background preloader

Extrémní sucha

Facebook Twitter

Zpracuje Dana

Moravští vinaři se rozplývají nad kvalitou letošní úrody. Někteří rok 2015 označují za ročník století. Přesně za týden dojde k otevření prvních lahví mladého Svatomartinského vína.

Moravští vinaři se rozplývají nad kvalitou letošní úrody. Někteří rok 2015 označují za ročník století

A už to by podle vinařů mělo ukázat, jak je letošní úroda vydařená. Například David Šťastný, prezident Vinařské unie a ředitel vinařství Chateau Valtice, dokonce hovoří o "ročníku století". Za kvalitu letošní sklizně vděčí vinaři především počasí. Už deštivý podzim minulého roku nastartoval vegetaci pro rok letošní. V průběhu léta přišla horka, kdy několik po sobě jdoucích dnů překročila teplota 30 stupňů Celsia a následující deště přišly ve správný čas. Nakonec je ale oproti loňsku letošní sklizeň o zhruba 40 procent vyšší než loni. Zeleniny je málo a prudce zdražuje. Sucha vystřelí vzhůru i ceny masa. Účet za suché léto. Zdražily brambory a zelí, nahoru má zamířit i cena masa. Před 7 minutami Brambory byly v září o polovinu dražší než loni a ceny by měly růst i v dalších měsících.

Účet za suché léto. Zdražily brambory a zelí, nahoru má zamířit i cena masa

Více stojí i zelí nebo mrkev. Kvůli suchému létu byla letos nižší úroda. Sucho porazilo chmelaře. Nejvíc chybí slavný červeňák, mizí hořkost. To vše znamená, že pivovary, které nemají s pěstiteli dlouhodobou smlouvu na odběr, budou mít nouzi.

Sucho porazilo chmelaře. Nejvíc chybí slavný červeňák, mizí hořkost

A chmel zřejmě budou kupovat dráž. O třetinu nižší sklizeň chmele by neměla ovlivnit ceny piva. V loňském roce vyprodukovaly české pivovary bezmála dvacet milionů hektolitrů piva, přičemž spotřeba přesáhla šestnáct milionů hektolitrů.

O třetinu nižší sklizeň chmele by neměla ovlivnit ceny piva

Český svaz pivovarů a sladoven zveřejnil dosavadní výsledky za letošní rok, podle kterých spotřeba piva v Česku od začátku letošního roku do konce srpna meziročně klesla o dvě procenta. Situaci zlepšuje export, který vzrostl o osm procent. České pivo má ve světě renomé. „Pokud cestujeme s českým pivem po světě, tak vždycky když se bavíte s obchodníky s pivem, řeknou, že chtějí nějaké německé, české a asijské pivo. Sobotka chce bojovat se suchem. Do roku 2016 mají vzniknout zásady pro hospodaření s vodou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby základní strategické dokumenty popisující zásady hospodaření s vodou a reakci státu na sucho vznikly do konce roku 2016.

Sobotka chce bojovat se suchem. Do roku 2016 mají vzniknout zásady pro hospodaření s vodou

Z možných opatření zmínil po sobotním jednání se zástupci Regionální agrární komory Jihomoravského kraje například závlahové systémy, stavbu malých vodních nádraží i změny ve spektru pěstovaných plodin. Seno nad zlato. Farmáři kvůli suchu dumají, čím nakrmí dobytek. „Mám denně zhruba deset telefonátů, všichni se ptají, jestli mám seno,“ uvedl Pavel Habětín, který v malé rodinné farmě v Plchovicích nedaleko Chocně kromě chovu ovcí plemene Dorper lisuje seno a slámu.

Seno nad zlato. Farmáři kvůli suchu dumají, čím nakrmí dobytek

Začátkem září u něj obvykle není problém seno nakoupit. Letošní rok má ale kvůli suchu k obvyklým letům daleko. Vodní války jsou jen strašák, chlácholí experti suchem deptaný svět. (Ilustrační snímek) | foto: AP Bezpečnostní analytici už řadu let varují, že nedostatek vody, společenské nepokoje či strategické zájmy jednotlivých států povedou k takzvaným „vodním válkám“.

Vodní války jsou jen strašák, chlácholí experti suchem deptaný svět

Studie uváděly, že státy mohou začít jednat agresivně, aby ochránily vzácné vodní zdroje. Nemocná pole lijáky nespasí. Česká půda má erozi v genech. Přesně takový konec sucha si zemědělci nepřáli.

Nemocná pole lijáky nespasí. Česká půda má erozi v genech

Bouřka a přívalové deště poničí vyprahlá pole ještě víc, než jsou. Přitom v Česku je už erozí zasažena polovina orné půdy. „Na spečené vyschlé půdě to může vyvolat další erozi. Kromě toho se zvyšuje hrozba povodní, vesnice jsou pak zaplavené bahnem, které s vodou steče z polí,“ říká Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Neprší a neprší. Úroda obilovin atakuje loňský historický rekord, jiní zemědělci možná vydělají. Poslední místo, kde je dost vody. Sucho ještě vydržíme, hlásí přehrady. Vody v českých přehradách je kvůli suchu méně a méně.

Poslední místo, kde je dost vody. Sucho ještě vydržíme, hlásí přehrady

Třeba na některých přehradách Povodí Moravy klesá hladina vody denně až o devět centimetrů. Ale k panice není důvod. Nádrže jsou pořád z větší části naplněné, u velkých přehrad zhruba ze 60 až 90 procent a vodohospodáři jsou na případné další suché týdny - minimálně zatím - stále připraveni. Sucho si v Česku vyžádá drastická opatření. Budou stát až desítky miliard – Novinky.cz. Úterý 4. srpna 2015, 11:27 Potřebné budou hloubkové vrty pro umělé zasakování povrchové vody do spodní, přečerpávání ze spodních toků řek do horních či vysávání starých dolů, aby v potocích bylo dost vody.

Sucho si v Česku vyžádá drastická opatření. Budou stát až desítky miliard – Novinky.cz

Obnovovat remízky a rybníky prostě stačit nebude. O obřím rozsahu opatření, jaká si sucho vynutí, svědčí nejen alarmující popis dlouhodobě klesajících stavů vod, ale i příklady opatření a lokalit, kde se o nich již nyní uvažuje. How the Drought Is Changing California Forever. Cambria, a seaside hamlet of vacation homes and wine bars, offers a glimpse of how far Californians must go to conserve water as the most populous U.S. state struggles through the worst drought in its history. Residents take pails into the shower to capture runoff, then empty them into toilet tanks. Others rarely flush. Once-verdant lawns have yellowed. Residents in this community of 6,000 midway between San Francisco and Los Angeles now use 32 gallons (121 liters) a day on average, less than half than before the drought began in 2011.

“These are practices that Cambrians are really internalizing as habit, and will continue after the emergency is lifted,” said Gail Robinette, the president of the Cambria Community Services District board, which rations water from two creeks. In a handful of drought-plagued communities, including Cambria, East Porterville and Santa Cruz, scarcity has forced changes.