background preloader

חומצות ובסיסים

Facebook Twitter

‫חומצות ובסיסים מט"ח‬‎ ניפוח בלון בלי להתאמץ! – באמצעות הכוח של הכימיה. בניסוי הזה ננפח בלון באמצעות תגובה כימית, בלי שום מאמץ פיזי.

ניפוח בלון בלי להתאמץ! – באמצעות הכוח של הכימיה

ציוד בלון בקבוק (עדיף קטן יחסית) כפית אבקת סודה לשתייה (אפשר לקנות בכל סופרמרקט) חומץ מגש (כדי לעשות עליו את הניסוי ולמנוע לכלוך. מהלך הניסוי את מהלך הניסוי אפשר לראות בסרטון הבא: הערה: אפשר גם להפוך את סדר הדברים – למלא את הבקבוק בחומץ עד כמחצית מגובהו, ולמלא את הבלון בזהירות בשתיים-שלוש כפיות של אבקת סודה לשתייה, אבל זה קצת יותר קשה לביצוע. הסבר החומץ, שנוסחתו הכימית היא: CH3COOH, הוא חומר חומצי (כפי ששמו מעיד עליו); הסודה לשתייה, NaHCO3, היא חומר בסיסי, וביחד הם מגיבים במה שנקרא "תגובת חומצה-בסיס". (aq) מסמל חומר מומס במים; ((l מסמל מצב צבירה נוזלי; ו-((g מסמל מצב צבירה גזי. כששופכים את החומץ על אבקת הסודה לשתייה רואים מיד הרבה בועות – זה הגז שנפלט. מעניין לציין אפשר להשתמש באותה תגובה כימית כדי לבצע ניסוי שיוצר הר געש של קצף. ד"ר אבי סאייג מכון דוידסון לחינוך מדעי מכון ויצמן למדע הערה לגולשים אם אתם חושבים שההסברים אינם ברורים מספיק או אם יש לכם שאלות הקשורות לנושא, אתם מוזמנים לכתוב על כך בפורום. Acid-Base Reactions in Solution: Crash Course Chemistry #8.

Acids, Bases, and pH. Ynet עוגות למתחילים: בית ספר לעוגות בחושות. כשמצוין במתכון קמח, הכוונה היא לקמח רגיל, כלומר קמח לבן, שלצדו תופיע גם אבקת אפייה או אבקת סודה לשתייה, או שתיהן גם יחד.

ynet עוגות למתחילים: בית ספר לעוגות בחושות

כשמופיע קמח תופח, אין צורך בשתי אבקות אלה. אם מתכון מציין קמח תופח ובדיוק אין לכם בבית (או שמתחשק לכם לחסוך קמעה), ניתן להשתמש בקמח רגיל בתוספת של כפית אבקת אפייה לכל כוס קמח. במידה ותרצו להמיר את הקמח הלבן בקמח מלא, לדברי שף-קונדיטור אורן גירון ("עושים בישול"), יש להמיר עד 50% מסך הקמח בקמח מלא, ולהגדיל במקביל את כמות הנוזלים ב-15-20%, משום שסובין החיטה, הקיים בקמח המלא, סופח נוזלים.

חשוב לנפות הן את הקמח והן את האבקות, מכמה טעמים, שאינם בהכרח נוגעים לכשרות: כדי לנפות חרקים, במידה ויש, וכדי להשיג איחוד מושלם של הקמח עם האבקות במטרה למנוע טעם מתכתי. בהמשך נחסך גם הצורך בערבוב מיותר, ומושגת תוצאה אוורירית יותר. (צילום: אסף אמברם ) מה ההבדל בין אבקת אפייה ואבקת סודה לשתייה? לדברי שף-קונדיטור גיא פרנקל (גלידרייה 'פראגולה'), אבקת האפייה ואבקת הסודה לשתייה מבצעות פעולה דומה: גורמות להתפחה של דברי מאפה על-ידי יצירת בועיות גז דו-תחמוצת-הפחמן, אך בתנאי סביבה שונים.

The Elephant's Toothpaste Experiment - ScienceBob.com. איך עובדות סודה לשתיה ואבקת אפיה? על הכימיה של פנקייקים ומאפינס, סוד הפעולה הכפולה ואיך מקבלים פרעצלים שחומים בספר הבישול שלה, The Art of Cookery , שהתפרסם ב-1747 והפך לפופולארי ביותר באנגליה ובמושבותיה בצפון אמריקה, כללה המחברת חנה גלאס (Hannah Glasse), גם מתכון להכנת עוגה.

איך עובדות סודה לשתיה ואבקת אפיה?

המתכון כלל ערבוב של הרכיבים ביד או בכף עץ במשך שעה תמימה! היום, לשמחתנו, הכנת הבצק של אותה עוגה לוקחת מספר דקות, וזאת לא רק עקב המצאת המערבל או מעבד המזון, אלא בעיקר הודות להמצאה חשובה אחרת: אבקת האפייה. אחד השלבים החשובים באפיה הוא הפיכת תערובת הרכיבים לבצק שייתן מאפה תפוח ובעל נפח. התפיחה מתרחשת בזכות היווצרות בועות וכיסי אוויר בבצק בעקבות ערבוב, ערבול, טריפה ולישה. סודה לשתיה סודה לשתיה היא אבקה בסיסית המכילה את המלח נתרן מימן פחמתי (סודיום ביקרבונאט, NaHCO3). התגובה הכללית של סודה לשתיה עם חומצה היא: NaHCO3 + H+ → Na+ + CO2 + H2O. כח הכימיה – חומצות ובסיסים. חומצות ובסיסים הם חומרים אשר גורמים לעליית ריכוזי יוני ההידרוניום (+H3O וההידרוכסיד -OH בהתאמה) בתמיסה.

כח הכימיה – חומצות ובסיסים

ליונים הללו יש השלכות עצומות על תגובות רבות ועל יציבות של חומרים רבים. תחילה נבין את תכונותיהם של החומצות והבסיסים וכיצד נותנים להם שמות ונוסחאות. בהמשך נראה מהי תגובת סתירה בין חומצה לבסיס, מהו pH וכיצד ניתן לזהותו, ולבסוף נלמד בקצרה על תיאוריה אלטרנטיבית להגדרת חומצה ובסיס. המצגת מבוססת על המצגת power of chemistry אשר נכתבה בידי Mark Rosengarten מורה לכימיה מארה"ב. כרוב משנה צבעים. בניסוי הזה נלמד איך להפיק צבע מכרוב סגול ואיך אפשר לגרום לו לשנות את צבעו.

כרוב משנה צבעים

הניסוי מחייב השגחה של מבוגר! ציוד כרוב סגול קנקן או קערה או צנצנת גדולה 5 כוסות 5 כפיות מסננת תה קטנה (לא חובה) חומר לניקוי אסלות (יש להשתמש בחומר חסר צבע) חומץ מלח בישול סודה לשתייה אבקת כביסה כל חומר אחר (מומס במים) שתרצו לבדוק מהלך הניסוי את מהלך הניסוי אפשר לראות בסרטון הבא: הסבר בתוך עלי הכרוב יש קבוצה של חומרים שנקראת אנתוציאנינים, שמגנים על הצמח מפני קרינת השמש (כמו שעושה קרם ההגנה שאנחנו מורחים על עורנו בחוף הים).

נוסף על ההגנה מפני השמש מתברר שהחומרים הללו יכולים לשמש כחומרי בחן – אינדיקטורים, כלומר חומרים שמשנה את צבעם כשמערבבים אותם עם חומרים אחרים שהם חומצות או בסיסים. למשל: אנתוציאנין סגול + חומצה --> תוצר בצבע אדום. דרגת החומציות או הבסיסיות של חומר נמדדת בסולם pH, כך שמספרים נמוכים משבע בסולם הזה מעידים על תמיסות חומציות, מספרים גבוהים משבע מסמלים תמיסות בסיסיות ומספרים קרובים לשבע מסמלים תמיסות נייטרליות מבחינת רמת החומציות/בסיסיות שלהן. ד"ר אבי סאייג מכון דוידסון לחינוך מדעי מכון ויצמן למדע.