background preloader

INSPIRACJE

Facebook Twitter

Close Reading, Grade 10. How to do a Close Reading - TeachLikeThis. Complete Lesson: Modeling Close Reading of Short Texts. Karty emocji – cz. 2 – do wykorzystania na lekcji – Oktawia Gorzeńska. Dzisiaj czas na kolejną “porcję” kart emocji do zastosowania na lekcji. Od nas samych zależy, jak je wykorzystamy – do pracy indywidualnej, w parach, w grupach. Uczniowie mogą opowiadać o swoich uczuciach lub o emocjach towarzyszących bohaterom kart. Tym razem do przygotowania kart wykorzystałam również edytor canva.com, a obrazki pochodzą ze strony story bird. Przykładowe karty Do pobrania – pliki pdf karty uczuć – o swoich emocjach karty uczuć – opowiadanie historii Like this: Like Loading... Podobne posty Emocje i uczucia - karty do gry Karty do gry to ciekawy i znany sposób na to, by przenieść się z naszymi uczniami w świat uczuć i emocji, o których z reguły bardzo trudno się rozmawia.

Biuro Uczuć Znalezionych - kreatywne pomysły na lekcje nie tylko wychowawcze Każda okazja jest dobra, żeby popracować z naszymi uczniami „na emocjach”. 10 inspiracji na przedwakacyjne lekcje i zajęcia. Stanowiska (nie całkiem) "syzyfowe" W tym roku omawianie "Syzyfowych prac" podsumowaliśmy pracą na stanowiskach (czy też stacjach dydaktycznych). Zauważyłam, że uczniowie chętnie pracują w ten sposób i są zaangażowani w wykonywanie zadań. Wybrałam zatem stanowiska jako sposób na podsumowanie zagadnień dotyczących powieści Żeromskiego. Moje wcześniejsze doświadczenia w pracy na stanowiskach opisałam, relacjonując lekcję dotyczącą powieści "Krzyżacy" (Można przeczytać o tym TUTAJ). Tym razem uczniowie mieli rozwiązać zadania, korzystając z mitologii, słowników frazeologicznych, wyrazów obcych i języka polskiego oraz odwołując się bezpośrednio do treści lektury (np. wskazać, jakie metody rusyfikacji stosowali konkretni nauczyciele bądź przyporządkować cechy do bohaterów utworu czy też bohaterów do miejsc).

Były stanowiska, gdzie można było skorzystać z sieci internetowej, ale również takie, na których można było posiłkować się wyłącznie własną wiedzą. Jedno stanowisko było typowo "technologiczne". Adam Mickiewicz:”Pan Tadeusz” – omówienie, opracowanie, analiza, streszczenie, opis : Blog. 25 sierpnia, 2018 21:07 „Koncert Jankiela” autorstwa Jana Czesława Moniuszki Długo mobilizowałem się do omówienia „Pana Tadeusza”. Tekst nie znika z list szkolnych lektur obowiązkowych, choć współczesne gusta, literackie mody, sposób dokumentowania rzeczywistości: fotografią, filmem, krótkim komentarzem, memem oddalają nas od dzieła Mickiewicza.

Tłumaczę zawsze uczniom przymuszanym do poznawania podstarzałej klasyki, że nielubiane przez nich dzieła kiedyś były bestsellerami. Zapraszam do wspólnej lektury, mam ochotę napisać: wędrówki przez tekst. „Litwo! Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.” Dlaczego „Litwo”? Może przydługi wstęp? Wychwytujemy w trzecim i czwartym wersie: „w całej ozdobie widzę”. Natura oraz kultura. Jakże dużo w utworze opisów przyrody?! To, co budowało się przez wieki w Rzeczpospolitej, specyficzna, swoista kultura szlachecka odchodziło w przeszłość. Dziś piękność twą w całej ozdobie… Nie dziw! To prawda. «Ha! Akcja stacja. "Kamienie na szaniec" podsumowaliśmy w tym roku przy pomocy stacji zadaniowych. Bardzo lubię tę metodę - daje możliwość wykonywania różnych zadań we własnym tempie i dowolnej kolejności.

Bardzo angażuje uczniów i wiele uczą się od siebie, pracując w grupach. Nawet trudne lub nieatrakcyjne zadania stają się wówczas wyzwaniem, etapem do osiągnięcia sukcesu lub niespodzianką, z którą należy się zmierzyć. Dodatkowo zaangażowałam przy zadaniach nowoczesne technologie, z którymi moi uczniowie nie mają żadnych problemów - są już przyzwyczajeni, że wykorzystujemy różne aplikacje jako narzędzia edukacyjne lub komunikacyjne. Kolejne stacje dotyczyły bardzo różnych działań - od teoretycznej wiedzy książkowej do całkiem praktycznych umiejętności. Przy innej stacji trzeba było zakodować przy pomocy maty do kodowania odpowiednią kolejność wydarzeń z książki A. Wszystkie zadania i ich rotacyjność zaangażowały trzecioklasistów. Kasia Polak.

(Nie)przeciętne lekcje. Polonistka z pasją: Napisanie przeżyć opisu - to jest powód do popisu! Długo zastanawiałam się, jak nauczyć moich siódmoklasistów pisania opisu przeżyć. Mam świadomość, że ich zasób słownictwa jest bardzo ubogi. Na pytanie: jak się czujesz, gdy...? Otrzymywałam dwie odpowiedzi: - fajnie - słabo. Trochę za mało, by stworzyć opis przeżyć wewnętrznych. Na początku lekcji usiedliśmy w kole i zaproponowałam klasie grę na emocjach. Rozdałam uczniom po pięć kart przedstawiających rysunek, który możemy skojarzyć z jakimś uczuciem.

Uczniowie zadawali pytania zaczynające się od słów: jak się czujesz, gdy...? Potem próbowaliśmy znaleźć nazwy dla tych emocji, a to nie było łatwe zadanie! Później na tablicy pojawiły się wszystkie litery z alfabetu. Okazało się, że można się czuć inaczej niż dobrze lub słabo! Na koniec rozdałam uczniom wklejki z nazwami uczuć (na podstawie notatki GWO). Efekty tej lekcji, mam nadzieję, zobaczę niedługo. :) CLOSE READING? A CO TO TAKIEGO? Pierwszy raz z pojęciem „Close Reading” spotkałam się podczas rozmowy z bardzo zdolnym uczniem z mojej szkoły. Opowiedział mi on o metodzie interpretowania tekstu literackiego, z którą został zapoznany przez pewnego profesora w trakcie obozu naukowego dla młodzieży szczególnie uzdolnionej. Przyznam szczerze, że pojęcie było mi zupełnie obce, jednak chęć nauczenia się czegoś nowego była tak silna, że zaczęłam szukać informacji na ten temat. Nie było to łatwe, gdyż w Polsce jest to technika, o której niewiele się mówi.

Większość stron, które znalazłam w Internecie niestety jest po angielsku, zatem zapoznanie się z niniejszą metodą wymagało nieco wysiłku i czasu. Czym jednak jest „Close Reading” i na czym polega? Samo określenie „Close Reading” tłumaczone jest jako „blisko tekstu”, jest to metoda czytania bez wychodzenia w rzeczywistość pozatekstową. Bardzo istotne są tu etapy pracy... Zaczynamy od dwukrotnego wolnego przeczytania tekstu. Co mówi tekst? Agata Karolczyk-Kozyra Źródła: Jak oswoić lektury szkolne: Lekturownik - Edukacja z pasją. Z tymi lekturami to jest tak – każda książka, która trafi na listę lektur, jest skazana na tragedię. * Kiedy zaczyna się ta tragedia?

Jak się czyta w szkole Pamiętasz, jak wyglądały pierwsze lekcje z omawiania lektury, kiedy byłeś/-aś uczeniem/uczennicą? Ja doskonale pamiętam. Pani nam daje może dwa tygodnie na przeczytanie takiej książki. Czy mało czasu to wystarczające utrudnienie czytania? Staram się czytać wszystkie, ale czasami nic z nich nie rozumiem, czasami nijak mi to nie idzie. Co ma począć uczeń, który ma mało czasu na samodzielną lekturę, której nie rozumie? Po prostu czytam do upadłego, chcę czytać do upadłego i mieć z głowy. Czy „czytanie do upadłego”, by mieć z głowy, jest czytaniem pogłębionym, czytaniem ze zrozumieniem, krytycznym czytaniem?

Czasami przeczytam streszczenie, żeby po prostu zrozumieć, o co chodzi w książce. Aby zrozumieć treść książki, uczniowie sięgają po streszczenia… Czy naprawdę chodzi nam o to, żeby uczniowie znali treść książki? Przymus czytania I co dalej? Logowanie - Scenariusze Lekcji. Czytelnik czuje i myśli- jak wyrażaliśmy emocje w sposób symboliczny przy omawianiu lektury "Balladyna"? Swobodne wypowiedzi uczniów o książce to dobre otwarcie cyklu zajęć poświęconych lekturze. Tym razem zdecydowałam jednak inaczej- rozpocznę od emocji czytelnika. Nie wiem, jakie są doświadczenia innych nauczycieli, ale ja rozmawiałam z uczniami na ogół o uczuciach bohaterów. Opisywaliśmy ich przeżycia, rozmyślaliśmy nad ich przyczynami. Dość rzadko i to w klasach młodszych, opowiadaliśmy przygodę, która nam się najbardziej podobała lub zapadła nam w pamięć. O własnych emocjach częściej mówiliśmy na lekcjach wychowawczych, ale uznałam, że nie jest to wystarczające.

Pora więc na zmianę. Na początku zgromadziliśmy słowa nazywające emocje. Kolejny etap pracy polegał na wybraniu ze zgromadzonego materiału tych emocji, które odczuwali podczas czytania lektury. Zaproponowałam tworzenie notatki, uwzględniającej wybrane emocje, co wymagało znajomości symboli użytych w tragedii Słowackiego. Niestandardowa notatka z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Blue School. Uczę i Inspiruję. „Moje miasteczko” - pomysł na storytelling w grupach. Wydawać by się mogło, że w dobie komputerów sztuka opowiadania zanika. Widać to niestety również u naszych uczniów. Postanowiłam więc zmusić szóstoklasistów do „gadania”. Lekcję rozpoczęłam reklamą telefonu komórkowego, w której zagrał Robert Lewandowski („Wygrywając dziś, wygrywasz jutro”).

Piłkarz opowiada w niej swoją historię – przenosi się do czasów dzieciństwa, przypomina ważne dla niego osoby. Lewandowski załamuje głos, kiedy wspomina o groźnej kontuzji, która mogła kilka lat temu zakończyć jego karierę. Zadałam uczniom pytanie o treść reklamy, w jaki sposób została ona przedstawiona. Zasadnicza część lekcji to praca w grupach. Macie przed sobą plan niezwykłego miasteczka. To było niezwykłe miasteczko, bo mieszkali w nim niesamowici ludzie! Wykorzystajcie swoją wyobraźnię, bądźcie kreatywni! Wybierzcie osobę, która przedstawi Wasze opowiadanie.

Czas 20 minut! Uczniowie chętnie przystąpili do pracy. To była udana lekcja! Pewnego razu, w pewnym miasteczku… O braterstwie. "Kamienie na szaniec" aleksandra Kamińskiego - NARZĘDZIOWNIK POLONISTYCZNY. Aplikacje. JĘZYK POLSKI JĘZYKIEM KORZYŚCI, czyli 7 powodów, dla których warto, abyś przychodził na moje lekcje. Jak przekonać uczniów, że przedmiot, którego nauczasz jest przydatny w realnym życiu? Straszenie wizją egzaminu jest słabe, więc jak to zrobić inaczej?

Jakiś czas temu, Kamila Rowińska podczas udzielania wywiadu w ramach projektu Wychowanie do Osobistego Rozwoju, zaproponowała genialne rozwiązanie. Należy potraktować swój przedmiot jako produkt, który chcemy sprzedać, a uczeń to nasz klient. Brzmi może bezdusznie, ale ja uwielbiam takie marketingowe podejście, bo jest efektywne. Jakby się tak dobrze zastanowić, sprzedaje każdy i wszystko.

Zatem, czas na konkrety. W przypadku języka polskiego korzyści mogą wyglądać następująco: 1. 2. 3. 4. Opowiadałeś kiedyś komuś coś dla siebie bardzo, bardzo ważnego? Chciałbyś uniknąć takich niepotrzebnych rozczarowań? 5. 6. 7. Faktycznie czytelnictwo nie ma najwyższych not. Oczywiście to tylko wybrane korzyści, jakie mogą płynąć z nauki języka polskiego.

Więc jak? Techniki ze świata szkolnego. Dzisiejszy post powstał na bazie artykułu z jednej ze stron internetowych, które odwiedzam najczęściej: polecam! :) Po uważnym przeczytaniu powyższego tekstu można stworzyć całkiem ciekawą (i pokaźną bo złożoną aż z 37 wskazówek) bazę technik i metod do zastosowania w swojej klasie. W swojej pracy codziennie mogłam obserwować zastosowanie niektórych z wymienionych ułatwień dla pracy nauczyciela, zatem z tekstu wybrałam te techniki, o których mam coś do powiedzenia w kwestii ich funkcjonalności oraz efektywności lub też znam podobne rozwiązania, o których warto wspomnieć. Mam nadzieję, że lista ta wzbogaci Waszą wiedzę lub też odświeży pomysły, zapomniane w natłoku innych obowiązków. Punkt 6 - tworzenie grup za pomocą kolorowych naklejek - bardzo ciekawy pomysł, szczególnie gdy prace zespołowe są ważną częścią pracy klasowej oraz gdy często zmieniamy ich skład.

Jak jeszcze moglibyśmy tworzyć grupy? Uff! Polonistk@przytablicy: lektura. Blue School. TIK. Jak mówić, żeby nas słuchano? - Prof. Jerzy Bralczyk. Być nauczycielem... Uwielbiam wykorzystywać filmy krótkometrażowe na zajęciach jako konteksty. Lekcje dzięki temu są ciekawsze, a uczniów nie trzeba zmuszać do aktywności. Mam dla Was dziś propozycje moich szlagierów.

Lekcja ta jest ciekawa, kiedy na przykład idziemy na zastępstwo. Możemy podsumować nią antyk lub zrobić na tej podstawie powtórzenie w klasie maturalnej. Życie ludzkie jako labirynt. 1. 2. 3. I grupa – zidentyfikujcie postać, co można powiedzieć o bohaterze, II grupa- jak można zinterpretować schody w labiryncie, co wam to przypomina, do czego się to odnosi, itp. III grupa- jaka prawda o ludzkim życiu została zawarta w tym filmie, IV grupa- co łączy film „Schody” z mitem o Syzyfie oraz z tragedią „Król Edyp”. 4. . · Życie jest tragiczne, · Życie jest trudne, · Nasze życie kończy śmierć, · Nasze życie to labirynt, droga, · W życiu napotykamy problemy trudności, · Człowiek pozostawia po sobie ślad, · Życie to cierpienie, · Człowiek nie może uciec od śmierci, 5. 6. 7. Utkane z codziennych doświadczeń szkolnych: Przy akompaniamencie kolędy- językowy malakser.

Przypowieść, parabola : Blog. 7 września, 2017 21:11 Gatunek ten wywodzi się z Biblii. Jezus w swoim nauczaniu posługiwał się przypowieściami: o siewcy, o synu marnotrawnym, o miłosiernym Samarytaninie. Forma ta obecna jest w dwudziestowiecznej powieści. „Proces” Franza Kafki i „Dżumę” Alberta Camusa określa się mianem powieści parabolicznych. Przypowieść, inaczej parabola to gatunek, w którym oprócz dosłownej warstwy znaczeniowej jest również druga, ukryta, obecna w całości dzieła, oparta na alegoriach i symbolach. Warto pamiętać, że uczniami Jezusa z Nazaretu, jego słuchaczami w większości byli analfabeci. Rywalizacja dwu braci o miłość ojca, bunt jednego z nich i chęć odejścia z domu to sytuacje i zachowania znane z relacji rodzinnych prawie każdemu.

Podobnie było z ziarnem i siewcą w społeczności, w której albo byłeś rolnikiem, albo znałeś rolnika, ponieważ uprawa ziemi stanowiła zajęcie powszechne. Ziarno na drugim poziomie znaczeniowym jest więc prawdą pochodzącą od Stwórcy i Ojca. Kategoria: Uncategorized. KAJDANY PARADYGMATU NAUCZYCIELA. Paradygmat – przyjęty sposób widzenia rzeczywistości w danej dziedzinie, doktrynie, wzorzec, model. Jest konieczny, zwłaszcza, gdy daną przestrzeń poznajemy po raz pierwszy. Jednak, gdy nie opuścimy go w odpowiednim momencie, staje się klatką. Paradygmat, który staje się przeszkodą dla rozwoju, w terminologii naukowej jest określany mianem paraliżu paradygmatycznego.

Jest to niezdolność lub niechęć do wyjścia poza aktualnie panujące modele myślenia. Klatka paradygmatu odnosi się do oczekiwań i ograniczeń, których my oraz osoby w naszym otoczeniu, używamy do zdefiniowania samych siebie, naszych zdolności i naszego potencjału. Prawdopodobnie nawet sobie nie uświadamiamy, jak mocne są kajdany paradygmatu. Aby zrozumieć, jak bardzo paradygmat może nas ograniczać, pozwolę sobie przytoczyć pewną przypowieść.

Pewien mężczyzna zgłodniał i postanowił coś zjeść. Wszedłszy do środka, mężczyzna ujrzał kolejną kartkę: Mężczyzna skierował się do małego stolika w zatłoczonym kącie restauracji. . - Co podać? WYZWANIE CZYTELNICZE. Dobre działania wykonywane konsekwentnie potrafią przynieść rewelacyjne rezultaty. Tylko to, co robimy codziennie ma znaczenie. Czasami przeceniamy to, czego możemy dokonać przez miesiąc, a nie doceniamy, jak wiele możemy zrobić w ciągu roku. Zbliża się koniec, a jednocześnie początek. I tak co roku. Evans w „Drzwiach do szczęścia” napisał tak: Spotykałem ludzi, którzy żałowali, że nie są lepiej oczytani, ale twierdzili, że nie mają dość czasu. „Wielkiego Gatsby’ego”„Madame Bovary”„Przygody Hucka Finna”„Czarownice z Salem”„Nowy wspaniały świat”„Folwark zwierzęcy”„Utylitaryzm.

Czyż ten zestaw nie jest imponujący??? Tak, wiem, że od podobnych pomysłów Internet pęka, szczególnie Facebook Ale przyznam, że chociaż uwielbiam czytać, takie wyzwania mnie paraliżowały, bo zawsze narzucały ilość książek, albo co jeszcze gorsze, jakieś konkretne tytuły. Proponuję wyzwanie na czas, ale bez presji. Jeśli jesteś nauczycielem, możesz pokusić się także o to, aby rzucić takie wyzwanie swoim uczniom. Należy: Lubimy uczyć! taK&Mamy: Lektura w pudełku. Mały Książę : Blog. Kreaktywnanauka: Magia szóstek - heksy w akcji. Kreaktywnanauka: Akcja stacja. Zakręcony belfer: Świat przedstawiony całkiem jak malowany. Zakręcony belfer: Zaszyfrowana Akcja pod Arsenałem. Zakręcony belfer: z Archiwum X. CENTRUM EDUKACJI EGO PARTUM. O braterstwie. "Kamienie na szaniec" aleksandra Kamińskiego - NARZĘDZIOWNIK POLONISTYCZNY. ZARAZIĆ CZYTANIEM – pomysł na pracę z lekturą i Canvą.

Szkoła inaczej - widziane oczami nauczyciela...: Gramatyczne opowieści. Akademia Webinaru - Szkolenia online. Blog - Maszyna do pisania. Przepis na opowieść wedle studia Pixar - Maszyna do pisania. FitMotywce są OK! FitMotywce. NACOBEZU do prac literackich – Język polski szkoły podstawowe. SOLO Hexagon Generator. William Szekspir: „Romeo i Julia” – omówienie, analiza, opracowanie, streszczenie, konteksty : Blog. EPICKA LEKCJA, bo epika niejedno ma imię. 10 rzeczy, których powinni nauczyć nas w szkole – Jacek Kłosiński. Jedziemy do Werony.