background preloader

גנטיקה

Facebook Twitter

לפענח את ספר החיים. יונת אשחר ונעם לויתן.

לפענח את ספר החיים

האם אינטליגנציה עוברת בתורשה? – אלכסון. יש ויכוח אקדמי ותיק באשר לבסיס הגנטי של האינטליגנציה.

האם אינטליגנציה עוברת בתורשה? – אלכסון

בצד אחד מצוי מחנה "התורשה", המצטט כמות גדולה של מחקרים המראים על קיומו של קשר חזק בין גנים לאינטליגנציה. קבוצה זו יכולה להצביע על מחקרים משכנעים שנעשו על תאומים זהים המראים שעד הגיעם לגיל 17 הגנטיקה יכולה להסביר כ-66% מהשונות ברמת האינטליגנציה שלהם. עד כמה שאנו יכולים למדוד חכמה אצל אנשים, הדבר שאנו מודדים הוא גורם שנקבע בעיקר על ידי הסלילים הכפולים בתאים שלנו. בעבר השני מצוי מחנה "החברה". Saloona.co. אין דרך קלה לומר זאת: נראה שאנחנו עומדים לפתחה של מגיפה חדשה, מגיפת השעלת.

saloona.co

אם מסתכלים על הנתונים המפחידים, ייתכן שאנחנו כבר בעיצומה. בעשר השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית של עשרות אחוזים במספר מקרי השעלת, כפי שעולה מתוך נתוני האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות. קפיצה משמעותית במספרים אירעה בין השנים 2014 ו-2015. “בשנה האחרונה אושפזו בבתי החולים בארץ 131 חולים, 4 חולים נפטרו, כל מקרי התמותה היו בתינוקות בני כמה חודשים שלא חוסנו”, מדווח פרופ’ אלי סומך, יועץ למחלות זיהומיות ”מכבי שירותי בריאות”, מנהל חטיבת הילדים במרכז הרפואי וולפסון, ויו”ר איגוד רופאי הילדים,”זו מגמה עולמית, שמתרחשת במקביל בארה”ב, אירופה ואוסטרליה”.

The Epigenome at a Glance. מדענים הוכיחו יכולת להשתקת הכרומוזום המיותר האחראי לתסמונת דאון. עד כה נחשבה השתקה של כרומוזום המכיל אלפי גנים לבלתי אפשרית משום שהיה צורך להשתיק כל גן בנפרד.

מדענים הוכיחו יכולת להשתקת הכרומוזום המיותר האחראי לתסמונת דאון

המדענים השתמשו באמצעי שבו הגוף משתיק כרומוזום X אחד אצל נקבות היונקים כדי להשתיק את כרומוזום 21 המיותר אצל חולי תסמונת דאון. חוויות זה גנטי: מסתבר שהחוויות שאנחנו עוברים מעצבות את הדנ"א של ילדינו. איך נכדי ניצולי השואה וילדי 11 בספטמבר פתרו את הוויכוח של תורשה גנטית מול סביבה.

חוויות זה גנטי: מסתבר שהחוויות שאנחנו עוברים מעצבות את הדנ"א של ילדינו

כשגנטיקאים מגלים סודות מאת ג' מילום, א' מנדבה, AEON. מיפוי רצף הגנום אנושי נמשך יותר מעשור ועלה מיליארדי דולרים.

כשגנטיקאים מגלים סודות מאת ג' מילום, א' מנדבה, AEON

כיום, אפשר להפיק מפה גנטית של אדם בתוך כמה ימים ובעלות של כמה אלפי דולרים. הירידה התלולה במחיר הבדיקה הגנטית אפשרה את השימוש בה כחלק משגרת המחקר הרפואי. מידע גנטי נאסף במחקרי סרטן, HIV, סוכרת, סכיזופרניה ולמעשה כל מחלה שאפשר לחשוב עליה. עם זאת במהלך המיפוי הגנטי, חוקרים הבודקים מחלות תורשתיות במשפחה עשויים לגלות לעיתים שהורים וילדיהם שחשבו שהם קרובים גנטית אינם קרובים כלל. Untitled. סוג דם. סוג דם הוא תכונה של דם הנקבעת בהתאם לסמנים הסוכריים (קבוצה גדולה של אנטיגנים) הנמצאים על פני כדוריות הדם האדומות.

סוג דם

עירויים בין סוגי דם לא תואמים עלולים לגרום לתוצאות חמורות ואף למוות, ומכאן חשיבותה הרבה של ההבחנה בין סוגי הדם השונים. שני הסיווגים העיקריים של דם אנושי הם A,B,O וגורם Rh. קבוצות ABO[עריכת קוד מקור | עריכה] אדם שעל גבי כדוריות הדם שלו קיים אנטיגן מסוג A ונוגדן נגד אנטיגן מסוג B הוא בעל סוג דם A. אדם שעל גבי כדוריות הדם שלו קיים אנטיגן מסוג B ונוגדן נגד אנטיגן מסוג A הוא בעל סוג דם B. לפיכך, אדם בעל סוג דם AB יכול לקבל תרומות דם מכל סוגי הדם האחרים (ולכן נקרא "מקבל אוניברסלי"), ואדם בעל סוג דם O יכול לתרום לכל סוגי הדם האחרים (ולכן נקרא "תורם אוניברסלי"). O הוא סוג הדם הנפוץ בעולם. פרס נובל לכימיה ל-3 מדענים שמיפו את מנגנון תיקון הדנ"א של התא - פרס נובל. ועדת פרס נובל לכימיה הכריזה היום בצהריים (רביעי) על חתני הפרס לשנת 2015 בשטוקהולם, שוודיה.

פרס נובל לכימיה ל-3 מדענים שמיפו את מנגנון תיקון הדנ"א של התא - פרס נובל

הנדסת אנוש. מי שינצח במאבק הזה יזכה בהכל.

הנדסת אנוש

בתהילה, בפטנטים ששוויים מיליארדים ואולי גם בפרס נובל. שדה הקרב: משרד הפטנטים האמריקאי. Ynet מקרה נדיר: בשל טעות גנטית - האב הפך לדוד של בנו. Ynet מחקר מגלה: מיקום הילד במשפחה משפיע על חוכמתו. הסוגיה הכי גדולה איתה נאלצים להתמודד רוב ההורים היא האם זה לגיטימי להשוות בין הילדים לפי קריטריונים שונים.

ynet מחקר מגלה: מיקום הילד במשפחה משפיע על חוכמתו

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת לייפציג שבגרמניה קובע באופן חד משמעי: הילד הבכור הוא גם בעל מנת משכל (IQ) גבוהה ביותר בין האחים. אין לזה קשר למבנה מוח או גורמים ביולוגיים אחרים, אלא רק לסדר האחים במשפחה. כמו כן, טוענים החוקרים, שכל ילד שבא אחרי יורד ברמת מנת המשכל. מחקרים נוספים: חובת חיסונים? הניסיון האמריקני וההשלכות לישראל. חיסון. מודעה בריטית הקוראת להתחסן מפני דיפתריה החיסון הוא אמצעי ריפוי מונע, כלומר, מטפל בגורמים מזיקים לבריאות כמו נגיפים ומחלות שונות לפני שהם מספיקים לפגוע בגוף. בגוף האדם פועלת המערכת החיסונית, שלאורך חיי האדם נתקלת בגורמים שונים ולומדת "לזהות" אותם ולסווגם כמזיקים, או כבלתי מזיקים. כשהגוף מזהה גורם מזיק הוא מפתח נוגדנים, אמצעי ביולוגי של מערכת החיסון בקו ההגנה השלישי[דרושה הבהרה] שלה המגיב למחלות באופן ייחודי לגורם שלהן, עם יכולת להתמודדות עם אותן מחלות. דילמת החיסונים - כללי. באחרונה התברר מעבר לכל ספק כי הגורם לסרטן צוואר הרחם בנשים הוא נגיף הפפילומה (HPV), וכי 300 מיליון בני אדם, גברים ונשים, נדבקים בו בכל שנה בעת קיום יחסי מין.

סטטיסטית, הסיכוי להידבק בנגיף במהלך החיים הוא כ-80%. במרבית המקרים ההדבקה חולפת ספונטנית בתוך שנה או שנתיים, אך בכל שנה יחלו כ-500 אלף הנשים שנדבקו יחלו בסרטן צוואר הרחם, וכמחציתן ימותו מהמחלה. למעשה, סרטן צוואר הרחם הוא גורם המוות מסרטן השני בשכיחותו בקרב נשים בעולם, והראשון בשכיחותו בקרב נשים בארצות המתפתחות. דילמות מוסריות ברפואה - פרויקט מיפוי הגנום האנושי. ברור, שהבנת מיקומם ותפקודם של הגנים הללו מאפשרת להבין יותר טוב מחלות מסוימות, כגון: סרטן, וכן היא מאפשרת לקבוע את בריאות העובר באמצעות בדיקות היריון מקדימות. להנדס את התינוק המושלם מאת אנטוניו רגאלאדו, MIT Technology. לפתור את חידת האוטיזם מאת סטיבן ס' הול, MIT Technology Review.