background preloader

Kraków

Facebook Twitter

Facebook - Connexion ou inscription. Wp-content/uploads/big-data-infographic_504f4d2f5bd2f. BIG Data: nasz cyfrowy mózg. The Future Internet: Service Web 3.0. WEB 2.0. Projekt internetowy. Projekt internetowy to nieformalna grupa użytkowników-woluntariuszy internetu, którzy łączą swoje wysiłki, aby osiągnąć jakiś cel. Projekty internetowe można ogólnie podzielić na dwa rodzaje: polegające na uczestnictwie czynnym lub biernym. Uczestnictwo czynne[edytuj | edytuj kod] Uczestnictwo w projektach oparte na wspólnej pracy polegającej na dostarczaniu, porządkowaniu, klasyfikacji lub wyszukiwaniu określonych informacji. Do tego rodzaju projektów można m.in. zaliczyć: Wikipedię – encyklopedię tworzoną siłami woluntariuszy,DMOZ – Open Directory Project – katalog stron WWW tworzony siłami woluntariuszy,Galaxy Zoo – projekt astronomiczny, w którym uczestnicy klasyfikują oraz porównują galaktyki.

Uczestnictwo bierne[edytuj | edytuj kod] Uczestnictwo polegające na bezpłatnym udostępnianiu mocy obliczeniowej swojego komputera przyłączonego do internetu. Zooniverse. Zooniverse – serwis internetowy grupujący obywatelskie projekty naukowe należący do organizacji Citizen Science Alliance. Pierwszym z nich był Galaxy Zoo uruchomiony w lipcu 2007. Po jego sukcesie rozpoczęto planowanie i uruchamianie kolejnych projektów dzięki którym każdy internauta może brać udział w badaniach naukowych.

Wczesne sieciowe projekty naukowe (takich jak np. SETI@home) korzystały jedynie z nieużytkowanej mocy obliczeniowej komputerów wolontariuszy. W przeciwieństwie do nich Zooniverse wymaga od uczestników aktywnego udziału. Projekty dotyczą dyscyplin naukowych takich jak astronomia, ekologia, cytologia, klimatologia i nauki humanistyczne. Na dzień 30. stycznia 2013 roku ilość uczestników wynosi ponad 785,000, powiększając się codziennie o 500-1000 osób.

Aktywne projekty Zooniverse[edytuj | edytuj kod] Zooniverse – strona oficjalna (pol.) Prawdziwa nauka online. Ancient Lives | Pomóż nam w transkrypcji papirusów. Salve-research. Research team: SALVE - Sarno-river plain, Ancient Life in the Vesuvian Environment. Dr. Florian Seiler (German Archaeological Institute)Since the 1980s Dr. Florian Seiler has focused his research activity on Southern Italy, mainly in the Vesuvius region and Calabria. By his longtime research in Pompeii and the sourroundings he acquired high competence in the matter of Hellenistic and Roman "Stadtforschung", as well as in field research and landscape research. Initially he studied the history and socio-cultural aspects of Roman residential houses in Pompeii. This study resulted in an increased interest in urbanistic questions leading to a comprehensive investigation of the historic and socio-economic development of a whole city quarter of Pompeii.

The question of the interaction between Pompeii and its hinterland finally induced the current interdisciplinary geo-archaeological research project focusing on the reconstruction of the ancient cultural landscapes of the Sarno River plain. Dr. Dr. Dr. Dr. Dr. Dr. Prof. Dr. • Nawigacja pomoże napisać pracę magisterską?

Big data

(7) Wizualizacja Wiedzy. (6) Facebook. Wizualizacja intro seriali TV: “Czysta krew” | Bomba.Blog. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się badaniem intro/openinigów seriali TV. Wstęp do danego sezonu/odcinka lub całej serii jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym tego czego możemy się spodziewać po danym widowisku. Zadaniem intra jest zbudowanie klimatu, rozbudzenie emocji i oczywiście zachęcenie widza do oglądania całego odcinka/sezonu. Każdy fan seriali zapewne zgodzi się z twierdzeniem,że dzisiaj intra stają się małymi dziełami sztuki, często lepszymi pod względem estetycznym i fabularnym niż sam serial. Metoda Zacząłem zastanawiać się co można wyczytać z tego, krótkiego wstępu? Pierwszym krokiem było pobranie interesujących mnie intro serialu “The True Blood”, a następnie zakodowanie/skategoryzowanie poszczególne sceny. W dalszej kolejności stworzyłem tabelę w excelu, w której naniosłem wyodrębnione kategorie w tytułach wierszy i kolumn.

W ten sposób można wychwycić i przanalizować najczęstsze połączenia scen i co z tym związane znaczeń, które ze sobą niosą. Sztuka Nowych Mediów -moim okiem: Teleobecność. Criminals, terrorists leave tracks in big data. LAS VEGAS — The good guys are using a powerful new secret weapon to stymie the bad guys: big data. Cutting-edge data mining and data visualization technologies that can extract revealing patterns from rich data stores are being brought to bear on flushing out hackers, cyberspies — even terrorists. The Institute for the Study of Violent Groups, for instance, is using Tableau Software, a hot-selling data visualization tool, to sift through 10 years' worth of continually replenished data on groups and individuals known to be engaging in terrorism, extremism and trans-national crime.

The ISVG delivers several reports each week to defense officials in governments worldwide. "We can slice and dice the data instantly and answer questions that we never thought to ask before," says John Hitzeman, the institute's IT and analysis coordinator. Knowing patterns and characteristics of the major terrorists camps has helped defense officials make decisions that have saved lives, Hitzeman says. Srebrna kula statystyki, przewidywanie przyszłości i dlaczego Kasparow przegrał z komputerem | Antropologia surfingu. Nate Silver zajmuje się przewidywaniem przyszłości. W swojej książce omawia problem wróżenia ze szklanej kuli w m.in. kontekstach przewidywania trzęsień ziemi, zjawisk w globalnej ekonomii, zmian klimatycznych, ataków terrorystycznych. Tyle że jego szklaną kulę stanowią dane statystyczne.

Kupowałem jego książkę, licząc na odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań dotyczących problemu wielkich danych. I trochę dostałem to, czego oczekiwałem, a trochę coś zupełnie innego, ale również bardzo interesującego. Wielkie Dane (ang. big data) – dane tak wielkie, że trudno analizować je ręcznie albo nawet przy pomocy powszechnie dostępnego sprzętu i oprogramowania do analizy danych (definicja na podstawie Wikipedii i tekstu Piotra Idzika z tomu Zwrot cyfrowy w humanistyce) Silver w kolejnych rozdziałach książki omawia problemy związane z przewidywaniem przyszłości w oparciu o dane statystyczne, by w końcu wskazać sposób minimalizowania popełnianych błędów.

Recepta? Gdy komputer się myli. Crowdfunding the commons. Untitled. Czy ktoś jest odporny na rozwój technologii? Kolejne zawody mogą odejść do lamusa. Ludzie ledwo co znają się na innych ludziach, więc skąd kawałek plastiku z procesorem ma wiedzieć, jak uleczyć nasze skołatane przez cywilizację nerwy i przynieść wytchnienie od tego, co robią nam nasze głowy. W 1856 roku przeciętny obywatel spędzał w pracy dwa razy więcej czasu niż dziś. To spora różnica - wiem o tym, bo codziennie pracuję jako konsultant biznesowy w zarządach firm wielkich i maleńkich, a tam ludzie się zastanawiają ciągle co to jest czas wolny, a co to praca i ile ma czego być - powiedział w jednym z wywiadów Miłosz Brzeziński i trudno się z tym nie zgodzić. Nasz wolny czas przestała pochłaniać walka o przetrwanie i zapewnienie sobie środków do życia i nagle pojawiło się dużo czasu wolnego, a wraz z nim problemy i pytania o sens tego wszystkiego. Fantaści przewidywali, że odpowiedź na takie pytania wygenerowana przez maszynę może być dla nas po prostu niezrozumiała i brzmieć na przykład "42".

Wideo powyżej to gra SPARX. Wyniki? Nie do końca. Szukamy.org – mały przegląd wielkiej domeny publicznej - andrzejradomski64 - Gmail. Cyfrowy humanista idzie do szkoły. Refleksje po DH Summer School Switzerland. Pod koniec czerwca wziąłem udział w Digital Humanities Summer School, organizowanej na Uniwersytecie w Bernie. Była to okazja do spotkania i wymiany poglądów w ramach wspólnoty, którą na kilka dni utworzyli akademicy, reprezentujący różne dyscypliny, należący przy tym do kilku pokoleń. Praca w tak interdyscyplinarnym i międzypokoleniowym gronie dobitnie ujawniła szereg barier w myśleniu o znaczeniu nowoczesnej technologii nie tylko dla nauki, ale także w szerszym kontekście społeczno-kulturowym. Trudność w zdefiniowaniu cyfrowej humanistyki jest jej istotową cechą. Ray Siemens (University of Victoria, King’s College London) podczas swojego wykładu powiedział: „Nigdy nie przestaniemy pytać, czym jest cyfrowa humanistyka i wydaje się to być specyfiką tego obszaru nauki, a dojście do kompromisu, czy wypracowanie jej definicji nie będzie łatwe” Sala wykładowa, David M.

Czym jest cyfrowa humanistyka? Antropologia surfingu | ćwierć-naukowy blog o Internecie. Dr Radosław Bomba - Wizualizacja w humanistyce cyfrowej... Crowdsourcing. Crowdsourcing – proces, w ramach którego organizacja (firma, instytucja publiczna, organizacja non-profit) przeprowadza outsourcing zadań wykonywanych tradycyjnie przez pracowników do niezidentyfikowanej, zwykle bardzo szerokiej grupy ludzi w formie open call (ang. crowd – tłum, ang. sourcing – czerpanie źródeł). Crowdsourcing umożliwia wszystkim użytkownikom Internetu partycypację w zadaniach, które kiedyś były zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów. Termin „crowdsourcing“ został po raz pierwszy zdefiniowany i użyty przez dziennikarza magazynu Wired Jeffa Howe’a w artykule Rise of Crowdsoucing z 2006 r.[1] Historyczne przykłady crowdsourcingu[edytuj | edytuj kod] Korzyści crowdsourcingu[edytuj | edytuj kod] Odmiany crowdsourcingu[edytuj | edytuj kod] W ostatnich latach, gdy zjawisko angażowania konsumentów w życie marek staje się coraz popularniejsze i kolejne koncerny decydują się na takie działanie[3], crowdsourcing zaczął ewoluować i przyjmować nowe formy.

Przypisy. Crowdfunding. Zgodnie z przedstawioną definicją przez K. Króla w "Finansowaniu społecznościowym jako źródle finansowania przedsiębiorstw w Polsce" crowdfunding to rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne, który angażuje szerokie grono dawców kapitału, charakteryzuje się wykorzystaniem technologii teleinformatycznych oraz niższą barierą wejścia i lepszymi warunkami transakcyjnymi, niż ogólnodostępne na rynku[1]. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Crowdfundingu, które promuje określenie „finansowanie społecznościowe” jako polską nazwę dla zjawiska crowdfundingu, oraz którego celem jest kształtowanie otoczenia prawnego i gospodarczego tak, aby umożliwić powszechny dostęp do finansowania społecznościowego jako źródła kapitału w Polsce[2].

Historia[edytuj | edytuj kod] Za kolebkę crowdfundingu uznaje się Stany Zjednoczone Ameryki. Różnica między crowdfundingiem a zbiórkami publicznymi[edytuj | edytuj kod] Miasta w Internecie, dyskusja o cyfrowej szkole | Antymatrix. Cyfrowa szkoła była jednym z wiodących tematów tegorocznej, 17. już edycji konferencji Miasta w Internecie. Oczywiste wrażenie deja vu – po raz kolejny te same w wielu przypadkach osoby zastanawiały nad tymi samymi kwestiami, jak podczas nieskończonej liczby dyskusji sięgających wstecz lat jeszcze 80.

Ile komputera w szkole i ile państwa w informatyzacji szkół? Po co i jak informatyzować? Na czym powinna polegać cyfrowa alfabetyzacja, jakie kompetencje budować? Życie jednak nie czeka na odpowiedź i informatyzacja szkół postępuje, mniej lub bardziej sensownie. Niestety, mam wrażenie, że ciągle mniej sensownie, niż można by oczekiwać. Nowe technologie mogłyby być interfejsem łączącym te sfery, jednak bez kolonizacji jednej przez drugą. Rzecz nie tyle w nauce konkretnego języka, co w uświadomieniu poprzez tę naukę znaczenia oprogramowania i sposobu jego oddziaływania na rzeczywistość. İhlas Koleji E-Dergi Sayfası. Cohabitat, dajmy szansę rewolucji | Antymatrix. Internety jako maszyny społeczne. Część pierwsza | NaTemat.pl.

Ponieważ bliski jest mi taki sposób przyglądania się problemom kultury popularnej i zjawiskom kultury współczesnej, który zakłada czytanie raczej „starego”, aniżeli „nowego” (co nie oznacza oczywiście, że do świeżych tekstów nie sięgam – szukam w nich jednak tego, co już było, a właściwie doszukuję się sensownego powiązania nowych ujęć z ugruntowanymi teoriami, np. teoriami społecznymi), pragnę pokazać, w tym i kolejnym wpisie, że bez operowania modnymi kategoriami (czasami tylko modnymi), można sensownie rzeczywistość społeczną i kulturową opisywać.

Warto zaznaczyć, że takie podejście nie jest niczym nowym. W naukowych, „twardych” analizach sięganie do „literatury przedmiotu” świadczy o „wyrobieniu” badacza. Jednak już w popularyzujących wypowiedziach (np. blogowych) prezentowanie „nowego,” w większości przypadków, tak silnie determinuje autora, że nie przyjmuje on, iż o tym samym można było opowiedzieć dużo zgrabniej przy pomocy „mocnych-starych” teorii i źródeł. Do meritum zatem. The Observatory of Economic Complexity :: About. Wizualizacja Danych | Studenci cyberkultury UMCS przybliżają tematykę wizualizacji danych. Tablice interaktywne i wirtualne laboratoria w edukacji | tablice, interaktywność, laboratoria, edukacja, technologie, cyberkultura, UMCS, innowacje w nauczaniu. Wirtulane światy w edukacji.

Wizualizacja powstała jako wynik współpracy ekspertów z TFE Research i stratega w obszarze nowych technologii - Michell Zappa. OpenSimulator to serwer wirtualnych światów 3D podobnych do Second Life. Pozwala na tworzenie przez użytkownika awatarów oraz budowanie ich wirtualnego otoczenia 3D. OpenSimulator jest dostępny na licencji BSD. Oprogramowanie funkcjonuje na razie w wersji alfa i jest ciągle rozwijane. Strona www projektu to: OpenSimulator.org Możliwości -OpenSimulator umożliwia tworzenie Regionów o rozmiarach do 256x256 metrów uruchamianych na pojedyńczej maszynie lub na wielu maszynach w trybie grid. Active Worlds to wirtualna platforma 3D działająca w systemie Windows.

Użytkownicy mogą rozmawiać ze sobą, a także budować struktury i obszary z dostępnych obiektów. Oficjalna strona: www.activeworlds.com Second Life (SL) – darmowy, wirtualny świat, udostępniony publicznie w 2003 roku przez firmę Linden Lab. Dlarynkupracy.umcs.pl/wp-content/uploads/2011/03/Po-co-studiować-cyberkulturę.pdf. ​Europa czeka na specjalistów oblatanych w chmurze - Praca w INTERIA.PLO. Im bardziej skomplikowane nazwy, tym większe wzięcie. Mowa o profesjach 2.0, najbardziej dostosowanych do dynamicznych warunków rynkowych. Data scientist, junior data analyst, business intelligence manager, waste data handler, cloud broker, quality assurance engineer to zawody, które pojawiły się dzięki nowym zjawiskom w gospodarce cyfrowej.

Dotyczą takich dziedzin, jak Big Data, czyli Wielkich Danych, coraz większej ilości informacji, które zbierają o nas firmy i cloud computingu, przetwarzania tych informacji w chmurze, czy share economy (dzielenia zasobów). Przyszłe miejsca pracy będą w chmurze. Tej komputerowej Brzmi to skomplikowanie, ale przekłada się na realne zapotrzebowanie pracodawców. Zawody przyszłości: Informatyk i reszta Ściana wschodnia, czyli Lublin i Białystok, to wręcz wymarzone miejsca dla rozwoju centrów danych cloud computingu. Najseksowniejszą pracą najbliższych 10 lat będzie statystyka - twierdzi główny ekonomista Google Hal Varian. Maciej W. /Dziennik Gazeta Prawna. Polskie firmy muszą się przygotować na rosnącą ilość danych cyfrowych | rp.pl. Źródło: Bloomberg Mnożą się informacje przesyłane ze smartfonów, kamer, czujników i innych inteligentnych urządzeń pomiarowych. Czy poradzą sobie z tym działy IT polskich firm? Duża ilość danych zaczyna być kluczowym problemem polskich firm.

Każdego dnia ludzkość wytwarza 2,5 kwintyliona bajtów danych, a aż 90 proc. tych zasobów powstało w ciągu zaledwie minionych dwóch lat. Cyfrowa lawina danych (Big Data) płynie do nas zewsząd: ze smartfonów, kamer, czujników zbierających informacje z flot samochodowych, systemów sprzedażowych czy innych inteligentnych urządzeń pomiarowych. To wielkie obciążenie dla całej infrastruktury IT: według danych Intela na 600 smartfonów lub 122 tablety przypada jeden serwer. Według raportu Cisco Connected World Technology polscy menedżerowie działów IT zdają sobie sprawę, że Big Data będzie jednym z ich priorytetów w 2013 roku i kolejnych pięciu latach. Polacy wydają się świadomi kosztów związanych ze wzrostem roli Big Data w ich firmach. (17) Center for Digital Storytelling. Średniowiecze.Wzdłuż drogi.Miasta,kupcy,rzemieślnicy. The History of Poland 3D Animowana historia Polski. Görlitz/Zgorzelec - Rozwój miasta od XII do XXI w.

Historia Lekcja 32 Rozwój miast i mieszczaństwa. (23) Netlife. Humanities scholars harness the power of crowdsourcing. Krzysztofek: same technologie nie zmieniają społeczeństwa. Bendyk: Samotność Viviane Reding. PowToon : Online business presentation software to create free, cool, animated, powerpoint video alternatives. Prof. Bogusław Śliwierski: zmierzamy ku edukacyjnej katastrofie. Fwd: Prośba o wycenę - andrzejradomski64 - Gmail. Bunt to wolność. Fwd: Damian, Maciek, Rafał shared a slide from Projeqt - andrzejradomski64 - Gmail.

Facebook event visualization. Od edukacji nieformalnej do nauki zwizualizowanej. Real-time music visualization: Facing Freedom. Lev Manovich. Visual Communication, New Media, and Contemporary Society. 2010. 1/3. UC San Diego - Software Studies Initiative - Lev Manovich. The Power of Social Video. Did you know 2012.mov. Radosław Bomba - Od nauki 2.0 do nauki cyfrowej. Montaż obrazów i analiza wizualna twórczości Fridy Kahlo « Wizualizacja sztuki. Data visualization of connecting the social graph to the TV content graph.

24 Hours Of World Air Traffic. Twitter Visualization showing that social network data, people, flu etc can be tracked from posts. Tweet Ping. Zobacz interaktywną mapę Twittera (infografika) | tweetping.net - mapa Twittera - użytkownicy Twittera na mapie. Nowe Media/ New Media - prof. Ryszard Kluszczyński. Wiecejnizobraz.eu. 'Najlepsza mapa wszechświata ever' została opublikowana - dzięki współpracy Europejczyków z Amerykanami. ATLAS.ti: The Qualitative Data Analysis & Research Software. Inscripte - Strona główna. Od komputerowego "geeka" do księżniczki Google'a i prezesa Yahoo!. Historia Marissy Mayer | wideo. USA.Czy rewolucja w nauczaniu? Harvard oferuje wykłady w internecie. Cechy | Gephi, open source oprogramowanie do wizualizacji wykresu.

Chopin, Nocturne in B Major, opus 32 no.1, Piano Solo (animated score) Debussy, Arabesque #1, Piano Solo (animation ver. 2) Debussy, Prelude to 'The Afternoon of a Faun' (animation) Wp-content/uploads/2013/03/NavasModFinalSmall121.pdf. Redirecting. (11) Sztuka Wizualizacji. Nauka I Technika | Infografika.pl - ułatwia zrozumienie świata. Process real-time big data with Twitter Storm. QlikView - analizy biznesowe - STRONA GŁÓWNA. IBM PowerLinux - Analizy Big Data. Visual Analytics - SAS Visual Analytics. Hadoop bazie danych SQL i Big Analytics Solution | QueryIO. Big Data: połowy w oceanach danych - Networld.

Big Data - o budowaniu przewagi informacyjnej - program spotkania: Konferencje Computerworld. Wielki wybuch: Jak eksplozja danych (Big Data) zmienia świat. Big Data: wyłowić co ważne. Big Data. Big Data wstrząśnie światem finansów.