background preloader

תיק עיתונות

Facebook Twitter

תיק עיתונות. שקיפות בשלטון המקומי: בין אילת לטייבה. ועדת השקיפות של הכנסת, בראשותה של ח"כ סתיו שפיר, ערכה (יום ד',4.1.17) דיון לרגל פרסום המדד השנתי של עמותת שקיפות בינלאומית, בראשותו של השופט בדימוס ומבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס.

שקיפות בשלטון המקומי: בין אילת לטייבה

בדיון השתתפו גם הח"כ והשר לשעבר אופיר פינס, שעומד בראש המרכז לחקר השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב, וד"ר עדי קפליוק, לשעבר יו"ר פורום המנמ"רים בשלטון המקומי. המדד דירג 76 ערים בישראל על-פי שורה ארוכה של קריטריונים, כאשר המכנה המשותף הוא עד כמה המידע והפעילות שאותן רשויות מבצעות שקופים לתושבי העיר, האם הם מונגשים להם ואם כן - באיזו דרך. באופן טבעי, הזירה המרכזית שבה רשות אמורה לחשוף את המידע שלה היא האינטרנט, הרשתות החברתיות. הדוח מחולק לארבע רמות - A-D - כאשר A מסמלת רמת שקיפות טובה מאוד ו-D מציינת שרמת השקיפות טעונה שיפור.

שתי רשויות מקומיות בשני אזורים שונים בישראל - עכו בצפון ואילת בדרום - קיבלו את הניקוד המשוקלל הגבוה ביותר (92). רשימות שחורות ומאגרים סודיים: יוצאי 8200 והמוסד מעתיקים את שיטות העבודה לעולם הכסף - מגזין TheMarker. כל התורה - בדיסק און-קי אחד - כללי. אם מישהו היה שואל את חכמי התלמוד מהם נזקי זיהום האוויר, הוא כנראה לא היה זוכה לקבל מהם תשובה.

כל התורה - בדיסק און-קי אחד - כללי

בעידן ההוא, איכות הסביבה לא ממש העסיקה את תושבי כדור הארץ. אם היה מבקש מהם חוות דעת הלכתית על הפריה חוץ-גופית, הוא כנראה היה נתקל בפה פעור. ובכל זאת, מתברר שגם בקרב חכמי התלמוד אפשר למצוא התייחסויות לסוגיות אקטואליות הנוגעות לעידן המודרני. הבנקים לוחצים על ח"כים לא להקל על אתרים שמשווים בין שירותים בנקאיים. ועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו) צפויה להצביע מחר לגבי אישור החוק להגברת התחרותיות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל, המבוסס על המלצות ועדת שטרום (חוק ועדת שטרום).

הבנקים לוחצים על ח"כים לא להקל על אתרים שמשווים בין שירותים בנקאיים

עם זאת, כמה סוגיות נותרו במחלוקת ממש עד הרגע האחרון. אחת המחלוקות מתייחסת לכך שהבנקים מפעילים לחצים כבדים על ועדת הרפורמות להתנגד להצעה בחוק, שנועדה להרשות ללקוחות לחתום על הרשאה דיגיטלית — שתאפשר לגופים המתמחים בהשוואת עלויות שירותים בנקאיים (כמו אתר וובי) לצפות בחשבון, ולהציע ללקוח דרכים להוזלת השירותים הבנקאיים. ממשק אוטומטי דומה כבר נהוג בתחום הפנסיה. כל לקוח יכול לאפשר לגוף חיצוני שבחר לבדוק עבורו את מצבו הפנסיוני באמצעות מערכת מאובטחת, ולאחר וידוא של זהות הלקוח — הגוף החיצוני מבצע בדיקה של כל החסכונות הפנסיוניים של הלקוח, ומציג בפניו את האפשרויות המעשיות לצמצום דמי הניהול שהוא משלם.

בשורה טובה לסטארט־אפים ישראליים; בשורות רעות למפרסמים בעולם. הכנסת מעכבת תקנות - והמידע עלינו נשאר חשוף ברשת. התקנות להגברת הפרטיות במאגרי מידע של חברות וגופים ציבוריים, מתעכבות בכנסת.

הכנסת מעכבת תקנות - והמידע עלינו נשאר חשוף ברשת

היום (ג') החלה ועדת חוקה, חוק ומשפט לדון בתקנות להגנה על מאגרי מידע במטרה לעדכן את חוק הגנת הפרטיות. התקנות, שנוסחו על ידי הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים, קובעות סטנדרט חדש בו הרשות דורשת מכל בעל מאגר מידע, בין אם הוא גוף ציבורי או פרטי, לבצע הערכה פנימית שלו לגבי רגישות המידע שבמאגר שבידיו. כל גוף יקבע האם המידע שנמצא במאגר הוא בעל רגישות נמוכה, בינונית או גבוהה, כאשר מאגר המנוהל בידי יחיד יקבל התייחסות מיוחדת, ועל פי הערכת הסיכון של רגישות המידע - יצטרך בעל המאגר לאבטח את המאגר. חשיפת מסמכי פרשת ילדי תימן: כמה ילדים נעלמו, איזה חומר הוסתר ומה התחדש. Archives.gov. ב-26 ביוני 2016 הטילה ממשלת ישראל על השר צחי הנגבי לבדוק את חומרי ועדת כהן-קדמי שחקרה את פרשת היעלמותם של ילדי תימן ולהמליץ מה ניתן לפתוח.

archives.gov

זה נעשה בהחלטה 1584. בהנחייתו של השר החלו עובדי ארכיון המדינה בלימוד החומרים, ובמקביל התקיימו דיונים עם גורמים משפטיים שונים, ובראשם מנהלת היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים. ב-13 בנובמבר 2016 הגיש השר הנגבי את המלצותיו לממשלה, שאישרה אותן בהחלטה 2040. Ynet במקום פיקוח על שכ"ד - מאגר חוזי שכירות. הגנה לשוכרים במסגרת חוק מיסוי דירה שלישית?

ynet במקום פיקוח על שכ"ד - מאגר חוזי שכירות

לא בדיוק אבל בערך. הלילה (ה'), במהלך הצבעה שערכה מליאת הכנסת לגבי הסתייגויות שהוגשו לחוק ריבוי הדירות, אישרו חברי הכנסת הסתייגות שהגיש יו"ר סיעת כולנו, ח"כ פולקמן, בנושא - אבל לא את זה שביקש לקדם. "חוק הפייסבוק ראוי ומומלץ להרחיבו" - מדיניות ופוליטיקה. ועדת שרים אישרה השבוע את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לפיה יהיה בכוחו של בית המשפט לעניינים מנהליים להורות לספקית אינטרנט, לפי בקשת המדינה, להסיר תכנים מסיתים מהרשת.

"חוק הפייסבוק ראוי ומומלץ להרחיבו" - מדיניות ופוליטיקה

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת סגנית דיקן המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" ד"ר לימור עציוני, מומחית בתחום הפלילים, לחוק אותו היא רואה ככזה הכולל הגנה על ערכים חשובים תוך כדי הגנה לאזרחים מפני הסתה. "הצעת החוק מאפשרת הגנה על הפרט. Ynet. "בישראל אין פרטיות למת. זה חוק שראוי לתיקון" לרבים מאיתנו יש היום חשבון בגוגל, תיבת-דואר, שטח אחסון בגוגל-דרייב ושירותי ענן מגוונים.

"בישראל אין פרטיות למת. זה חוק שראוי לתיקון"

גולשים רבים אף מתפתים לשמור בחשבון הגוגל שלהם דברים שאינם רוצים שעין זרה תיחשף אליהם. לדוגמה, תמונות חושפניות ופרטיות (תמונות עם המאהב/ת), מסמכים רגישים, עקבות למעשים שלא היו רוצים שקרובים להם יראו, חומרים שהם מעוניינים לשמור כמזכרת או מטעמים אחרים. גוגל מבטיחה לנו פרטיות ואבטחה מעולה. Ynet אחרי שהוסרו: כרזות נתניהו והחבל נתלו שוב בבצלאל.

הכרזות שוב נתלו.

ynet אחרי שהוסרו: כרזות נתניהו והחבל נתלו שוב בבצלאל

סטודנטים הספיקו להסירן מחאת הסטודנטים: תלמידי המוסד האקדמי בצלאל בירושלים הפגינו בצהריים (ה') והשביתו את הלימודים לשעתיים במחאה על הפגיעה, לטענתם, בחופש הביטוי, בעקבות חקירת הסטודנטית שהכינה את הכרזות עם תמונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וחבל תלייה בצדה. במקביל להפגנה, הכרזות שוב נתלו על קיר במוסד האקדמי, והוסרו שוב על-ידי סטודנטים.

השביתו את הלימודים במחאה על הפגיעה בחופש הביטוי. רפואת העתיד: לצפות מראש התפרצות של מחלות. ד"ר קירה רדינסקי, המדענית הראשית של ebay בישראל, פתחה את המושב בנושא "רפואת העתיד: מערכת הבריאות בחזית הקדמית", בוועידת ישראל לעסקים 2016 של "גלובס".

רפואת העתיד: לצפות מראש התפרצות של מחלות

רדינסקי בחרה להתייחס תחילה לנושא ה-Big Data: "ניתן לבדוק השפעות לוואי של תרופות, במקום על עשרות או מאות אנשים - על מיליוני אנשים, וזאת באמצעות שימוש בטכנולוגיות Big Data. כאשר עושים ניסוי קליני, אין אפשרות לנטר את הנסיינים במשך שבועות/שנים. באמצעות חיפוש קורלציות - ניתן אף לצפות התפרצות מחלות, למשל כפי שגוגל עשו זאת - באמצעות ניטור חיפושים. התחזית האמורה, מקדימה את התפרצות המחלה במספר שבועות". שוקלים לרכוש קרקע חקלאית? מעתה תקבלו מידע רב יותר - גלובס. הכתבה בשיתוף משפטיפ קשה לפספס את שלטי החוצות והפרסומים בצידי הדרכים, ברשתות החברתיות וברשת בכלל, המציעים, כהשקעה, רכישת קרקע מאלה "המועמדות להפשרה" ובניית בית חלומי באזורים יוקרתיים בעלויות קוסמות.

בהתאם לנתונים שהובאו בפני הכנסת, במקביל לעליית מחירי הנדל"ן, נסק מספר העסקאות לרכישת קרקעות חקלאיות, והיקפן של אלה נאמד בעשור האחרון בסך של כ-4.5 מיליארד שקל. על-פי הנתונים שנאספו, רוכשי הקרקעות הטיפוסיים הם זוגות צעירים ממעמד הביניים שבחרו לרכוש קרקע חקלאית כתחליף להשקעה, זאת בתקווה שיבוא יום שזו תופשר, והאזור בו היא ממוקמת יפרח וישגשג ויביא עמו את השבחתה, ואז הם יוכלו לקבוע בה את משכנם החדש וגם "לגזור קופון" של תשואה נאה.

מנהלי העיזבון של עו"ד יורם יוסיפוף: גוגל ביזתה את ביהמ"ש. הקרב על חשיפת חשבון הגוגל של עו"ד יורם יוסיפוף המנוח מסתבך ואף חוצה גבולות: גוגל ארה"ב נדרשת לנמק בבית המשפט, עד יום ראשון, מדוע לא הועברה סיסמת הגוגל של עו"ד יוסיפוף לידי מנהלי עיזבונו, כפי שהורה בית המשפט המחוזי בתל-אביב. האחרונים מעוניינים בסיסמה כחלק ממאמציהם לאתר את נכסיו של עורך הדין המנוח בארץ בעולם. אתמול והבוקר (ה') הגישו מנהלי עיזבונו של יוסיפוף בקשות דחופות לבית המשפט נגד חברת גוגל ישראל, מנכ"לה, מאיר ברנד, וחברת גוגל ארה"ב: האחת - להכריז על ביזיון בית המשפט מצד גוגל, לאחר שגוגל ישראל הפרה לטענתם את צו בית המשפט המחייב אותה להעביר לידיהם את סיסמת חשבון הגוגל של יוסיפוף; השנייה - בקשה להרחיב את הצו גם על חברת גוגל העולמית (גוגל ארה"ב), שמקום מושבה בקליפורניה, שם התנהל חשבונו של יוסיפוף, לטענת גוגל ישראל.

קטסטרופה בחינוך: התלמידים הכי גרועים במערב - ובכמה נקודות שיפרו 28 מיליארד שקל את הציונים? - חינוך. משרד החינוך נכשל שוב במבחנים הבינלאומיים. הישגי התלמידים בישראל במתמטיקה, מדעים ובקריאה נותרו נמוכים בהשוואה בינלאומית, חלק גדול מהתלמידים בארץ נכשל במבחן, שיעור הנכשלים גבוה פי 1.5 משיעורם במדינות ה-OECD, ותלמידים רבים מאוד יתקשו להשתלב בתעסוקה ובחברה לאחר הלימודים. כך עולה ממבחני הפיזה הבינלאומיים שנערכו ב-2015 ותוצאותיהן פורסמו היום. המינוי החדש של פייסבוק: יועצת לשעבר של נתניהו - מדיה ושיווק. הלבנת כספים ענקית בהודו: ראש הממשלה ביטל שטרות - ההודים בפאניקה. Ynet נתוני המיצ"ב נחשפים: שיפור משמעותי בציונים. משרד החינוך מפרסם היום (ג') את נתוני המיצ"ב לשנת תשע"ו. מהנתונים עולה כי אצל תלמידי כיתות ה' חלה עלייה בממוצע תוצאות המבחנים באנגלית (מ-524 ל-542), במתמטיקה (מ-545 ל-554) ובערבית (מ-560 ל-573). בעברית הממוצע נותר 537 נקודות. אצל תלמידי כיתות ח' חל שיפור בעברית (עלייה של 18 נקודות מ-540 ל-558), ערבית (מ-518 ל-539) ומדע וטכנולוגיה (מ-552 ל-564).

חוק הפורנו מה עם החרות שלנו לבחור לאן לגלוש אנשים ומחשבים פורטל חדשות היי טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות. הסאגה הבלתי נגמרת של המאגר הביומטרי - אנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות. טכנולוגיות דיגיטליות והעתיד של קפיטליזם הנתונים - העוקץ. מאנגלית: יוענה גונן אגש הישר ללב העניין. התֵּזָה שלי פשוטה: טכנולוגיות דיגיטליות הן גם תקוותנו הגדולה ביותר וגם אויבנו הנורא ביותר.

בלעדיהן, מעטים הסיכויים להתמודד עם בעיות רציניות כמו שינויי אקלים ומחלות. אריה דרעי הכריע: המאגר הביומטרי יהפוך לקבוע ומחייב.