background preloader

II wojna 2

Facebook Twitter

Masakra w Babim Jarze - Grupa Wirtualna Polska. Czwartek, 29 września 2016, źródło:PAP fot.Wikimedia Commons • Babi Jar pod Kijowem pozostaje jednym z najstraszniejszych symboli Holokaustu • 29 i 30 września 1941 r.

Masakra w Babim Jarze - Grupa Wirtualna Polska

Niemcy zamordowali tam ponad 33 tys. osób • Żydów rozstrzeliwano bez przerwy przez 36 godzin. W czwartek w Kijowie hołd pomordowanym odda prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i zaproszeni goście z całego świata, m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. Zapowiedziana jest również obecność prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Bitwa pod El Alamein. Me 323 Gigant - wielka, latająca stodoła III Rzeszy. Messerschmitt Me 323 Gigant to największy samolot transportowy II wojny światowej.

Me 323 Gigant - wielka, latająca stodoła III Rzeszy

Jak na ówczesne warunki był po prostu potężny, a masa przenoszonych przez niego ładunków zostawiała w tyle wszystkie inne konstrukcje. Przez złośliwych nazywany był czasami "latającym bunkrem" albo "latającą stodołą". Do takich nazw przyczynił się wygląd samolotu, ale także jego osiągi. Me 323 latał bowiem z prędkością zaledwie 200 km/h, a oderwanie go od ziemi nastręczało niemal tyle problemów, ile zmuszenie do lotu stodoły. Zapotrzebowanie na budowę dużego samolotu transportowego pojawiło się podczas planowania inwazji III Rzeszy na Wielką Brytanię.

Tajne bazy nazistów po II wojnie światowej. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią.

Tajne bazy nazistów po II wojnie światowej

Untersberg - Trójkąt Bermudzki w sercu Europy. Tagi:untersberg, austria atrakcje, salzburg atrakcje, salzburg, austria, niemcy, berchtesgaden, hitler, obsesja hitlera, miejsce mocy WP|dodane 2015-12-18 (14:00) 1 dzień 21 godzin i 24 minuty temu |130 opinii Untersberg (fot.

Untersberg - Trójkąt Bermudzki w sercu Europy

Dziwna wojna polskich żołnierzy w Iraku z... Kurdami. Pierwsze działania powstających na Bliskim Wschodzie polskich oddziałów polegały na ochronie irackiej sieci naftociągów.

Dziwna wojna polskich żołnierzy w Iraku z... Kurdami

W tym czasie przyszło im zmierzyć się z walczącymi o wybicie się spod brytyjskiej kurateli Kurdami, choć sytuacja nie była wcale taka jednoznaczna. Okazało się szybko, że przyjazne stosunki z miejscowymi znacznie ułatwiają służbę, a nawet ratują życie - pisze "Polska Zbrojna". Ianfu - 200 tysięcy seksualnych niewolnic Japończyków. Około dwa tysiące ośrodków.

Ianfu - 200 tysięcy seksualnych niewolnic Japończyków

W każdym kilka, kilkanaście, czasem kilkadziesiąt kobiet. Ciągła rotacja, ciągle nowe, przerażone twarze. Dzień po dniu, z jedną dobą przerwy w miesiącu. I tak przez trzynaście lat. Dokładnych liczb nie ma i nie będzie. Niemieckie bombardowania Skierniewic we wrześniu 1939 roku. Skierniewice w 1939 r. liczyły około 22 tys. mieszkańców.

Niemieckie bombardowania Skierniewic we wrześniu 1939 roku

W mieście tym, położonym w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, skoszarowane były polskie jednostki należące do 26 Dywizji Piechoty płk. dypl. Adama Brzechwy-Ajdukiewicza. Były to: 18 Pułk Piechoty, 26 Pułk Artylerii Lekkiej im. Króla Władysława IV, 26 Dywizjon Artylerii Ciężkiej oraz pomniejsze oddziały. Skierniewicką 26 Dywizję Piechoty podporządkowano organizacyjnie Armii "Poznań", dowodzonej przez gen.

Niedziela 3 września. Komandor Kłoczkowski - największy zdrajca kampanii wrześniowej? - WP.PL. Nie zawsze dzieci mówiły, ile naprawdę mają lat. Chciały walczyć na pierwszej linii frontu [ZDJĘCIA] - Warszawa. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki ruszyło w stolicy ok. 50 tys. żołnierzy.

Nie zawsze dzieci mówiły, ile naprawdę mają lat. Chciały walczyć na pierwszej linii frontu [ZDJĘCIA] - Warszawa

Obok dorosłych stanęły również warszawskie dzieci. Chłopcy i dziewczęta zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, by pozwolono stanąć do walki z Niemcami. Podzielono ich trzy grupy wiekowe: najmłodsi, tzw. Tajemnica śmierci Heinricha Himmlera. Można odnieść wrażenie, że niektóre dokumenty dotyczące II wojny światowej mogą nie być odtajnione nigdy, a przynajmniej jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

Tajemnica śmierci Heinricha Himmlera

Dotyczy to tylko tych stworzonych nie przez służby wywiadowcze, lecz także przez tajne komórki ministerstw spraw zagranicznych i obrony. Powodem tego bywa ochrona wątpliwego dobrego imienia rządów i polityków, którzy z różnych przyczyn - a nie zawsze był to interes państwa - dopuszczali się zdrady sojusznika, a nawet zbrodni. Już w październiku 1941 r., gdy się wydawało, że niemiecki blitzkrieg lada dzień doprowadzi do klęski Związku Sowieckiego i upadku komunistycznego reżimu, Józef Stalin polecił Ławrientijowi Berii nawiązanie poufnego kontaktu z Niemcami w celu rozpoczęcia rokowań rozejmowych.

Sowiecka oferta była szczodra, obejmowała między innymi Ukrainę. W lutym 1942 r. doszło do bezpośredniego sowiecko-niemieckiego kontaktu politycznego. Najpóźniej w drugiej połowie 1944 r. Jeszcze 13 kwietnia powiedział adm. Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim. Warszawa Zgodnie z polityką Hitlera i narodowych socjalistów z NSDAP, Niemcy bardzo potrzebowali wschodnich terenów do ekspansji i parobków (podludzi) do pracy.

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Dlatego też pierwszy swój atak skierowali na Polskę. Po zajęciu Polski i kapitulacji Warszawy praktycznie od początku względem Polaków prowadzili terror i eksterminację. Już w grudniu 1939 r. w podwarszawskich Palmirach rozpoczęły się masowe egzekucje elity polskiego narodu. Według postanowień Hitlera i Hansa Franka (Generalnego Gubernatora okupowanych ziem polskich), zawartych w tzw. Dzieła sztuki podczas powstania warszawskiego - zniszczenia i próby ratunku. W powstaniu warszawskim ucierpiały także zbiory sztuki. Od początku podejmowano jednak próby ratowania dóbr kultury z kolekcji publicznych i prywatnych. Podczas tych działań powstała niezwykła seria zdjęć dokumentujących m.in. zniszczenia stołecznej Starówki. Ważną postacią związaną z ochroną i ratowaniem dóbr kultury był ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Węgrzy a Powstanie Warszawskie. Wróg czy przyjaciel? Prolog - "Dwa bratanki" "Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki".

Mało kto pamięta, kiedy w roku 1920 wojska bolszewickiej Rosji podchodziły pod Warszawę, a Czechosłowacja zatrzymała na granicy pociągi transportujące z Francji broń i amunicję dla wojska polskiego, wówczas transporty broni i amunicji Polacy otrzymywali wyłącznie z Węgier. Dostawy te pozwoliły dalej prowadzić walkę polskiej armii i ostatecznie zwyciężyć bolszewików.

We wrześniu roku 1939 wojska II Rzeczypospolitej zbrojnie przeciwstawiły się ekspansji terytorialnej hitlerowskiej III Rzeszy. Państwo węgierskie rządzone wówczas przez Miklosza Horthego odmówiło przepuszczenia niemieckiego Wehrmachtu przez terytorium Węgier przeciwko Polsce, czego domagali się Niemcy. Rząd węgierski nakazał jednocześnie zaminowanie tuneli kolejowych i ich wysadzenie w przypadku próby przedarcia się wojsk niemieckich siłą. Największa bitwa pancerna w historii. Starcie pod Kurskiem zmieniło losy świata. Po niemieckiej klęsce pod Stalingradem w lutym 1943 roku, wielu dowódców sądziło, że uskrzydlona pierwszym spektakularnym sukcesem Armia Czerwona skorzysta z chwilowej przewagi i w tym samym roku doprowadzi do załamania linii obronnych Wehrmachtu. Rozpoczęta 2 lutego operacja Zwiezda nosiła takie znamiona, jednak po początkowych sukcesach i odzyskaniu m.in.

Charkowa, Kurska i Izjum na wschodniej Ukrainie, impet natarcia zmalał, a wojska radzieckie rozciągnęły się na zbyt długiej linii frontu. Tym samym utworzyły charakterystyczny łuk, którego sercem było przemysłowe miasto Kursk, słynące ze złóż żelaza tak ogromnych, że powodowały anomalie magnetyczne. Właśnie tam, podczas największej bitwy pancernej w dziejach, rozstrzygnęły się losy II wojny światowej. Polski wynalazek powstrzymał niemiecką śmiercionośną broń [Polimaty] Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~CZERCIL 2015-07-25 (12:56) 10 godzin i 55 minut temu W artykule nie ma skad pochodil Jozef Kosacki i jakie mial wyksztalcenie Marszalek CCCP Zukow nie stosowal wykrywacza miin tylko nakazywal czerwonoarmistrom nacierac przez pole minowe bez wzgledu na wysokie straty w ludziach ktorzy wylatywali na niemieckich minach.

Co się stało z tysiącami polskich żołnierzy? - WP.PL. Nieudany rajd brytyjskich komandosów pod Bajonną. 900 brytyjskich żołnierzy miało wylądować w okupowanej Francji, zniszczyć nadbrzeżne baterie dział, port, hutę żelaza, zakłady chemiczne, fabrykę materiałów wybuchowych i elektrownię, a po 17 godzinach zakończyć akcję i wrócić na okręty.

Rajd pod Bajonną zakończył się zanim brytyjscy żołnierze zdołali zejść na ląd. Najpierw w potyczce powietrznej Niemcy uszkodzili jeden z dwóch bombowców, które miały zapewnić wsparcie z powietrza, następnie jedna z barek z komandosami wpadła na mieliznę. Brytyjska marynarka wojenna i jednostki specjalne 28 marca 1942 roku przeprowadziły śmiały rajd na francuski port Saint-Nazaire u ujścia Loary. Był okupowany przez Niemców i stał się jedną z ich najważniejszych baz na wybrzeżu atlantyckim. Dzieje polskiej konspiracji na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej - Referaty - Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "GROTA" Bez prof. Tomasza Strzembosza ta książka by pewnie nie powstała.

Nie wiem, czy bez niego odważyłbym się robić to, do czego nas zawsze namawiał, to znaczy podejmować się zadań trudnych, pozornie niewykonalnych. Claus von Stauffenberg - bohater, który nie zabił Hitlera. Claus von Stauffenberg, podobnie jak inni żołnierze, nie mógł głosować w wyborach. Polacy w Bitwie o Anglię. Czerwiec 1940 roku był najsmutniejszym okresem II wojny światowej. Herman Göring stworzył enklawę dla żubrów w Puszczy Białowieskiej [Pixel] - WP.tv. Zgłoś Nie zgadzam się z opinią ~ja 2015-07-01 (16:05) 16 godzin i 54 minut temu. 75 lat temu Niemcy dokonali największej egzekucji w Palmirach. Werwolf - mieli być tajną bronią Himmlera. Facet.wp.pl | 2015-06-15 (13:49) | 13 opinie. Polscy studenci na Syberii. Kamienna Góra - to tu znajdowało się laboratorium Hitlera. Podziemia drążono w wielkim sekrecie, tylko nieliczni mogli przemierzać skalny labirynt.

Bitwa stalingradzka - najkrwawsze starcie w historii (WIDEO) Tajemnice umysłu zbrodniarza - Tajemnice umysłu zbrodniarza. Nagroda Nobla nie dla Jana Karskiego. Dlaczego po wojnie świat o nim zapomniał? Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska: Dlaczego Jan Karski nie dostał pokojowej Nagrody Nobla? Latające fortece - bombowce B-17 (WIDEO) Niemiecka ofensywa w Ardenach w 1940 r. (WIDEO) Generał Jerzy Wołkowicki - ocalony z Katynia. Przesiedlenia Niemców po II wojnie światowej. Polscy bohaterowie obrony Tobruku (WIDEO) Polscy piloci w II wojnie światowej - bombardowanie III Rzeszy (WIDEO) Wynalazki polskich naukowców przyczyniły się do zwycięstwa nad III Rzeszą.

Nieukarane zbrodnie niemieckich nazistek. Opiekunowie czy zbrodniarze? Wilczy Szaniec - największa kwatera Hitlera. Bunt i zagłada w obozie janowskim we Lwowie. Tajemnica śmierci kochanki Hitlera - Tajemnicza śmierć kochanki Hitlera. Nowe fakty. "Surcouf" - tajemnica zatopienia podwodnego krążownika. Historyk Stephan Scholz: fałszywe zdjęcia do zilustrowania wypędzeń Niemców. Zapomniane przygotowania Brytyjczyków do wojny. Wybili setki tysięcy zwierząt.

Ernst Röhm - przyjaciel Adolfa Hitlera zamordowany po nocy długich noży. Nazistowscy zbrodniarze na amerykańskich emeryturach - WP.TV. Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy - Christopher Hale. Kulisy największej klęski polskiego wywiadu. Niemcy przechwycili archiwa, szyfry i agentów. Żołnierze z armii Berlinga walczący w powstaniu warszawskim zostali wysłani na pewną śmierć. Źli Niemcy - zbrodniarze, fanatycy, wizjonerzy - Oto ludzie o nieczystych sumieniach. Rosja upubliczniła dokument o powstaniu warszawskim. Przekaże je Polsce? Cichy opór. Chrześcijanie w nazistowskich obozach zagłady. Piotr Zychowicz dla WP.PL: dzięki ugodzie z Berlinem można było uratować życie setek tysięcy Polaków. Akcja T4 - zbrodnia III Rzeszy na niepełnosprawnych - Strona 2. IPN chce ekshumować szczątki Żydów zamordowanych w Wąsoszu. Virtuti Militari za dokonanie masakry w polskiej wsi Koniuchy - Strona 2. Ucieczka żołnierzy "Kmicica" z czerwonego raju. Hinrich Wilhelm Kopf konfiskował majątki Polaków i Żydów. Nie będzie już patronem placu w Hanowerze.

70. rocznica operacji Market Garden. MSZ opublikował dokumenty dotyczące ataku Sowietów na Polskę. 75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę. Preszburg i okolice. Mity polskiej wojny obronnej 1939 roku. Karl - olbrzymi niemiecki moździerz ostrzeliwujący Warszawę. Żołnierz Armii Krajowej Antoni Kocjan ujawnił tajną broń Hitlera - Strona 2. Bohater powstania Stanisław Likiernik opowiada o kulisach zamachu na "Panienkę" Niezwykłe losy ppor. Henryka Sienkiewicza. Od walki na Kresach po Powstanie Warszawskie. Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski: nie wybaczyłem Niemcom i Rosjanom. Osówka - Legenda Podziemnego Miasta. Akcja "Góral" - Armia Krajowa ukradła Niemcom 100 mln złotych. Grabież Europy - 100 tys. żołnierzy Armii Czerwonej wyznaczono wyłącznie do kradzieży.

Niechlubna rola duchownych w Rzezi Wołyńskiej. Dlaczego doszło do ludobójstwa? "Nowaja Gazieta" ujawnia dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Legendarna polska broń - karabin przeciwpancerny "UR" Kulisy operacji Market Garden. Marszałek Bernard Montgomery oskarżył Polaków o tchórzostwo. "Krwawa niedziela" - ludobójstwo Polaków na Wołyniu. 70 rocznica Bitwy w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Inwazja na Normandię - największy desant w historii. Nieudany rajd brytyjskich komandosów pod Bajonną. Kulisy operacji Market Garden. Marszałek Bernard Montgomery oskarżył Polaków o tchórzostwo.

Jerzy Cynk dla WP.PL: Anglicy nie kryli zdziwienia skutecznością polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Zbrodnia w Nemmersdorf. Co naprawdę zdarzyło się w Prusach Wschodnich? Lucjan "Sęp" Wiśniewski - drapieżny ptak z AK. "Piraci" II wojny światowej. Misja Jana Karskiego w USA. Dlaczego Zachód zignorował zagładę Żydów? Polowanie na "czarownice" - polscy piloci w walce z V-1. Wyzwolenie obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Brygada Świętokrzyska NSZ uratowała kilkaset Żydówek. Indianie, którzy pokrzyżowali plany wojenne Niemcom. Krystyna Winiarz przetrwała najazdy Hitlera, Stalina i rzeź UPA, skrzywdzili ją Polacy. Magdalena Grzebałkowska dla WP: rok 1945 czasem spokoju? To naiwny stereotyp. Radzieckie snajperki w II wojnie światowej. Największe czołgi II wojny światowej. Śmigłowce w armiach USA i III Rzeszy w II wojnie światowej.

Nad tym naprawdę pracowali alianccy naukowcy - Galeria. Ukradli Hitlerowi Wunderwaffe - Ciekawe.onet.pl. Stany Zjednoczone nie przyjęły żydowskich uchodźców z III Rzeszy. Wielkogermańska Rzesza - nazistowska wizja powojennej Europy. Potworność za potworność. Gwałty na Niemkach podczas II wojny światowej. 70 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła Gdańsk. Piękne i niebezpieczne - kobiety w akcjach likwidacyjnych polskiego podziemia.