background preloader

Sredniowiecze

Facebook Twitter

Charakterystyka średniowiecza. Początek ­średniowiecza – IV/V wiek – przypada na przełom IV i V wieku naszej ery.

Charakterystyka średniowiecza

Często wskazuje się datę 476 – upadek cesarstwa zachodniorzymskiego, który zapoczątkowuje epokę wieków średnich, a kończy starożytność. Wczesne średniowiecze: V- IX Wędrówki ludów Rozwój państwa Karola Wielkiego Rozkwit: X-XIII Powstanie państw w Europie Idea zjednoczonej Europy Ottona III Wyprawy krzyżowe Konflikty cesarstwa z papiestwem Powstaje święta inkwizycja Działają zakony: krzyżacki, templariuszy Schyłek: XIV-XV Początki literatury narodowej Umacnianie się państw i władzy świeckiej Rozwój architektury gotyckiej Najazdy Tatarów na Europę Rozłam w Kościele katolickim Koniec średniowiecza: Matura z historii – cz. XIII – "Społeczeństwo stanowe oraz przywileje szlacheckie" Polskie i europejskie społeczeństwo stanowe w dobie średniowiecza oraz rozwój przywilejów szlacheckich.

Matura z historii – cz. XIII – "Społeczeństwo stanowe oraz przywileje szlacheckie"

Zapraszamy do lektury części trzynastej w serii naszego portalowego Vademecum! Duchowny, rycerz i mieszczanin (lub chłop) – przedstawiciele trzech stanów Europejskie społeczeństwo stanowe Do rozwoju społeczeństw stanowych w Polsce i Europie przyczyniły się: - wzrost znaczenia systemu feudalnego. Zamki i murowane budowle Kazimierza Wielkiego. Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną. Nie bez przyczyny Jan Długosz napisał, iż Kazimierz Wielki „podejmował bardo trudne i znaczne wydatki na budowę murowanych kościołów, zamków, miast i dworów, dokładając do tego wszelkich starań, żeby Polskę, którą zastał glinianą, drewnianą i brudną, zostawić murowaną i nadać jej wielki rozgłos, co mu się też i udało”.

Zamki i murowane budowle Kazimierza Wielkiego. Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną

Jego dzieło, mimo upływu wieków, wciąż wzbudza podziw swoim rozmachem. Zamek w Będzinie na litografii Napoleona Ordy, 1881 Zamki i mury Kazimierza Wielkiego Budowlaną ofensywę Kazimierza Wielkiego trudno porównać z jakąkolwiek podobną akcją w polskich dziejach czy to przed panowaniem ostatniego Piasta, czy też po nim. Świadectwem tego wspaniałego programu inwestycyjnego polskiego króla są zapisy w Kronice Janka z Czarnkowa oraz Rocznikach Jana Długosza (poniżej fragmenty). Kronika Janka z Czarnkowa: Kazimierz Wielki według Jana Matejki; czy naprawdę tak wyglądał? Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, Jan Długosz: Rycerstwo polskie 1333-1434. Zaginiony Oriflamme. Kilka faktów o bitwie pod Azincourt.

Jak przebiegała jedna z najsłynniejszych bitew?

Zaginiony Oriflamme. Kilka faktów o bitwie pod Azincourt

Wyprawy krzyżowe. Przyczyn, przebieg i skutki krucjat. Wyprawy krzyżowe to okres 200 lat walk chrześcijan z muzułmanami o panowanie w Jerozolimie.

Wyprawy krzyżowe. Przyczyn, przebieg i skutki krucjat

Krzyżowcy ze zmiennym szczęściem toczyli boje w Ziemi Świętej. Początkowo odnosili sukcesy, ale ostatecznie nie udało im na trwałe zachować Świętego Miasta. Jednak ich skutki miały istotny wpływ na historię całego kontynentu. Oblężenia w średniowieczu. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o sztuce zdobywania miast i zamków. Fot.Froissart/domena publiczna Próba zdobycia chronionego murami miasta wiązała się zwykle z wielkimi kosztami.

Oblężenia w średniowieczu. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o sztuce zdobywania miast i zamków

Ilustracja przedstawia oblężenie Reims przez króla Edwarda III. Pociski pełne jadowitych węży. Podkopy. Wieże oblężnicze, zwane pieszczotliwie „łasicami”. Średniowieczni wojownicy, przystępujący do zdobywania miasta czy zamku, mieli do dyspozycji cały arsenał środków. Najdziwniejsze zbroje w historii. Jakie były najdziwniejsze i najciekawsze zbroje w historii?

Najdziwniejsze zbroje w historii

Ochrona ciała jest naturalnym zjawiskiem. Instynktownie bronimy się przed uszkodzeniem organizmu; za pomocą odruchów bezwarunkowych albo specjalnie przygotowanych części garderoby. Różne dyscypliny sportu współcześnie chętnie wykorzystują wszelkiej maści ochraniacze. Wiadomo – zdrowie jest najważniejsze. Taka myśl przyświecała również ludzkości od czasów starożytnych.

Krzyżacy - Powstanie, potęga, upadek (cz.1/4) Tło historyczne bitwy pod Grunwaldem. Statuty.

Tło historyczne bitwy pod Grunwaldem

Gdy Krzyżacy przejmowali reguły od templariuszy (militarną) i joannitów (szpitalniczą), miały one wiele przestarzałych przepisów. Tym bardziej nie nadawały się one do stosowania w warunkach europejskich. Dlatego władze zakonu uzupełniły je nowymi przepisami, ustawami i rozporządzeniami. Drzwi Gnieźnieńskie - Drzwi Świętego Wojciecha Animacja jakiej nie było!

Projekt: kompletny ubiór kobiecy wschodni słowiański oraz wikiński z X-XI wieku - wstęp. Podjęłam się dość pracochłonnego i czasochłonnego projektu jednoczesnej realizacji dwóch kompletnych ubiorów kobiecych z przełomu X-XI wieku - wschodni słowiański i wikiński.

Projekt: kompletny ubiór kobiecy wschodni słowiański oraz wikiński z X-XI wieku - wstęp

W średniowiecznej kuchni by spsochocin.historia on Genial.ly. W średniowiecznej kuchni,W średniowiecznej kuchni,Przygotowywano bardzo proste potrawy z najprostszych produktów.

W średniowiecznej kuchni by spsochocin.historia on Genial.ly

Mięso jadano bardzo rzadko, za to często poszczono. ,Podpłomyki,Podpłomykito Polska nazwa dla najstarszej, znanej formy pieczywa. Krzyżówka historyczna dot. średniowiecznych miast - Historia Know-How. Krzyżówka historyczna dot. średniowiecznych miast, ich rozwoju. Fenomenalna przygoda intelektualna dla dzieci i młodzieży. Nudzisz się? Chcesz powtórzyć swoją wiedzę? Mapa myśli - średniowieczne miasto + tablica historyczna - spis zawodów rzemieślniczych w średniowieczu - Historia Know-How.

Graficzna mapa myśli przedstawiająca średniowieczne miasto (do pobrania w pdf poniżej) z jego najczęściej wymienianymi, w podręcznikach do historii, elementami tj. mury, centrum miasta (rynek), mieszczanie w sensie stanu uposażenia oraz zajęcia, budowlami mieszkalnymi oraz ulicami – jako kategoriami. Miasta w średniowiecznej Polsce. Okres intensywnego rozwoju w osadnictwie wiejskim wyróżnia się postępem w rozwoju pracy. Powszechność czynszów podnosiło znaczenie pieniądza, a co za tym idzie również produkcji rzemieślniczej i wymiany handlowej.

Widok Krakowa w Kronice Hartmanna Schedla, 1493 r. Mieszkańcy podgrodzi stawali się rzemieślnikami, a osady targowe z dnia na dzień przyciągały coraz więcej ludzi, w których osiadali również kupcy. Tworzyli oni kramy, budy i sklepy, wiele z nich z czasem przemieniło się w piękne sukiennice. Wykreślanka historyczna - hasło Zawody miejskie - Historia Know-How. Mapa myśli - Średniowieczna szkoła - Historia Know-How. Średniowieczna szkoła na graficznej mapie myśli (do pobrania w pdf poniżej). Na mapie myśli znajdziecie różne elementy obrazujące jak wyglądała szkoła w epoce średniowiecza. Wieki średnie były niezwykle specyficzne, dlatego staraliśmy się uwzględnić jedynie najważniejsze, a zarazem najbardziej charakterystyczne, cechy ówczesnych szkół. Możemy mówić wtedy o szkołach w budynku kościoła lub przykościelnych oraz o szkołach wyższych, czyli uniwersytetach.

Chociaż dominowali w tej epoce analfabeci, czyli ci, którzy nie posiedli nigdy umiejętności czytania i pisania. Byli jednak i ci, którzy dostąpili zaszczytu zgłębiania wiedzy, czyli umiejętności czytania i pisania, modlitwę, śpiew kościelny oraz podstawy łaciny. Chłop żywemu nie odpuści, czyli awantura w średniowiecznej wsi. Paweł Włodkowic – wybitny polski prawnik oraz prekursor tolerancji religijnej.