background preloader

Kwestia Smaku - Przepisy kulinarne

Kwestia Smaku - Przepisy kulinarne

"makagigi i 55 piernikow" Blondies czy Brownies? oto jest pytanie. Czesto miewam ten dylemat, czy brownies czy blondies? W wiekszosci przypadkow zawsze wypada na ta ciemna, ciezka i wrecz nieprzyzwoicie czekoladowa opcje nr 1. Wydaje mi sie, ze mimo tego, ze w dzisiejszych czasach ludzie sa bardziej niz kiedykolwiek otwarci na nowe smaki, polaczenia i pomysly, blondies nadal pozostaje jedynie smaczna siostra Brownies :) biala czekolada, mimo, ze smaczna, nie jest mimo wszystko "ta ukochana". Wychodze jednak z zalozenia, ze trzeba probowac wszystkiego i nigdy nie popadac w czekoladowa rutyne! Jak ciasto czekoladowe to tylko brownies, jak ciastka to tylko owsiane, jak owoce to jedynie jablka. I choc przyznaje po tym przepisie nadal uwazam, ze tradycyjnego brownies nie zastapi nic, musze powiedziec, ze to Blondies jest chyba jednym z najlepszych jakie do tej pory jadlam i upieklam. Mysle, ze kluczowym skladnikiem sa tutaj maliny, bo przelamuja slodycz bialej czekolady. Pozdrawiam cieplo! Blondies z malinami i białą czekolada 200g masla 150g bialej czekolady

Cooking Debauchery: THE Cheesecake Submitted for the Hay! Hay! It’s Donna Day! In my mind there is a perfect one of everything. The ultimate what ever. Cheesecake is a constant source of consternation and disappointment. The ideal cheesecake entered my life by way of one of my mom’s customers. In the hopes that my mother would sell his cheesecake in her restaurant he brought over a sample. It was a tiny unimpressive looking cake. The taste was another matter entirely. For a few glorious years this was what I would ask for every year as my birthday cake. Alas, like all good things…. Every cheesecake since then has been, to various degrees a disappointment. Baking a cheesecake proved no less frustrating than buying one. I had all but given up on the idea of having a good cheesecake again when I caught an episode of America’s Test kitchen. It was an utter failure. Sure it tasted fine, but it had the texture of cheesecake flavored mousse. I reread the recipe. I poked at the cheesecake in disgust. I glared at my mixer….

sweet spoon Lendryggen Kuchenna szkola przetrwania - level 2 moje gotowanie. Just My Delicious Cynamon i oliwka, czyli garść myśli i przepisów Całkiem niedawno pokusiłam się o obejrzenie Czarnego łabędzia, najnowszego filmu Darrena Aronofskiego - reżysera filmów takich jak Requiem dla snu (który wkrótce planuję zobaczyć) i Zapaśnika (którego widziałam i który wgniótł mnie w fotel). Spodziewałam się czegoś niezwykłego, magicznego i porywającego do innego świata. Już sam trailer sprawiał, że po moim ciele przebiegały ciarki. Jak jednak powszechnie wiadomo, często trailery ukazują najlepsze sceny filmu, obnażają całą fabułę... a później, później nie ma już co oglądać. Zarezerwowałam bilety (czwarty rząd, niezbyt dobrze - ale już na 6 godzin przed seansem większość miejsc było już zajętych!). Już sam początek filmu mnie zelektryzował. W moim odczuciu Czarny łabędź to historia o zagubieniu się, o poszukiwaniu własnej tożsamości. To obraz o traceniu kontroli, o kruszeniu się gruntu pod nogami. Czarny łabędź to film dokładnie wpasowujący się w moje gusta. Film sensualny, magiczny, dogłębnie poruszający. Serdecznie Wam go polecam.

Piekarnia po godzinach Gospodarne Szczęście

Related: