background preloader

Polish Traditional & Vegan

Facebook Twitter

Polish Soups Archives - Polish Housewife. Chlodnik (Cold Polish Beet Soup) - Polish Housewife. My friend, Gosia, recently shared her recipe for Chlodnik, a cold beet soup that is a summer staple here in Poland.

Chlodnik (Cold Polish Beet Soup) - Polish Housewife

This soup is so cool and refreshing on a hot, humid day, and our mutual friend Yvonne summed it so so well, “you can just taste how fresh and healthy it is.” If you see someone eating Chlodnik, the color will get your attention. It’s a bright, vibrant pink from the combination of beets and dairy. The color isn’t one that you usually find in food, certainly not in savory. Like Polish housewives everywhere, I tried my hand at this soup last summer, but I’ll be making this version from now on; it’s quick and easy, and ever so fresh tasting. A new Polish cookbook showcases the cuisine as a vegetable wonderland. At the handful of restaurants that serve Polish (or Polish-adjacent) food in the Bay Area, you may encounter a few common threads.

A new Polish cookbook showcases the cuisine as a vegetable wonderland

Maybe fat pierogi smothered in sauteed onions and butter; smoky kielbasa stewed with wild game meat and shredded cabbage; or mashed potatoes and sauerkraut with pork chops pounded thin and breaded. In San Francisco, Cafe Europa and Dear Inga can make your table groan under the weight of all their big, protein-rich dishes. A new Polish cookbook showcases the cuisine as a vegetable wonderland. (1) Facebook. Przepis na pierekaczewnik- Dżenneta Bogdanowicz (Tatarska Jurta Kruszyniany) Gruszki marynowane w occie według Zochy. SŁODKI SMAK ZWYCIĘSTWA. Choć trudno w to uwierzyć to smak twarogowego ciasta znali już starożytni Grecy.

SŁODKI SMAK ZWYCIĘSTWA

To właśnie o nim napisał swoje dzieło grecki filozof Aegimus, radząc „swoim czytelnikom” jak przyrządzić je w sposób doskonały. I faktycznie musiało być ono niezwykłym rarytasem – częstowano nim bowiem zwycięzców greckiej Olimpiady. Walory smakowe sernika doceniali także starożytni Rzymianie – znany polityk i mówca Marek Katon (234 p.n.e) w swoim dziele „De agri cultura” („O gospodarstwie wiejskim”) zamieścił pierwszy znany nam przepis: „2 kilo sera dobrze pokruszyć w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, lub – jeśli ma być lżejsze – 1/2 funta. Wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. CIASTO NIEZGODY.

Gdyby obie Charlotty miały okazję spotkać się na jednym z królewskich przyjęć, mogłoby dojść do rękoczynów; do dziś bowiem trwa spór, imieniem której nazwano najpopularniejszy, a zarazem najbardziej wykwintny deser ówczesnych czasów.

CIASTO NIEZGODY

Po raz pierwszy ciasto to zaserwował francuski cukiernik Marie-Antoine Carême. Jedno ze źródeł podaje, iż chcąc przypodobać się swemu pracodawcy nazwał je „charlotte russe” na cześć żony cara Mikołaja I – Aleksandry Fiodorownej, noszącej również przydomek Charlotta Pruska. Kolejne źródło podaje zaś, iż ciasto to powstało z myślą o innej damie dworu, królowej Wielkiej Brytanii – Zofii Charlotcie. Początkowo szarlotkę przyrządzano z sezonowych owoców – brzoskwiń, gruszek czy moreli, zawsze jednak w towarzystwie ciasta kruchego bądź półkruchego. STAROPOLSKI ŻUREK - NIE TYLKO OD ŚWIĘTA.

Początkowo zakwaszano go ukiszonym barszczem, czyli rośliną – chwastem z rodziny selerowatych; od jej nazwy pochodzi zresztą także inne określenie żuru, czyli barszcz biały.

STAROPOLSKI ŻUREK - NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

GROCHÓWKA (PRAWIE) JAK WOJSKOWA. W staropolskiej, codziennej kuchni zajmowała zaszczytne miejsce tuż obok tak sztandarowych zup jak rosół, barszcz czy krupnik.

GROCHÓWKA (PRAWIE) JAK WOJSKOWA

W swym niegdyś najpopularniejszym jesienno-zimowych sezonie, dziś – nieco zapomniana – coraz częściej ustępuje miejsca mniej kalorycznym kuzynkom zza granicy – włoskim zupom warzywnym. Czy istnieje więc możliwość przygotowania nieco zdrowszej, sycącej, gęstej grochówki, której walory smakowe nie będą w niczym odbiegały od tej tradycyjnej? Odpowiedź znajdziecie poniżej Przepis na grochówkę w wersji mniej kalorycznej – wypróbujcie ją koniecznie! Składniki. O HISTORII TŁUSTEGO CZWARTKU. Tłusty Czwartek, do czasu II wojny światowej zwany inaczej zapustym, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału (od włoskiego słowa carne vale oznaczającego pożegnanie mięsa).

O HISTORII TŁUSTEGO CZWARTKU

Tradycja spożywania w tym czasie tłustości i słodkości sięga XVI wieku i choć zwyczaj ten nie jest typowym, polskim zwyczajem nigdzie na świecie nie jest obchodzony w takiej formie i tak hucznie jak u nas. Pierwsze znane pączki znacznie różniły się od tych, które znamy dziś – wytwarzano je z ciasta chlebowego, nadziewanego słoniną i skwarkami, do tego smażone były na głębokim smalcu. Ich „wykwintność” zależna była oczywiście od majętności gospodarzy – na dworach i w miastach spożywano bogatsze wersje pączków, na wsiach wystarczyć musiały przygotowywane z ciasta drożdżowego, a z uwagi na brak odpowiedniej ilości dobrego tłuszczu wypiekane w piecu lub smażone na blasze.

Dopiero kilkaset lat później (ale wciąż w staropolskiej kuchni), narodził się zwyczaj spożywania pączków na słodko. Składniki. KOTLETY Z KALAFIORA. SMAK DZIECIŃSTWA, CZYLI ORZECHOWY BATON. Baton Rekord to jeden z moich ulubionych przysmaków z dzieciństwa.

SMAK DZIECIŃSTWA, CZYLI ORZECHOWY BATON

Choć wciąż dostępny jest na sklepowych półkach, podobnie jak w przypadku innych słodyczy sprzed lat, ma on niestety już nieco odmienny smak. Zawiedziona kilkukrotną próbą odnalezienia jego zastępnika – batona idealnego, postanowiłam, że spróbuję zrobić go samodzielnie. Przewertowałam internet wzdłuż i wszerz, przetestowałam trzy wybrane, najlepiej zapowiadające się przepisy i po lekkiej modyfikacji zdecydowałam się ostatecznie na ten, który znajdziecie poniżej.

STAROPOLSKI BARSZCZ WIGILIJNY. Barszcz czerwony stanowi niewątpliwą chlubę staropolskiej kuchni; wedle symboliki jego obecność na wigilijnym stole ma zapewniać długowieczność oraz doskonałe zdrowie i nie jest to bynajmniej rzecz przypadku.

STAROPOLSKI BARSZCZ WIGILIJNY

Burak, a więc najważniejszy składnik barszczu, z uwagi na swe właściwości zdrowotne nazywany jest warzywem – cudotwórcą (m.in. obniża ciśnienie krwi, podnosi wytrzymałość organizmu, oczyszcza wątrobę z toksyn oraz wspiera prawidłowe jej funkcjonowanie). Jednak nie tylko jego walory zdrowotne sprawiają, że warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. KULINARNA UNIA POLSKO - WĘGIERSKA. Pomysł na to danie powstał w końcówce lat 60.

KULINARNA UNIA POLSKO - WĘGIERSKA

Szef kuchni popularnej krakowskiej restauracji Balaton, postanowił stworzyć potrawę, która stanie się symbolem przyjaźni polsko – węgierskiej. POCHWAŁA TRADYCJI, CZYLI PODKARPACKO - PODLAS. Znane są pod różnymi postaciami — pieczone, smażone, gotowane — w zależności od regionu, podawane z mięsem, kapustą i grzybami, soczewicą, na słodko z owocami, twarogiem i ziemniakami, czy tartym burakiem. Mowa, rzecz jasna, o pierogach. Informacja □□□□□□□□□□□□□□□□□□□ - Grzegorz Bugajski.

10 Traditional Dishes of Polish Easter. Zapiekanka gyros z kapustą i ziemniakami. Szare kluski z kiszoną kapustą. Zupa chrzanowa z pieczoną białą kiełbasą – Max Gotuje z Natury. Zupa chrzanowa, krzonówka czy chrzanica bo tak zwykło się nazywać tą potrawę jadana jest praktycznie na całym południu polski. Vegan Dishes for Polish Christmas. 6. 12 Little-Known Regional Christmas Dishes from around Poland.

The 12 Dishes of Polish Christmas. Tort makowy z kremem i brzoskwiniami - przepis - lamarida.pl. Mak, wilgotny biszkopt, aksamitny i delikatny w smaku krem budyniowy, słodziutkie brzoskwinie – to brzmi bardzo smakowicie i zapowiada “wow” wygląd 🙂 I taki właśnie jest tort makowy z kremem i brzoskwiniami. Idealny nie tylko na urodzinowy, ale także i świąteczny stół! Polecam 🙂 Składniki (tortownica o wymiarach 21 cm): Biszkopt – potrzebujemy 2 takie biszkopty: 1 1/4 szklanki ( 300 ml) mąki orkiszowej typu 750 (lub pszennej)1 szklanka (150 g) suchego maku1/2 szklanki (120 ml) brązowego cukru1 1/2 łyżeczki (7 ml) proszku do pieczenia1 łyżeczka (5 ml) krojonej skórki pomarańczowej (ja używam gotowej ze sklepu)1 łyżka (5 ml) octu jabłkowego1 szklanka (240 ml) mleka roślinnego (ja używam sojowego, ale można owsiane, ryżowe, migdałowe)1/3 szklanki (80 ml) oleju roślinnego.

PASZTET DYNIOWO-JAGLANY. NALEŚNIKI GRYCZANE Z TOFU, PASTĄ Z GROSZKU I GRILLOWANĄ CUKINIĄ. KOPYTKA DYNIOWE z sosem grzybowym. Jeśli masz zamiar zrobić zupę, zrób jedną z tych! Top 10 najsmaczniejszych i najbardziej popularnych zup - Smak Dnia. Oto 10 najsmaczniejszych zup, które będą smakować nie tylko tobie i twojej rodzinie, ale także gościom! Kiełbasa ziemniaczana - pyszna, tania i absolutnie oryginalna. Czegoś tak dobrego dotąd nie jadłam - Smak Dnia.

Domowe kiełbaski ziemniaczane znajdują się w kuchni wielu ludów słowiańskich – litewskiej, białoruskiej, ukraińskiej, ale w Polsce nie są szczególnie rozpowszechnione. Oczywiście każde danie ma swoje własne niuanse, ale istota jest taka sama – jelita wieprzowe nadziewane ziemniakami lub ziemniakami z przez dodatkiem mięsa. Oprócz ziemniaków, mięsa, fasoli z pewnością nie mozee w niej zabraknąć cebuli. Kiełbasa Ziemniaczana Składniki: 1,5 kg ziemniaków250 g boczku300 g grzybów2 cebule3 m naturalnej osłonki do kiełbasy (jelita możesz kupić na allegro lub w niektórych większych marketach np. tesco)2-3 łyżki oleju roślinnegopieprz i sól do smaku Przygotowanie: Pierogi z kapustą i grzybami. Archiwa: kuchnia polska - Hajduczek naturalnie - proste sposoby na zdrowe życie. Kiszony sok z kapusty - Hajduczek naturalnie - proste sposoby na zdrowe życie.

Kapuśniak z soczewicą - Hajduczek naturalnie - proste sposoby na zdrowe życie. Ulubione zupy - spis treści - Hajduczek naturalnie - proste sposoby na zdrowe życie. Krupnik, bo przecież mamy jesień - Hajduczek naturalnie - proste sposoby na zdrowe życie. Pierogi ruskie. Jak zrobić? To wcale nie jest takie trudne z MENU Dorotki.