background preloader

Aktualności

Facebook Twitter

Łukasz Warzecha: awantura o flagi, czyli jak nie słuchać Sun Tzu. IS wciąga nas swoimi zamachami w pułapkę? Dżihadyści mają apokaliptyczny plan. - Jak długo będą trwały bombardowania, tak długo nie zaznacie spokoju.

IS wciąga nas swoimi zamachami w pułapkę? Dżihadyści mają apokaliptyczny plan

Będziecie się bać nawet wyjść na zakupy - grzmiał dżihadysta w propagandowym nagraniu opublikowanym wkrótce po krwawych zamachach w Paryżu. Ale czy faktycznie terrorystom chodzi o to, by Zachód wycofał się z walk w Syrii i Iraku, czy wręcz przeciwnie? Były zakładnik IS ostrzegał niedawno, że dżihadyści wpędzają nas pułapkę. A eksperci, z którymi rozmawiała WP, nie mają wątpliwości: IS ma wizję apokaliptycznej bitwy dobra i zła, do której chce doprowadzić. Naćpany jak islamista. ISIS zabija na prochach. Bojownicy Państwa Islamskiego walczą naćpani - informują brytyjskie i amerykańskie media.

Naćpany jak islamista. ISIS zabija na prochach

Jak wynika z informacji "The Washington Post", "The Guardiana" czy "CNN", dżihadyści nieustannie posiłkują się narkotykiem zwanym kaptagon (ang. Captagon). To środek, który jest szeroko rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie, a niemal nieznany poza nim. Rosja śmieje się z polskiego wojska. Wojna ekonomiczna z Państwem Islamskim trwa. Product placement w Spectre. Oto, co tym razem reklamuje Bond. "Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania" Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania - mówi Robert Drózd, założyciel bloga "Świat Czytników" poświęconego elektronicznym książkom i urządzeniom do ich odczytu. - Dużą przeszkodą w jej rozwoju jest niska świadomość Polaków dotycząca e-booków - dodaje. - Jeśli popatrzymy na rynek e-booków pod względem ilościowym, wciąż jest to nisza, bo według różnych szacunków książki elektroniczne stanowią od 2 do 3 proc. całego rynku książki - powiedział Drózd.

"Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania"

Dodał, że jeszcze kilka lat temu, jeśli ktoś chciał kupić legalną książkę elektroniczną, to nie miał zbyt wielkiego wyboru. - Co miesiąc na moim blogu robię zestawienie, w którym sprawdzam, ile spośród książek papierowych, które znalazły się na liście bestsellerów "Magazynu Literackiego Książki", ma już wydania elektroniczne. Rekordowe transakcje - Oszustwo stulecia, czyli 13 rekordów Jerome Kerviela - Strona 2. Walka o miliardy ukryte pod lodem. Zaostrza się spór o biegun północny.

Gdy oczy całego świata zwrócone są na Wschód i poczynania Rosji na Ukrainie, cicha, podjazdowa wojna toczy się zupełnie w innej części świata.

Walka o miliardy ukryte pod lodem. Zaostrza się spór o biegun północny

A jest o co walczyć, bo w grę wchodzą olbrzymie złoża surowców naturalnych warte miliardy. Mowa o sporze terytorialnym o bogatą w surowce Arktykę, który nabiera rozpędu. Toczą go tzw. "państwa arktyczne", czyli Rosja, USA, Kanada, Norwegia i Dania. Kraje te zgodziły się. że wszelkie spory terytorialne w tym regionie rozstrzygną przed specjalną komisją ONZ, która dopuszcza utworzenie stref ekonomicznych 200 mil od szelfu kontynentalnego. Günter Grass: trzecia wojna światowa już się rozpoczęła. Niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, Günter Grass, wyraził w wywiadzie dla wiedeńskiej gazety "Der Standard" zaniepokojenie z powodu stanu polityki światowej. - Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła, i jest to wojna o podział światowych zasobów - powiedział autor "Blaszanego bębenka".

Günter Grass: trzecia wojna światowa już się rozpoczęła

Zdaniem Grassa, "ludzkość jeszcze nigdy nie miała tak dobrego dostępu do informacji jak dzisiaj; jest wręcz nimi zalewana, lecz każda kolejna wymazuje poprzednią". - Na naszych oczach dzieje się w wielu zakątkach świata niesprawiedliwość, w Afryce, na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie - zaznaczył pisarz w wywiadzie dla "Der Standard", który przytacza "Deutsche Welle". - Wiemy o klęskach głodu, które są prowokowane, mimo że pokarmu wystarczyłoby dla wszystkich; wiemy też o deficytach wody i zmianach klimatycznych.

Wszystko dzieje się w tym samym czasie - powiedział Grass. Rząd chce utrzymania obowiązku meldunkowego. Obowiązek meldunkowy jednak zostaje?

Rząd chce utrzymania obowiązku meldunkowego

Okazuje się, że tak. - Rząd zajmie się projektem, którego głównym celem jest pozostawienie go w obecnej formie - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku. Nagle pracujący nad tym eksperci orzekli, że lepiej będzie jak zostanie. Państwo powinno wiedzieć gdzie mieszkamy, bez tego jego funkcjonowanie byłoby utrudnione - twierdzą autorzy rekomendacji z Międzyresortowego Zespołu ds. Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego. "Chiński kanał" alternatywą dla panamskiego.

Za pięć pięć lat Kanał Panamski będzie miał swojego rywala.

"Chiński kanał" alternatywą dla panamskiego

Władze Nikaragui ogłosiły rozpoczęcie projektu, który będzie drugim sztucznym kanałem łączącym wody Atlantyku i Oceanu Spokojnego. Budowę sfinansują Chiny. Początek projektu, którego wartość jest szacowana na 50 miliardów dolarów, miał symboliczny charakter. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów PAP - Strona 6. Wędlin już nie uwędzisz - Oto największe absurdy, którymi karmią nas unijni urzędnicy. Świąteczne triki sklepów. Ostatni weekend przed świętami to dla wielu sklepów i centrów handlowych prawdziwy okres łowów na klientów.

Świąteczne triki sklepów

By wyciągnąć z naszych portfeli jak najwięcej pieniędzy sprzedawcy stosują różne metody, niekiedy naprawdę podstępne. Sprawdź czego wystrzegać się na zakupach! Najbliższe dwa, trzy dni, to o średnio 60-70 proc. większy ruch w centrach handlowych niż zwykle. W tych największych galeriach klientów może pojawić się znacznie więcej, bo wielu Polaków często na ostatnią zostawia zakupy i próbuje załatwić je wszystkie w jednym miejscu. Ogarnięci świąteczną gorączką bywamy nierozważni i szczególnie podatni na manipulacje sprzedawców. Idąc do zatłoczonej galerii handlowej w przedświąteczny weekend większość z nas chciałaby spędzić w niej jak najmniej czasu.

Stąd ruchome schody mogą działać ciut wolniej niż zwykle, bo podczas jazdy nimi dokładniej obejrzymy wystawy. Na czym polega plan Saudyjczyków? Tu nie chodzi o wykończenie konkurencji z USA. Możliwe, że Arabia Saudyjska wcale nie zamierzała wykończyć konkurencji wydobywającej ropę ze złóż łupkowych w USA.

Na czym polega plan Saudyjczyków? Tu nie chodzi o wykończenie konkurencji z USA

Amerykańskie firmy po prostu dostały rykoszetem. Portal Business Insider spekuluje na czym polega plan Saudyjczyków. Teoria, że Arabia Saudyjska nie dąży do podniesienia cen ropy naftowej dlatego, że chce wypchnąć z rynku firmy wydobywające ropę ze złóż łupkowych spotkała się ze sceptycznym przyjęciem ekspertów występujących podczas panelu dyskusyjnego w Overseas Press Club and Control Risks.

Wydaje się, że są strony znacznie bardziej poszkodowane – Iran i Rosja, a kłopoty amerykańskiej branży naftowej to dla Saudyjczyków tylko wisienka na torcie. Kolejne cięcie prognoz popytu na ropę. Skąd Służba Celna miała dane graczy? Trop prowadzi do dwóch firm. Internet huczy od plotek dotyczących tego, w jaki sposób Służba Celna namierzyła 17 tys. osób, obstawiających nielegalnie zakłady w serwisach bukmacherskich.

Skąd Służba Celna miała dane graczy? Trop prowadzi do dwóch firm

Trop prowadzi do banku Pekao i bet-at-home.com. Potwierdzają to też nasze źródła. Przypomnijmy. Nieco ponad miesiąc temu wiceminister finansów Jacek Kapica poinformował, że podległa mu Służba Celna namierzyła 24 tys. graczy, którzy mieli korzystać z niezarejestrowanych w Polsce serwisów bukmacherskich. Zbliża się globalne ochłodzenie? Naukowcy zadziwieni zmianami na Słońcu. ~CHEMTRAILS ZABÓJCZA TRUCIZNA NAD POLSKĄ 2014-12-11 (09:30) 5 dni 7 godzin i 7 minut temu Obserwujcie smugi chemiczne po samolotach. Długie,grube poskręcane nie znikające przez wiele godzin smugi niekiedy się urywają ,robią się z nich po jakimś czasie szare chmury podobne do cirrusów lub tworzą białą warstwę zasłaniającą Słońce. występuje cały rok .Zwykłe smugi kondensacyjne są krótkie,kondensacyjne znikają po kilkunastu sekundach. Stosuje się głównie wielkie samoloty wojskowe podobne do cystern mogące pomieścić nawet do 100t zabójczej mieszanki.Także biorą udział komercyjne linie lotnicze,dodając szkodliwe dodatki i ulepszacze do paliwa samolotowego.

Nikt inny nie wziął z unijnej kasy na lotniska tyle, co Polska. Ale to źle wydane pieniądze. Ponad jedna trzecia wszystkich unijnych środków przeznaczonych na budowę i modernizację lotnisk w latach 2007-2013 trafiła do Polski, druga Hiszpania dostała dwa razy mniej. Ale spora część 615 mln euro, które dostaliśmy, poszły na lotniska, które wciąż świecą pustkami. Reuters opublikował specjalny raport, w którym wziął pod lupę efekty deszczu euro, który spadł na polskie lotniska w ostatnich latach. Jak napisano, biorąc pod uwagę sposób spożytkowania tych środków, niepokojem napawa perspektywa otrzymania przez Polskę 82 mld euro w ciągu kolejnych 7 lat.

Polska nie jest oczywiście jedynym europejskim krajem budującym lotniska, którym nie udaje się przyciągnąć przewoźników. Zatrważające odkrycie naukowców! - Strona 3. Już od dawna zachodnia Antarktyda jest uważana za najbardziej niestabilny obszar lodowcowy na kuli ziemskiej. Choć lodu jest tam mniej niż we wschodniej części kontynentu czy na Grenlandii, to jednak proces topnienia właśnie w tym obszarze zachodzi najszybciej. Już w maju 2014 roku ogłoszono, że punkt, w którym proces osiągnął nieodwracalność, mógł zostać przekroczony już w minionych latach. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii, z siedzibą w Irvine, wraz z badaczami z NASA oraz trzech innych, mniejszych instytucji, zastosowali nowoczesne metody pomiarowe, oparte na danych z radarów i satelit, by ustalić, jak wiele lodu obszar zachodniej Antarktydy stracił na przestrzeni dwóch ostatnich dekad. Felieton: Giełdy czekają na nową porcję narkotyku. Draghi zawiódł. Afera wokół czeskiej reklamy T-Mobile. Polak w roli oszusta.

Aptekarze oszukują i zgarniają pieniądze. A pacjentom grozi śmierć. W pościgu za łatwym zarobkiem aptekarze zapominają o pacjentach. Czarnobyl dziś - niezwykłe zdjęcia - Strona 9. Zgłoś do moderacji. Polski analityk: na wykresach widać wojnę. W 2015 lub 2016 r. Taką prognozę przed światem snuje znany polski analityk giełdowy Wojciech Białek.

Ekspert Centralnego Domu Maklerskiego porównuje tu dzisiejszą sytuację do tego co wydarzyło się przed stu laty, gdy wybuchały I i II wojna światowa. Repatrianci na ratunek polskiej demografii. Będą nowe przepisy. Zachęcanie do przyjazdu do Polski migrantów jest jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów demograficznych i gospodarczych kraju. Takim samym sposobem mogłoby być zapraszanie repatriantów. Zmiany w dowodach osobistych i prawie meldunkowym. Od 1 stycznia 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Szokujące kulisy talent shows, czyli jak telewizja manipuluje widzami - Teleshow - WP.PL. Najbardziej zastanawiająca jest jednak kwestia smsowego głosowania.

Drenaż mózgów. Polska traci najwięcej specjalistów w Europie. Specjaliści to zresztą tylko czubek góry lodowej, na niższych szczeblach edukacji skala problemu jest znacznie poważniejsza. Pepsi, IKEA, Fedex i ponad 330 innych firm. Czy koncerny rolowały Europę na podatkach? Np. Amazon w 2009 r. wykazał w spółce zależnej w Luksemburgu - Amazon EU S.a.r.l. - ponad 519 mln euro kosztów z tytułu opłat licencyjnych. Kapitalizm wrócił do XIX wieku. "Nasza cywilizacja powinna się wstydzić" Jezioro Aralskie znika. Wyższy wiek emerytalny potrzebny do załatania dziury w budżecie. Jak wyglądają powiązania w sektorze SKOK?

Biała gorączka - czy Arktyka będzie zarzewiem nowej zimnej wojny? - Strona 2. Inwestycja, która zmieni globalny rynek miedzi - Oto największa inwestycja polskiej firmy za granicą. 10 rzeczy, które warto wiedzieć. Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Policzyliśmy - Strona 3 - Dom - WP.PL. Kosztorys budowy - Dom piętrowy bez piwnicy - 139 906,45 zł. Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz Rosjan. Szef Acronu liczy na dalszą pomoc przyszłego prezesa GPW. Izrael: nowy prezes GPW realizuje w Polsce interesy Rosji. Gen. Richard Shirreff: NATO nie ma dość sił, by sprostać Rosji. Nowe prawo: trzy lata i spokój od komornika. Skandal wokół bułgarskiego projektu dokumentu o współpracy z NATO. "Rosja to zagrożenie" To jest zakład. 2 mld dolarów za załamanie amerykańskiego rynku. Seriale w służbie propagandy. Produkcje telewizyjne piorą mózgi młodych Rosjan.

Bankowy tytuł egzekucyjny czyli windykacja od ręki - na newsweek.pl - Biznes - Newsweek.pl. Chcą cię zwindykować? To masz szczęście - Newsweek.pl - Biznes - Newsweek.pl. To nie Polska najbardziej zanieczyszcza powietrze. Ewa M. Thomspon: rosyjscy agenci są rozsiani po całej Polsce. Z mapy Polski znikają miasta. Czarny śnieg zagraża ludzkości - Pogoda. Rywalizacja o wodę w Azji Środkowej. Dostęp do rzek stanie się przyczyną przyszłych wojen? Dwa scenariusze dla Polski na najbliższe 25 lat. Szykuje się bat na firmy pożyczkowe! Efekty afery taśmowej? Rosja może zagrozić budowie polskiej elektrowni jądrowej. Pompa ciepła = niezależność od dostawców energii - Dom - WP.PL. Punkty zapalne świata. Iskra może wywołać pożar. Rosyjskie puzzle. Moskwa rozbija projekt integracyjny UE w państwach byłego ZSRR.

Pan profesor Wolniewicz żywiołowo o ''pokojowej'' religii islamskiej w Europie. Sekrety Angeli Merkel. Polsko-niemiecka symbioza gospodarcza. W Stanach czy Niemczech kupisz nawet o połowę taniej. Palisz? Narzekasz na oprocentowanie? Bank już to wie. Długi to nowa waluta. Transakcje idą tu w miliony. Robert Cheda dla WP.PL: operacja na Krymie oznacza porażkę rosyjskiego projektu Unii Eurazjatyckiej. Gdzie Rosja może jeszcze wkroczyć, by "bronić" swoich obywateli? Zobacz infografikę. Nina Chruszczow: Putin udławi się Krymem. Mariusz Max Kolonko przejrzał Owsiaka i mówi, jak jest: pacyfikuje nastroje społeczne jak ZOMO albo Jaruzel - Teleshow - WP.PL. Harald Eia, "człowiek, który zmasakrował gender" wyznaje: cenię feministki. Wojciech Orliński przestrzega przed internetem: czas się bać! Interwencje zbrojne Moskwy.

Gospodarcze kulisy inwazji na Krym. Wojna w Gruzji - skończyło się na gestach i słowach - Strona 9. Nikt nie chce embarga na surowce. Ekspert dla WP.PL: Władimir Putin może mieć chrapkę na Donieck - Strona 2. To oni rządzą Ukrainą. Rosja zdobyła tanią siłę roboczą i nowe moce przerobowe. System kolonialny XXI wieku. Portal Jarka Kefira - wiadomości, informacje, wydarzenia. Łukasz Warzecha: okradną was i kopną w tyłek; zasługujecie. Facebook będzie czytał nasze SMS-y. Historyczna wpadka Rosjan - babol.pl. Na Facebooku i Twitterze Litwini wyznają miłość do Polski. Masz dość życia w Polsce? Tam dostaniesz ziemię za darmo - Strona 6.

Obrysowe testy zderzeniowe: samochody miejskie. Wiktor Suworow: Rosja niedługo zniknie z mapy. Jak podłączyć sprzęt w domu - kablowo czy bezprzewodowo? Polskie pociągi są coraz wolniejsze - Galeria. Bezpłatne odpowiedniki płatnych programów. Jak Fed pomaga amerykańskiej gospodarce, ale stwarza zagrożenie dla świata. Zakaz rejestracji Mercedesów we Francji. Nowa firma za złotówkę. Łatwiej unikniesz odziedziczenia długów w spadku. Walka o imperium Czyngis-chana - rywalizacja mocarstw w Azji Środkowej.