background preloader

Edukacja

Facebook Twitter

Polonistyczna blogosfera. Trouble viewing this page? Go to our diagnostics page to see what's wrong. Jak oswoić lektury szkolne: Lekturownik - Edukacja z pasją. Z tymi lekturami to jest tak – każda książka, która trafi na listę lektur, jest skazana na tragedię. * Kiedy zaczyna się ta tragedia?

Jak się czyta w szkole Pamiętasz, jak wyglądały pierwsze lekcje z omawiania lektury, kiedy byłeś/-aś uczeniem/uczennicą? Pani nam daje może dwa tygodnie na przeczytanie takiej książki. Czy mało czasu to wystarczające utrudnienie czytania? Staram się czytać wszystkie, ale czasami nic z nich nie rozumiem, czasami nijak mi to nie idzie.

Co ma począć uczeń, który ma mało czasu na samodzielną lekturę, której nie rozumie? Po prostu czytam do upadłego, chcę czytać do upadłego i mieć z głowy. Czy „czytanie do upadłego”, by mieć z głowy, jest czytaniem pogłębionym, czytaniem ze zrozumieniem, krytycznym czytaniem? Czasami przeczytam streszczenie, żeby po prostu zrozumieć, o co chodzi w książce. Aby zrozumieć treść książki, uczniowie sięgają po streszczenia… Czy naprawdę chodzi nam o to, żeby uczniowie znali treść książki? Przymus czytania Trudny język, nieciekawa treść. (1) Jak napisać? ROZPRAWKA / #1 język polski. (1) Rozprawka na egzaminie ósmoklasisty. OK zeszyt.

Pierwszy rozdział: Jak to się zaczęło? Szczere mówiąc, to nie wiem jak zacząć. Mogłabym zacząć od SPLO (Studia Podyplomowe Liderów Oświaty programu SUS), ale też dobry początek stanowi Facebook. No cóż, SPLO było pierwsze w tej sprawie, zacznę z tej strony. Profesor Jan Potworowski poprosił dyrektorów - słuchaczy SPLO (prowadzonego przez CEO, PAFW, OSKKO i Collegium Civitas) o przywiezienie na zjazd zeszytów uczniów. Nie jakichś specjalnych, tylko przypadkowe. Oglądający je doświadczeni dyrektorzy (współprowadzący studia) i Wszyscy inni byli zaskoczeni zawartością tych zeszytów. Były w nich przeważnie tematy i notatki podyktowane przez nauczyciela, czasami rozwiązania zadań, ale często nawet bez poleceń do nich. Potargane inspiracje – Szafa Śniących Myśli. Pobiegaj na języku polskim. Kto obserwuje uważnie moje wpisy, ten z pewnością już wie, że klasa III to głównie chłopcy, którzy wręcz uwielbiają spędzać czas na sali gimnastycznej. Dlatego też kiedy przyszedł czas, by kolejny raz utrwalić umiejętności z zakresu polskiej ortografii pomyślałam o bieganym dyktandzie.

Z metodą tą spotkałam się jakiś czas temu, ale nigdy nie było sprzyjających okoliczności, by wprowadzić ją na lekcje u trzecioklasistów. Wiedziałam, że stosując ją, wywołam zaciekawienie i że takie dyktando z pewnością nie będzie nudzić uczniów. Przygotowałam salę - wzdłuż jednej ściany ustawiłam ławki, na których położyłam karty z tekstem dyktanda (każdy uczeń miał własne), a po przeciwnej stronie stoliki z czystymi kartkami. Kiedy pojawili się uczniowie, dokładnie powiedziałam, czego oczekuję - w ciągu 20 minut każdy uczeń ma jak najdokładniej przepisać dyktando - ale stawiamy przede wszystkim na jakość a nie na ilość (przy czym, oczywiście - im więcej zapisanego tekstu, tym lepiej). I tak zaczęło się. Jak napisać? Przegląd form wypowiedzi pisemnej – Od słowa do słowa. Od krytycznego myślenia do kreatywnych rozwiązań - Kongres TOC - Dor… Tadeusz Boy-Żeleński i Skandalistka – o jednym z najsłynniejszych romansów dwudziestolecia międzywojennego » Niezła sztuka.

Historia związku, którą poniżej chcę przypomnieć przywodzi mi na myśl słowa popularnej piosenki śpiewanej przez Annę Jantar „Nic nie może przecież wiecznie trwać, co zesłał los trzeba będzie stracić. Nic nie może przecież wiecznie trwać, za miłość też przyjdzie kiedyś nam zapłacić.” Kiedy nawiązali ze sobą po raz pierwszy kontakt był rok 1927. On był sławną osobistością, cenionym literatem – autorem wciąż bardzo popularnych Słówek, wybitnym tłuwmaczem, współtwórcą kabaretu „Zielony Balonik”, człowiekiem o uznanym dorobku. Miał 52 lata i zmagał się z poczuciem wypalenia, permanentną melancholią i kryzysem wieku średniego. Uważał się za starego i nieatrakcyjnego, chociaż dzięki swej osobowości i statusowi cieszył się niesłabnącym powodzeniem u kobiet. Tadeusz Boy-Żeleński | ok. 1910, źródło: polona.pl Tego dnia przyszła z nim robić wywiad przysłana przez Mieczysława Grydzewskiego nieznana dziennikarka, bardzo stremowana, ale też ciekawa spotkania z tak znaną osobą.

Irena Krzywicka.

DO POCZYTANIA

WYJAŚNIENIA, INTERPRETACJE. EDU PUBLIKACJE. PPP. LEKCJE. STRONY O EDUKACJI. NARZĘDZIA.