background preloader

Současná próza

Facebook Twitter

Olga Tokarczuková. Olga Nawoja Tokarczuk[3] (* 29. ledna 1962 Sulechów, Lubušské vojvodství, Polsko)[4] je polská spisovatelka, autorka poezie, esejí, scénářů a jedna z nejčtenějších a kritiky nejlépe hodnocených polských autorů.

Olga Tokarczuková

Orhan Pamuk. Ferit Orhan Pamuk (* 7. června 1952 Istanbul) je turecký spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2006.

Orhan Pamuk

Jeho dílo bývá řazeno k postmodernismu.[1] Život[editovat | editovat zdroj] Narodil se 7. června 1952 v Istanbulu. Jeho dědeček byl inženýrem a obchodníkem a vydělal jmění stavbou železnic a továren. Jeho otec ale následně všeho pozbyl. V roce 1982 se oženil s Aylin Türegün, dívkou ze sousedství. Dlouho žil s matkou a věnoval se výhradně psaní. V roce 2013 se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha.[3] V roce 2014 získalo Muzeum nevinnosti, které Pamuk vybudoval v Istanbulu podle stejnojmenného románu, prestižní ocenění EMYA (European Museum of the Year Award) za rok 2014. John Kennedy Toole. Život[editovat | editovat zdroj] Své dětství prožil na okraji New Orleansu pod vlivem své dominantní matky Thelmy Ducoing Toole.

John Kennedy Toole

V New Orleansu také absolvoval Tulenskou univerzitu. V té době – ve svých šestnácti letech – napsal svůj první román Neónová bible. Elena Ferrante. Elena Ferrante (* 1943, Neapol) je pseudonym italské spisovatelky a překladatelky.

Elena Ferrante

Její knihy, původně vydané v italštině, byly přeloženy do mnoha jazyků. Mezi její nejznámější díla patří Neapolská sága.[1] Dílo[editovat | editovat zdroj] Ferrante je autorkou půl tuctu románů, z nichž nejvýznamnější[2] je tetralogie[3] známá jako Neapolská sága, která vypráví o dvou vnímavých a inteligentních dívkách z Neapole, které se pokoušejí žít plnohodnotný život uvnitř kultury, která je plná násilí. Série se skládá z knih Geniální přítelkyně (2012), Příběh nového jména (2013), Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (2014) a Příběh ztracené holčičky (2015), který byl nominován na italskou literární cenu Strega.[4][5] Ferrante tvrdí, že "jakmile jsou knihy napsány, už nepotřebují svého autora.

Guillaume Musso. Guillaume Musso in Venice Guillaume Musso (French pronunciation: ​[ɡijom myso]; born 6 June 1974) is a French novelist.

Guillaume Musso

Ben Aaronovitch. British author and screenwriter (born 1964) Biography[edit] Family[edit] Born in Camden,[3] Aaronovitch is the son of the economist Sam Aaronovitch who was a senior member of the Communist Party of Great Britain,[4] and the younger brother of actor Owen Aaronovitch and journalist David Aaronovitch.[5] He attended Holloway School.[6] Doctor Who and television work[edit] He subsequently wrote or co-wrote three Doctor Who spin-off novels in the Virgin Publishing New Adventures range; he created the character Kadiatu Lethbridge-Stewart who became a semi-regular in the New Adventures.

Ben Aaronovitch

Amor Towles. William Saroyan. William Saroyan [serojen] (31. srpna 1908 Fresno, Kalifornie – 18. května 1981) byl americký prozaik, básník a dramatik arménského původu.

William Saroyan

Saroyan se narodil v Kalifornii emigrantům z Arménie. Po smrti otce (1911) byla jeho matka nucena kvůli špatné situaci dát své čtyři děti do sirotčince. Saroyan se domů vrátil až v roce 1916. Zde Saroyan absolvoval základní školu a dále již nestudoval. Své první literární pokusy začal mladý Saroyan posílat do anglické přílohy bostonského časopisu Arménů Hairenik (Země Arménů).

William Saroyan se, stejně jako jeho hrdinové, celý život potýkal s finančními problémy, které byly způsobeny jeho účastí v různých hazardních hrách, ale i dobročinných akcích. Roku 1940 odmítl Pulitzerovu cenu – údajně proto, že měl nedůvěru v umělecká ocenění. Salman Rushdie. Sir Salman Rushdie [rušdi] (* 19. června 1947 Bombaj[2]) je indicko-britský spisovatel.

Salman Rushdie

Proslavil se svým druhým románem Děti půlnoci (1981), který v roce 1981 získal Bookerovu cenu. Velká část jeho rané prózy se odehrává na indickém subkontinentu. Rushdieho styl psaní bývá často označován jako magický realismus s historickou fikcí a mezi hlavní témata jeho díla patří propojení, rozkoly a přesuny mezi východním a západním světem. Irvine Welsh. Timur Vermes. Timur Vermes (* 1967, Norimberk) je německý novinář a spisovatel.

Timur Vermes

Život[editovat | editovat zdroj] V roce 2007 začal psát jako ghostwriter - například Was vom Tode übrig bleibt. Svůj debutový román vydal v roce 2012 pod titulem Er ist wieder da - satiru o Hitlerovi, který se probudí v roce 2011 na jedné louce v Berlíně, začne vystupovat v různých televizních pořadech a získává opět oblibu. Po představení knihy na frankfurtském veletrhu se stal román bestsellerem.[1] Dílo[editovat | editovat zdroj] 2010: München für Verliebte, Societäts-Verlag Frankfurt, ISBN 978-3-7973-1189-42012: Er ist wieder da, Eichborn Verlag Kolín nad Rýnem, ISBN 978-3-8479-0517-2 České vydání[editovat | editovat zdroj] Už je tady zas, Argo, Praha 2013, přeložila Michaela Škultéty, ISBN 978-80-257-0966-5.

Yann Martel. Having failed to create much of a literary splash with his first two books, Yann Martel became a bestselling author with the Man Booker Prize for Fiction winning Life of Pi (2002).

Yann Martel

He turned to writing after doing a variety of different jobs, from washing dishes to planting trees. Initially, Martel wanted to be a politician; he also considered anthropology. Then, after a long period of travel he began writing plays and short stories; by the time he was 27, he was earning his living as a writer.