background preloader

Science

Facebook Twitter

BOINC. BOINC@Poland. BOINC to projekt, wykorzystujący wolne zasoby komputerów (CPU i GPU) do obliczeń związanych z projektami badawczymi. Wystarczy że zainstalujesz program BOINC na swoim komputerze, a już po chwili zaczniesz wspierać rozwój nauki na świecie. BOINC@Poland jest drużyną narodową i zrzesza największą liczbę zapaleńców przetwarzania rozproszonego w Polsce. Realizujemy projekty z zakresu ekologi, medycyny, biologi, astronomi, matematyki, fizyki, chemi i innych działów nauki. Ty również, w prosty sposób, możesz pomóc globalnej nauce. Wystarczy przyłączyć się do BOINC. Nasza społeczność internetowa wspiera nowych użytkowników i dzieli się z nimi wszelkimi potrzebnymi informacjami. Mamy na celu nie tylko popularyzację BOINC w kraju, lecz również stworzenie czołowej drużyny na świecie, odpowiednio reprezentującej Polskę i zrzeszającej jak największą liczbę polskich użytkowników.

Jak przyłączyć się do BOINC ? Dodatkowe informacje: FAQ - Forum, TechBlog, IRC. LHC@home. LHC@home - Portal BOINC@Poland. Z Wiki B@P LHC@home wspiera projekt Wielkiego Zderzacza Hadronów (Large Hadron Collider - LHC), który znajduje się w laboratorium CERN pod Genewą. Mieści się na głębokości 100m pod ziemią. Akcelerator zastąpił słynny LEP (Wielki zderzacz elektronowo-pozytonowy), w 2008 roku.

Dwa strumienie protonów rozpędzane się do prędkości bliskich prędkości światła, które następnie doprowadzane są do "czołowego zderzenia". Ilość danych uzyskana z każdego eksperymentu wykonanego w LHC stanowi niemałe wyzwanie pod względem obliczeń i przechowania. LHC@home na sucho, za pomocą wirtualizacji stara się dobrać optymalne parametry torów cząsteczek w celu osiągnięcia jak najlepszej stabilności rozpędzanych cząstek.

Historia LHC@home Drużyną Dave'a Andersona, dyrektora projektu SETI@home i BOINC, przy pomocy drużyny zapalonych studentów pod kierownictwem Bena Segala stworzyła interfejs BOINC dla SixTrack. Działanie LHC@home Za każdym razem, kiedy w LHC instalowany jest nowy magnes, mierzy się jego właściwości. MilkyWay@home. MilkyWay@home - Portal BOINC@Poland. Z Wiki B@P Logo MilkyWay@home Galaktyki są wiecznie ewoluującymi systemami, które mogą dostarczyć informacji na temat - jak wszechświat stał się tym, czym jest teraz. Jednej rzeczy, której nauczyliśmy się o galaktykach, jest to, że często łączą się z większymi galaktykami. Wiemy to, ponieważ możemy to zaobserwować. Jednakże tylko tyle można się dowiedzieć na temat tego procesu, gdyż widzimy jedynie dwuwymiarową projekcję.

Właśnie te szczątki pływowe będziemy badać przy użyciu Milkyway@home. Projekt nie zajmuje się symulacjami lecz analizą danych. MilkyWay@home będzie analizować dane z Sloan Digital Sky Survey - zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia astronomicznego mającego na celu stworzenie trójwymiarowej mapy znacznej części nieba. Projekt związany z Rensselaer Computer Science Department Kliknij poniższy obrazek w celu uzyskania szczegółowych statystyk naszej drużyny: Wiadomości MilkyWay@home. Einstein@Home. Einstein@home - Portal BOINC@Poland. Z Wiki B@P Logo Einstein@home Bardzo interesujący projekt, mający na celu badanie fal grawitacyjnych. Zgodnie z teorią wysuniętą przez A. Einsteina zmiany w polu grawitacyjnym powodują zmiany w zakrzywieniu czasoprzestrzeni.

Najprościej można wykryć to zjawisko, mierząc w sposób ciągły odległość między dwoma punktami. Fale grawitacyjne przechodząc w pobliżu powodują niewielkie zmiany tej odległości. W tym celu pod Hanowerem w Niemczech zbudowano laboratorium GEO 600 a w stanach Luizjana i Waszyngton w USA laboratoria LIGO. Einstein@home Albert Einstein odkrył, że dryfujemy we wszechświecie wypełnionym falami. Czym jest Einstein@home? Einstein@home jest projektem przeszukiwania danych z Laserowego Interferencyjnego Obserwatorium fal Grawitacyjnych (LIGO) w USA i z obserwatorium fal grawitacyjnych GEO 600 w Niemczech, w poszukiwaniu sygnałów pochodzących od szybko obracających się gwiazd neutronowych, znanych także jako pulsary.

Odkryte pulsary przez projekt Einstein@home Jak możesz pomóc? Cosmology@Home. Cosmology@home - Portal BOINC@Poland. Z Wiki B@P Logo Cosmology@home Projekt Cosmology@home powstał na Uniwersytecie Illinois i może przyczynić się do lepszego rozumienia natury Wszechświata. Celem projektu jest poszukiwanie modelu, który by najlepiej opisywał Wszechświat oraz znalezienie grupy modeli zgodnych z dostępnymi danymi astronomicznymi i fizyką cząstek elementarnych. W tym celu użytkownicy obliczą predykcje milionów teoretycznych modeli opisanych przez różne kombinacje parametrów. Wyniki obliczeń zostaną porównane ze wszystkimi dostępnymi danymi. Każda jednostka symuluje Wszechświat o pewnej geometrii, zawartości cząstek oraz “fizyce początku”.

Aplikacja projektu: CAMB - Code for Anisotropies in the Microwave Background (Kod dla niejednorodności promieniowania tła) Kliknij poniższy obrazek w celu uzyskania szczegółowych statystyk naszej drużyny: Przydatne linki Strona główna projektu Twoje konto Cosmology@home na forum BOINC@Poland List do użytkowników Cosmology@home Personel projektu. RNA World (beta) RNAWorld - Portal BOINC@Poland.

Z Wiki B@P RNA World jest projektem wykorzystującym platformę BOINC do rozwoju badań nad RNA. RNA World opis projektu RNA World używa komputerów podłączonych do internetu do wspierania badań nad RNA. System został poświęcony identyfikacji, analizie, przewidywaniu strukturalnemu i budowie cząsteczek RNA na bazie ugruntowanego oprogramowania bioinformatycznego z użyciem metod wysokiej wydajności i przepustowości. Logo projektu RNA World W przeciwieństwie do klasycznych podejść bioinformatycznych, RNA World nie opiera się na pojedynczych komputerach, serwerach czy superkomputerach.

W aktualnej formie, RNA World wykonuje w pełni zautomatyzowaną wersję programu analiz wysokiej przepustowości Infernal1, program pierwotnie opracowany w laboratorium Sean Eddys do systematycznej identyfikacji niekodujących RNA. Dlaczego RNA? Każde białko w komórce jest produkowane z użyciem przejściowo syntetyzowanej cząsteczki zwanej mRNA. Referencje (1) Infernal 1.0: inference of RNA alignments.

Lider projektu: Dr.

Optoelectronics

Astronomy.