background preloader

Renesans

Facebook Twitter

Sandro Botticelli - La nascita di Venere - Google Art Project - edited - Narodziny Wenus. Epoki renesans. Leon Battista Alberti. Renesansowa teoria piękna, cz. 1 » Niezła sztuka. Czytaj cz. 2 » Każda epoka dąży do tego, by rzeczywistość pokazać z nowego punktu widzenia, twórcy chcą być nowocześni, innowacyjni, a wszelkie przemiany społeczne i gospodarcze oddziałują na kulturę życia.

Leon Battista Alberti. Renesansowa teoria piękna, cz. 1 » Niezła sztuka

Renesans wyróżnia się wśród innych epok nie tylko nowym spojrzeniem na sztukę, ale także tym, że artyści starali się naśladować starożytność w rozlicznych dziedzinach. Leon Battista Alberti (1404-1472) Nie powinien dziwić fakt, że powrót do form klasycznych najszybciej pojawił się w architekturze, ponieważ w Italii pozostałości antycznego świata były obecne w przestrzeni miast, często w doskonałym stanie. Tradycja antyczna w Italii nie była więc tak bardzo odległa, jak w innych krajach. Odnowa dotyczyła także języka. Leon Battista Alberti urodził się w 1404 roku w Genui. Pomnik Albertiego na Piazza degli Uffizi, Florencja Traktat o malarstwie De pittura Karta z traktatu Della pittura, ukazująca znikający punkt Gentile da Fabriano Pokłon Trzech Króli | 1423, Galeria Uffizi Świadomość wiedzy. Leon Battista Alberti. Renesansowa teoria piękna, cz. 2 » Niezła sztuka. Czytaj cz. 1 » Wysiadając na stacji Santa Maria Novella we Florencji, niemal pierwsze, co widzimy po wyjściu z hali dworca to biało-zielone arkady kościoła.

Leon Battista Alberti. Renesansowa teoria piękna, cz. 2 » Niezła sztuka

To jeden z najpiękniejszych kościołów w mieście, zwracający uwagę piękną fasadą, niespotykanymi barwami i spokojem, który czujemy, jak tylko wejdziemy do herbarium lub przespacerujemy się korytarzem łączącym dwa budynki klasztoru. Ten spokój klasztornych herbariów, ogrodów i wirydarzy zaspokaja moją potrzebę ciszy, więc w Santa Maria Novella spędziłam jakieś dwie godziny studiując niebieski przewodnik po Florencji i pisząc w dzienniku. Fasadę kościoła zaprojektował Leon Battista Alberti – teoretyk sztuki, znakomicie wykształcony humanista, człowiek epoki renesansu, który dostrzegł potrzebę adaptacji sztuki do nowych czasów. Santa Maria Novella, Florencja, fot. wikipedia.org. Człowiek witruwiański. Człowiek witruwiański (język włoski) Le proporzioni del corpo umano secondo Vitruvio, „Proporcje ciała ludzkiego wg Witruwiusza”) – rysunek autorstwa Leonarda da Vinci upowszechniony przez niego około roku 1490[1].

Człowiek witruwiański

Rysunek, stworzony ołówkiem i atramentem na papierze, przedstawia figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat (łac. Homo Quadratus, „człowiek kwadratowy”)[2]. Rysunkowi towarzyszy tekst sporządzony tzw. pismem lustrzanym. Z tekstu wynika, że rysunek stanowi ilustrację do fragmentu Księgi III traktatu „O architekturze ksiąg dziesięcioro” Witruwiusza, poświęconego proporcjom ludzkiego ciała[3]. Witruwiusz charakteryzuje ludzką sylwetkę jako będącą głównym źródłem proporcji klasycznego porządku architektonicznego.

Według Witruwiusza wysokość człowieka to 10 modułów, gdzie moduł to wysokość głowy mierzona od brody do nasady włosów. Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Okładka Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów z 1568 r.

Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów

Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów (wł. Le vite de' piú eccellenti pittori, scultori et architettori) – dzieło biograficzne autorstwa Giorgio Vasariego. W XVI wieku ukazały się dwa wydania: pierwsze w 1550 r., drugie w 1568 r. Vasari upatrywał w historii rodzaj zbiorowego doświadczenia, pojmował historię jako część filozofii moralnej i jako część literatury pięknej. Dwie redakcje "Żywotów" to dwie jakościowo różne całości należące do dwóch epok historycznych.

4a Sztuka renesansu materialy tresciowe. Artystyczna Wikia. Rzeźbie renesansu dał niejako początek konkurs w 1401 na brązowe drzwi do baptysterium przy katedrze florenckiej, którego zwycięzcą został Lorenzo Ghiberti.

Artystyczna Wikia

Rzeźbiarze: • Michał Anioł • Donatello • Lorenzo Ghiberti • Andrea del Verrocchio • wskrzeszono antyczną technikę odlewu w brązie. Perspektywa powietrzna. Perspektywa powietrzna – technika malarska, która służy zwiększeniu iluzji głębi.

Perspektywa powietrzna

Przestrzeń wpływa na odbiór tonów i kolorów. W miarę oddalania się w kierunku horyzontu zwiększa się warstwa powietrza między obiektem a obserwującym. Wraz ze zwiększaniem się odległości tony i barwy bledną i stają się jaśniejsze, bardziej niebieskawe, a kształty przedmiotów stają się mniej wyraźne, jakby zamglone. Za wynalazcę perspektywy powietrznej jest uznawany Leonardo da Vinci. Większość jego prac zawiera ten element, a jego brak na obrazach (np.

Perspektywa powietrzna występuje też w fotografii[1]. Zobacz też[edytuj | edytuj kod] Architektura renesansu. Renesans w architekturze stanowił odzwierciedlenie poglądów filozoficznych odrodzenia, poszukujących wzorców w świecie antycznym.

Architektura renesansu

Renesans otworzył erę nowożytną w sztuce i trwał od schyłku średniowiecza do początków baroku. Ponieważ różnice czasowe rozkwitu renesansu w różnych krajach są ogromne (np. między Włochami i Europą Północną), nie jest możliwe ustalenie jednolitych dat, w których panował. Nazwa[edytuj | edytuj kod] Madonna of the Goldfinch - Raffaello Sanzio. 2gim.1r.sztuka.renesansu.cechy. HISTORIA RZEŹBY. Knight, Death and Devil - Albrecht Dürer. Przetwarzamy Twoje dane osobowe, które nam podajesz lub pozostawiasz w ramach korzystania z naszych stron internetowych.

Na naszych stronach stosujemy pliki cookie w celu zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu na naszych stronach. Poniżej opisujemy technologie przez nas stosowane oraz przepisy w zakresie danych osobowych, które będą stosowane od 25 maja 2018 r. Powyższe wykonujemy w celu przekazania wyczerpujących informacji i zapewnienia swobody w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniżej wskazanymi informacjami przed rozpoczęciem korzystania z naszego serwisu. Z modą przez wieki - renesans - Oficjalny blog gry Mysuperstyle. Renesans, z fr. renaissance, był okresem odrodzenia w kulturze i historii.

Z modą przez wieki - renesans - Oficjalny blog gry Mysuperstyle

Odkrycie nowych lądów, dopracowanie druku oraz wiele innych wydarzeń złożyło się na rozkwit sztuki i życia w wielu innych dziedzinach. RENESANS, CZYLI ODRODZENIE NOWA MODA - ppt pobierz. RENESANS — FunTest. "RENESANS ARCHITEKTURA, test z historii sztuki" - Memorizer.pl.