background preloader

Válka

Facebook Twitter

HRDiNA.CZ - Hledej svého hrdinu! Hledej svého hrdinu!

HRDiNA.CZ - Hledej svého hrdinu!

Jsme potomci Žižky či Švejka? Je hrdinství správná věc nebo hloupý hazard? Máme příklad hrdinů následovat, nebo jim z bezpečí držet palce? Hledejte odpovědi s námi. Akira Kurosawa. Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.

Akira Kurosawa

Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje. The Greatest Ever Infographic - Numberphile. Napoleon Bonaparte - Tažení do Ruska. Napoleon Bonaparte - Tažení do Ruska. Bitvu u Chlumce zvrátila ustřelená ruka ruského generála. Napoleonské války ještě představovaly dobu, kdy vojevůdci svým vojákům rozdávali rozkazy přímo na bojišti a nikoli z velitelského stanu stojícího mimo dostřel.

Bitvu u Chlumce zvrátila ustřelená ruka ruského generála

Ztráty mezi vysokými důstojníky tak byly poměrně značné. U Chlumce padlo hned několik generálů na obou stranách konfliktu. Ruský generál Osterman byl hlavním velitelem spojeneckých sil první den bitvy u Chlumce. Jeho gardoví vojáci 29. srpna ustupovali s dalšími spojeneckými útvary do Čech po prohrané bitvě u Drážďan. Když ale překonali Krušné hory, dostali rozkaz nepřítele dál nepustit. Hrozilo totiž obklíčení a zničení neorganizovaně ustupujících spojeneckých armád. Gardisté zaujali obranné postavení u Přestanova, bylo jich asi 14 tisíc, a proti nim se řítil francouzský generál Vandamme s více než 40 tisíci muži. Opakované útoky Francouzů způsobily Rusům obrovské ztráty. Rise_and_fall_of_Napoleon.png (PNG Image, 800 × 439 pixels) Today in Social Sciences...: Napoleon in some cartoons. Napoleon Bonaparte´s image was reproduced many times.

Today in Social Sciences...: Napoleon in some cartoons

He was also the main figure in many cartoons in different countries. Here you have a small sample with cartoons from different periods and countries: On this cartoon, Napoleon plays the music, while the other countries dance after the signature of the Treaty of Amiens in 1802: The following cartoon dates from 1805, after the battles of Trafalgar and Austerlitz. William Pitt, the British prime minister, and Napoleon are dividing the world between them: Pitt takes the ocean and Napoleon takes all Europe except Great Britain. On the following one, Napoleon blinds his soldiers with the smoke of military victories and makes them believe that war is the only way. The next cartoon dates from 1806, when almost all Europe was submitted to Napoleon´s armies. Člověk ve válce a válka v člověku - maďarské zamyšlení. 03186383. Plné znění článku - Afghánistán – krvavá válečná historie, která se bohužel opakuje.

Elektronický archiv deníku PRÁVO spravovaný společností NEWTON Media, a.s.

Plné znění článku - Afghánistán – krvavá válečná historie, která se bohužel opakuje

Datum: 22.12.2009 Autor: Miloš Balabán Zdroj: Právo Strana: 12 Rubrika: Ze zahraničí Afghánistán – krvavá válečná historie, která se bohužel opakuje Když 25. prosince 1979 vydal tehdejší sovětský ministr obrany Sovětského svazu maršál Ustinov rozkaz o zahájení intervence v Afghánistánu ani on, ani další představitelé v Moskvě, kteří o tomto kroku rozhodli, zřejmě netušili, že Sovětská armáda odtud odejde po deseti letech bez vítězství. Jedna dekáda afghánské války navíc přispěla k prohloubení politických a ekonomických problémů SSSR, jenž se pod jejich tíhou nakonec rozpadl. O třicet let později se stal prvořadou světovou událostí projev amerického prezidenta Obamy k nové strategii a taktice Američanů ve stejné zemi, kde spolu s NATO nevyhrávají.

Foto popis| Afghánistán - Mapy Google. Velká hra. Velká hra (anglicky The Great Game, rusky Большая игра) je název strategického konfliktu mezi Britským impériem a Ruským impériem, později mezi Britským impériem a sovětským Ruskem.

Velká hra

Velká hra probíhala ve Střední Asii v 19. století a první polovině 20. století. Autorství termínu „Velká hra“ je připisováno britskému rozvědčíkovi, cestovateli a spisovateli Arthuru Conollymu. Termín se rozšířil zejména díky románu „Kim“ Rudyarda Kiplinga. Historie[editovat | editovat zdroj] Klasické období Velké hry počíná přibližně rokem 1813 a končí rokem 1907, kdy byla podepsána anglo-ruská smlouva, upravující vzájemné vztahy v Afghánistánu. Url?sa=t&rct=j&q=historie%20afgh%C3%A1nist%C3%A1nu&source=web&cd=10&ved=0CEMQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.mezinarodnivztahy. MV2002-1 Georgiev. Tvarmycz. Obrazy války - Richard Holmes. Bitva u Leukter. Bitva u Leukter byla svedena v roce 371 př. n. l. mezi boiótským vojskem, v jehož čele stáli Thébané, a vojskem peloponéského spolku vedeným Spartou.

Bitva u Leukter

Vybojována byla v období konfliktů, následujícím po skončení korintské války. Místem konání bitvy se stala boiótská vesnice Leuktra ležící na území obce Thespie. Skončila vítězstvím boiótského vojska. Před bitvou[editovat | editovat zdroj] Na počátku 4. století př. n. l. probíhal mezi řeckými městskými státy (poleis) – Spartou a Thébami – dlouhotrvající politický zápas, jenž vedl k pravidelně se opakujícím válečným konfliktům. Válečné hlasy aneb muži v bitevní vřavě. „Dal jsem nasadit bajonety na hlavně a tváří v tvář vydatné palbě Viet Minhů, přesvědčen, že padnu jakmile vystoupím z koryta řeky, jsem po posledním výstřelu přehradné palby zavelel ,do útoku‘.

Válečné hlasy aneb muži v bitevní vřavě

A jako jeden muž jsme vyběhli s řevem a palbou na okraj vesnice. Viet Minhi pokračovali v palbě na nás a těsně vedle mne padl desátník Kaiser smrtelně raněn, po něm přišla řada na legionáře Dantziga a Strouhala, kteří přišli jako posila z 2. družstva.“ Tolik strohá slova Pavla Knihaře, který jako 22letý rotmistr cizinecké legie vedl svoji četu do lítého boje o vesnici Tho Cau na konci ledna roku 1953.

Strašlivá jatka Velké války, kdy miliony mužů zemřely v bitvách zákopové války o nepatrný pás země, otřásla bojovým nadšením nejednoho vojáka. Přesto však drtivá většina uposlechla zvuku píšťalky velícího důstojníka a vyběhla ze zákopů v ústrety vražedné palbě nepřítele: „Podle toho, co jsem viděl, ležely kolem doslova tisíce mrtvol. Ještě jsme ve válce -