background preloader

OFFLINE

Facebook Twitter

Anasınıfı Kodlama Çalışmaları Evimin Altın Topu. Zabawy z programowaniem bez komputera - Zabawy z programowaniem. Kubeczkowy robot II etap edukacyjny Podczas zabawy uczniowie wcielają się w rolę robota, który wykonuje program.

Zabawy z programowaniem bez komputera - Zabawy z programowaniem

W trakcie zabawy dzieci uczą się precyzyjnego zapisu programu oraz potrafią znaleźć błędy w kodzie. Cody Roby instrukcja. CS Fundamentals Unplugged Lessons. Each of these activities can either be used alone or with other computer science lessons on related concepts. Przewodnik po informatyce - Przewodnik po informatyce. Przewodnik po informatyce - Przewodnik po informatyce. Kodujemy Bum Bum Rurki.

Figury geometryczne. Kolejne spotkanie z matą Mistrzów Kodowania miało kilka dni temu, kiedy to rozmawialiśmy o figurach geometrycznych.

Figury geometryczne

Najpierw układaliśmy je z naszych ciał a potem segregowaliśmy względem dwóch osi: poziomej i pionowej wyznaczających pewne warunki. Nie było to trudne zadanie. Na końcu stwierdziliśmy zgodnie, że wśród naszych figur brakuje jeszcze jednej kategorii dla figur nie będących ani kwadratem ani prostokątem, kołem czy trójkątem. Mali programiści. Jak wprowadzić symetrię?

Mali programiści

Nic prostszego! Mata Mistrzów Kodowania doskonale nadaje się do tego typu zadań. Powiedziałabym nawet zadań specjalnych :) Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać to wyznaczenie linii środkowej czyli osi symetrii. Obrazki logiczne. Jak sama nazwa wskazuje, do rozwiązania obrazków potrzebna jest logika.

Obrazki logiczne

Podczas trwania programu Mistrzowie Kodowania duży nacisk kładziemy na kształtowanie i doskonalenie umiejętności logicznego myślenia. Myślenie bardzo pomaga w życiu a małym programistom pozwala na rozwiązywanie problemów i zagadek, budowanie strategii, dostrzeganie zależności. Trzy w linii - zawsze większa. Zajęcia z zakresu aktywności matematycznej rozpoczęliśmy od powtórek i utrwalania umiejętności nabytych w klasie pierwszej.

Trzy w linii - zawsze większa

W pierwszej kolejności potrenowaliśmy porównywanie liczb. Zakubkowani ~ Oswajamy Programowanie. Jest wiele świetnych aplikacji służących do nauki programowania.

Zakubkowani ~ Oswajamy Programowanie

W pogoni za robotem ~ Oswajamy Programowanie. Uczniowie Szkoły Podstawowej im.

W pogoni za robotem ~ Oswajamy Programowanie

Wojska Polskiego w Damicach (woj. małopolskie) uczestniczą w przygodzie kodowania już czwarty rok. Mali mistrzowie doskonale radzą sobie ze Scratchem, Scratchem Juniorem, programują roboty z klocków Lego, przyjaźnią się z Dashem i Dotem, urządzają wyścigi mBotów. Zymałek i inne pomysły ~ Oswajamy Programowanie. W dniach 15 - 23 października 2016 r. odbył się Europejski Tydzień Kodowania.

Zymałek i inne pomysły ~ Oswajamy Programowanie

Szkoły z wielu państw przystąpiły do wspólnej akcji - "zaangażować swoich uczniów w ideę kodowania, przez tydzień zrobić tyle, ile to możliwe, aby dzieciaki poczuły, że kodowanie jest fajne! ". Do tej wspaniałej inicjatywy przystąpiłam także i ja. Swoje działania rozpoczęłam kilka tygodni wcześniej. Pierwszy mój krok to zaplanowanie i zarejestrowanie wydarzeń, które zamierzałam zorganizować w mojej szkole. Plan był wielki: 16 eventów w ciągu pięciu dni! Kolejnym etapem działania było stworzenie wizytówki naszej szkoły, która miała pojawić się na stronie akcji, przy zgłoszonych przeze mnie wydarzeniach. Grasz w domino? Gram! ~ Oswajamy Programowanie. Czy można pokochać pewną metodę pracy tak bardzo, że wstawanie o 6 rano nie jest już problemem i człowiek gna do pracy żeby przetestować nowy pomysł, rzecz, którą dziergało się cały wieczór i zobaczyć uśmiechnięte buzie dzieci, które z zachwytem chłoną wiedzę i doskonalą swoje umiejętności.

Grasz w domino? Gram! ~ Oswajamy Programowanie

Można? Myślę, że tak. Od września wykorzystuję na zajęciach matę edukacyjną Mistrzów Kodowania. Już w pierwszej chwili dostrzegłam wielkie możliwości jakie ona daje, ale z każdą kolejną lekcją, przychodził apetyt na więcej co sprawiło, że teraz, to już ocean edukacyjnych sytuacji i przeżyć. Matematyka nie musi być trudna… ~ Oswajamy Programowanie. Dla dzieci w wieku szkolnym matematyka często wydaje się trudna i nieciekawa...czy tak musi być?

Matematyka nie musi być trudna… ~ Oswajamy Programowanie

Czy matematyka naprawdę nie może być interesująca, łatwa do zrozumienia i dostarczająca pozytywnych emocji? Czy można połączyć naukę z zabawą, a umiejętności matematyczne doskonalić inaczej niż wykonując kolejne ćwiczenia w kartach pracy siedząc w ławkach? Matę edukacyjną, którą mam od ponad roku, cenię głównie za ogrom możliwości, które mi daje, niezależnie czy pracuję z młodszymi, czy starszymi dziećmi. Wykorzystywana jest u mnie na zajęciach praktycznie codziennie, zarówno z moimi trzylatkami, jak i z uczniami, kiedy gościnnie prowadzę zajęcia z elementami kodowania. Sposób patrzenia na nauczanie matematyki dr Dąbrowskiego jest mi wyjątkowo bliski, a “Gry matematyczne” autorstwa pana doktora, to jedna z moich ulubionych pozycji książkowych, które wykorzystuję w pracy. Trzy w linii. Odkoduj obrazek...dyktanda graficzne inaczej ~ Oswajamy Programowanie.

Plansza, składająca się z małych kwadratów, niezależnie od jej rozmiaru, może mieć wiele zastosowań na zajęciach dydaktycznych, zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi. Spostrzeganie wzrokowe, orientacja przestrzenna, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, pamięć słuchowa...to tylko część umiejętności które możemy usprawnić wykorzystując w pracy z dziećmi zaproponowane pomoce. Przygotowane plansze wystarczy wydrukować...i gotowe. Generator kodu do wydruku wersja druga. Generator kodu do wydruku. Jak oswoić programowanie w nauczaniu dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? ~ Oswajamy Programowanie. W świecie nowych technologii technologii programowanie stało się umiejętnością niezbędną w XXI wieku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przyszłość naszej cywilizacji to przyszłość cyfrowa. Wobec tego warto wyposażyć również uczniów niepełnosprawnym intelektualnie w takie umiejętności, które pozwolą im samodzielnie funkcjonować we współczesnym świecie. Należy jednak dobrać odpowiednie narzędzia,formy pracy i metody, które ułatwią uczniom ze SPE ich przyswojenie. Czasami wystarczy po prostu obniżyć stopień trudności zadań i ćwiczeń i zindywidualizować narzędzia pracy. W tym roku szkolnym nasza szkoła- Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku, bierze udział w pilotażowym programie- nauki programowania. Jak zatem należy uczyć programowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi? Otóż szkoła powinna tak zorganizować zajęcia, żeby dziecko mogło odnieść sukces i mieć poczucie sprawstwa. Kodowanie z przedszkolakami - kolorowe współdziałanie ~ Oswajamy Programowanie. Małe dzieci i elementy kodowania...jak małe?... Bardzo małe… Elementy kodowania warto wprowadzać do zajęć dydaktycznych już od najmłodszych lat.

Z podstawowymi aktywnościami w tym zakresie nie będą miały problemu nawet trzylatki. Tylko jak, skoro nauczyciele przedszkola zazwyczaj nie mają informatycznego wykształcenia. Z doświadczenia wiem, że spokojnie poradzi sobie z tym każdy nauczyciel, nawet ten, który z programowaniem nie miał nigdy nic wspólnego, wystarczy że da sobie szansę, że spróbuje. Dlaczego kodowanie? Uniwersalność, niech będzie tu słowem kluczem, umiejętności, kompetencje jakie nabywa dziecko bawiąc się kodowaniem, są przydatne na każdym etapie jego rozwoju.

Zdobywamy Księżyc ~ Oswajamy Programowanie. Graficzne Kodowanie ~ Oswajamy Programowanie. Nawet niewielka kropka może być pretekstem do wielkiej przygody. ~ Oswajamy Programowanie. Łamigłówki z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania ~ Oswajamy Programowanie. Kodujemy kolorowo – offline’owo ~ Oswajamy Programowanie. Właśnie rozpoczął się „Codeweek 2017”. Od 7 do 15 października w całej Polsce mają miejsca rożnego rodzaju aktywności związane z nauką programowania. Jak wiecie programować można w różny sposób i jedną z umiejętności rozwijanych bardzo mocno jest umiejętność tworzenia obrazów według wcześniej przygotowanych plansz. Zakodowana kropka ~ Oswajamy Programowanie. Jak wykorzystać zakropkowaną matę do rozwijania orientacji przestrzennej, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i logicznego myślenia?

BINGO! ~ Oswajamy Programowanie. Znacie zasady gry w BINGO, prawda? Rzeczownik zakodowany w Kropkach, czyli inspiracje od specjalni.pl ~ Oswajamy Programowanie. Pl.pinterest.