background preloader

PRAVĚK

Facebook Twitter

Human Evolution Timeline Interactive. Jsme takoví mezidruhoví hybridi, popisuje vývoj člověka biolog Jaroslav Petr. „Geny, které jsme zdědili po neandrtálcích, asi stojí za úspěchem homo sapiens,“ tvrdí vědec.

Jsme takoví mezidruhoví hybridi, popisuje vývoj člověka biolog Jaroslav Petr

Nejstarší nález ostatků homo sapiens pochází z Maroka. „To bylo před 300 tisíci lety a i předtím jde o africkou linii. Takový člověk se vyvíjel po miliony let v teplém klimatu a na přímém slunci.“ Jakým způsobem se pravěký člověk dostal z Afriky do Evropy? Předkové neandrtálců vyšli z tohoto prostředí asi před 700 tisíci lety. „A teď přichází z Afriky do Evropy homo sapiens. I ochlupení, které dnes máme, je podle genetika a biologa Petra pozůstatkem po neandrtálcích. „Neandrtálec před 30 tisíci roky zmizel, my se s ním nějak zkřížili. Kůstka byla rozdělena na dva kusy. „Objevili jsme třetí druh pravěkého člověka, známe všechny tři miliardy písmen genetického kódu, ale nevíme, jak tento člověk vypadal. I tento člověk je podle něj zřejmě potomkem migrace, ze které vznikli neandrtálci. Tempo mutací je u člověka pomalejší než u lidoopů. Číst článek Co je to antropogeneze?

V USA našli fosilie pravěkých ptáků ichthyornisů. Žili před 85 miliony let. WASHINGTON Mořský pták, který žil před 85 miliony let v oblasti teplého a mělkého moře, jež kdysi rozdělovalo severoamerický kontinent, se podle vědců vyznačoval překvapující směsicí znaků dinosaurů a moderních ptáků.

V USA našli fosilie pravěkých ptáků ichthyornisů. Žili před 85 miliony let

Odborníci informovali o nálezu čtyř nových fosilií ichthyornise, který měl jak zobák, tak zuby a který žil podobným stylem jako dnešní racci. První kosterní pozůstatky tohoto živočicha se našly už v 70. letech 19. století, ty nové pocházejí z Kansasu a Alabamy a patří k nim dobře zachovaná lebka. Pomohla odborníkům rozšířit znalosti o ichthyornisech. Vyvinuli se z malých opeřených dinosaurů. Na rozdíl od už dříve známých archaeopteryxů, kteří žili před 150 miliony let, byli ichthyornisové dobří letci. „Přes modernější tvar těla a křídel si zachoval téměř stejný stav zubů jako dinosauři, měl silný skus a silné dinosauří čelisti.

Zobákem již uměl uchopit věc a manipulovat s ní Ichthyornis byl velikosti rybáka s rozpětím křídel asi 60 centimetrů. Vědci našli dosud nejstarší stopy života na Zemi  – Novinky.cz. Chemické rozbory stop grafitu v laboratoři ukázaly, že materiál vyprodukovaly živé organismy.

Vědci našli dosud nejstarší stopy života na Zemi  – Novinky.cz

Ukázal to poměr izotopů uhlíku C12 a C13, kdy C13 bylo méně než ve vrstvách uhlíku neorganického původu. To je typické právě pro uhlík vzniklý z fotosyntetických organismů, neboť živí tvorové přijímají více uhlíku C12. Vědci horninu obsahující mikroskopické částečky grafitu dále analyzovali, aby si ověřili, že ji organický materiál nekontaminoval později, napsal americký magazín Time. Podle vědců nebyla vrstva grafitu kontaminována mladším uhlíkem organického původu. Grafit byl nalezen v pásu páskovaných železných rud Isua starých 3,95 miliardy let.

Nejstarší stopy života „Je to nejstarší důkaz (života),” řekl k novému objevu Cujoši Kimija z tokijské univerzity, který výzkum v oblasti Sagleck Block vedl. Nejstarším důkazem života na Zemi jsou vzorky grafitu v horninách. Země byla ještě skoro bez kyslíku Doposud nejstarší uznávaný nález je z roku 2016 v Grónsku ve formaci Akilila. Téma dinosauři. Pravěk. Human Evolution 101. The discovery of Homo naledi, the newest branch on our family tree, has people talking about human evolution—and trying to remember some of the basics they’ve forgotten.

Human Evolution 101

Here are answers to a few common questions. Why are scientists certain that human evolution happened? For a number of reasons. We share nearly 99 percent of our genetic sequence with chimpanzees and bonobos, which strongly suggests we share a common ancestor. And there are thousands of fossils documenting progressively more human-like species in the evolution of our lineage after it split from the other great apes and later from chimps and bonobos. Biologists have actually observed evolution happening in other species, both in the field and in the lab—the recent emergence of antibiotic-resistant microbes is a form of evolution. Is evolution at odds with the Bible? Yes, if you think the Bible has to be interpreted literally.

This Face Changes the Human Story. But How? A trove of bones hidden deep within a South African cave represents a new species of human ancestor, scientists announced Thursday in the journal eLife.

This Face Changes the Human Story. But How?

Homo naledi, as they call it, appears very primitive in some respects—it had a tiny brain, for instance, and apelike shoulders for climbing. But in other ways it looks remarkably like modern humans. When did it live? Where does it fit in the human family tree? And how did its bones get into the deepest hidden chamber of the cave—could such a primitive creature have been disposing of its dead intentionally?