background preloader

Evolution

Facebook Twitter

למה היה כל כך קריטי להציל את הביצה הזו? קצת איזולירבנד והכל כמו חדש צילום: פייסבוק נעים להכיר: הקקפו (Kakapo) היא ציפור תוכי גדולה ונדירה שחיה בניו זילנד.

למה היה כל כך קריטי להציל את הביצה הזו?

מה שאומר, כמובן, שהיא נכחדת במהירות שיא קריטית, ברמה שחוקרים מסוגלים לספור בעל פה כמה ממנה נשארו בעולם - 125 ציפורים בלבד. זו הסיבה שכשגוזל אחד נמצא בסכנה, קבוצה שלמה של כוחות הצלה מזנקת לעזרתו. הקקפו נחשבת לתוכי הכבד ביותר בעולם, מה שמונע ממנה לעוף. רוצים לעזור? צילום: flickr בשנה האחרונה נמצאו רק חמש ביצי קקפו, שנמצאות בפיקוח על ידי צוות של ארגון מיוחד בשם Kakapo Recovery, שמטרתו היחידה בחיים היא להציל את הציפורים הללו מהכחדה מוחלטת.

אלא שאחת הציפורים ששמה ליסה, בהיותה אם השנה, מחצה בטעות את הביצה שלה, ולכן היה חיוני לנסות ולהציל אותה. "ליסה 1" נשמרת בינתיים באינקובטור ומקבלת טיפול והשגחה צמודים מסביב לשעון, כולל האכלות קבועות, שקילות ובדיקות רפואיות. בשנת 2002 ערך הארגון אירוע הפריה מוצלח במיוחד, במהלכו 24 גוזלים נוספו לאוכלוסיית הקקפואים, ובשנת 2009 הצטרפו לחבורה עוד 33 קטנטנים. The Descent of Man Summary. Darwin Correspondence Project. All of Darwin's Books. All 25 Books of Charles Darwin: 1839 late May The three volume narrative of the Beagle voyage "Journal of Researches into the Natural History and Geology of the Countries Visited During the Voyage of H.M.S.

All of Darwin's Books

Beagle" was published. On the Origin of Species. Various evolutionary ideas had already been proposed to explain new findings in biology.

On the Origin of Species

%D7%90%D7%95%D7%93%D7%99%D7%A1%D7%90%D7%94%20%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%9F%202. מורשתו החיה של דארווין. לפני 150 שנה קיבל עליו חובב מדע ויקטרואני מפעל חיים של תצפיות אטיות ומדוקדקות ושל חשיבה על עולם הטבע.

מורשתו החיה של דארווין

התוצאה הייתה תיאוריה שעדיין עומדת בראש סדר היום של המדע העכשווי קריקטורה מהמאה ה-19 המתארת את עבודתו של דארווין. צולמה בתערוכת דארווין בפרנקפורט, מארס 2009. צילום: אבי בליזובסקי מאת גארי סטיקס ב-1835, כשצ'ארלס דארווין בן ה-26 הפליג לאיי גלפגוס בספינת הוד מלכותו "בִּיגֵל", הוא לא ייחד מחשבה מרובה לאוסף הציפורים שהיום מקושר בקשר הדוק לשמו. Watchmaker analogy. The watchmaker analogy or watchmaker argument is a teleological argument, which by way of an analogy, states that design of creation (like a watch) implies a designer.

Watchmaker analogy

The analogy has played a prominent role in natural theology and Deism, which accepted a Creator but rejected Biblical inerrancy and the supernatural interpretation of events such as miracles. צ'ארלס דרווין ו"מוצא מהמינים" פרושי דרווין. פרושי דרווין (שם מדעי: Geospizinae) הוא הכינוי שניתן ל-14 מיני פרושיים אשר השפיעו רבות על צ'ארלס דרווין בחשיבתו על הברירה הטבעית, כגורם המניע את האבולוציה של המינים. 13 מינים שוכנים באיי גלאפגוס ומין יחיד שוכן באי הקוקוס.

פרושי דרווין

הם תועדו לראשונה על ידי דרווין כשביקר באיי גלאפגוס במהלך המסע השני של האונייה "ביגל". כל הציפורים בעלות אותן מידות, פחות או יותר (10-20 ס"מ). ההבדל הכי חשוב בין המינים השונים הוא גודל וצורת המקור שלהם. הבדל זה נובע מהעובדה שהמינים השונים הסתגלו למזון שונה. בעבר שויך פרוש עב-מקור לסוג Platyspiza. ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה] מקור הפרוש קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה] גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה] האב הנשכח של תורת האבולוציה. 100 שנה למותו של אלפרד ראסל וולאס אלפרד ראסל וואלאס בצילום משנת 1895.

האב הנשכח של תורת האבולוציה

מתוך ויקיפדיה ב-18.6.1858 קיבל צ'ארלס דרווין (Darwin) מכתב ששינה את חייו. דרווין כבר היה ביולוג וגיאולוג מוכר ומוערך, אבל רק אחדים מחבריו הקרובים ביותר ידעו על התיאוריה המהפכנית המתגבשת אצלו כבר זמן רב. 22 שנים חלפו מאז שב דרווין לבריטניה ממסעה של הספינה "ביגל" סביב העולם. בשנים שלאחר ההפלגה פרסם דרווין ממצאים רבים, אבל בה בעת התחבט בשאלה שהעסיקה אותו יותר מכל: כיצד נוצרים מינים חדשים של יצורים חיים. תיאוריה בהמתנה. צ'ארלס דרווין, תולדות חייו ומסע "ביגל" The Autobiography of Charles Darwin, 1809–82 Quotes by Charles Darwin. Human origins. Is Most of Our DNA Garbage? Photo T.

Is Most of Our DNA Garbage?

Ryan Gregory’s lab at the University of Guelph in Ontario is a sort of genomic menagerie, stocked with creatures, living and dead, waiting to have their DNA laid bare. Scorpions lurk in their terrariums. Tarantulas doze under bowls. Flash-frozen spiders and crustaceans — collected by Gregory, an evolutionary biologist, and his students on expeditions to the Arctic — lie piled in beige metal tanks of liquid nitrogen. Gregory’s investigations into all these genomes has taught him a big lesson about life: At its most fundamental level, it’s a mess. After adding a fluorescent dye that attaches to DNA, Jeffrey loaded the vial into a boxy device called a flow cytometer, which sprayed the onion juice and blood through a laser beam. Scientists Sample the Ocean and Find Tiny Additions to the Tree of Life. Evolution, Natural Selection, and Speciation. Evolution and natural selection 2015. משפט הקופים. המשפט הפגיש בין שתיים מהדמויות הידועות באותה תקופה, ויליאם ג'נינגס ברייאן, פוליטיקאי ומטיף דתי נודע נבחר לייצג את התביעה, וקלרנס דרו, אגנוסטיקן ואחד מעורכי הדין המפורסמים בהיסטוריה המשפטית של ארצות הברית, יצג את ההגנה.

משפט הקופים

יש הרואים באירוע זה את שיאו של פולמוס שהתנהל במשך עשרות שנים בין תומכי תיאורית הבריאתנות לתומכי תורת האבולוציה. משפטו של סקופס עורר סנסציה ופרסום רב, והוא היה נושאם של מספר ספרים וסרטים ידועים. רקע[עריכת קוד מקור | עריכה] פרסום הספר "מוצא המינים" בשנת 1859 על ידי צ'ארלס דרווין עורר סערה בינלאומית שחצתה את גבולות הקהילה המדעית. הספר הציג את תאוריית האבולוציה דרך ברירה טבעית, מנגנון שבו תכונות תורשתיות של אורגניזמים נעשות לנפוצות יותר באוכלוסייה מדור לדור ככל שהן תורמות לרביית הפרט ולשרידתו בסביבתו.

התנגדויות לתורת האבולוציה. התנגדויות לתורת האבולוציה הועלו באופן שיטתי מאז שהקהילה המדעית החלה לגבש תאוריות אבולוציוניות עם ההתפתחות הנרחבת בחקר הביולוגיה במחצית השנייה של המאה ה־18 ובתחילת המאה ה־19.‏[1] חלק מהביקורת היה כנגד תאוריות אבולוציוניות מסוימות, חלקה כנגד כולן וחלק מן המבקרים שללו את רעיון קיומו של תהליך האבולוציה ככלל.

התנגדויות לתורת האבולוציה

להתנגדויות השונות היו תומכים רבים בתוך הקהילה המדעית ומחוצה לה. ב־1859 פרסם צ׳ארלס דרווין את ספרו "מוצא המינים", שבו טען בזכות אבולוציה והציע את תורת הברירה הטבעית. עם פרסום הספר רק מיעוט בקהילת הביולוגים קיבל את הטענה המרכזית בדבר מנגנון הברירה הטבעית, אולם רעיון האבולוציה עצמו התקבל בהדרגה בקהילה המדעית ובקרב הציבור הרחב. History: Natural Selection (1 of 3) קוף אחרי בן אדם. על פי תורת האבולוציה, לכל שני מינים יש אב קדמון משותף, וככל שהמינים רחוקים יותר אבולוציונית אותו אב קדמון של שניהם חי לפני פרק זמן ארוך יותר. מדור לדור המינים השונים צוברים עוד ועוד שינויים גנטיים, שנבררים בידי הברירה הטבעית ומצטברים לשינויים יותר ויותר גדולים שאותם אפשר לזהות רק לאורך זמן. בשלב הזה איננו יכולים שלא לשאול את עצמנו את השאלה מתי מין אחד הופך למין אחר והאם יש נקודה מדויקת שבה האדם הפסיק להיות קוף והפך לאדם? הסרטון שלפנינו עונה על השאלה הזאת ומסביר מדוע זו ראיה חזקה לתורת האבולוציה.

סרטון זה הופק בידי It's ok to be smart ותורגם בידי צוות אתר דוידסון אונליין ד"ר ארז גרטי מכון דוידסון לחינוך מדעי מכון ויצמן למדע. Pepper Moths - Home. המקוריות של דרווין. התיאוריה של צ'רלס דרווין על הברירה הטבעית ומוצא המינים נחשבת אחת מהתרומות החדשניות והחשובות ביותר של המדע המודרני. עם זאת, כשהועלתה לראשונה בשנת 1859 היא עוררה סערה בקהילה המדעית ונדחתה אפילו על ידי אלה שקיבלו את הרעיון הכללי של האבולוציה. גם כיום יש אנשים שמתנגדים לה. מדוע התיאוריה כה הטרידה אז בני זמנה ולמה גם בימינו היא מעוררת עדיין התנגדות? תורת האבולוציה מסבירה את מגוון המינים הרחב שקיים בטבע כתהליך של התפתחות ושינוי, שהסביבה ממלאת בו תפקיד מפתח. אבולוציה – אשכול כתבות וסרטונים. ב-1859 פרסם חוקר בריטי בשם צ'רלס דרווין את הספר "מוצא המינים", שבו פרש לראשונה את תורת האבולוציה – התיאוריה המסבירה איך מינים חדשים מתפתחים על ידי התאמתם לסביבה.

מאז ועד היום התחום התפתח והפך לתיאוריה מבוססת שמוכרת על ידי הקהילה המדעית כולה. אבולוציה ובריאה – איך לא צריך ללמד ביולוגיה. ב-23 בדצמבר 2014 התפרסם בעיתון "הארץ" מאמר ביקורת של דורון קורן על ספר לימוד לביולוגיה לכיתה י"א. הטענה העיקרית של מחבר המאמר נגעה לצורת הלימוד האפרורית לכאורה של הנושא בספר, אבל לצד זאת הוא מתח ביקורת על ההסתמכות של כותבת הספר על תורת האבולוציה. כשמבקשים לתקוף תיאוריה מדעית מבוססת מוטב לעשות את זה בהרבה ענווה. תורת האבולוציה היא אחת התיאוריות המדעיות היותר מבוססות שקיימות במדעי החיים, והיא מתבססת על כמות אדירה ומגוון עצום של עדויות משלימות שמחזקות זו את זו.

אבולוציה – לא "סתם תאוריה" תורת האבולוציה הנה אחד המודלים המקיפים והמבוססים ביותר הקיימים בתחום הביולוגיה, היא נותנת מענה למגוון עצום של תופעות ומהווה את אחד אבני היסוד של התחום כולו. לא לחינם נאמר "שום דבר במדעי החיים אינו הגיוני למעט לאורה של תורת האבולוציה" (Dobzhansky, T. 1973) פעמים רבות אף משווים אותה לחוקי ניוטון ולחוקי התרמודינמיקה בשל חשיבותה לתחום ובשל היותה אחת מאבני היסוד של מדעי החיים. תורת האבולוציה מבוססת על עקרונות פשוטים של הורשה עם שינוי וברֵרה טבעית, ולמרות שהיא מבוססת מאוד ואינטואיטיבית, אנו עדיין נתקלים בהתנגדות רבה, בייחוד בקרב חוגים שמרניים. אחד הטיעונים המושמעים תדיר הנו "אבולוציה היא "רק תאוריה", וככזאת אין חשיבות ללמד אותה בבתי הספר".

מעבר לשימוש הלא נכון בז'רגון המדעי, טיעון זה מצביע גם על חוסר היכרות עם המסה העצומה והמגוונת של הראיות בזכות תורת האבולוציה, מסה שהולכת ותופחת ויכולה למלא כרכים רבים של ספרים. במאמר זה אחלק את סוגי העדויות למספר קטגוריות, שבהן אציג דוגמאות ספורות ומייצגות על מנת להראות עד כמה מדובר בתאוריה חזקה ומבוססת. גם לשיטה זו יש המגבלות שלה.