background preloader

My sparkle: How To: Rolled Fabric Flowers

My sparkle: How To: Rolled Fabric Flowers
So I am jumping on the bandwagon and loving all the rolled fabric flowers I've seen here and there. We decided to make some with the girls in our church youth group, but I couldn't find a great tutorial on how to make them so I played around and this is what I came up with.Enjoy! Start with about a 1" ripped strip of fabric (you can use any width...this was the width I liked best). The length and weight of your fabric will dictate the end diameter of your flower. Fold the strip in half and dot a little fabric glue on the end 1/2" or so. Roll the glued end a few times to get a nice tight center. Then, once you have a center you like, start twist/folding your fabric away from the center as you roll. It will start to look like this. Continue rolling until you have a flower that is sized the way you like, but make sure you leave at least a 1" or 2" tail (enough to cover flower bottom). Spread glue all over the bottom side of the flower. Then fold tail down to cover glue. Maybe. Related:  Vyrábění

Boty mechovky | Artykadlo Termín:připravujeme rezervace cena: 1.800 Kč(nutná záloha 500Kč) Kurz je dvoudenní, max. počet lidí je 5. Veškerý materiál a nářadí bude k dispozici. Rezervujte si, prosím, svá místa včas. Těšíme se na nově příchozí. Rolled Fabric Flower Belts Remember several weeks ago when I showed you how I made my girls some rolled fabric flower headbands? (Click here if you missed that post.) Well, we also made some belts using that same fun rolled fabric flower idea, but I got so busy with Spring decorating and Easter fun, that I'm just now getting around to showing them.So, here they are now, modeled by myself and my Lily... Very little or no sewing required. And super-easy and cute for girls of all ages.All you need to make these are some rolled fabric flowers just like we used on the headbands, 2 to 3 inches of velcro, and enough elastic to go around your waist. I made one with basic white elastic for myself. To make the belt, just wrap the elastic around your waist, allowing it to overlap by 3 inches on each end. Lastly, just hot glue the flower onto one end of the belt and you're done. I told you these are easy! These are so much fun, they make you just want to twirl. Too bad I can't find those pictures of me twirling, too!

Vodotěsné šití – nepromokavá bunda (Minoru jacket) « Nitě všude Moje stará softshellová bunda změnila postupem času barvu z blankytně modré na nehezky zašedlou s dírami od ohně a tak nastal čas na novou. Tentokrát vynechám outdoorové obchody a zkusím něco sama. Přeci jenom to outdoorové oblečení tolik nepoužívám, tak za něj přeci nebudu dávat tisíce. Chci jen něco co nepromokne až budu zase někde stát v dešti na koncertě a neprofouklo při občasných výletech. Stará bunda, měla jednu velkou nevýhodu, byla krátká. Při každém ohnutí jsem si jí musela upravovat, aby mi netáhlo na záda. Takže materiál. Protože jsem byla trošku v časovém presu před nadcházejícím výletem, rozhodla jsem se střih stáhnout, místo klasického doručení poštou. Měla jsem jen dva metry látky o šíři 150 cm a střih doporučoval 2 1/2 yardu (cca 240 cm), takže jsem byla připravena improvizovat se zbytky softshellu, případně zkracovat, ale kupodivu se mi podařilo všechny díly na látku vtěsnat a ještě mi kousek zbyl (naštěstí nemám na látce žádný vzor). Další pokusy už byly lepší.

No-Sew Fabric Flower Belts I'm kind-of a fanatic about fabric flowers. Basically, I'm crazy about flower pins, ga-ga for flower headbands, & I've never met a flower belt I didn't like. And after I'd bought 2 fabric flower belts in the past few months, I thought, "What am I doing? I could so make these." So, that's what I did. And if you love a good flower belt, you can make one, too! Here's what to do: Choose one of your own belts that you'd like to add a flower to. You'll need some felt in a coordinating color. (1/8th of a yard will be more than enough for this project) You'll also need some scissors & a hot glue gun. Start off by creating a belt slide. Then, just squeeze a strip of hot glue along the top & bottom edge & sandwich them together to create your slide. Next, you're ready to create your flowers. For these, just cut approximately {8} 3-inch circles for each flower. Squeeze a little hot glue into the center of one of the circles & then pinch it together to make a little fluffy bunch. Hope you like these!

Domácí voňavé tablety do WC proti vodnímu kameni | Home-Made.Cz Jak to tak bývá, ať si to vezmete ze které strany chcete, nejlepší je stejně prevence. Když totiž zahájíte boj proti např. vodnímu kameni včas, tedy dříve než vznikne, ušetří vám to mnoho starostí a peněz. Ono tohle pravidlo je vůbec univerzálně platné a pokud si ji (prevenci) vezmete k srdci a budete ji uplatňovat i jinde, jen tak nějaký haj*lík si na vás nepřijde. Na asi 12 tabletek - tedy na 3 měsíce - budete potřebovat: 200g jedlé sody (k dostání zde) 100g kyseliny citronové (k dostání zde) 1ml parfémového oleje (vůni si vyberte dle svého vkusu) sprejovku s vodou (pokud nemáte sprejovku, k dostání je zde) Zvýhodněný balíček beze všeho se vším všudy najdete ZDE. Směs jedlé sody a kyseliny citronové zakápněte parfémovým olejem. Přidejte trochu vody pomocí spreje a buď vytvarujte kuličky nebo směs nacpěte do formiček. Nechte stát přes noc na chladnějším místě. Líbil se vám tenhle recept?

Beaded Ribbon Necklace Techniques Beaded ribbon necklaces are possibly the simplest type of necklace to make. One of these little beauties might just be the perfect accessory you need to go with that new summer outfit. All you have to do to make one is thread a ribbon through some beads. But if you've tried this, you know that sometimes that's easier said than done. Here are a couple of tips and methods I've found that work for me...Start with the right ribbon and beads. After that, you can use one of these methods to string on the beads.1. 2. Cut a thin piece of wire and fold it in half, letting the ribbon rest in the fold, creating a threaded needle technique. Once you've threaded all your beads onto the ribbon, tie it to the length you want it and snip the edges of the ribbon. A little clear nail polish on each ribbon edge will keep them from fraying. These necklaces are super-simple with the right techniques.

Fler MAG: Minimalistické Vánoce Také milujete takové ty skoro prázdné, jednoduché, uklidňující minimalistické interiéry? Obdivujete dárky zabalené "jen" do baličáku a líbí se vám svátečně prostřený stůl tón v tónu, na kterém vlastně (byť je to ve skutečnosti megapromyšlené) skoro nic není? A také to neumíte?? Minimalismus není žádný nový populární trend,nýbrž dlouhá nekonečná cestak celkovému zjednodušení, odlehčenía vypuštění nepotřebného. Tento pojem byl dříve skloňován spíše v souvislosti s uměleckými obory, malířstvím, sochařstvím nebo třeba architekturou. V dnešní době lze však minimalismus směle uplatnit do mnoha odvětví našeho života, od zařizování interiéru, nakládání s financemi, nakupování až třeba po výběr přátel. Řada lidí ho přímo pojala za svůj životní styl. Cha, tak úvod bychom měli, ale tak nebudu vám tady nic nalhávat a věšet bulíky na nos. Vánoční minimalismus Vždyť stromečku sluší prostý šat... Zdroj fotografií Digsdigs.com a Pinterest Vánoční výzdoba krásně a nepřeplácaně... Zdroj fotografií Pinterest

Silhouette Jewelry How-to...(Mom, You're Not Allowed to Read This) Mom, I'm serious. If you're reading this, jump on over to Amy's blog or something. Or at least start practicing your surprised look when you open up your gift on Mother's Day. I'm so excited about this project I just did that I decided to post about it right away for those of you who may still be stumped as to what to get your mom for her big day. After browsing the aisles of Hobby Lobby and finding out that their jewelry-making supplies are 50% off this week, I came up with this Silhouette Charm Necklace using pictures of my kids: Do you love it? The great news about this project is that it's relatively quick and also pretty easy. So, here's what to do: Head to Hobby Lobby or any place that sells these bezel pendants and a necklace chains. You'll also need a small amount of scrapbook or other pretty paper and some Gloss Mod Podge. Next, cut your pretty papers to fit your pendants and paint on a thin layer of the Mod Podge on the back of the paper to secure it inside the pendant.

Related: