background preloader

Federacja Rosyjska i jej choroba "NAJ..."

Facebook Twitter

Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Cornel Penescu

Rosja jest większa od Plutona. Jest największym krajem świata. Zdjęcie: telegraf.rs. Where did Russia come from? - Alex Gendler. Rosja ma 9 stref czasowych, dzięki czemu plasuje się jako "najdłuższy" kraj na świecie. Zdjęcie: Zegarki tylko dla Rosjan !! We're used to the idea that Switzerland produces the finest watches in the world.

Zegarki tylko dla Rosjan !!

It's drummed into our minds from the moment our interest turns to watchmaking, and, to be fair to the Swiss, there's a whole lot of evidence to back up that claim. But there's an increasing body of work originating miles from the Jura Valley, in Eastern workshops packed out with old, but well-maintained machines, whirring away under the control of autonomous artisans, free from the staid and sometimes stuffy expectations of the Swiss industry. Konstantin Chaykin is one of Russia's finest watchmakers, and the output of his small team is always sure to spur conversation. The Konstantin Chaykin Russian Time watch is certainly no exception to this. Some will dislike the avant-garde, oftentimes meretricious timepieces that emerge from his cradle of imagination, but not me. The hour markers are polished silver in colour and interspersed with small minute indices. Rosja ma najwięcej gazu ziemnego na świecie, przeszło 44 bln m3, co stanowi 1/3 światowych zasobów. Zdjęcie: Informacje:

Około 70% złóż jest w posiadaniu największego koncernu gazowego Rosji – Gazpromu. Zdjęcie: Rosja ma 10 razy więcej diamentów niż wszystkie inne złoża całego świata razem wzięte ! Zdjęcie: PAP. Rosja ujawnia gigantyczne złoża diamentów. Rosja ma najwięcej uranu ze wszystkich państw na świecie. W 2014 Rosja zorganizowała najdroższą Olimpiadę sportową w historii, która pochłonęła 51 mld dolarów.

Metro - oczywiście najpiękniejsze w Rosji ! Komsomolskaya Station | Photo by Russos Do you like art?

Metro - oczywiście najpiękniejsze w Rosji !

I mean, do you like to go to museums, art expositions and related places? Or maybe a friend of yours? Ok, now, let’s think in a good place to go and take your friends with you… Hm, this could look unusual, but trust me, you will impress your friends with the top list shown in our today’s post. Today we are going to list Russia’s Top Beautiful Metro Stations. A Little Bit About Russia’s Metro System. Spośród państw europejskich najwięcej miast z metrem ma Rosja – 7: Jekaterynburg, Kazań, Moskwa, Niżny Nowogród, Nowosybirsk, Petersburg, Samara. Stacja Park Pobiedy, leży na głębokości 84m i posiada najdłuższe w Europie ruchome schody, o długości 126m i 740 stopni. Zdjęcie:

Po co milczeć, jak można śpiewać ? :) W przeliczeniu na osobę, Rosjanie spożywają najwięcej wódki na świecie. Wg tygodnika "The Economist" rocznie sprzedawane jest prawie 4,5 milirda litrów wódki ! Who drinks most vodka, gin, whisky and rum?

Wg tygodnika "The Economist" rocznie sprzedawane jest prawie 4,5 milirda litrów wódki !

Najbardziej toksyczne miejsca na świecie ! Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Tristan Martin. Jezioro Aralskie. Tereny Kazachstanu i Uzbekistanu. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Poggis. Jak z Jeziora Aralskiego zrobiono kałużę - Wirtualny przewodnik turystyczny - navtur.pl. Jezioro Aralskie z uwagi na swój rozmiar nazywane przez miejscowych także Morzem Aralskim to zbiornik wodny położony w centralnej Azji na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu.

Jak z Jeziora Aralskiego zrobiono kałużę - Wirtualny przewodnik turystyczny - navtur.pl

Jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku (w czasach ZSRR) zajmowało ono powierzchnię przeszło 68 tysięcy km2 (czyli mniej-więcej tyle co Litwa lub Irlandia), dziś zaś pozostały po nim jedynie cztery oddzielne niewielkie zbiorniki wodne zajmujące niespełna 10 tysięcy km2. Ta niebywała katastrofa ekologiczna zapoczątkowana została się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to władze ówczesnego Związku Radzieckiego, zdecydowały że na okolicznych pustyniach Kyzył-kum i Kara-kum powstaną ogromne plantacje bawełny zasilane wodą z rzek Syr-daria i Amu-daria, które kończyły swój bieg właśnie w Jeziorze Aralskim.

Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: keesleonardmaas. Majak: jezioro Karaczaj - tvp.info. Jezioro Karaczaj położone jest na Uralu, w obwodzie czelabińskim.

Majak: jezioro Karaczaj - tvp.info

Na zaledwie kilku zdjęciach, które można znaleźć w sieci, z pozoru niczym się nie wyróżnia: ot, jezioro o nieregularnym kształcie, przypominającym literę “S”. W Moskwie żyje najwięcej miliarderów na świecie. W jednym mieście aż 76 osób których majątek przekracza miliard dolarów. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Dmitry. W Moskwie mieszka najwięcej miliarderów. Zgodnie z rankingiem sporządzonym przez chińskie wydawnictwo Hurun, w stolicy kraju oligarchów mieszka 76 miliarderów dolarowych.

W Moskwie mieszka najwięcej miliarderów

Drugą pozycję zdobył Nowy Jork, w którym mieszka 70 superbogaczy. Ostatnie miejsce „na pudle” przypadło Hongkongowi, który na miejsce życia wybrało 54 miliarderów. Bajkał - najgłębsze i najstarsze jeziora świata. Zdjęcie: jmktour.net. Znajdujące się w nim zasoby wody stanowią 1/5 wszystkich pitnych wód na ziemi. Najgłębsze jezioro świata wysycha. Jak uratować Bajkał? Piękna panorama jeziora Bajkał w Rosji.

Najgłębsze jezioro świata wysycha. Jak uratować Bajkał?

Fot. twentysix.ru Po raz pierwszy od 60 lat poziom wody w Bajkale na Syberii spadł do dolnej granicy 456 metrów. Władze obwodu irkuckiego i Buriacji w związku z tym ogłosiły stan wyjątkowy. Setkom tysięcy mieszkańców Irkucka i Angarska grożą przerwy w dostawach wody pitnej i prądu. Jak informują rosyjscy naukowcy, poziom Bajkału obniża się stale od 15 lat, ale w ostatnim czasie dramatycznie przyspieszył. Okazuje się, że rzeka Selenga, która jest odpowiedzialna za połowę dostaw wody do Bajkału, w ubiegłym roku dostarczyła jej o prawie 40 procent mniej niż zwykle. Federalna autostrada "Lena" - najgorszą drogą świata ? Autostrada "Lena" w Federacji Rosyjskiej nosi oznaczenie A360 (dawniej M56).

Federalna autostrada "Lena" - najgorszą drogą świata ?

To trasa oznaczona w Rosji jako autostrada o znaczeniu strategicznym na szczeblu federacji. Lena łączy Jakucję z Koleją transsyberyjską i BAM-em (koleją Bajkalsko-Amurską), a jej długość to 1212 km. Jest to jedn z najniebezpieczniejszych dróg jakie, są na świata.

Lena łączy Jakucję z Koleją transsyberyjską i BAM-em (koleją Bajkalsko-Amurską), a jej długość to 1212 km.

Teraz czas przyjrzeć się jej nieco dokładniej. Дороги севера. Prezydent Rosji, Władimir Putin, najbardziej wpływowym człowiekiem świata. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Mima vladimir. Najbardziej wpływowi ludzie świata 2015. Rosja jest największym na świecie producentem palladu. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Investmentgold Redakcja. Rosja i RPA będą współpracować. Rosja i południowoafrykańskie kraje kontrolują około 80 procent światowych zasobów metali z grupy platynowców.

Rosja i RPA będą współpracować

Rosja zaraz po Niemczech i Chinach przeprowadza najwięcej badań antydopingowych na świecie. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: National Media Museum. KOMISJA DO ZWALCZANIA DOPINGU W SPORCIE. Przedstawiamy światowe statystyki dotyczące walki z dopingiem w sporcie. Jak wynika z opublikowanego przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) zestawienia, w 2014 roku pobrano 305 888 próbek z całego świata, z czego 22 584 pobrano w ramach programu paszportu biologicznego. Ale co z tego ? Rosję zamieszkuje najwięcej narodów, bo ponad 100 ! Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Adnan Güler. Kto w pierwszej 10 ? Rosja, czyżby najzimniejszy kraj ? Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: Irina Salter. Zimno, mróz, mróz, zimno ... Обычные вещи при морозе - 60С www.vborskom.ru. Kolej Transsyberyjska – prawie najdłuższa kolej świata. Zdjęcie: licencja Creative Commons, flickr.com: matias_j.

W 6 dni i 4 godziny pociąg pokonuje 8 stref czasowych ! Kolej Transsyberyjska – najdłuższa kolej świata. Bronisław Piłsudski, źr. Wikimedia Commons/dp - Na Sachalinie Bronisław Piłsudski jest znacznie bardziej znany niż w Polsce. Jest uważany za bohatera narodowego - mówił na antenie Polskiego Radia Józef Żytek. Dzięki działaniom Piłsudskiego wiemy, jak brzmiał język Ajnów. 2 listopada 1866 urodził się Bronisław Piłsudski, brat Józefa, etnograf, badacz ludów Sachalinu.

Raport.