background preloader

Historia

Facebook Twitter

Wersal śmierdział najbardziej ze wszystkich królewskich pałaców - Jedynka - polskieradio.pl. Historia europejskiej toalety rozpoczęła się na dworze królowej Elżbiety I.

Wersal śmierdział najbardziej ze wszystkich królewskich pałaców - Jedynka - polskieradio.pl

Dokładnie w 1596 roku chrześniak wspomnianej królowej, John Harington wymyślił urządzenie przypominające toaletę ze spłuczką. Jednak pomysł nie przyjął się, zwłaszcza, że w tamtych czasach pałace nie posiadały systemów kanalizacyjnych, które umożliwiałyby odpływ nieczystości. - To była dość skomplikowana konstrukcja zwłaszcza, że w pałacach nie było kanalizacji. Być może dlatego urządzenie nie zadomowiło się na dłużej - powiedziała w ‘’Lecie z Radiem’’ Danuta Śmierzchalska, autorka artykułu ‘’Nieczysta troska o higienę’’. Zanim jednak pierwsza toaleta pojawiła się w Europie, wszyscy załatwiali swe potrzeby, gdzie popadnie. Kultura i zmiany społeczne w okresie dwudziestolecia międzywojennego by arslonga.vitabrevis on Genially.

Kultura i zmiany społeczne w okresie międzywojennym,M.H.,,1918-1939,Dwudziestolecie międzywojenne jest epoką, która przypada na czas pomiędzy dwiema wojnami światowymi.

Kultura i zmiany społeczne w okresie dwudziestolecia międzywojennego by arslonga.vitabrevis on Genially

To krótka, ale bardzo burzliwa epoka w dziejach.Z jednej strony zamachy, napięcia polityczne, bieda, hiperinflacja, bezrobocie, z drugiej zaś identyfikowana jako okres prosperity, nazwana a posteriori "szalonymi latami", "annees folles", "roaring twenties" jako kontrast do wspomnień, jakie pozostawiły po sobie dramatyWielkiej Wojny i nieszczęścia dekady następnej. ,,zmiany społeczne,,,w niektórych krajach nastąpiła demokratyzacja życia politycznego wzrosła społeczna i gospodarcza rola kobiet oraz ich aktywność publicznapo wojnie rozwinęła się oświata i rozpowszechnił powszechny obowiązek naukinastąpił kryzys tradycyjnego modelu rodziny,sufrażystki,w krajach anglosaskich bojowniczkiwalczące o prawa wyborcze dla kobiet,Wyzwoliła kobiety z gorsetów i ciężkich, lejących się tkanin. Reformy Sejmu Wielkiego by Aleksandra Szczeszek on Genially.

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zaginiona korona patriotyczny escape room by Monika on Genially. Korona,zaginiona,Escape,room,Start,patriotyczny,otwórz kopertę,Drogie Dzieci!

Zaginiona korona patriotyczny escape room by Monika on Genially

Stała się rzecz straszna! Z muzeum skradziono jeden z najwspanialszych skarbów minionych wieków - koronę polskiego króla Kazimierza Wielkiego...Sprytny złodziej ukrył ją w jednym z zamków, ale nie tak łatwo ją odzyskać...Po drodze czekają ukryte zadania związane z historią Polski. Moi pracownicy próbowali sobie z nimi poradzić, ale niestety, żadnemu to się nie udało...Czas nagli, niedługo w muzeum otwarcie wystawy, a korona miała być jej największą atrakcją...Pomożecie ją odnależć?

Na każdego, kto przyczyni się do odzyskania korony czeka niespodzianka! Powodzenia! Przepis na bułki pszenne jak ze sklepu. Będą idealne na śniadanie - o2 - Serce Internetu. Przetwarzanie danych w celu powiązania ze sobą wielu urządzeń należących do tego samego użytkownika na potrzeby realizacji jednego albo większej liczby celów.

Przepis na bułki pszenne jak ze sklepu. Będą idealne na śniadanie - o2 - Serce Internetu

Kazimierz Wielki na uczcie u Mikołaja Wierzynka rajcy krakowskiego. ER_3 maja _4-8 by Anna Krygier on Genial.ly. 5,2,6,Poszukajmy wiadomości od Hugona Kołłątaja,która pomoże nam w uchwaleniu prawa.Znajdźmy też deszyfrator, aby odkodowaćtajną wiadomość.

ER_3 maja _4-8 by Anna Krygier on Genial.ly

,Autor: Anna Krygier,Biblioteka to dobre miejsce. Poszukaj tajnego przejścia. ,Niemożliwe, że po naszym liście król odmówił. Zacznij od nowa. ,Możesz pochwalić się nauczycielowi, że udało Ci się rozwiązać escape room, np. zrób zdjęcie tej strony i wyślij nauczycielowi. Powstanie Stanów Zjednoczonych by Agnieszka Gejgał on Genial.ly. Od Polski drewnianej do murowanej – rządy Kazimierza Wielkiego. Władzę po królu Władysławie Łokietku w Królestwie Polskim odziedziczył jego syn Kazimierz (nazwany później Wielkim).

Od Polski drewnianej do murowanej – rządy Kazimierza Wielkiego

Został on koronowany w katedrze wawelskiej. Władca musiał uporać się z wieloma problemami. Państwo było wyniszczone długotrwałymi wojnami, co nie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Jednak król okazał się dobrym gospodarzem. Za jego długiego panowania (panował w latach 1333–1370) Polska stała silnym się państwem z dobrze rozwiniętą gospodarką. Polecenie 1 Wskaż atrybuty, które świadczą o tym, że Kazimierz był królem. RPbHG7rJf6sBl Kazimierz Wielki Kazimierz Wielki Źródło: Marcello Bacciarelli, domena publiczna. Polityka zagraniczna Kazimierza Wielkiego. j0000008FBB5v32_00000018 R184lM4p07hKi1 Kazimierz Wielki Kazimierz Wielki Źródło: Leopold Löffler, 1864, domena publiczna.

Polityka zagraniczna Kazimierza Wielkiego

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl. […] Tak tedy król ten ponad wszystkich monarchów polskich dzielnie rządził Polską; […] podniósł do wielkości dzieła swoje — murował miasta, zamki, domy.

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl

Naprzód ozdobił zamek krakowski […] domami, wieżami, rzeźbą, malowidłem, dachami wielkiej piękności. Naprzeciw zaś zamku krakowskiego, po drugiej stronie Wisły, około kościoła, który się nazywa Skałką, wymurował miasto, które od imienia swego nazwał Kazimierzem, jak również zbudował wiele innych miast. […] Wszystkie te miasta i zamki bardzo mocnymi murami, domami i wysokimi wieżami, nadzwyczaj głębokimi rowami i innymi urządzeniami obronnymi otoczył, na ozdobę narodowi, na schronienie i opiekę Królestwa Polskiego. Za czasów tego króla, w lasach, gajach i dąbrowach tyle założono wsi i miast, ile bodaj nie powstało kiedy indziej w Królestwie Polskim. […] zastawszy Polskę glinianą, drewnianą i nieschludną, pozostawił ją Kazimierz Wielki murowaną, ozdobną i wspaniałą […] [na podstawie:

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl. Wprowadzenie Żydzi w Polsce Żydzi zaczęli osiedlać się na terenie Polski na przełomie XI/XII wieku.

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl

Legenda wiąże żydowską nazwę Polski - Polin właśnie z tym okresem. Otóż, dwóch uciekających z Niemiec Żydów miało otrzymać cudowny znak, aby zatrzymali się w Polsce. Na kartce, która sfrunęła z nieba, znajdował się napis po lin, to znaczy tu spocznij. Jak naprawdę wyglądał Kazimierz Wielki? Fot.Arthur Szyk/CC BY-SA 4.0 Czy wizerunek Kazimierza Wielkiego, stworzony przez Arthura Szyka, odpowiada rzeczywistości?

Jak naprawdę wyglądał Kazimierz Wielki?

Miał bujną brodę, a może – gładko ogoloną twarz? Był wysoki i postawny, czy… niższy od swojego ojca, Władysława Łokietka? Cz. 2 – WIRTUALNE MUZEUM ORŁA BIAŁEGO. Pogańscy Słowianie także czcili orła, podobnie jak wymienione w 1. części artykułu liczne ludy z kręgu kultury śródziemnomorskiej. Z wykopalisk archeologicznych datowanych na XI w. wiemy o zachowanych na wyspie Wolin kościach bielika oraz amulecie z motywem ptaka. Lewy profil ptaka ze złożonymi skrzydłami, być może orła, spotykamy na cynowej kaptordze (rodzaju pudełka noszonego na szyi), z końca X w., odnalezionej przez archeologów w Gdańsku.

Być może ten ostatni zabytek związany jest już z kultem św. Wojciecha? Około roku 1000 (czy kilkanaście lat później, po 1013 r., jak dowodzą najnowsze badania numizmatyków) Bolesław I Chrobry, wtedy jeszcze jedynie książę Polski z ambicjami na królewską koronę, kazał wybić denar, na którego awersie umieścił tajemniczego ptaka, a w otoku antycznego pochodzenia tytuł: PRINCES POLONIE. Do dziś nie rozstrzygnięto sporu naukowego, czy mamy w tym wypadku do czynienia z wczesną, przedheraldyczną kreacją orła (tak sądzili m.in. Spotkania z historią. Epidemia koronawirusa. E-lekcje historii z Polskim Radiem. Materiały dla nauczycieli. Dwudziestolecie międzywojenne - Historia - polskieradio24.pl. Nauka w domu w Szczecinie, 13 bm.

Ze względu na epidemię koronawirusa, szkoły w Polsce zostały zamknięte na dwa tygodnie. Uczniowie przebywający w domach, dostają od swoich nauczycieli zadania do wykonania przez internet. Szczecin, marzec 2020Foto: PAP/Marcin Bielecki Przedstawiamy wybór artykułów i serwisów historycznych, które urozmaicą zdobywaną przez uczniów wiedzę, wzbogacą e-lekcje o najciekawsze audycje historyczne, infografiki i materiały interaktywne oraz pozwolą najbardziej zainteresowanym wsłuchać się w opinie najwybitniejszych historyków. Materiały przygotowane przez portal PolskieRadio24.pl bazują także na bogatych zbiorach nagrań z 95-letniej historii Polskiego Radia. W pierwszym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące starożytności i średniowiecza. Programy Player Polskie Radio SA. Powojenna odbudowa. Interactive image by mzachajczuk on Genial.ly. Polska w latach 1956-1980. Search temporarily disabled Browse Apps Create App. Historia dla Polonii. Epidemia koronawirusa. E-lekcje historii z Polskim Radiem. Materiały dla nauczycieli. XVII WIEK - Historia - polskieradio24.pl.

Nauka w domu w Szczecinie, 13 bm. Ze względu na epidemię koronawirusa, szkoły w Polsce zostały zamknięte na dwa tygodnie. Uczniowie przebywający w domach, dostają od swoich nauczycieli zadania do wykonania przez internet. Szczecin, marzec 2020Foto: PAP/Marcin Bielecki Przedstawiamy wybór artykułów i serwisów historycznych, które urozmaicą zdobywaną przez uczniów wiedzę, wzbogacą e-lekcje o najciekawsze audycje historyczne, infografiki i materiały interaktywne oraz pozwolą najbardziej zainteresowanym wsłuchać się w opinie najwybitniejszych historyków. Strona główna - Serwisy specjalne - polskieradio.pl. Punktem wyjścia do serwisu specjalnego są najczęściej archiwalne nagrania, wydobywane z zasobów Polskiego Radia, a czasem z prywatnych zbiorów. Spotkania ze świadkami ważnych wydarzeń, z bliskimi naszych bohaterów pozwalają nam zarejestrować ich relacje. Bezcenną pomocą są zeskanowane zdjęcia i dokumenty, nagrane notacje audio/wideo, prywatne zbiory fotograficzne.

Prezentujemy w multimedialnych formach relacje świadków, badaczy i komentatorów m.in. hitlerowskiej i sowieckiej agresji na Polskę, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego i powstania w Getcie. NIEWIADOMSKI: DLACZEGO ZABIŁ PREZYDENTA? - artykuł dr. hab. Patryka Pleskota - Tylko u nas - Pamięć.pl - portal edukacyjny IPN. W sali wystawowej Zachęty, tuż po dwunastej 16 grudnia 1922 roku, malarz, radykał i outsider Eligiusz Niewiadomski trzykrotnie strzelił ze swego browninga w plecy prezydenta Gabriela Narutowicza, wybranego zaledwie kilka dni wcześniej przez Zgromadzenie Narodowe. Prezydent, którego strzały zaskoczyły w trakcie podziwiania obrazu Szron Teodora Ziomka, zmarł na miejscu. Do dziś tak naprawdę nie wiemy, dlaczego Niewiadomski pociągnął za spust. Po bezprecedensowo szybkim procesie zabójca został skazany na śmierć 30 grudnia i rozstrzelany już 31 stycznia 1923 roku przez kompanię szkolną 30.

Polska w latach 1956-1980. Edukacja IPN. Join a Game. Czas Emancypantek. Rękawiczki były obowiązkowym elementem stroju damskiego i męskiego. Zdjąć je z rąk poza domem wolno było wyłącznie w określonych okolicznościach i każdy człowiek dobrze wychowany powinien je znać.

Przepisy etykiety regulowały nie tylko to, kiedy rękawiczki nakładać i zdejmować, ale także jaki ich kolor jest stosowny do danej okazji. Zwyczaje, pod tym względem, nie są jednakie dla każdej płci i dla każdego wieku; niekiedy nawet są sobie przeciwne. Naprzykład: mężczyźnie dozwolonem jest zdjąć rękawiczkę z lewej ręki, kobieta zaś, któraby ją zdjęła, naraziłaby się na śmieszność Zwyczaje towarzyskie (Le savoir-vivre) w ważniejszych okolicznościach życia przyjęte, według dzieł francuskich spisane, Kraków 1876.

Wojna polsko-bolszewicka. O ile większość rozwiązań dotyczących granicy zachodniej zapadło podczas konferencji wersalskiej lub w wyniku późniejszego arbitrażu mocarstw, o tyle granica wschodnia została ukształtowana przede wszystkim w wyniku działań militarnych. Strona główna - Stan wojenny - polskieradio.pl. Szanowny Użytkowniku 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Stan wojenny 1981. Preludium bankructwa PRL - Historia - polskieradio24.pl. Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennegoFoto: Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności.

37 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. 37 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". Walki o granice II RP - Polska w XX wieku.

Walka o granice II RP 1918-1923. I Wojna Światowa przywróciła Polskę na mapy Europy. BAZYLIKA MARIACKA W KRAKOWIE. Muzeum Historii Polski. Przystanek Historia. Stylowe meble: Ludwik XVI. Jak rozpoznać? [ZDJĘCIA] urzadzamy.pl. Historia nieodwzajemnionej miłości. Zamek Książ. Zdjęcia, które pokazują warownię od kuchni - WP Turystyka. Nowe, wyjątkowe archiwalia w Zamku Książ - Książ. Książ bogatszy o wyjątkowy album - Wałbrzyszek.com. Kartonowe figurki do wycięcia i sklejenia - Kartonowa Armia - wydawnictwo PERMES. August Emil Fieldorf „Nil” - dzieje powojenne. Najgłośniejsze porwanie przedwojennej Polski. Dlaczego tak bardzo starano się ukryć prawdę o tym, co nastąpiło? Pszczyna w Książu – nowa wystawa nieznanych, historycznych fotografii.

Ostatni turniej rycerski na Śląsku (cz. I) Stary Książ i ostatni turniej rycerski na Śląsku - DAMiNFO.pl - Portal Aglomeracji Wałbrzyskiej. ORGANIZACJE CHARYTATYWNE POMAGAJĄCE DZIECIOM by Paulina Polok on Prezi. Edukator : Strona główna. Alexander Hochberg - książę, który walczył pod Monte Cassino - artykuły portalu II wojna światowa. Historia upiora z Reimswaldau (Rybnicy Leśnej) - Podróże.

Syn księżnej w wieżowcu - Wałbrzyszek.com. Mauzoleum w Wałbrzychu: Czy wszystko o nim wiemy? - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Marian Turski: Auschwitz nie spadło z nieba. Krótka historia niemieckich reparacji wojennych, czyli co się komu (nie) należy - Wydarzenia historyczne - Historia - wydarzenia i ciekawostki historyczne - Dziennik.pl - Dziennik.pl. Zamek Książ: poznajcie dzieje innej dawnej rezydencji Hochbergów - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Polskie Zabytki - Wirtualny Spacer. Jak naprawdę wyglądała walka w XV-wiecznej zbroi. Partacze historii - O historii zamku w Roztoce - walbrzych24.com. Tak balowali w zamku Książ 100 lat temu! (ZOBACZ ZDJĘCIA) - Radio Wrocław.

Contrôle de sécurité. Wawel. Azaliowe Marzenie - Ma Fantaisie: procedury i ARCHIWALNE ZDJĘCIA - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Pociąg do historii - Radio RAM. Księżna Daisy i jej Boże Narodzenie dla mieszkańców - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Cosmetics and Skin: Mercolized Wax. Historia pewnego pochówku przy zamku Książ i dwóch ekshumacji - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Gat koreański kapelusz %%page%% - Historia ubioru, odzieży, stroju. Gdzie jest pochowana księżna Daisy of Pless – daisyofpless. Infrastruktura kolejowa Książa – o czym wiadomo, o czym nie? - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Obejrzyj niezwykły film o obrońcach Poczty Polskiej. Historyczne zdjęcia w kolorze. Jeszcze nigdy nie miały takiej mocy - Focus.pl. Scenariusz Gminnego Święta Niepodległości. Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek - Andrzej Sprycha - Portal OPOKA. Mieli tylko trochę przyciąć bluszcz na Zamku Książ, a odkryli skarby! [ZDJĘCIA]

Włącz Polskę- Polska-szkola.pl. Wiersze o wolności – MDK Ostrów. Czym jest wolność? - forum Ludzie wiersze piszą... Święto Niepodległości. Ciekawostki ze świata histori dla dzieci i nie tylko. 10 nagłówków z września 1939 roku przekonujących, że Polska… wygrywa wojnę! Onet – Jesteś na bieżąco. Historia czego będziemy się uczyć. Ciekawostki ze świata histori dla dzieci i nie tylko. ŚWIDNICKI PORTAL HISTORYCZNY. Nowe obrazy z dawnej kolekcji Hochbergów wróciły do Książa. POWTÓRKA KLASY 4 Jeopardy Template. Just another WordPress.com site. Obraz "Alaryk w Rzymie" w Zamku Książ - Zamek Książ.

Rudolf II. Cesarz cudowności » Niezła sztuka. Portale tematyczne - Instytut Pamięci Narodowej. Mauzoleum Hochbergów - metamorfoza w ostatnich latach (FOTO) - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Sarkofag hrabiny Zuzanny - historia dość makabryczna (FOTO) - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Książ to mój dom – mówi Doris Stempowska (FOTO) - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Zamek Książ: trzy dekady wielkiego szabru (FOTO) - Walbrzych.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy. Historia wizytówek.