background preloader

Android

Facebook Twitter

Three Good Apps for Creating Videos on Android Devices. Creating videos is one of my favorite activities to do with students.

Three Good Apps for Creating Videos on Android Devices

I never get tired of seeing what students create and I never tire of their enthusiasm for the creative process. I'm a big fan of letting students choose the video creation tool that they like best rather than prescribing that they all have to use the same app. By letting them choose the app they like the best, they have more flexibility in the format of their final products.

Fotografie

Kubův blog: Aplikace Link2SD aneb řešení problému s malou integrovanou pamětí u telefonu. AndroidGround - guides and manual, root, firmware, reviews for smartphones and tablet. AndroidGround - guides and manual, root, firmware, reviews for smartphones and tablet. Bought a new device from Huawei on the operating system Android and has decided to extend its functionality?

AndroidGround - guides and manual, root, firmware, reviews for smartphones and tablet

Article How to root Huawei Ascend Y550 from the website Androidground, I will show you how to root rights on Huawei Ascend Y550. This will give the device a good advantage about this below. What is the Root This super user rights on the Android operating system (elevated privileges). An analogy can be drawn as a normal user and system administrator.

Programování

Administrace. How To Root Huawei Ascend Y550 [Tutorial] How To Unroot Huawei Ascend Y550 [Tutorial] Myšlenkové mapy. Hlasovátka. Myslíte si, že jste mistr Androidu, ale tyto finty možná neznáte. Přestože nastavení je u systému Android relativně přehledné, málokdo má čas zkoumat jednotlivé položky a mnohdy velmi stručně popsanou funkčnost.

Myslíte si, že jste mistr Androidu, ale tyto finty možná neznáte

Pokud chcete z Androidu dostat maximum, vezměte si ho k ruce a zkuste si projít níže popsané body. Jako výchozí zařízení jsme použili referenční Nexus 5 (Android 4.4.2 KitKat). Jednotlivá níže uvedená nastavení tak možná naleznete v trochu jiných částech systému, pokud máte telefon od jiného výrobce. Vaší aktuální verzi operačního systému naleznete v sekci Nastavení – Info o telefonu. Nejlepším útokem je skvělá obrana Pokud máte v telefonu cennější data nebo si zkrátka chráníte soukromí, hodí se nastavit si zámek obrazovky s volitelnou formou hesla.

Na odemykací obrazovce můžete mít kromě zobrazení času nebo nepřečtených zpráv řadu dalších údajů. Školní sešit.cz. Samsung AllShare Play: propojte si domácnost [test] - 2. kapitola – SamsungMania.cz. Android aplikace AllShare Control Užitečná aplikace je určena zejména pro ty, kteří chtějí telefonem ovládat další zařízení s AllShare v domácnosti, např. klimatizaci, pračku, sušičku, počítač nebo televizi od Samsungu.

Samsung AllShare Play: propojte si domácnost [test] - 2. kapitola – SamsungMania.cz

My jsme si aplikaci vyzkoušeli ve spolupráci s LED televizí Samsung a byli jsme poměrně hodně spokojeni. Přes aplikaci se k ní jediným kliknutím připojíte a máte před sebou hned několik obrazovek s ovládacími prvky. První obrazovka nabízí základní ovladače pro přepínání programů a nastavování zvuku, druhá obrazovka disponuje kurzorovým křížem a základními funkčními prvky.

Apps

Five Good and Free Android Apps for Elementary School Math Practice. Over on iPadApps4School.com I recently published a list of apps for elementary school math practice.

Five Good and Free Android Apps for Elementary School Math Practice

Not to leave out the Android users, I’ve put together this short list of free Android apps for practicing elementary school math skills. 10monkeys is an Android app that elementary school students will enjoy using to practice their multiplication skills. The premise of the game is that students have to free the monkeys by correctly answering multiplication questions as quickly as possible. Students earn points for accuracy and speed. As students progress through the game they progress through the multiplication tables of two through ten. Math Duel is an Android app that two players can use at the same time on the same Android tablet. Math Mate is a free game for testing your mathematics skills.

Visual Math is a free Android app designed to help pre-K and Kindergarten students learn to recognize numbers. Fresh Pick is a free Android app from PBS Kids. 5 Good Digital Storytelling Apps for Android. I have been receiving several emails asking me to include Android apps in the app lists I curate here in Educational Technology and Mobile Learning.

5 Good Digital Storytelling Apps for Android

I have started a section devoted solely to Android apps but I was not able to keep up posting in it as frequently as is the case with iPad apps. 43 Apps, Games, and Websites Transforming This Year's Classrooms. In the middle of October, we invited educators to tell us about the "apps, games, and websites that are helping to tranform their classrooms this year.

43 Apps, Games, and Websites Transforming This Year's Classrooms

" We asked that you submit your responses in the form of Field Notes and we received more than 700 submissions! 43 products emerged with several votes and strong, detailed Field Notes to explain just how they are being used effectively at school. So here is our (albeit unscientific) list of apps, games, and websites transforming classrooms this Fall. We are also pleased to announce the winner of the $250 Amazon gift card. To qualify for the drawing, educators had to submit more than one qualifying Field Note during this campaign. A List of Great Android Apps for Teachers and Students. English, German, Spanish, French and Italian with just one application!

A List of Great Android Apps for Teachers and Students

Courses123 is a new hi-tech language learning application. Need to learn English? We can help you! If you’re not interested in English, you can pick from four other languages: French, Italian, German and Spanish which are, just after English, the most popular languages in the world! Courses123 application gives a perfect opportunity to learn a foreign language (you can choose from English, German, Spanish, French and Italian) with the use of modern technologies.

A mobile language course is a solution for those who like learning while commuting, at home or at different places. Pondělní nálož aplikací #1 – Pravidelné tipy pro Android z Google Play. V našem novém seriálu si bereme za cíl seznámit vás se zajímavými aplikacemi pro systém Android, které se v posledních dnech objevily v obchodě Google Play.

Pondělní nálož aplikací #1 – Pravidelné tipy pro Android z Google Play

Je zavedeným zvykem, že pátek patří víkendové pařbě. Můžete tedy počítat s tím, že i při pondělním návratu do práce najdete na tomto webu tipy na programy, které vás mohou zaujmout a třeba si je během nudného firemního meetingu tajně pod stolem otestujete sami. Vzhledem k tomu, že úroda je většinou nepředvídatelná, nebudeme seznam omezovat nějakým konkrétním počtem aplikací.

Raději se zaměříme na kvalitu než kvantitu. I nadále se ale budete setkávat s rychlými zprávičkami o nových programech během týdne, jak tomu bývalo dříve. Cinemagram (zdarma)