 niemieckich "korsarzy" do 30 listopada 1941 roku zatopiło lub zajęło 95 alianckich statków Pierwszy raz Niemcy wysłali w morze okręty korsarskie, zwane rajderami, w 1914 roku.

"Piraci" II wojny światowej

Do koncepcji uzbrojonych statków handlowych atakujących pojedyncze jednostki wroga hitlerowska III Rzesza powróciła już na początku II wojny światowej. Sklasyfikowano je jako krążowniki pomocnicze (Handelsstörkreuzer - HSK), podzielone na lekkie i ciężkie. W Trzeciej Rzeszy na krążowniki pomocnicze przebudowano "Cairo" "Ems", "Kurmak", "Goldenfels", "Kandelfels", budowany w Gdańsku dla Polski "Bielsko" (służył początkowo jako szpitalny "Bonn"), "Neumark" "Steiermark" "Santa Cruz", "Togo" oraz "Glengarry", przejęty przez Niemców w 1940 roku. Jako rajderów użyto dziewięciu z nich.

Misja Jana Karskiego w USA. Dlaczego Zachód zignorował zagładę Żydów? Polecamy artykuł:Jan Karski - emisariusz Tajnego Państwa Z wizytą Karskiego w Stanach Zjednoczonych polski rząd na uchodźstwie wiązał bardzo duże nadzieje.

Misja Jana Karskiego w USA. Dlaczego Zachód zignorował zagładę Żydów?

Celem misji było uzyskanie poparcia polskiej racji stanu oraz pomocy materialnej dla podziemia. Oprócz tego, relacje dotyczące niemieckiej polityki eksterminacyjnej miały skłonić społeczność międzynarodową do działania. Dla Karskiego USA to nie był jedynie kraj Waszyngtona i Lincolna, ale również Kościuszki i Pułaskiego. Polowanie na "czarownice" - polscy piloci w walce z V-1. Polacy zapisali piękną kartę w historii lotnictwa II wojny światowej.

Polowanie na "czarownice" - polscy piloci w walce z V-1

Walka pilotów spod biało-czerwonej szachownicy w Bitwie o Anglię, to jedno z największych dokonań polskiego oręża w tym czasie. Słabiej spopularyzowany, a bezsprzecznie niemniej bohaterski był udział polskich dywizjonów myśliwskich w ochronie Wysp Brytyjskich przed niemieckimi bezzałogowymi samolotami-pociskami V-1, potocznie zwanymi "latającymi bombami" lub bardziej dosadnie "czarownicami". Tarcza antyrakietowa. Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Brygada Świętokrzyska NSZ uratowała kilkaset Żydówek. 5 maja 1945 roku Żydówki zostały oddzielone od reszty więźniarek i SS-mani już mieli przystąpić do egzekucji, kiedy nagle rozległ się głośny okrzyk "Hurrrrrrra!

Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Brygada Świętokrzyska NSZ uratowała kilkaset Żydówek

" i między barakami pojawili się polscy żołnierze. Pędzili w stronę Niemców w pełnym umundurowaniu, w rogatywkach na głowach i z pistoletami maszynowymi w rękach. Na SS-manów posypały się kule i granaty. To Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych przybyła na odsiecz. 1000 ocalonych. Indianie, którzy pokrzyżowali plany wojenne Niemcom. Facet.wp.pl | 2015-04-23 (10:29) | 158 opinie warhistoryonline.com/PD Czy gdyby nie Indianie losy I i II wojny światowej potoczyłyby się inaczej?

Indianie, którzy pokrzyżowali plany wojenne Niemcom

Jedno jest pewne, wsparcie żołnierzy z plemion Czoktawów czy Nawahów w wielu newralgicznych momentach obu globalnych konfliktów pozwalało Amerykanom na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Wszystko dzięki używanym przez Indian dialektom, które umożliwiały „kodowanie” rozkazów i pozwalały na zachowanie w tajemnicy strategicznych planów dotyczących kolejnych amerykańskich operacji. Indianie okazali się na tym polu bardziej niezawodni niż najlepsze maszyny szyfrujące. Krystyna Winiarz przetrwała najazdy Hitlera, Stalina i rzeź UPA, skrzywdzili ją Polacy. Krystyna Świątoniowska urodziła się w 1930 roku w Brzyskiej Woli.

Krystyna Winiarz przetrwała najazdy Hitlera, Stalina i rzeź UPA, skrzywdzili ją Polacy

Jej rodzice, tata Józef i mama Kazimiera, byli nauczycielami. Ojciec był piłsudczykiem i kierownikiem szkoły w tej pięknej wiosce - bo należy przyznać, że przed wojną Brzyska Wola to jedno z piękniejszych miejsc na ziemi. Nieopodal szkoły, w której na piętrze mieszkała rodzina Krysi, znajdował się zarybiony staw, niedaleko leśniczówka i piękne lasy. A całe te ziemie należały kiedyś do majątku hrabiego Potockiego. Do czasu wybuchu wojny we wsi zgodnie żyli Polacy i Ukraińcy. Kiedy wybuchła wojna, Polska została rozdarta przez Niemcy i Związek Sowiecki, a nowa granica została ustanowiona m.in. na Sanie. W czerwcu 1941 r. armia Hitlera ruszyła na swego niedawnego sojusznika i czołgi z czarnymi krzyżami dotarły daleko na wschód, rozpętując kolejny długoletni wyniszczający konflikt.

Magdalena Grzebałkowska dla WP: rok 1945 czasem spokoju? To naiwny stereotyp. "Żydziaki" przeżyły, to rzucano w nich kamieniamiAdam Przegaliński: Zaskoczył mnie Pani reportaż o żydowskim domu dziecka w Otwocku pod Warszawą, nie wiedziałem o jego istnieniu.

Magdalena Grzebałkowska dla WP: rok 1945 czasem spokoju? To naiwny stereotyp

Było tam po wojnie 130 dzieci, m.in. Hanna Krall. Magdalena Grzebałkowska: Ja też nie miałam pojęcia o żydowskich domach dziecka po wojnie. Okazuje się, że to zwykła ignorancja, inni wiedzieli. Szukając jakiegoś tematu żydowskiego spotkałam się z panią Barbarą Engelking-Boni i ona zachęciła mnie do pisania na ten temat. Radzieckie snajperki w II wojnie światowej.

Bladym świtem 8 sierpnia 1941 roku radzieccy żołnierze leżeli wciśnięci w ziemię pośród strzaskanych kikutów drzew, które jeszcze wczoraj były lasem.

Radzieckie snajperki w II wojnie światowej

Wśród nich była Ludmiła Pawliczenko, przepatrywała okolicę przez lunetę karabinu Mosin-Nagant. Tego dnia na Odessę mieli uderzyć Niemcy, a ona - wraz z tysiącami innych żołnierzy - dostała rozkaz, by zatrzymać nazistowską nawałnicę. Kobieta skamieniała, gdy krzyż celownika spoczął na grupce żołnierzy Wehrmachtu. Przemykali ostrożnie zboczem wzgórza, przekonani o tym, że nikt ich nie widzi, kilkaset metrów od wpatrującej się w nich snajperki. Wycelowała w pierś jednego z piechurów i pokrętłami skalibrowała lunetę. Sekundy później, zarośla naprzeciwko jej pozycji eksplodowały ogniem wrogiego cekaemu. Największe czołgi II wojny światowej. W czasie II wojny światowej podstawowymi niemieckimi wozami bojowymi były: czołgi Pz IV, działa szturmowe StuG i niszczyciele czołgów Marder. Nazwy te jednak rzadko pojawiają się we wspomnienia alianckich i sowieckich żołnierzy.

Dużo częściej wymienia się niemieckie czołgi Tygrysy, a przecież wyprodukowano dwadzieścia razy mniej niż egzemplarzy wspomnianej niemieckiej "wielkiej trójki". I chociaż zbudowano ich bardzo niewiele, chociaż stały się wyposażeniem zaledwie kilkunastu batalionów i trudno było spotkać je na polu walki - to właśnie Tygrysy wzbudzały u przeciwnika największy strach. Gdy Tygrys pojawił się na froncie jesienią 1942 roku, był maszyną wyprzedzającą swoje czasy. O ile przeciwko Pz IV, Stugom i Marderom doskonale spisywały się i brytyjskie Cromwelle, i amerykańskie Shermany, i sowieckie T-34, to przez długi czas nie było żadnych czołgów porównywalnych z Tygrysami. Śmigłowce w armiach USA i III Rzeszy w II wojnie światowej.

Pierwszy raz śmigłowce zostały użyte podczas walk w Europie i na Dalekim Wschodzie pod koniec II wojny światowej. Najlepsze osiągi miały maszyny służące w Luftwaffe. Ich maksymalna prędkość wynosiła 182 km/h, a prędkość wznoszenia - 523 m/min. Nad tym naprawdę pracowali alianccy naukowcy - Galeria. Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią ~ja 2015-04-15 (12:48) 20 godzin i 17 minut temu Mam do zaoferowania Anglikom dodatkowo : 1. Pasta do grania na trąbce 2. Ukradli Hitlerowi Wunderwaffe - Ciekawe.onet.pl. - Tłukli mnie. Tłukli niemiłosiernie - zaczyna swą opowieść Jan Kuma z Olszewki na Krajnie. W Armii Krajowej miał pseudonim Okoń. - I nie mogę zrozumieć, że bił mnie Polak. Stany Zjednoczone nie przyjęły żydowskich uchodźców z III Rzeszy. Rząd USA nie przyjął statku z 937 żydowskimi uchodźcami z III Rzeszy. Franklin Delano Roosevelt okazał się nieugięty, mimo że żydowscy uchodźcy napisali do niego wstrząsającą prośbę o łaskę. Roosevelt uznał ich za "element niepożądany".

Wielu z nich trafiło później do komór gazowych. Wielkogermańska Rzesza - nazistowska wizja powojennej Europy. Potworność za potworność. Gwałty na Niemkach podczas II wojny światowej. Wtorek 1 maja 1945 roku w Berlinie cuchnął alkoholem. W święto Pracy tysiące radzieckich żołnierzy opijało zdobycie stolicy nazistowskich Niemiec. Na ulicach nie było mieszkańców.

70 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Gdańsk. Piękne i niebezpieczne - kobiety w akcjach likwidacyjnych polskiego podziemia. Tygrysy - najlepsze czołgi II wojny światowej? Gdy jednak dokładniej studiuje się tę owianą legendą walkę, na jaw wychodzą niewygodne dla Tygrysa fakty. Większość spośród 30 zniszczonych wozów bojowych stanowiły zaparkowane na poboczach dróg opancerzone brytyjskie ciągniki artyleryjskie Universal Carrier. Załoga Wittmana zniszczyła także trzy lekkie czołgi Stuart oraz dwa nieuzbrojone czołgi obserwatorów artyleryjskich. Inwazja na Sycylię - wielki wyścig Pattona i Mongomery'ego. "Zabijać, zabijać i jeszcze raz zabijać". 70. rocznica zbombardowania Drezna. Piotr Zychowicz dla WP.PL: dzięki ugodzie z Berlinem można było uratować życie setek tysięcy Polaków. Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska: Po co napisał pan tę książkę?

Przysporzy panu jeszcze więcej wrogów niż poprzednie.Piotr Zychowicz: - Uważam, że będzie dokładnie odwrotnie. Kłamstwa i manipulacje europejskich mediów w 1939 roku. Franz Stigler - pilot Luftwaffe, który uratował amerykańskich lotników. Niemiecki as przestworzy oszczędził życie 10 amerykańskim lotnikom. Jack Churchill - jedyny żołnierz, który zabijał z łuku w czasie II wojny światowej. Na pozór to zdjęcie jakich wiele: rozchybotana barka, spienione fale, żołnierze wskakujący do lodowatej wody. Dużo ruchu, sporo nerwów, walka o to, by jak najszybciej znaleźć się na lądzie. Ot, typowy obraz z operacji desantowej. Z jednym wyjątkiem: mężczyzną z mieczem dłoni. Kampania sierpniowa - dlaczego Adolf Hitler odłożył atak na Polskę?

Niezwykłe kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej - część druga. Tajemnica zaginionego złota III Rzeszy (WIDEO) Wielkogermańska Rzesza - nazistowska wizja powojennej Europy. Anglicy cenzurowali informacje o niemieckich rakietach V2 (WIDEO) Akcja Kutschera źródłem współczesnych wojsk specjalnych. V2 - tajna broń III Rzeszy - WP.TV. Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B. Rekonstrukcja desantu z 1944 roku. Agent NKWD Artur Jastrzębski był pierwowzorem filmowego Hansa Klossa? Larry Thorne - superżołnierz armii fińskiej, Waffen-SS i zielonych beretów. Jak Żydzi walczyli u boku Hitlera... "Niemcy porównywali powstanie do walk w Stalingradzie" Niezwykłe kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej. Tajemnice córki Stalina - Tajemnice córki Stalina. Pakt Armia Krajowa - Abwehra. Sekretarka Hitlera: dla wodza przygotowywano kolację jeszcze po jego śmierci. Wojna Zimowa - obrona Finlandii przed Armią Czerwoną. Latające skrzydło - samolot idealny - Strona 2. Hitler był uzależniony od... metamfetaminy.

Zima wygrała II wojnę światową? - Strona 6. Gigantyczne odszkodowanie francuskich kolei. Zapłacą za kolaborację 60 mln dolarów. Dobra krew. Rabunek polskich dzieci przez Niemców podczas II wojny światowej. Gwardia Ludowa przeciw Armii Krajowej - likwidacja gwardzistów z oddziału im. "Zawiszy Czarnego" Seks w armii Berlinga. Nieukarane zbrodnie niemieckich nazistek. Opiekunowie czy zbrodniarze? Wilczy Szaniec - największa kwatera Hitlera. Bunt i zagłada w obozie janowskim we Lwowie.

Tajemnica śmierci kochanki Hitlera - Tajemnicza śmierć kochanki Hitlera. Nowe fakty. "Surcouf" - tajemnica zatopienia podwodnego krążownika. Historyk Stephan Scholz: fałszywe zdjęcia do zilustrowania wypędzeń Niemców. Zapomniane przygotowania Brytyjczyków do wojny. Wybili setki tysięcy zwierząt. Ernst Röhm - przyjaciel Adolfa Hitlera zamordowany po nocy długich noży. Nazistowscy zbrodniarze na amerykańskich emeryturach - WP.TV. Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy - Christopher Hale. Kulisy największej klęski polskiego wywiadu. Niemcy przechwycili archiwa, szyfry i agentów.

Żołnierze z armii Berlinga walczący w powstaniu warszawskim zostali wysłani na pewną śmierć. Źli Niemcy - zbrodniarze, fanatycy, wizjonerzy - Oto ludzie o nieczystych sumieniach. Rosja upubliczniła dokument o powstaniu warszawskim. Przekaże je Polsce? Cichy opór. Chrześcijanie w nazistowskich obozach zagłady. Piotr Zychowicz dla WP.PL: dzięki ugodzie z Berlinem można było uratować życie setek tysięcy Polaków. Akcja T4 - zbrodnia III Rzeszy na niepełnosprawnych - Strona 2. IPN chce ekshumować szczątki Żydów zamordowanych w Wąsoszu.

Virtuti Militari za dokonanie masakry w polskiej wsi Koniuchy - Strona 2. Ucieczka żołnierzy "Kmicica" z czerwonego raju. Hinrich Wilhelm Kopf konfiskował majątki Polaków i Żydów. Nie będzie już patronem placu w Hanowerze. 70. rocznica operacji Market Garden. MSZ opublikował dokumenty dotyczące ataku Sowietów na Polskę. 75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę. Preszburg i okolice. Mity polskiej wojny obronnej 1939 roku. Karl - olbrzymi niemiecki moździerz ostrzeliwujący Warszawę. Żołnierz Armii Krajowej Antoni Kocjan ujawnił tajną broń Hitlera - Strona 2. Bohater powstania Stanisław Likiernik opowiada o kulisach zamachu na "Panienkę" Niezwykłe losy ppor. Henryka Sienkiewicza. Od walki na Kresach po Powstanie Warszawskie. Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski: nie wybaczyłem Niemcom i Rosjanom. Osówka - Legenda Podziemnego Miasta.

Akcja "Góral" - Armia Krajowa ukradła Niemcom 100 mln złotych. Grabież Europy - 100 tys. żołnierzy Armii Czerwonej wyznaczono wyłącznie do kradzieży. Niechlubna rola duchownych w Rzezi Wołyńskiej. Dlaczego doszło do ludobójstwa? "Nowaja Gazieta" ujawnia dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Legendarna polska broń - karabin przeciwpancerny "UR" Kulisy operacji Market Garden. Marszałek Bernard Montgomery oskarżył Polaków o tchórzostwo. "Krwawa niedziela" - ludobójstwo Polaków na Wołyniu. 70 rocznica Bitwy w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej.

Inwazja na Normandię - największy desant w historii. Nieudany rajd brytyjskich komandosów pod Bajonną. Kulisy operacji Market Garden. Marszałek Bernard Montgomery oskarżył Polaków o tchórzostwo. Jerzy Cynk dla WP.PL: Anglicy nie kryli zdziwienia skutecznością polskich pilotów w Bitwie o Anglię.