background preloader

Ciekawostki

Facebook Twitter

Product placement w Spectre. Oto, co tym razem reklamuje Bond. Miasta idealne - utopijne sny architektów. Wyobrażacie sobie osiedla podporządkowane potrzebom mieszkańców, uwzględniające czynniki gospodarcze, społeczne i polityczne, a do tego zaprojektowane z dbałością o estetykę?

Miasta idealne - utopijne sny architektów

Choć brzmi to jak wyjęte ze stron bajki, projekty takich miast powstały, a nawet zostały zrealizowane. Poznajcie miasta idealne, one istnieją naprawdę! Idea stworzenia miasta idealnego, które zaspokajałoby potrzeby moralne, duchowe i prawne mieszkańców oraz tworzyło odzwierciedlającą je miłą dla oka i funkcjonalną, zabudowę, powstała w renesansie. Zaczęto wówczas tworzyć projekty architektoniczne na planie idealnie symetrycznym, a wszystkie budynki miały klasyczne elementy: arkady oraz kolumnady.

Plan idealnego miasta stworzył w 1487 r. m.in. mistrz Leonardo da Vinci, znany z zamiłowania do architektury i geometrii, a także podejmowania się utopijnych projektów. Fot. Udm/ik. Indianie Huaorani - postrach amazońskiej dżungli. Kiedyś mówiło się o nim, jako o najbardziej brutalnej społeczności, udokumentowanej przez antropologów.

Indianie Huaorani - postrach amazońskiej dżungli

Przez połowę XX wieku siali postrach wśród ludzi zamieszkujących okolice lasu deszczowego, regularnie przypuszczając ataki na pracowników firm wydobywczych. W latach 50-tych XX wieku zabili 5 misjonarzy, którzy próbowali nawiązać z nimi pierwszy kontakt. Dopiero kilka lat później z sukcesem udało się skontaktować z plemieniem Huorani pokojowo. Od tamtego czasu dużo wody upłynęło w lokalnych rzekach, a częściowo schrystianizowani Huaorani przestali być zagrożeniem.

Wielu z nich przeniosło się do miast w poszukiwaniu lepszego życia, a ci którzy zostali w dżungli porzucili nomadyczny tryb życia. Wioska Huaorani składa się zazwyczaj tylko z kilku chat należących do jednej rodziny, fot. www.paczkiwpodrozy.pl Odwiedzenie wioski Huorani, kilka godzin od Coca, nie jest trudne. Wnętrze chaty służy mieszkańcom za kuchnię, sypialnię i miejsce spotkań, fot. www.paczkiwpodrozy.pl. 10 trików perswazyjnych. Nakarm wroga i pamiętaj: on też nosi majtki - Focus.pl. Powodzenie trudnych rozmów zależy od drobiazgów: zapachu lawendy, kubka kawy albo umiejętności wyobrażenia sobie, jaką bieliznę zakłada co rano prezydent.

10 trików perswazyjnych. Nakarm wroga i pamiętaj: on też nosi majtki - Focus.pl

Król Dawid nawiązał romans z mężatką Batszebą. Gdy zaszła z nim w ciążę, władca postarał się, by jej mąż, żołnierz, zginął na polu walki. Następnie król poślubił wdowę. Ciekawa Sprawa: co oznacza 69 i piątek 13? - Onet.TV. Skalę wyzysku da się policzyć. Zobacz, ile naprawdę zabiera ci system. Aż trzy czwarte tego, co wypracuje przeciętny Polak, zabierają mu do spółki państwo i przedsiębiorstwa.

Skalę wyzysku da się policzyć. Zobacz, ile naprawdę zabiera ci system

Niewiele jest krajów, w których poziom wyzysku pracownika jest aż tak duży. Na drugim biegunie znajduje się Szwajcaria. To właśnie tam system dla obywateli jest najłaskawszy. Czy naprawdę jesteśmy bardziej ogałacani z efektów naszej pracy niż mieszkańcy innych krajów? Gdzie jest pod tym względem najlepiej, a gdzie najgorzej? Portal money.pl postanowił poszukać odpowiedzi na te pytania i wyliczyć, ile procentowo otrzymują pracownicy w poszczególnych państwach w zestawieniu z wartością wytworzonego przez nich produktu krajowego brutto (PKB). W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę wynagrodzenia netto (w przypadkach niektórych krajów tzw. dochód rozporządzalny na osobę), czyli środki pomniejszone o podatki, a powiększone o wypłaty socjalne (np. świadczenia rodzinne, becikowe itd.). Uzyskany wskaźnik pokazuje, jaki jest poziom rozwoju poszczególnych rynków pracy. Im więcej robotów, tym lepiej.

Szerpa. To najfajniejszy pojazd, jaki widziałeś od lat! Poznajcie Szerpę.

Szerpa. To najfajniejszy pojazd, jaki widziałeś od lat!

Ten wszędzie wjeżdżający łazik skonstruowali Rosjanie. Umie pokonywać trudne przeszkody, niestraszny mu żaden teren, potrafi nawet pływać. Twórcą Szerpy jest Aleksiej Garagaszjan. Chciał zbudować coś dla siebie, ale po pewnym czasie okazało się, że to co podoba się jemu, podoba się też innym. Co dzieje się z wrzątkiem przy -35 stopniach Celsjusza? Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~o co ci chodzi 2016-02-17 (21:11) 2 godziny i 13 minut temu HAHAHAHAHA!

Co dzieje się z wrzątkiem przy -35 stopniach Celsjusza?

Myślałeś Dawidku, że my Polacy nie wiemy co dzieje się z wrzątkiem przy -35 stopniach Celsjusza? Odpowiedz. Masz pająki w domu? Zobacz, jak je zwalczyć - Strona 6. The World, Dubaj - Sztuczne wyspy, hotele, parki rozrywki. Oto najdroższe inwestycyjne klapy. Tak Chińczycy budują mosty! Niesamowita maszyna w akcji. Technologia i możliwości człowieka osiągnęły poziom, dzięki któremu jesteśmy w stanie wznieść niewyobrażane konstrukcje.

Tak Chińczycy budują mosty! Niesamowita maszyna w akcji

Wiele z nich cieszy nasze oko, staje się symbolem danego miasta, a nawet kraju, spełniają mnóstwo funkcji, także komunikacyjnych. Ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób te z pozoru „zwykłe” budowle powstają? Jakby zastanowić się nad całym procesem wznoszenia danego obiektu, wcale nie jest tak łatwo. Australijscy naukowcy: wszechświat umiera szybko. Międzynarodowy zespół naukowców skupiony w australijskim Melbourne przeprowadził badania, których wyniki zdumiewają.

Australijscy naukowcy: wszechświat umiera szybko

Okazało się bowiem, że nasz wszechświat jest już "staruszkiem", który zbliża się do końca swoich dni. Jak to możliwe? Uczeni zmierzyli potencjał energetyczny dużej części kosmosu, z ogromną precyzją. Wniosek jest jasny: wspólna energia 200 tysięcy zbadanych galaktyk stanowi zaledwie połowę swojego odpowiednika sprzed 200 miliardów lat. Ów nieoczekiwany rezultat badań zszokował naukowców, ponieważ wykazał, że tempo, w jakim galaktyki tracą swoją energię jest znacznie większe niż ktokolwiek dotąd sądził. Słońce może przynieść Ziemi katastrofę - Strona 7. NASA ostrzega przed "Godzillą". Czekają nas zimowe anomalie - Strona 2. Sprytne sprzątanie łazienki - poznaj triki dla porządku! - Strona 2.

Ekspresowa budowa: dom z drukarki 3D. Drukowanie 3D to przebój ostatnich lat.

Ekspresowa budowa: dom z drukarki 3D

Polega ono na nakładaniu na siebie kolejnych warstw materiału w przestrzeni. Drukarka 3D pozwala na stworzenie praktycznie wszystkiego – od jedzenia po meble, samochód, a nawet dom. Budowa tego ostatniego odbywa się z niezwykłą precyzją, a końcowy efekt można podziwiać już po kilku godzinach. - Bogaci chłopcy i ich drogie zabawki, czyli 15 najdroższych łodzi świata.

Liczba miliarderów rośnie.

- Bogaci chłopcy i ich drogie zabawki, czyli 15 najdroższych łodzi świata

Już teraz do 1 proc. najbogatszych ludzi należy prawie połowa światowych dóbr, tym samym bogactwo jest coraz bardziej skoncentrowane w rękach wąskiej elity. Elity, która dysponując nieograniczonymi możliwościami finansowymi, lubi sprawiać sobie kosztowne zabawki. W tym oczywiście luksusowe jachty. Ceny takich łodzi wahają się od 200 mln dol. do nawet 1,1 mld dol.! Jak robić i wieszać pranie, by potem nie używać żelazka? Jak rozpoznać kłamcę? [Polimaty] - WP.tv. Mało znane fakty o Księżycu [Scifun] - WP.tv. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~Leon 2015-07-10 (16:15) 1 godzinę i 7 minut temu Pierwsze lądowanie nie odbyło się na Księżycu, tylko w studio.Nawet sami Amerykanie zrobili film fabularny o tej ściemie.Później ci niby księżycowi astronauci pogubili się w życiu na Ziemi, chorowali na różne choroby psychiczne, niektórzy z nich wstąpili do różnych sekt. odpowiedz.

Jedna z najgorszych transakcji w dziejach Rosji [Pixel] - WP.tv. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~cos 2015-05-04 (10:32) 4 minuty temu Co za głupota, Rosja sprzedała Alaskę bo i tak nie mogła jej utrzymać więc mogła sprzedać lub straci. 1 mln zł za gram. Zobacz "rzeczy" cenniejsze niż złoto. Zabobony w życiu przestępców. "Łatwiej jest rozbić atom niż ludzkie przesądy" - stwierdził kiedyś Albert Einstein. Nic dziwnego, że wciąż niepokoimy się, gdy trzynasty dzień miesiąca wypada w piątek albo widzimy przed sobą czarnego kota. Wiara w zabobony towarzyszyła również przedstawicielom świata przestępczego. Encyklopedyczna definicja przesądu wyjaśnia, że jest to "bezrefleksyjne przekonanie, pogląd przyjmowany stanowczo, lecz bez należytego uzasadnienia, sprzeczny z faktami i trudny do usunięcia za pomocą racjonalnej argumentacji".

Jednak bywa on bardzo skuteczny, o czym świadczą wyniki badań naukowców z uniwersytetu w Kolonii, którzy zainteresowali się irracjonalnymi rytuałami sportowców. Jacht "A" - nieziemska łódź rosyjskiego milionera. Zgłoś do moderacji Nie zgadzam się z opinią ~Piotrek 2015-03-11 (16:31) 6 minut temu Rosyjski miliarder=rosyjski zlodziej przestepca..... odpowiedz ~SiCu 2015-03-11 (15:17) 1 godzinę i 20 minut temu Ależ się podniecacie na widok takiego cacka. Czerkiesi – nieznany naród budzi się - strona 3 - blog Forum Rosja-Polska. Sztuczna Inteligencja od Google sama nauczyła się grać w gry.

W ubiegłym roku Google zainwestowało 400 milionów dolarów w mało znaną spółkę DeepMind zajmującą się badaniami nad sztuczną inteligencją. Długo nie musieliśmy czekać na przełom. Oprogramowanie wynalezione przez DeepMind wykorzystuje dwie techniki - deep learning, czyli proces głębokiego uczenia maszynowego pozwalający na rozpoznawanie wzorów i obiektów dzięki analizie danych, oraz niestosowanej do tej pory techniki "wzmocnionego" uczenia będącej swego rodzaju systemem motywacyjnym. Sztuczna inteligencja nauczyła się grać Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy rzucić okiem na poniższy przykład. Program zwany docelowo Agentem dostał do rozpracowania 49 gier z klasycznego komputera Atari, wśród nich zademonstrowaną powyżej wersję Breakouta.

"Jeśli nie widzi się bezpośrednio jak pracują naukowcy nad rozwinięciem sztucznej inteligencji, nie ma się pojęcia jak szybko następuje postęp. Naprawdę mały dom - jednoosobowy mikrus - Strona 5. Tego nie wiedziałeś lecąc samolotem - sekrety pilotów i stewardes. Zgłoś do moderacji. Firma spod Jeleniej Góry skonstruowała statek powietrzny - Fundusze Europejskie dla Ciebie. W Montrealu, w siedzibie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego stoi mały samolot odrzutowy.

Kot to zwierzę pracowite - strona 2. Domowe zastosowania herbaty. Pogromca brudu i brzydkich zapachów. Herbata ekspresowa, produkowana w praktycznych torebkach, przydaje się nie tylko do picia. Szokujący pomysł Amerykanów! Oto, co chcą zrobić z Ziemią. Zgłoś do moderacji. Najniebezpieczniejsze alkohole świata. Wódka z zabójczym skorpionem, wino pędzone na myszach, zielone szaleństwo w płynie, czy napitek tak silny, że może wypalić dziurę w sercu.

Przepuścili fortuny. Zobacz piłkarzy, którzy zostali bankrutami. Gdy są u szczytu sławy, ich życie jest jak z bajki. Mają wszystko: ogromne kwoty na koncie, luksusowe apartamenty, "wypasione" samochody. #dziejesiewmoto [18]: francuskie dopłaty, nowe Porsche i drogowe chamstwo. Ustaw moto.wp.pl jako stronę startową #dziejesiewmoto [18]: francuskie dopłaty, nowe Porsche i drogowe chamstwo. Rumunia - snowboardzista wywołał lawinę - Narty - WP.PL. Najnowsze klipy - Sensacje - WP.TV. Tradycyjne domy z bali. Czy warto? - Dom - WP.PL. Najszybszy samolot pasażerski na świecie - Galeria. Płyta gazowa bez płomieni? Polski Solgaz poszedł dalej - Sprzęt RTV i AGD - WP.PL. TOP 10: Wzloty i upadki. Burzliwe dzieje polskich superprodukcji - Galeria - Film - WP.PL.

Chińczycy wydrukowali pierwszy blok mieszkalny. Strefa zamknięta zimą - relacja z wyprawy Krystiana Machnika. Najciekawsze próby przemytu w 2014 roku - Nasygnale.pl. Nakheel Tower, Dubaj - Miały sięgać chmur, skończyły się klapą. Oto wieżowce, które nigdy nie powstaną. Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w pogodzie - Strona 2. Składane siedzenia, przezroczysta podłoga i ekrany zamiast okien? Samoloty czeka rewolucja. Ogrzewanie domu energią słoneczną - nowe możliwości - Dom - WP.PL. Znany polski biznesmen będzie hodował... krokodyle. Nakarmi je resztkami po kurczakach dla fast foodów...

Dwójka Polaków zmienia świat do spółki z Billem Gatesem. Za ciemno? Wydrukuj sobie światło. Paliwo z odpadków? Jedne z najpiękniejszych urządzeń AGD na świecie - Sprzęt RTV i AGD - WP.PL. Zarabiaj ze smartfonem - 3 proste aplikacje pozwalające dorobić. Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych - galeria zdjęć - Dom - WP.PL. Rewolucyjne farmy wiatrowe z Polski. "Niespotykana efektywność" Świadomość może się utrzymywać po ustaniu pracy mózgu? - strona 2. Promienie ze "Star Treka" - naukowcy zrobili duży krok naprzód. Pachnący bioplastik ze szpinaku. Czeka nas rewolucja?

4 tys. fotografów, 43 tys. fotografii. Niesamowite zdjęcia dzikiej przyrody - Strona 7. Jak być mądrzejszym? 8 sposobów na inteligencję. Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - Strona 6 - Dom - WP.PL. Polak potrafi... wyprodukować ropę ze słomy. Najemnik dla WP.PL: spotykałem wojennych turystów. Szaleni ludzie. Tajemnice rosyjskich oligarchów. Stalowe potwory - oto największe maszyny świata - Galeria. Venom Trickshots II- Episode III: Sexy Pool Trick Shots in Germany. Najciemniejszy materiał świata: czerń tak czarna, że jej nie widać. Wysyp obłoków srebrzystych. Badania: przez Bałtyk przeszło tsunami - przekazy kronikarzy potwierdzają się.

Jak obrać mango przy pomocy SZKLANKI? +++ Kafeteria.tv. Rower przyszłości od... mistrza Polski. Na projekt zbiera pół miliona funtów. Latające pałace. Tak podróżują najbogatsi. Przyszłość stała się teraźniejszością - zadziwiające technologie - Galeria. Rośnie temperatura na Ziemi - niepokojący film NASA - Pogoda - WP.PL.

Co się dzieje po kopnięciu w krocze? Słabnie pole magnetyczne Ziemi - Pogoda - WP.PL. Oceany pochodzą z wnętrza Ziemi. Zwiększone ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych jesienią - wszystko przez El Nino - Pogoda - WP.PL. Co oznaczają kropki na twarzach przestępców? Two thousand toxic mice dropped on Guam by parachute to kill snakes. 11 faktów, przez które podróż samolotem już nigdy nie będzie taka sama. Siekiera nowej generacji. Genialne wynalazki do domu - Sprzęt RTV i AGD - WP.PL. Tak latają polscy piloci myśliwców. Aż będziesz chciał wstąpić do lotnictwa.

Są kraje, które przyjęły euro bez negocjacji z UE. Polska też tak powinna? Święty Graal w Hiszpanii? Eksperci w to wątpią. Tak wygląda ruch lotniczy w Europie. Niesamowite wideo! Najbardziej zaawansowany jacht na świecie? Trimaran 210 z Gdańska. Kolejne polskie firmy przyjmują Bitcoin. Pierwsza firma na świecie przyjmuje płatności w PLNcoin.

Zarządzalne drzwi garażowe - Sprzęt RTV i AGD - WP.PL. Techniki wiązania butów sportowych – przewodnik. Czy zrozumiemy kiedyś kobiecą logikę? Nokia FIT: najprostszy i najwygodniejszy telefon świata. Nieziemski widok - mgławice i galaktyki na zdjęciach NASA - Strona 3. Najnowsze informacje ze świata nauki. Kto lepszy - AutoRadar, Coyote czy Yanosik? TEST - Strona 3. Przedmioty nagle zaczęły unosić się w powietrzu! Wstrząsające nagranie z kamery przemysłowej - Strona 2. Mają dość ciemnych, zimowych dni. Zbudowali sobie słońce! Dobra orientacja przestrzenna u nastolatka może zwiastować kreatywność - Szkoła - WP.PL.