background preloader

Dor69

Facebook Twitter

GENIALNE LEKCJE 7,8 by SP11PIŁA on Genially. Pomysły zmieniające życie. Opis przedmiotu - scenariusz.

Tajemniczy ogród

Imiesłowowe kuracje odchudzające – 622 pomysły na lekcje języka polskiego. 100% potwierdzonej skuteczności, efekt natychmiastowy!

Imiesłowowe kuracje odchudzające – 622 pomysły na lekcje języka polskiego

Tak działają imiesłowowe kuracje odchudzające! Pomysł nr 15 na krótki wykład wprowadzający imiesłowy. Na początku pytam uczniów, co jest lejtmotywem okładek kobiecych magazynów na wiosnę? Naprowadzam na oczekiwaną przez siebie odpowiedź (diety, odchudzanie, zgrabna sylwetka, wyzwanie bikini, zdrowe jedzenie), po czym informuję, że dziś na lekcji będziemy się zajmować odchudzaniem (poniekąd), a właściwie promocją zdrowego… tekstu. Zadaję pytanie, jakie znają sposoby na ,,odchudzenie” wypracowania. Oznajmiam, że za chwilę poznają w 100% skuteczne sposoby na ,,odchudzanie” tekstu. Zamiast napisać: Ambrozja na Olimpie… (mitologiczny “pokój zagadek”) – Polski z klasą.

O emocjach. Ten cykl lekcji rozpoczął się całkiem niewinne.

O emocjach

Zaproponowałam uczniom obejrzenie pełnometrażowej animacji Disneya pt. W głowie się nie mieści. Czy znacie Radochę, Strach, Smutną, Złość i Odrazę? Moi uczniowie byli zachwyceni... Lekcje na temat emocji człowieka można było kontynuować. Oglądając film, zwróciłam uwagę uczniów na jego przesłanie. Poprosiłam, by uczniowie posługując się symbolicznym kolorami narysowali swoje emocje.

I tak przeszliśmy do kolejnego etapu. Następna lekcja poświęcona zostało związkom frazeologicznym. A ostatnia lekcja cyklu została poświęcona opisowi przeżyć wewnętrznych. Prace, jakie powstały zupełnie nie przypominały tych z początku roku. Cechy teatru elżbietańskiego i szekspirowskiego - Język polski - Barok - Katalog - Onet.pl Ściąga.

1.

Cechy teatru elżbietańskiego i szekspirowskiego - Język polski - Barok - Katalog - Onet.pl Ściąga

Rozwój teatru w Anglii 1576 r. – budowa pierwszego stałego teatru w Londynie najsłynniejszym londyńskim teatrem był „The Globe” - odbudowany po pożarze w 1613 r.; służył publiczności do 1644 r.- wystawiono tam dużą część dramatów Szekspira rodzaje teatru w czasach królowej - dworski- uniwersytecki- prywatny- zawodowy za czasów Szekspira działały konkurencyjne zespoły - Słudzy Lorda Admirała- Słudzy Lorda Szambelana ludzie teatru nie cieszyli się zbytnim poważaniem (także przez następne stulecia) Kościół piętnował uczęszczanie na spektakle w Gdańsku istniała jedyna w świecie (poza Anglią) scena elżbietańska w budynku „Szkoły Fechtunku” - w okresie letnim wypożyczano ją na występy teatralne, m.in. trup z Anglii- budynek pochodził z XVII wieku (aktualnie rysują się możliwości jego rekonstrukcji) 2.

Pierwszy budynek teatralny zbudowany był w kształcie czworoboku (zdarzały się później sześcioboczne) o owalnie zaokrąglonych wnętrzach tekst literacki wygłaszany ze sceny był najważniejszy w spektaklu. Moja Grecja - Kultura i sztuka - Mitologia - Herosi - Herakles. Herakles (łac.

Moja Grecja - Kultura i sztuka - Mitologia - Herosi - Herakles

Herkules) Herakles był synem Zeusa i królowej Alkmeny, najpopularniejszym herosem greckim, słynnym z siły, odwagi i wielkiego ducha. MIT O HERAKLESIE [Bajanie na ścianie] "Artysta" czyli Kogut z dużymi ambicjami - Przemyślenia polonistki. Sławomir Mrożek (1930-2013) jest autorem dramatów, satyrycznych opowiadań, felietonów, powieści i innych tekstów prozatorskich.

"Artysta" czyli Kogut z dużymi ambicjami - Przemyślenia polonistki

Co ciekawe, zadebiutował jako rysownik. Utwory Mrożka dotykają tematyki filozoficznej, obyczajowej, psychologicznej i politycznej. W szkole podstawowej i gimnazjum proponuje się do omówienia opowiadania „Słoń”, „Wesele w Atomicach”, „Śpiąca Królewna” czy „Artysta”. Ten ostatni utwór znalazł się na liście lektur obowiązkowych, więc na nim się skupię, ale zachęcam do przeczytania także innych opowiadań. Najważniejsza jest dobra zabawa, a lektura opowiadań Mrożka jest jedną z lepszych odmian dobrej zabawy;) O czym jest „Artysta”? Wypracowania – Wypracowania szkolne z języka polskiego. Materiały z języka polskiego. Jan Kochanowski - twórczość by Marta on Genial.ly. Błędy są jak rzepy – nie chcą się odczepić – Szafa Śniących Myśli.

Oj, to prawda.

Błędy są jak rzepy – nie chcą się odczepić – Szafa Śniących Myśli

Z błędami jest trochę jak z tymi rzepami w tytule. Jak już się przyczepią, to nie chcą odejść, co więcej, bywa, że sprawiają wrażenie poprawnych wypowiedzeń. Warto, i do tego dziś zachęcam, przyjrzeć się kilku szczególnym połączeniom, na które warto uwrażliwić swoją zmęczoną pisaniem głowę. A ponieważ bardzo dużo piszecie na komputerze, zapraszam do pierwszego ćwiczenia. Pobierz plik Word na komputer i dokonać obróbki tekstu wg poleceń. Ćwiczenia do formatowania tekstu Przyznaję, bardzo lubię wykonywać z uczniami jedno ćwiczenie – szukanie błędów (a jest ich bardzo dużo) w skeczach kabaretowych. Tylko uwaga! KONTEKSTY POWSTANIA UTWORU A. MICKIEWICZA. Elementarz młodego kinomana – Edukacja Filmowa. Co to jest film?

Elementarz młodego kinomana – Edukacja Filmowa

Naszą wspólną wędrówkę po świecie filmu musimy rozpocząć od wyjaśnienia tego, czym jest film w sensie technicznym. Mówiąc najprościej i najogólniej – film to seria ruchomych obrazów, a raczej seria obrazów nieruchomych, które nam, widzom, wydają się ruchome (postać na ekranie biegnie, koń galopuje, jedzie samochód, a wezbrane fale morza uderzają o brzeg). Co trzeba zrobić, aby to, co faktycznie nieruchome, zdawało się płynnie poruszać? Jak powstaje złudzenie ruchu? (6) JAK UMOŻLIWIĆ UCZNIOM WPISYWANIE ODPOWIEDZI W PLIKU PDF. Odyseuszu, czas wracać do domu by Justyna Jędrzejak on Genial.ly. Skąd znamyOdyseusza?

Odyseuszu, czas wracać do domu by Justyna Jędrzejak on Genial.ly

Śmierć Pułkownika by Monika Wdowińska on Genial.ly. 2,Adam Mickiewicz ,,Śmierć Pułkownika",3,1,4,Romantyczny wzór patrioty,KODEKS RYCERSKIzbiór zasad etycznych, moralnych i zawodowych, którymi kierowali się rycerze.

Śmierć Pułkownika by Monika Wdowińska on Genial.ly

,ETOS RYCERSKIzespół wartości i zasad, wykształconych w kręgu średniowiecznej kultury rycerskiej, którymi powinien charakteryzować się idealny wojownik – w życiu i na wojnie. ,Terminy związane z rycerstwem,ARS MORIENDI(łac. sztuka umierania)motyw umierania w literaturzei sztuce średniowiecznej. ,Romantyczni bohaterowie walki o wolność,KLIK,1831,Wybuch powstania listopadowego,Emilia Plater została honorowym dowódcą,1831,1830,ŚmierćEmilii Plater.

,Emilia Plater,1831,Emilia Plater wyrusza walczyć w powstaniu,Narodziny Emilii Plater w Wilnie.,1806,Postać Emilii Plater stała się symbolem bohaterstwa kobiet polskich walczących o niepodległość. Gatunki literackie - definicja, przykłady, systematyka. Wyjaśniamy, jakie... Gatunek literacki to pojęcie, które niewątpliwie obiło się o uszy każdego amatora literatury.

Gatunki literackie - definicja, przykłady, systematyka. Wyjaśniamy, jakie...

Zwykle jednak tego typu terminy rozumiemy intuicyjnie, bo zasłyszana w podstawówce teoria dawno wyparowała już z głowy. Jak więc odnaleźć się w tym definicyjnym bałaganie, kiedy wspomnienia z ławy szkolnej znacząco już przyblakły? Co to są gatunki literackie i czemu służą? Czy w ogóle warto zawracać sobie nimi głowę, jeśli wystarcza nam spontaniczna przyjemność z lektury?

Gramatyka literatury Gatunek literacki to zbiór reguł, które określają budowę utworu literackiego. Analogia ta jest zresztą o tyle trafna, o ile właściwie zrozumiemy porównywane relacje – tak jak gramatyka nie jest zbiorem konkretnych wypowiedzi, tak nie wystarczy zebrać w jeden worek cech poszczególnych utworów, żeby stworzyć gatunek literacki. Bo w obu przypadkach chodzi (tylko i aż!) Model budowy utworu literackiego. Z obrazem w tle – Sztuczki ze sztuką i językiem. Bez względu na to, jak bardzo wyrafinowany byłby język, nasz mózg zamienia go na obrazy.Olga Tokarczuk Co ma wspólnego piosenka z kogutem? Dziś będzie o piosence. I trochę o kogucie. Piosenki lubią chyba wszyscy. Enauczanie.com. Budowa zdania pojedynczego by KasiaBartosz on Genial.ly. Orzeczenie,Związkiw zdaniu,Budowa zdania pojedynczego.Powtórzenie wiadomości. ,,Podmiot,Szeregi,ZDANIE POJEDYNCZE,To wypowiedzenie, które zawiera jedno orzeczenie.,1. ,Czym jest zdanie pojedyncze?

,To część zdania. Escape Room frazeologizmy copy by polskibeznudy on Genial.ly. Magia związków frazeologicznych,WEJŚCIE,W tajemniczej komnacie czekać będzie na ciebie 10 misji! Każda misja da Ci jeden element rozwiązania.Przygotuj:- kartkę,- coś do pisania- cierpliwość (czasem coś się dłużej ładuje, czasem jest - chociaż niewidoczne) i optymizm;Twoim przyjacielem będzie,Wejście,1. posłuchaj,Misja 1,Wróć,Misja 2,Wróć,Misja 3,WRóć,Misja 4,wróć,Misja 5,wróć,Misja 6,WRÓĆ,Misja 7,wróć,Misja 8,WRÓĆ,Misja 9,You can write a title,wróć,Misja 10,wróć,WRóć,wróć,WRÓĆ,Tak. ,Masz pewność, że zebrałeś 10 kodów? Chmury słowem i pędzlem malowane... Lekcja (2h) Temat: Kim był pułkownik w utworze... Dusiołek - Bolesław Leśmian by Anna Stasiak on Genial.ly.

Temat: Dlaczego Bajdała kłóci się z Bogiem?

Quo vadis

Lekcje z genially. Zbigniew Herbert Pan od przyrody. Oskar i pani Róża. Opowieści z Narni. Bohaterowie lektur. Cechy epopei. Mowa zależna i niezależna by Monika Szkliniarz on Genial.ly. JĘZYKU... ,ZADANIE,Przepisz dialog do zeszytu, zastępując ikonki odpowiednimi znakami interpunkcyjnymi. ,Pewnego dnia ojciec pyta syna- Co robiliście dziś na matematyce - Szukaliśmy wspólnego mianownika odpowiada chłopiec - Coś podobnego dziwi się ojciec Kiedy ja byłem w szkole też szukaliśmy wspólnego mianownika Że też nikt go do tej pory nie znalazł,,Porozmawiajmy o... Schematy pisania rozprawki by Monika Szkliniarz on Genial.ly. Ogłoszenie. by Joanna Heftowicz on Genial.ly. Formy wypowiedzi by Hanna Koniorczyk on Genial.ly. Imiesłowy by bogusiagr7 on Genial.ly. Film nr 3. Film nr 2. Film nr 1. QUIZ CZĘŚCI MOWY by Magdalena P. on Genial.ly. PRZYMIOTNIK,RZECZOWNIK,PRZYMIOTNIK,,Przygotowany quiz składa się z 10 zdań, w których podkreślone są różne części mowy.

Twoim zadaniem jest zaznaczenie odpowiedzi, która dobrze nazywa wyróżnioną część mowy. ,CZASOWNIK,,ZAIMEK,,Schliemann zabrał się jak szalony do pracy. Bymarta by marta_sawickaa on Genial.ly.

Mrożek Artysta

Kamienie na szaniec. Melchior Wańkowicz. Pan Tadeusz. Żona modna. Kim był pułkownik? - Epodreczniki.pl. Ćwiczenie 1 Co wiesz o powstaniu listopadowym? Przedstaw kilka faktów w formie interaktywnej osi czasu. zadanie interaktywne Ćwiczenie 2 Wymień kilka postaci historycznych związanych z powstaniem listopadowym. Ćwiczenie 3 Wysłuchaj recytacji, a następnie przeczytaj utwór Adama Mickiewicza pt.