background preloader

19. století

Facebook Twitter

Draisina. Dřevěná draisina upravená neznámým řemeslníkem, kolem 1820 Karl von Drais na svém původním vynálezu v roce 1819 Draisina je jednostopé vozidlo poháněné silou lidských svalů.

Draisina

Je předchůdcem jízdního kola a jeho moderní podobou je dětské odrážedlo. Její vynález bývá všeobecně připisován německému lesníkovi a vynálezci Karlu von Draisovi (1785–1851).[1] Původní Draisův vynález neměl ještě pedály. Svoji první zaznamenanou jízdu na vozidle, jež sám nazýval Laufmaschine (německy běhací stroj), podnikl v červnu 1817 v německém Mannheimu.[1] Historie[editovat | editovat zdroj] Při výbuchu indonéské sopky Tambora roce 1815 se do atmosféry dostalo tak ohromné množství sopečného popela, že došlo ke změně klimatu, jež následujícího roku natolik ovlivnila úrodu v Evropě a v Severní Americe, že zde roku 1816 vypukl nejhorší hladomor v 19. století.

Draisina v Anglii a ve Francii[editovat | editovat zdroj] V Anglii a ve Francii se draisiny vyráběly během krátkého období jejich popularity v létě roku 1819. Tambora. Tambora (také Tomboro) je činný stratovulkán, který se nachází na severu indonéského ostrova Sumbawa.

Tambora

Vrcholovou část tvoří mohutný kráter o průměru 7 km, jehož nejvyšší stěna dosahuje nadmořské výšky 2851 m. Tambora je známá kvůli erupci z roku 1815, jejíž následky zahynulo přibližně 92 000 lidí a je proto považována za jednu z největších v historii lidstva. Vyvržené sopečné produkty zasáhly bezprostředně Borneo, Jávu, Sumatru a Moluky. Vzhledem k velkému množství sopečného popela, který se uchytil v atmosféře, však následky erupce ovlivnily následující rok celou severní polokouli v podobě změny klimatu. Rok 1816 bývá označován jako Rok bez léta. Historie[editovat | editovat zdroj] Erupce[editovat | editovat zdroj] Sopka proslula sérii erupcí, které začaly 5. dubna 1815 a vyvrcholily 10. dubna 1815. Satelitní snímek vulkánu Tambora Rok bez léta[editovat | editovat zdroj] Reference[editovat | editovat zdroj] Hilsneriáda v hodině — Zločin v Polné.

Hilsneriáda v hodině Jakou roli hrál nacionalismus během hilsneriády?

Hilsneriáda v hodině — Zločin v Polné

A jak se promítly soudní procesy s Leopoldem Hilsnerem do veřejného života? Na této stránce naleznou pedagogové základních a středních škol materiály, které jim mohou napomoci provést jejich žáky těmito tématy na základě filmu Zločin v Polné. Navržená metodika a pracovní listy rozpracovávají témata xenofobie a společenských stereotypů v souvislosti s hilsneriádou. Jsou rozděleny do tří částí: dobový český nacionalismus; postoje osobností veřejného života k soudnímu procesu a chápání vlastní společenské odpovědnosti; český antisemitismus. Česká televize vypracovala tyto materiály ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro studium totalitních režimů. Ke stažení Didaktický úvod k metodice – DOC.

World History Timeline World history timeline map showing the world in 1789. Napoleon in some cartoons. Napoleon Bonaparte´s image was reproduced many times.

Napoleon in some cartoons

He was also the main figure in many cartoons in different countries. Here you have a small sample with cartoons from different periods and countries: On this cartoon, Napoleon plays the music, while the other countries dance after the signature of the Treaty of Amiens in 1802: The following cartoon dates from 1805, after the battles of Trafalgar and Austerlitz. William Pitt, the British prime minister, and Napoleon are dividing the world between them: Pitt takes the ocean and Napoleon takes all Europe except Great Britain. On the following one, Napoleon blinds his soldiers with the smoke of military victories and makes them believe that war is the only way.

The next cartoon dates from 1806, when almost all Europe was submitted to Napoleon´s armies. Map: The Napoleonic Era and the Road to Waterloo. HistoryToday : A quick quiz question... what ... Konzervatismus a liberalismus. Co by se stalo, kdyby Henri Dunant nebyl svědkem bitvy u Solferina? Text článku: Pokyny pro skupinovou práci přečtěte text Příklad dobře organizované zdravotnické pomocipřipravte se na následující úkol: V průběhu 5 minut prezentujte výsledky diskuse týkající se následujících otázek:Co myslíte, že by se asi stalo, kdyby se H.

Co by se stalo, kdyby Henri Dunant nebyl svědkem bitvy u Solferina?

Dunant místo Solferina dostal na toto bitevní pole a posléze zaznamenal své zážitky a zkušenosti do knihy „Vzpomínka na Fontenoy“ Naučili jste se něco, co jste dříve nevěděli? Co? Příklad dobře organizované zdravotnické pomoci Bitva u Fontenoy názorně ukazuje organizaci vojenské zdravotnické služby za Ludvíka XV. Bitva propukla v 10.00 hodin ráno a trvala do odpoledních hodin. V průběhu několika málo hodin bylo z bitevního pole odneseno na 3 790 francouzských a 2 368 nepřátelských vojáků. Nízká úmrtnost dokazuje účinnost přijatého systému.

Možné odpovědi: Úspěch akce u Fontenoy mohl být částečně podmíněn přítomností samotného krále, který při mnoha dalších akcích chyběl. Počátky dobrovolné ošetřovatelské péče. Text článku: Pokyny pro skupinovou práci přečtěte text Krymská válka, Gallipoli, 1854v průběhu 5 minut prezentujte výsledky diskuse týkající se následujících otázek:Jakým problémům čelila francouzská a anglická vojska?

Počátky dobrovolné ošetřovatelské péče

Jak se zmíněné armády snažily své společné problémy řešit? K jakým důsledkům vedlo konečné rozhodnutí zmíněných armád? Díky knize „Vzpomínka na Solferino“ veřejnost musela vzít na vědomí, jak nedbale bylo zacházeno se zraněnými vojáky.Informace H. Krymská válka, Gallipoli, 1854 Když anglická a francouzská vojska přistávala v roce 1854 v Gallipoli, chyběla jim jedna velmi podstatná složka – vojenská zdravotnická služba. Anglie měla v té době pro všechny své posádky rozmístěné po celém světě pouze 163 vojenských lékařů.

Zdravotnické vybavení armády vyslané do Orientu se vešlo do dvou vagónů. Francouzská armáda čelila v podstatě třem nepřátelům: Ruské armádě, nemocím a zásobovacím oddílům. V anglickém táboře byla situace ještě horší. Po svém návratu z Krymu Dr. František Palacký - Idea státu rakouského - kompletní kniha (e-book)