background preloader

Uprchlíci I

Facebook Twitter

Západ přijme sto tisíc syrských uprchlíků. Je to málo, tvrdí neziskovky. „Dnes 28 zemí vyjádřilo solidaritu se syrskými uprchlíky a také s pěti sousedícími zeměmi - Libanonem, Jordánskem, Tureckem, Irákem a Egyptem - a nabídlo odhadem více než 100.000 možností na přesídlení,“ uvedl v úterý vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Západ přijme sto tisíc syrských uprchlíků. Je to málo, tvrdí neziskovky

V nejbližších měsících prý země nabídnou možnost přesídlení asi 38 tisícům uprchlíků, přednost budou mít zejména osamělé matky s dětmi a oběti násilností. Humanitární organizace požadovaly, aby bohaté země přijaly aspoň pět procent běženců, tedy zhruba 160 tisíc lidí. Současný závazek podle nich není dostatečný. Budeme muset uprchlíky přijímat. Jinak v EU nemáme co dělat - Aktuálně.cz.

Komentář Martina Fendrycha: V roce 2013 před smrtí a bídou ve světě prchalo přes 50 milionů lidí.

Budeme muset uprchlíky přijímat. Jinak v EU nemáme co dělat - Aktuálně.cz

Mezi nimi obrovské množství dětí. Těžko můžeme pořád dál dělat slepé, hluché, chudé a potřebné. Nepříjemné předvánoční téma - uprchlíci. Stále se vrací. A bude se vracet. Loni ve světě před násilím a nouzí uprchlo víc než 50 milionů lidí. Západní státy běžně, samozřejmě uprchlíky a imigranty přijímají. Escaping Eritrea: 'If I die at sea, it's not a problem – at least I won't be tortured' Like many of her fellow Eritrean refugees, Sofia, who managed to escape northwards to Cairo, has a very simple reason for fleeing her homeland.

Escaping Eritrea: 'If I die at sea, it's not a problem – at least I won't be tortured'

“In Eritrea you’re even afraid to talk to your family,” she says. “The person next to me [in a cafe] could be a spy, and they are looking at what you are doing. People disappear every day.” Migrant shipwreck: one child’s journey from Somalia to the shores of Italy. Said’s journey from Somalia began about a year ago; it has not quite ended yet.

Migrant shipwreck: one child’s journey from Somalia to the shores of Italy

How The World Bank Broke Its Promise to Protect the Poor. How The World Bank Broke Its Promise To Protect The Poor.

How The World Bank Broke Its Promise to Protect the Poor

Sweden's Immigrant Influx Unleashes A Backlash : Parallels. Two policemen stand outside a mosque in Uppsala, Sweden, last month.

Sweden's Immigrant Influx Unleashes A Backlash : Parallels

The mosque was firebombed on Jan. 1 in one of three arson attacks targeting the Muslim community in Sweden since Christmas Day. The Migrants Files - Detective.io. The Migrants' Files project was launched in August 2013 by a group of European journalists who joined forces to accurately calculate and report the deaths of emigrants seeking refuge in Europe. This pan-European consortium of journalists is partially funded by the European non-profit organization Journalismfund.eu.

Subscribe to the Migrants Files newsletter for quarterly updates. Smrt při cestě do Evropy: Migrantům hrozí udušení, utopení i ušlapání. 23. dubna 2015 v 07:52 U řeckého ostrova Rhodos lodi s ilegálními imigranty narazila na skálu.

Smrt při cestě do Evropy: Migrantům hrozí udušení, utopení i ušlapání

Také zde se několik lidí utopiloFoto: ČTK/AP, Argiris Mantikos Přes 1600 migrantů zemřelo jen letos při pokusu o dosažení evropských hranic. Nejvíc životů si vyžádaly cesty přes Středozemní moře mezi Sýrií a Maltou. Mrtvý uprchlík = dobrý uprchlík? Podívejte se na video z debaty nejen o katastrofě u Lampedusy. „Pevnost Evropa“ – přezdívka, kterou si Evropská unie vysloužila za svůj postoj vůči imigraci z třetích zemí.

Mrtvý uprchlík = dobrý uprchlík? Podívejte se na video z debaty nejen o katastrofě u Lampedusy

Jaké důsledky může takové „opevnění“ mít, v nedávné době ukázala katastrofa u Lampedusy. Zajímají vás souvislosti evropské imigrační politiky? Podívejte se na záznam diskuse s Martinem Rozumkem (OPU), Janem Blažkem (doktorand Ústavu mezinárodních vztahů) a novinářem a spolupracovníkem ČRo Jaroslavem Šonkou. Tragédie u Lampedusy vyvolala chvilkovou vlnu solidarity napříč všemi členskými státy i médii všeho ražení. Ale zároveň i vlnu kontroverze. Mrtvý uprchlík – dobrý uprchlík? Sledujte videopřenos večera o evropské imigrační politice. 21. listopadu 2013 v 20:00 Evropská unie si kvůli postoji k přistěhovalcům ze třetích zemí vysloužila přezdívku „Pevnost Evropa“.

Mrtvý uprchlík – dobrý uprchlík? Sledujte videopřenos večera o evropské imigrační politice

Nedávné ztroskotání lodi se skupinou uprchlíků u italské Lampedusy vyvolalo soucit a solidaritu napříč Evropou, ale ti, kdo katastrofu přežili, museli unijní území opustit. Český rozhlas Plus se podílel na filmovém večeru, který pořádala společnost Člověk v tísni jako součást cyklu besed Spolu o Evropě. Diskusi s Martinem Rozumkem (OPU), Janem Blažkem (doktorand Ústavu mezinárodních vztahů) a dalším hostem z řad migrantů moderuje spolupracovník Českého rozhlasu Plus Jaroslav Šonka, který dříve působil v Evropské akademii v Berlíně. Encyklopedie - Evropa 2045. Příznivci této myšlenky věří, že Evropu je třeba ochraňovat po všech stránkách před nebezpečími a škodlivými či cizími vlivy.

Encyklopedie - Evropa 2045

Jako nutnou vidí samostatnou obranyschopnost Evropy, v ekonomice protekcionismus a soběstačnost ve výrobě. Jsou rozhodnými odpůrci široké imigrace, stávající národnostní menšiny chtějí asimilovat do většinové společnosti. Vyznávají nutnost aktivního zajišťování vnitřní bezpečnosti a podporu mezinárodního izolacionismu. Pevnost Evropa je termín označující uzavření se Evropské unie vůči vnějším vlivům za účelem ochrany hodnot jí vlastních. Justice seems not to be for all: Exploring the scope of justice. The idea that “justice is for everyone” seems to be over. A justice perception can have unfair consequences for those who are perceived not to be included within the boundaries of fairness. Scope of Justice, Intergroup Conflict, and Peace.

Global Migratory Potential and the Scope of Justice - ResearchGate. Stanislav Krupař se vydal s uprchlíky z Afriky do Evropy. Takhle to mohlo vypadat v Osvětimi, říká. Stanislav Krupař byl za své snímky oceněn na Czech Press PhotoFoto: Czech Press Photo Tisícovky lidí nasazují své životy a platí překupníkům, aby si splnily sny o lepším životu a dostaly se z Afriky přes Středozemní moře do Evropy. Přitom stovky jich umírají ještě na moři.

Fotoreportér Stanislav Krupař na vlastní kůži vyzkoušel, co uprchlíci prožívají. Průzkum ČRo: Skoro polovina Čechů by se nebránila přijmout část běženců. Češi jsou vstřícnější k uprchlíkům (ilustrační foto)Foto: Reuters Lidé v Česku jsou ochotnější přijímat uprchlíky. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Podle něj by 42 procent Čechů solidárně přijalo část běženců. Lidé odpovídali na dotaz, co by měl stát dělat, aby se Evropa vypořádala s rostoucí nelegální imigrací hlavně z afrických zemí, a jaké jsou oprávněné důvody přijetí uprchlíků. Česko má pověst státu, který se imigrantů tradičně spíš bojí. „Pod přijetím nějaké části uprchlíků si lidé představují většinou desítky až stovky lidí v těch českých intencích prozatímních,“ nabízí další vysvětlení sociolog agentury Median Daniel Prokop.

Migranti a utečenci. Jakub Patočka: Vůči tonoucím běžencům můžeme být buď humanisty, anebo sadisty. Ničím mezi. Nemyslíme si, že by novinář Petr Podaný z Týdne, europoslanec Jan Keller či všichni jim podobní lidé, kteří se dnes pokoušejí vysvětlovat, proč Evropská unie nemůže přijmout více uprchlíků, nechali před svými zraky utonout dítě, které se svými rodiči prchá z hrůz občanské války. Jenomže argumentací proti přijímání uprchlíků na sebe oba dva, i všichni další hovořící obdobně, berou za jejich smrt ve Středozemním moři spoluodpovědnost. Tragédie u evropských břehů, při níž zemřelo přes devět set lidí, z toho zhruba stovka dětí, stejně jako obdobný incident o pár týdnů dříve, při němž zahynuly čtyři stovky lidí, nebyly náhodnými nešťastnými událostmi, ale zákonitým a předvídatelným důsledkem fatálně chybné politiky Evropské unie. A jakkoli takový výrok může znít překvapivě, také úřadující česká vláda je za ono hrozné neštěstí politicky spoluodpovědná; každý jeden její ministr.

Eva Kaličinská: Uprchlíci? Děkujeme, chceme. Před deseti lety jsem vedla výtvarný atelier v Pobytovém středisku Zastávka u Brna ve Správě uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR, kam klienti mohli libovolně docházet a malovat, dělat grafické listy nebo pracovat s keramickou hlínou. Dopoledne mě navštěvovali spíše dospělí, odpoledne, když přišly ze školy, děti.

Lidí výtvarnou dílnou prošlo mnoho a už si je moc, přiznám se, nepamatuju. Někdy nechali rozdělaný obraz nebo zapomněli třeba bundu, ale už se nevrátili a v táboře jsem je už nepotkala. Armády zemí EU možná začnou ve Středomoří potápět prázdné lodě pašeráků lidí. 21. dubna 2015 v 04:34 Na pobřeží řeckého ostrova Rhodos ztroskotalo 20. dubna plavidlo s nelegálními přistěhovalciFoto: Reuters Evropské země by mohly poslat své armády, aby u Libye potápěly prázdné lodě pašeráků lidí. Evropská komise to navrhuje jako jednu z možností, jak čelit rostoucímu počtu běženců, kteří umírají při nebezpečné plavbě přes Středozemní moře. Ve čtvrtek se kvůli tomu v Bruselu mimořádně sejdou lídři členských zemí Evropské unie. Podle italského ministra zahraničí Paola Gentiloniho je teď v sázce pověst celé Evropské unie. Jana Černochová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Jana Černochová z ODS byla hostem Dvaceti minut RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková Jak by měl vypadat dialog s muslimy v České republice? Potřebujeme víc mrtvých, aby se něco dělo? Uprchlíci mířící do EU nejsou jen italský problém, říká novinář. Itálie čelí stále silnějšímu náporu uprchlíků mířících z Afriky do Evropy, přičemž nejde jen o italský problém, dotčeny jsou totiž hranice Evropské unie. Proč se Evropská unie o své hranice nestará lépe? A lze vůbec zabránit neštěstím na Středozemním moři? Ve Středozemním moři utonulo letos téměř 3500 uprchlíků. ¨ Dosud největší uprchlickou vlnu zažily země na jihu Evropy v roce 2011, kdy vypuklo tak zvané arabské jaro.

Tehdy před konflikty na severu Afriky uprchlo 70.000 lidí, nyní bylo za jedenáct měsíců běženců třikrát více. Zpráva UNHCR si všímá všech migrantů, kteří ze své domovské země prchali i po moři. Na celém světě jich letos takový způsob útěku zvolilo 348.000, 4270 z nich zahynulo. Z této statistiky je zjevné, že většina plaveb s ilegálními uprchlíky se uskutečnila právě ve Středomoří. Burns victims rushed for treatment in Lampedusa after high seas ordeal. News Stories, 17 April 2015. New Mediterranean boat tragedy may be biggest ever, urgent action is needed now.

UNHCR calls for urgent action as hundreds feared lost in Mediterranean boat sinking. VIDEO: Jako z válečného filmu. Afričané vzali hranice Evropy útokem. 3. května 2014 11:35 Asi 140 africkým uprchlíkům se podařilo v závěru týdne přelézt vysokou hraniční barieru mezi Marokem a španělskou exklávou Melilla. Madrid dlouhodobě žádá o pomoc Evropskou unii, aby mu exponovanou jižní hranici pomohla kontrolovat.

Video zveřejněné španělským ministerstvem vnitra ukazuje stovky imigrantů, kteří utíkají pouští proti hraničnímu plotu. Storytellingunhcr. Několik lodí u Libye vyslalo nouzový signál. Ohroženo může být přes 400 uprchlíků. I was a Lampedusa refugee. Here’s my story of fleeing Libya – and surviving. Ve Středozemním moři zemřelo přes 600 migrantů, italský premiér požádal o mimořádný summit. 12 / Migrace / Moduly. Papež František přiznal, z čeho mrazí. A rozhovořil se o globalizaci, válkách, uprchlících i terorismu.

Can Europe stop migrants dying in the Mediterranean? - BBC News. Česko odmítne kvóty EU určující, kolik uprchlíků z Sýrie má přijmout. Migrants killed in 'religious clash' on Mediterranean boat - BBC News. Řecko volá o pomoc s vlnou uprchlíků. Je to problém celé Evropy, tvrdí. U pobřeží Libye ztroskotala loď s uprchlíky, zemřelo až 400 lidí. Bitka na lodi uprchlíků, agresivní muslimové utopili dvanáct křesťanů. Update: Major tragedy in the Mediterranean confirmed, 300 migrants and refugees are missing. Ve Středozemním moři pravděpodobně utonulo 400 uprchlíků z Libye. Přijímat uprchlíky je morální povinnost, míní teolog Tomáš Halík.

Migrace není pro Evropu hrozbou a Česko by nemělo být černým pasažérem, shodli se eurokandidáti. NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 2. Cílek_NÁZOR: Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika, část 1. Nestabilita živí příští Islámský stát, míní Čech, který pomáhal v Africe. The Refugee Art Project.

Migrants Risk Death to Escape War and Get to Europe. The refugee crisis in the Mediterranean is a story of death and desperation. Faces and Voices // S.O.S. Europe. Život začíná na Lampeduse. Afraid of the Dark. Immigration: What have the immigrants ever done for us? Rozhovor s Vladislavem Günterem: Přínos migrantů bude záležet na podmínkách, jaké jim poskytneme… : Migrace Online. Syrian Journey: Choose your own escape route - BBC News. Levá perspektiva » Prahou prošel pochod na podporu syrských uprchlíků.

Podejte ruku syrskému kluku, podejte ruce syrské holce. Migranti: břemeno, nebo přínos? - Fórum migrantů (blog.idnes.cz) K islámské imigraci - Přítomnost.cz. Jacques Rancière: Rasismus, vášeň shora. Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou? Uprchlíci ze Sýrie v Česku: závazné kvóty na přerozdělování uprchlíků neexistují. Think-tank Evropské hodnoty.

Výzva k oslovení Vlády ČR v souvislosti s rozhodováním o přijetí uprchlíků ze Sýrie. Prohlášení solidarity se syrskými civilisty, humanitární koridory - Petice24.com. Syrští povstalci mají nové zbraně české výroby. Jejich původ zatím není jasný. „Chceme žít jako lidé, a proto jsme neuprchli,“ říká Syřan z Aleppa. Ekonomicky vyčerpané Kosovo utíká na západ. Syrští uprchlíci z Rozvadova se nejspíš vrátí na Slovensko — Regiony. Orbán zpřísní zákon o imigraci: Nechceme se stát tábořištěm běženců. Reportáž z Istanbulu: "Nikdo mě tu nechce, ale aspoň žiju," říká syrský uprchlík. Němcová (ODS): Syrští uprchlíci. Zaplaví syrští uprchlíci Evropu? Na Západ nemíří, namítá Člověk v tísni. Příbehy syrských uprchlíků. Krize evropské migrační a azylové politiky trvá. Jak ze smrtelné pasti na Středozemním moři? Europe’s sea of death for migrants is a result of war and escalating inequality. Středozemní moře jako moře smrti. Zavřete oči, ucpěte si uši – Evropa nechává umírat uprchlíky ve Středozemním moři.

Turn the Lights Back On. Latest Mediterranean tragedy exposes EU’s failure on rescue operations. Crises in Middle East and Africa lead to fourfold increase in migration to Europe. Italy. Fear, fatigue and separation: a journey with migrants willing to risk everything. Trading in souls: inside the world of the people smugglers. Record number of migrants expected to drown in Mediterranean this year. Příběh uprchlíka: málem se utopil v horké čokoládě.

Mezi uprchlíky se mohou skrývat teroristé, varuje expert EU. Migratory routes map. Positive Images. Loď "duchů" se stovkami uprchlíků doplula do Itálie. Monitoring tisku - média o migraci : MigraceOnline.cz. Sdružení pro integraci a migraci. Not Just Numbers. Hřbitov ve Středozemním moři. - anthropictures.blog.respekt.ihned.cz.