background preloader

II wojna 2

Facebook Twitter

Roman Czerniawski: Podwójna zdrada "Brutusa" - facet.interia.pl. Historia.

Roman Czerniawski: Podwójna zdrada "Brutusa" - facet.interia.pl

Dr Moczulski: Gdyby Francja ruszyła przeciw Niemcom, to Sowieci nie zaatakowaliby Polski - Grupa Wirtualna Polska. Piątek, 16 września 2016, źródło:PAP fot. - Gdyby armia francuska ruszyła przeciw Niemcom to prawdopodobnie nieprzygotowani do wojny Sowieci nie zaatakowaliby, czekając na wynik wojny w Europie – powiedział PAP historyk dr Leszek Moczulski, autor książki "Wojna polska 1939". 17 września 1939 r.

Dr Moczulski: Gdyby Francja ruszyła przeciw Niemcom, to Sowieci nie zaatakowaliby Polski - Grupa Wirtualna Polska

Związek Sowiecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę. Kardynał Alojzije Stepinac – czy aby na pewno święty? - Grupa Wirtualna Polska. Piątek, 29 kwietnia 2016, źródło:WP fot.Wikimedia Commons • Papież Franciszek wstrzymał proces kanonizacyjny kard.

Kardynał Alojzije Stepinac – czy aby na pewno święty? - Grupa Wirtualna Polska

Niemiecka polskojęzyczna rozgłośnia propagandowa ''Wanda'' podczas II wojny światowej - Grupa Wirtualna Polska. Piątek, 8 kwietnia 2016, źródło:Historia Do Rzeczy fot.Wikimedia Commons / Fragment ulotki propagandowej, którą Niemcy rozprowadzali wśród polskich żołnierzy pod Monte Cassino • Niemcy utworzyli polskojęzyczną rozgłośnię "Wanda" • Jej cele było zniszczenie morale armii Andersa • Żołnierze pozostali nieczuli na niemiecką propagandę • Polacy chętnie słuchali ''Wandy'' ze względu na nadawaną polską muzykę • Radiostacja stała się dla Polaków cennym źródłem informacji pod koniec wojny • Wynikało to z tego, że władze alianckie cenzurowały wiadomości o postanowieniach teherańsko-jałtańskich Najwyższe władze niemieckie, realizując rozkaz Adolfa Hitlera, podjęły w lutym 1944 r. przygotowania do uruchomienia dywersji propagandowej na froncie we Włoszech.

Niemiecka polskojęzyczna rozgłośnia propagandowa ''Wanda'' podczas II wojny światowej - Grupa Wirtualna Polska

Operacja otrzymała kryptonim Gwiazda Południa. Do żołnierzy alianckich szturmujących pozycje niemieckie miały przemówić w ich rodzimych językach anglosaskich, arabskim, hinduskim i polskim specjalnie powołane rozgłośnie. 12. Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend – nastolatki w armii III Rzeszy. Czytałem wspomnienia kanadyjskich i brytyjskich żołnierzy, którym przyszło walczyć z 12.

12. Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend – nastolatki w armii III Rzeszy

Dywizją Pancerną SS Hitlerjugend. Wygląda na to, że żadnej innej niemieckiej jednostki nie obawiali się tak bardzo jak jej. Alianccy żołnierze byli zadziwieni fanatyzmem tych nastoletnich żołnierzy – mówi prof. Armia Krajowa kontra Nadwywiad Rządu Londyńskiego. Na początku sierpnia 1942 roku, na jednej z warszawskich ulic oficer Armii Krajowej zastrzelił szefa Nadwywiadu Rządu Londyńskiego, płk.

Armia Krajowa kontra Nadwywiad Rządu Londyńskiego

Baczewskiego. Kilka tygodni później, akowskie kule dosięgły również jego następcę, Edwarda Zajączkowskiego. Mogłoby się wydawać, że w stolicy trwały zacięte walki o strefy wpływów w polskim podziemiu. Zakonnice zamęczone przez radzieckich żołnierzy. Pielęgniarki, katechetki, nauczycielki.

Zakonnice zamęczone przez radzieckich żołnierzy

Wszystkie były zakonnicami. Koszmar sióstr elżbietanek. Prawdziwa historia - Tragiczny czas II wojny światowej, oprócz wielkich zniszczeń, okrucieństwa i śmierci, przyniósł również wspaniałe przykłady heroicznych postaw - męczeństwa za wiarę i w obronie wartości, np. czystości.

Koszmar sióstr elżbietanek

Jednym z wielu - nieznanych i przemilczanych - jest męczeństwo sióstr elżbietanek – piszą autorzy strony diecezji gliwickiej. Elżbietanki z Nysy przeżyły tu okrutne lata. Wszystko zaczęło się wraz z wybuchem drugiej wojny światowej, gdy w mieście ogłoszono ewakuację. Część z sióstr uciekła, część została internowana w obozach pracy, czy jak opisują w historii zakonu, zmuszono je do służby w prywatnych domach, gdzie musiały zdjąć zakonny strój. W czasie wojny wysiedlono z terenów Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich ponad 1000 sióstr. Bitwa o Surkonty. Kresowe Termopile. Sowiecka tyraliera z wolna zbliżała się do zabudowań zaścianka.

Bitwa o Surkonty. Kresowe Termopile

Polacy z ukrycia obserwowali, jak przechodzący przez podmokłą łąkę enkawudziści omijali oczka wodne, łamiąc szyk i tworząc stłoczone grupki. To wtedy na rozkaz dowódcy polska linia obrony otworzyła zmasowany i celny ogień, wybijając pierwsze szeregi sowieckich żołnierzy. Ostatni obrońcy Kresów Wschodnich. Żołnierze AK walczyli do połowy lat 50. Po niepowodzeniu akcji "Burza" na Kresach Wschodnich, część Armii Krajowej Ewakuowała się, aby uniknąć aresztowań i śmierci z rąk NKWD.

Ostatni obrońcy Kresów Wschodnich. Żołnierze AK walczyli do połowy lat 50.

Setki żołnierzy postanowiły jednak pozostać, aby chronić miejscową polską ludność. Do końca 1948 roku NKWD praktycznie zlikwidowało inne większe polskie oddziały partyzanckie i struktury konspiracyjne działające na ziemiach nowogródzkiej i grodzieńskiej. Na celowniku pozostał wciąż nieuchwytny ppor. Ppor. Stanisław Grabowski ps. ''Wiarus'' - partyzant nazywany ''Szalonym Staśkiem''

• ''Wiarus'' słynął z brawurowych akcji, np. wymierzania kary chłosty komunistom na wiecach • Grabowski był utalentowanym dowódcą, który wielokrotnie wyprowadzał swoich ludzi z obław • Najbardziej spektakularną operacją ''Wiarusa'' było zajęcie Jedwabnego • ''Szalony Stasiek'' zginął w 1952 r. - był jednym najdłużej walczących Żołnierzy Wyklętych Stanisław Grabowski urodził się we wsi Grabowo, w powiecie łomżyńskim, w 1921 roku. SS Bremerhaven - pływający obóz zagłady? Obalamy mit statku śmierci.

''Pamiętajcie, nie jesteście żadnymi ludźmi, ale wyłącznie numerami. Podkreślam raz jeszcze, jesteście tylko numerami. Swoją pracą i całym życiem musicie służyć III Rzeszy. To wasz podstawowy obowiązek'' - nadymał się przed więźniami Lagerfuhrer Oskar Pust. ''Wy jesteście niewolnikami, a ja syn germańskiej rasy jestem waszym komendantem, panem życia i śmierci na tym statku. Me 323 Gigant - wielka, latająca stodoła III Rzeszy. Messerschmitt Me 323 Gigant to największy samolot transportowy II wojny światowej. Jak na ówczesne warunki był po prostu potężny, a masa przenoszonych przez niego ładunków zostawiała w tyle wszystkie inne konstrukcje. Przez złośliwych nazywany był czasami "latającym bunkrem" albo "latającą stodołą". Do takich nazw przyczynił się wygląd samolotu, ale także jego osiągi. Me 323 latał bowiem z prędkością zaledwie 200 km/h, a oderwanie go od ziemi nastręczało niemal tyle problemów, ile zmuszenie do lotu stodoły.

74 lata temu powstała Armia Krajowa. • 74 lata temu, 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa • Była to największa podziemna armia w okupowanej Europie • Rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w AK • Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki "Grot" Organizacja miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. AK przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, a także przygotowywała armię podziemną do powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Armia Krajowa była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną, działającą wóczas w Europie. Bitwa europejskiego SS. Walki o Narwę w 1944 roku. • W 1944 roku Niemcy byli zmuszeni bronić obszaru państw nadbałtyckich przed Armią Czerwoną • Główna linia niemieckiego oporu przebiegała na linii rzeki Narwy • Starcie między III Rzeszą a ZSRR zamieniło się w pojedynek artylerii i snajperów • Walki o Narwę nazywa się ''bitwą europejskiego SS'' ponieważ brały w nich udział jednostki ochotnicze SS z różnych państw Europy W końcu 1943 roku sytuacja wojsk niemieckich na froncie wschodnim pogarszała się, ale nadal zagrażały one oblężonemu od września 1941 roku Leningradowi.

Dopiero w wyniku ofensywny zimowej w końcu stycznia 1944 roku Armia Czerwona przerwała blokadę miasta i zepchnęła Niemców do Estonii. Sowieckiemu dowództwu bardzo zależało na opanowaniu wybrzeży Bałtyku i ponownej okupacji Litwy, Łotwy i Estonii. Eksperyment "Wooffan SS", czyli jak naziści uczyli psy... mówić. Rocznica: AK wykonało wyrok śmierci na "kacie Warszawy" • 1 lutego w 1944 roku w centrum okupowanej Warszawy od kul żołnierzy Armii Krajowej zginął Franz Kutschera • To była najbardziej spektakularna akcja polskiego podziemia • Franz Kutschera organizował w stolicy uliczne egzekucje i łapanki Wyrokiem sądu Polskiego Państwa Podziemnego Kutschera został skazany na śmierć - mówi Mirosław Czado z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Znany z okrutnych działań postanowił wprowadzić swoje metody na terenie Warszawy. Martin Bormann - pierwszy po bestii. W cieniu Hitlera. Największe bombowce strategiczne II wojny światowej. Historica: Najwięksi zwycięzcy i przegrani II wojny światowej. Rudolf Probst - AK-owiec, który został gestapowcem. Frank Meier - barman, który tuż pod nosem nazistów działał w trzech ruchach oporu. Stanisław Jaster "Hel" został skazany na śmierć przez pomyłkę? Nazistowska pamiątka. Niemcy mają dylemat - 1 - o2 - serce internetu. Słowacja zaatakowała Polskę wspólnie z Hitlerem i Stalinem.

• Ponad 50 tys. żołnierzy słowackich zaatakowało Polskę we wrześniu 1939 r. . • Do Słowacji włączono Spisz i Orawę zamieszkane przez 34,5 tys. ludzi • Słowaccy żołnierze brali udział m.in. w okupacji Zakopanego • Na czele słowackiego rządu we wrześniu 1939 r. stał katolicki ksiądz Józef Tiso Na myśl o europejskich, lub raczej wschodnioeuropejskich, sprzymierzeńcach Hitlera przychodzą nam zwykle do głowy Węgrzy, Rumuni, Bułgarzy, znacznie rzadziej Słowacy. Słynne kobiety-szpiedzy. Przyczyną bezpłodności Hitlera było wnętrostwo. To już nie tylko plotki i spekulacje krążące wśród historyków.

Jak wynika z odkrytej właśnie dokumentacji medycznej, Adolf Hitler nie miał jednego jądra. Dotąd przypuszczano, że mógł stracić je jeszcze w czasie I wojny światowej, podczas Bitwy pod Sommą. Dziś wiadomo, że przywódca III Rzeszy Niemieckiej cierpiał na wnętrostwo. Albert Göring - brat nazistowskiego zbrodniarza ratował Żydów. Wynalazki Polaków wykorzystane w II wojnie światowej. Genezy wykrywacza min należy szukać w czasach II Rzeczpospolitej. Nie myl kata z ofiarą... - LOL mania. Adolf Hitler doceniał Polaków? Wyjaśniamy mit. Ukraińscy sprawiedliwi, którzy ratowali Polaków.

Chorwaccy ustasze wymordowali nawet milion ludzi. Byli bardziej nazistowscy od samego Hitlera. Rydz-Śmigły - bohater czy tchórz? Michael Wittmann - najskuteczniejszy czołgista II wojny światowej - WP.PL. Czy Hitler mógł uciec przez tunel znajdujący się pod Berlinem? - WP.PL. Niemieckie plany ataku na USA. Największy błąd Hitlera? - Grupa Wirtualna Polska. Japonia budowała własną bombę atomową? Są nowe dowody. Polscy ochotnicy do samobójczych ataków. 4700 osób chciało zginąć za ojczyznę w "żywej torpedzie" Wszystkie błędy Józefa Becka i Edwarda Śmigłego-Rydza. Latający statek - jedna z największych zagadek ZSRR. Amfibie - "pływający czołg" na Pacyfiku. Hans Marseille - najlepszy pilot myśliwski w historii. Czarna niedziela na Starówce. Wybuch "czołgu-pułapki" zabił setki warszawiaków.

Tak Polacy niszczyli niemieckie myśliwce! - WP.PL. Operacja "Ostra Brama" [Polimaty] Przedwojenna historia Śródmieścia Warszawy - W sercu Warszawy wyburzono kwartał miasta - zdjęcia. Burzliwe lata 50. Horten Ho 229 - niewidzialny myśliwiec Hitlera? Król jest nagi, czyli polski wywiad wobec zawarcia paktu Ribbentrop... Podstęp Hitlera - próbował przekonać świat, że Polska zaatakowała III Rzeszę (WIDEO)

Bitwa stalingradzka - najkrwawsze starcie w historii (WIDEO) Niemiecki czołgista Ludwig Bauer o Armii Czerwonej: nigdy się nie poddawali (WIDEO) Rosyjski latający czołg - podniebne monstrum. Polska okupacja Niemiec. Żołnierze gen. Maczka administrowali częścią brytyjskiej strefy okupacyjnej. Podzwonne dla II Rzeczpospolitej. 1,35751,17867327,Koniec_wojny_w_Breslau__Fotografie_z_umarlego_miasta. Godzina po godzinie. Jak poddała się ostatnia twierdza Hitlera [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] Putin w obecności Merkel usprawiedliwiał pakt Ribbentrop-Mołotow.

Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Brygada Świętokrzyska NSZ uratowała kilkaset Żydówek.