background preloader

Humięccy

Facebook Twitter

Rod14. 11. Wierzbiętowie rodu Janinów. Ciąg dalszy. W interesującej pracy "Przywileje prawa niemieckiego... " Stanisław Kuraś poddaje analizie dokument średniowieczny i rozpatruje jako dokument prawny i rodzaj literacki. Autor pisze, że dokument średniowieczny miał dwa różne i trudne do pogodzenia cele. Jako akt prawny powinien być jasny i prosty, natomiast jako rodzaj literacki zgodnie z ogólnymi zasadami sztuki średniowiecznej miał pouczać, umoralniać, olśniewać i bawić. Jak już wspomniałem poprzednio, rody Janinów i Toporów tworzyły stronnictwo skierowane przeciwko książętom krakowskim, a pózniej wspólnie opowiedziały się po stronie Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, i należało do gorących zwolenników zjednoczenia kraju pod rządami królewskimi Piastów.

Spójrzmy teraz na proces zakładania nowych osad. Ciąg dalszy Ilustracje Definicje i wyjaśnienia Literatura i źródła Wszelkie prawa zastrzeżone. Rody_senatorskie. 1. Babiczew hb. własnego, gałąź ks. Puciatów, zgaśli w Polsce w XVII stuleciu, lecz jedna ich linia istnieje dotychczas w cesarstwie rosyjskim i ma zatwierdzony tytuł książęcy. 2. Bahrynowski lub Bakrynowski horbu Leliwa, gałąź książąt Druckich, istnieją dotychczas, tytuł ksią­żęcy zarzucili w XVII stuleciu. 3. Bielewski gałaź książąt czerniechowskich, w końcu XV stulecia wyemigrowali dy państw moskiewskich. 4. 5, Borowski hb. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31, Nehledyński hb. książąt Massalskich i linia tych książąt, zgaśli w XVII stuleciu. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77.

Return to top - Powrót na górę. Nieobecni.com.pl - polskie cmentarze i groby. Humi�cki. Humi�cki. Wielka Genealogia Minakowskiego - M.J. Minakowski. Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego - Władze SPSW (aktualnie) Elita Rzeczypospolitej: Strona główna. Dwór w Modliszewicach | Źródła w Internecie. Dwór obronny, Modliszewice - 1925 rok, stare zdjęcia. Dodane: 28 stycznia 2010, godz. 10:05:28 Aktualizacja: 12 kwietnia 2013, godz. 18:05:54 0 komentarzy 1200 odsłon5.91 średniej ocen Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup Obiekty widoczne na zdjęciu Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. W XVII wieku dwór przeszedł na własność biskupa Jana Lipskiego, późniejszego prymasa. W latach trzydziestych XVII wieku w północnej części wyspy wzniósł on piętrowy budynek bramny i otoczył dwór murem obwodowym. Dwór obronny, Modliszewice - 1929 rok, stare zdjęcia.

Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. W XVII wieku dwór przeszedł na własność biskupa Jana Lipskiego, późniejszego prymasa. W latach trzydziestych XVII wieku w północnej części wyspy wzniósł on piętrowy budynek bramny i otoczył dwór murem obwodowym. Następnymi właścicielami byli Humięccy, a przez małżeństwo Izabeli Humięckiej z Janem Małachowskim wieś dostała się w pierwszej połowie XVIII wieku rodzinie Małachowskich herbu Nałęcz. Wówczas dobudowano przyległy budynek zwany kuźnią. W końcu XIX wieku obiekt został sprzedany Tarnowskim, którzy nie przeprowadzili żadnych prac remontowych. Dwór obronny, Modliszewice - zdjęcia. Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów.

W XVII wieku dwór przeszedł na własność biskupa Jana Lipskiego, późniejszego prymasa. W latach trzydziestych XVII wieku w północnej części wyspy wzniósł on piętrowy budynek bramny i otoczył dwór murem obwodowym. Następnymi właścicielami byli Humięccy, a przez małżeństwo Izabeli Humięckiej z Janem Małachowskim wieś dostała się w pierwszej połowie XVIII wieku rodzinie Małachowskich herbu Nałęcz. Wówczas dobudowano przyległy budynek zwany kuźnią. Dwór obronny, Modliszewice - zdjęcia. Dodane: 15 maja 2012, godz. 20:50:17 Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: SP600UZ 1 / 400sƒ / 3.9ISO 1008mm 0 komentarzy 600 odsłon5.69 średniej ocen Poprzednie i następne zdjęcia Rafał T Obiekty widoczne na zdjęciu Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. Dwór obronny, Modliszewice - zdjęcia.

Dodane: 15 maja 2012, godz. 20:50:19 Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: SP600UZ 1 / 80sƒ / 4.1ISO 10011mm 0 komentarzy 534 odsłony5.43 średniej ocen Poprzednie i następne zdjęcia Rafał T Obiekty widoczne na zdjęciu Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. Dwór obronny, Modliszewice - zdjęcia. Dodane: 15 maja 2012, godz. 20:50:18 Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: SP600UZ 1 / 500sƒ / 3.8ISO 1008mm 0 komentarzy 627 odsłon5.72 średniej ocen Poprzednie i następne zdjęcia Rafał T Obiekty widoczne na zdjęciu Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. Szlachta Ziemi Ciechanowskiej. Zebrał i opracował: Adam A.

Pszczółkowski apszczol@sgh.waw.pl Wróć do strony głównej: Ziemia Ciechanowska to część północnego Mazowsza (obszar 2970 km2]. Rozciągała się ona od granicy z Prusami wzdłuż rzeki Orzyc aż po Wisłę w okolicy miasta klasztornego Czerwińska. W jej skład wchodziły trzy powiaty: ciechanowski, przasnyski i sąchocki (pierwotnie czerwiński). Dzieje poszczególnych rodów szlachty ciechanowskiej współcześnie badają następujące osoby: Dyonizy Apolinary Bartołd [Bartołd] dionizy [at] hotmail.com Thomas M. Danuta Bielecka, Warszawa [Humięcki, Niski, Smoleński, Wasiłowski, Zakrzewski] Joe Bobiński, Laurel, MD, USA [Bobiński) BOBSKIBUM@aol.com Łukasz Bobiński, Warszawa [Bobiński) l.bobinski@gero.com.pl Alfred Borkowski, Ciechanów [Borkowski] Jerzy Borowy, Wiedeń, Austria [Borowy] j.borowy@bmgrp.at Justyna Bóbr, Cordoba, Hiszpania [Bóbr] Stowarzyszenie Rodów Chodkowskich [Chodkowski] Conrad S. Wojciech Czaplicki, Warszawa [Czaplicki] kumie@poczta.onet.pl. Dwór obronny, Modliszewice - 1952 rok, stare zdjęcia.

Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. W XVII wieku dwór przeszedł na własność biskupa Jana Lipskiego, późniejszego prymasa. W latach trzydziestych XVII wieku w północnej części wyspy wzniósł on piętrowy budynek bramny i otoczył dwór murem obwodowym. Następnymi właścicielami byli Humięccy, a przez małżeństwo Izabeli Humięckiej z Janem Małachowskim wieś dostała się w pierwszej połowie XVIII wieku rodzinie Małachowskich herbu Nałęcz.

Wówczas dobudowano przyległy budynek zwany kuźnią. W końcu XIX wieku obiekt został sprzedany Tarnowskim, którzy nie przeprowadzili żadnych prac remontowych. Budynek został opuszczony w połowie XIX wieku i zaczął podupadać. Rozebrano wówczas południowe skrzydło. Dwór obronny, Modliszewice - 1960 rok, stare zdjęcia. Dwór został ufundowany przez Andrzeja Dunina-Modliszewskiego w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. W XVII wieku dwór przeszedł na własność biskupa Jana Lipskiego, późniejszego prymasa. W latach trzydziestych XVII wieku w północnej części wyspy wzniósł on piętrowy budynek bramny i otoczył dwór murem obwodowym. Następnymi właścicielami byli Humięccy, a przez małżeństwo Izabeli Humięckiej z Janem Małachowskim wieś dostała się w pierwszej połowie XVIII wieku rodzinie Małachowskich herbu Nałęcz.

Wówczas dobudowano przyległy budynek zwany kuźnią. MODLISZEWICE Dwór. Gmina Końskie, powiat konecki. | Dawne Kieleckie. Modliszewice to wieś położona w pobliżu Końskich, przy drodze wiodącej do Piotrkowa. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 1222 i związana jest z fundacją i uposażeniem klasztoru w Prandocinie, dokonanymi przez Iwona Odrowąża /w latach 1209-18 kanclerza Leszka Białego, a potem, w okresie 1218-29 krakowskiego biskupa/ i jego brata Wisława. Później Modliszewice wchodzące w skład klucza koneckiego należały do Odrowążów, a od roku 1430, po śmierci ostatniego męskiego potomka tego rodu, Strasza, przeszły wraz z posagiem jego córki na własność rodziny Łabędziów.

W ich władaniu wieś znajdowała się aż do lat trzydziestych XVII stulecia, a rezydująca w Modliszewicach gałąź tego rodu przybrała nazwisko Modliszewskich. Od roku 1630 właścicielem Modliszewic stał się Jan Lipski, późniejszy arcybiskup gnieźnieński. Kolejnymi posiadaczami wsi byli Humięccy /od 1695/, potem Małachowscy /od 1730/ i /od 1870/ Tarnowscy. Oznaczone: albumAutor: Roman Mirowski. II. Dalsze wspomnienia o moim Ojcu – Zbigniewie Szelkowskim | Zapisane kadry czasu. W zapiskach parafialnych parafii w Łysakowie czytamy: „Ślub odbył się 16 lutego 1930 roku o godzinie 18.00. Antoni Szelkowski, kawaler lat 36 ur.

W Stryjewie Dużym ( rodzice: Klemens i Marianna z Chmielińskich); zamieszkały Ciechanów, szewc i Władysława Smolińska,panna lat 27, córka rolnika, urodzona i zamieszkała w Zakrzewie Dużym (rodzice: Bronisław i Stefania z Pszczółkowskich)”. Ze wspomnień babci Władzi wiadomo, że ślub odbył się w kościele w Łysakowie. Natomiast wesele odbyło się w domu rodzinnym panny młodej w Zakrzewie. Wysoki, szczupły mężczyzna. Klemens Szelkowski w tym czasie rozmawiał ze Stefanią Smolińską Czuł się już coraz gorzej. W Ciechanowie przy ulicy Płońskiej. Małżonkowie Szelkowscy zamieszkali w Ciechanowie przy ulicy Nadgranicznej. Był szewcem i utrzymywał rodzinę wykonując wyroby szewskie, cholewkarskie. W 1931 roku umiera Klemens Szelkowski W domu pozostają wraz z mamą Marią, moją prababcią. W tym miejscu opisując losy Szelkowszczyzny Władysława, z domu Smolińska Antoni.

Czemierniki - pałac, zachowany w całości. Dojazd: Aby dojechać do miejscowości Czemierniki, najprościej jest wyruszyć spod pałacu w Kocku i jechać na wprost. Ponieważ jednak przy wyjeździe z parkingu pod kościołem jest zakaz wjazdu, należy objechać parking, a następnie kierować się cały czas przed siebie. W Tarkawicy trzeba skręcić w lewo na Babczyznę i dalej prosto aż do Czemiernik. Tu za kościołem należy skręcić w lewo na Radzyń Podlaski i na rozwidleniu dróg w kształcie litery Y pojechać w prawo. Na końcu drogi, w którą się skręciło, trzeba skręcić w prawo na główną i przy niej po lewej jest pałac. Rys historyczny: Czemierniki po raz pierwszy pojawiają się w źródłach historycznych w latach 1326-1327 i zapewne od początku należały do rodu Firlejów herbu Lewart.

Zdjęcia: Czemierniki - brama wjazdowa Czemierniki - mur Czemierniki - zamek Zamki w pobliżu: Zapisane kadry czasu | Twój nowy blog - strona 8. Minęły lata I wojny. W pamięci Antoniego te wydarzenia na zawsze pozostały. Mijały kolejne dni, miesiące, lata. Jest 16 luty 1930r. Antoni Szelkowski żeni się z Władysławą Smolińską. W zapiskach parafialnych parafii w Łysakowie czytamy: „Ślub odbył się 16 lutego 1930 roku o godzinie 18.00. Ze wspomnień babci Władzi wiadomo, że ślub odbył się w kościele w Łysakowie. Rok 1938. Niestety l września 1939 roku, o świcie, miastem wstrząsnęła nowa wieść: wojna. 3 wrzesień 1939r. stał się w dziejach miasta naprawdę krwawą niedzielą.

W dniu 8 października 1939 r. ,,W Ciechanowie w listopadzie tegoż rynku (1939) w związku z terrorystycznymi masowymi aresztowaniami miało miejsce znamienne zdarzenie. Antoni opowiadał rodzinie o tym fakcie jaki miał miejsce na dworcu w Ciechanowie. Roman Karaczyński, Piotr Ordakowski, Nowosielski, dwóch Olszewskich, dr Purzycki, rolnik Gutkowski, emeryt wojskowy Mikuta, szef Kółka Różańcowego, b. Egzekucja odniosła odwrotny skutek, niż chciał tego wróg. Pałac w Czemiernikach | Złe miejsca dla ślimaków.

Kamieniec Podolski :: Kresopedia. Szlak rezydencji magnackich. Stowarzyszenie TRADYTOR • Zobacz wątek - Zamek - Czemierniki (pow. radzyński) Czemierniki - pałac, zachowany w całości. MODLISZEWICE Dwór. Gmina Końskie, powiat konecki. | Dawne Kieleckie. Rzepnik. Junosza (herb szlachecki) 40. NA KRESACH – WOŃKOWCE Pałac | Roman Mirowski. Genealogia :: serwis genealogiczny. Search archives. Józef Humiecki z Humięcina h. Junosza (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) Aleksander Humiecki z Humięcina h. Junosza (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) Florentyna Humięcki. Dwór w Modliszewicach.

Wońkowce | Źródła w Internecie. Elita-17-czernihow.pdf. Genealogy Indexer - HUMIęCCY search results. Maciej Humięcki - Free People Check with News, Pictures & Links - Yasni.pl. Dwór w Modliszewicach - Przewodnik e-wyjazd.pl. Folder_Gmina_Borki1.pdf. Рихта - історія села. Dwór obronny, Modliszewice - zdjęcia. H-M. II. Dalsze wspomnienia o moim Ojcu – Zbigniewie Szelkowskim | Zapisane kadry czasu. POWIATOWO–GMINNO–MIEJSKIE DOŻYNKI – SIERAKOWO 2014 | Powiat Przasnysz. Akta miasta Czemiernik (PL-35 - PL-35-290) Stowarzyszenie TRADYTOR • Zobacz wątek - Zamek - Czemierniki (pow. radzyński) 150.pdf. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Szlachta Ziemi Ciechanowskiej. Szlachta Ziemi Ciechanowskiej. Historia: Humięcino-Koski. Modliszewice - Bastejowy dwór obronny (Zamki Polskie) Nasza BABA JAGA - Pismo Świętokrzyskie. Leksykony w INTERIA.PL - słownik ortograficzny, języka polskiego, synonimów, wyrazów bliskoznacznych, synonimy online.

Opuszczone Miejsca / Zespół Pałacowo-obronny, Czemierniki, lubelskie. Kamieniec Podolski :: Kresopedia. Śladami "Ogniem i mieczem" - strona 2 - blog JMGJ. Kudryńce :: Zamki. Kudryńce - zamek. Cracovia Leopolis - historia i kultura Lwowa oraz Małopolski Wschodniej. Rzepnik. Genealogia dynastyczna. Genealogia dynastyczna. Czemierniki - pałac, zachowany w całości. Humiecki.pdf. Tygodnik Ciechanowski : meta tag title. Józef Humiecki. 40. NA KRESACH – WOŃKOWCE Pałac | Roman Mirowski. Wińkowce. 40. NA KRESACH – WOŃKOWCE Pałac | Roman Mirowski.

Genealogia Polska :: GENPOL.COM. Tomasz Humiecki z Humięcina h. Junosza (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) Chorąży podolski Jerzy Humięcki. Jan Dołęga-Zakrzewski. Historia. Mazowsze.hist. Dionizy Czachowski. Serwis Regionalny Miasta Sędziszów. Szlachta Ziemi Ciechanowskiej. HERBARZ MAŁOKRZYNOWŁOSKI. Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach - Parafia. Encyklopedyja powszechna. Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym ... - Michał Baliński, Tymoteusz Lipiński. Kilka rysów i pamia̧tek - Eu...... Heleniusz. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej: Podole - Grzegorz Rąkowski. Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie - Grzegorz Rąkowski. Encyklopedyja powszechna - Samuel Orgelbrand. Herbarz polski - Adam Boniecki, Szymon Konarski. Pamiętnik anegdotyczny z czasów Stanisława Augusta: z rękopismu wydany przez ... - Józef Ignacy Kraszewski. Encyklopedja powszechna. Przywileje szlacheckie.

Herbarz Polski - Tadeusz Gajl. Polskie rody książęce. Humieccy - Szukaj w Google. Księstwa Rzeczpospolitej: państwo magnackie jako region polityczny - Mariusz Kowalski (geografia), Polska Akademia Nauk. Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego. Wszystkie rezultaty dla humiecki w Wszystkie Kolekcje - Serwis MyHeritage.