background preloader

Bio

Facebook Twitter

Pamodřín líbezný. Výskyt[editovat | editovat zdroj] Nejstarší fosilní nálezy pamodřínu pocházejí z oblastí východní a západní Sibiře z doby svrchní křídy (asi před 95 mil. lety) a z období paleocénu (asi před 60 mil. lety) ze Špicberků, Evropy a Střední Asie. Jeho místem současného výskytu je jihovýchodní Čína kde se dosud přirozeně vyskytuje v provinciích Fu-ťien, Če-ťiang, Chu-nan a Ťiang-si, v oblastech s mírným až teplým, vlhkým klimatem bez období sucha. Nachází se v nadmořských výškách 100 až 1000 m, výjimečně i 1500 m. Je součástí stálezelených nebo opadavých smíšených lesů. Evropa byla o pamodřínu informována až v roce 1853 skotským botanikem Robertem Fortune, který ho popsal jako strom až 40 m vysoký s průměrem kmene okolo 150 cm.

V České republice se pamodřín pěstuje vzácně jako okrasná dřevina či v arboretech.[2][3][4] Popis[editovat | editovat zdroj] Jsou to opadavé stromy vysoké až 40 m a jejich rovný, štíhlý kmen mívá výčetní tloušťku okolo 150 cm. Využití[editovat | editovat zdroj] Транслит по-русски. Pletací příze - Chemlonka.cz - PLETACÍ A HÁČKOVACÍ PŘÍZE. Historie Chemlonky jako pletací či připlétací příze sahá do 60 tých let minulého století kdy slovenský podnik Chemlon Humenné začal dodávat na trh malá přadénka polyamidového kabílku s názvem CHEMLON.Chemlon si získal na našem trhu velkou oblibu a naše šikovné pletařky začaly ve velkém vyrábět koberečky,bačkory,prostírání,ozdoby,síťovky a obrovskou řadu dalších výrobků,které si ze svého mládí možná připomenete.

Postupně však tato novinka na našem trhu zevšedněla a také přestávala být postupně do prodejen galanterií dodávaná.V roce 1993 se stala z podniku v Humenném akciová společnost a v roce 2000 podnik zanikl. práva k publikaci článku odkazem na www.chemlonka.cz. Tabák směs Virgin + Selský 1000 semen | Aukro archiv. Popis Tabák Selský( Nicotiana rustica) a tabák Virgin( Nicotiana tabacum) jsou jednoleté nenáročné rychle rostoucí rostliny pocházející z jižní a střední Ameriky. Obě rostliny velice dekorativního vzhledu, kvetoucí od června do září lze v našich podmínkách pěstovat venku na záhoně. Původně byly pěstovány jako okrasné a léčivé byliny, později pro obsah alkaloidů ( nikotinu) v listech. Vyznačují se vzpřímenými málo větvenými stonky, ze kterých vyrůstají sytě zelené zvlněné listy. Lodyha i listy jsou porostlé krátkými žláznatými chloupky.

Květy jsou nálevkovité pětičetné se žlultozelenými kalichem uspořádané do latovitých květenství. Výška rostliny Tabák selský dorůstá výšky cca 100 cm, tabák Virgin cca 200 cm. Užití - fermentované tabákové listy slouží k výrově tabákových výrobků. - výtažky z tabáku se užívají jako rostlinný ochranný prostředek proti různým škůdcům. - tabákový prášek se užívá jako prostředek proti molům. - z nedozrálých semen se získává potravinářský olej. Tabák selský | Neo seeds. Popis výrobku Popis Tabák selský (Nicotiana rustica) pocházejcí z Mexika a Texasu je velice odolná a nenáročná rychle rostoucí jednoletá rostlina dekorativního vzhledu, vhodná k pěstování i pro začátečníky.

Lze ji v našich klimatických podmínkách pěstovat venku na záhoně. Vyznačuje se silným vzpřímeným málo větveným stonkem, ze kterého vyrůstají sytě zelené zvlněné listy. Lodyha i listy jsou porostlé krátkými žláznatými chloupky. Nálevkovité pětičetné květy se žlutozeleným kalichem a žlutými okvětními lístky jsou uspořádány do latovitých květenství. Kvete od června do září. Výška rostliny Rostlina dorůstá výšky 30 až 120 cm. Užití - fermentované tabákové listy slouží k výrově tabákových výrobků.- výtažky z tabáku se užívají jako rostlinný ochranný prostředek proti různým škůdcům.

-tabákový prášek se užívá jako prostředek proti molům.- z nedozrálých semen se získává potravinářský olej.- tabákové stonky mohou být použity jako topidlo, dříve se užívaly i k výrobě vláken či papíru. Nároky. Fylotaxe. Fylotaxe Fylotaxe (táxis = řec. uspořádání) je postavení listů na lodyze. Fylotaxi je možno vyjádřit listovými diagramy. Podle postavení a počtu v jednom nodu mohou být listy: 1) dva a více v nodu vstřícné (oppositus; opposite; gegenständig) – např.

Lamiaceae, hluchavkovité přeslenité (verticillatus; whorled; wirtelig, quirlig) Uspořádání se v tomto případě řídí 2 zákony: úhly mezi zárodky listů (obvykle pak i mezi listy samotnými) jsou v jednom nodu stejné zákon alternace ® ve dvou sousedních nodech se postavení listů střídá ? 2) jeden v nodu - listy střídavé (alternus; alternate; wechselständig) dvouřadé upořádání listů, distichie (distichus; distichous; distich) je postavení, kdy následující list je na opačné straně stonku než předchozí - listy ve 2 řadách. Důvod, proč jsou listy uspořádány určitým zákonitým způsobem, je zřejmě maximální využití místa které je umožněno hexagonálním nahloučením základů listů v mladém vegetačním vrcholu. List (phyllom, folium; leaf; Blatt) Mikrofyly Palisty. Texty-organologie-morfologie. Typický plochý lupenitý list (bifaciální) má rozšířenou čepel a zúžený řapík, kterým přisedá ke stonku. Někdy jsou na bázi řapíku párové výrůstky - palisty s postranními nebo úžlabními oušky, které někdy srůstají ve válcovitý útvar - botku (u rdesnovitých).

Obrázek: Schéma jednoduchého lupenitého listu Žilnatina listů je tvořena soustavou svazků cévních, ovlivňuje tvar čepele, dává jí pevnost a je důležitým kritériem pro rozlišování listů. Původnější je žilnatina vidličnatá (u některých kapradin a jinanu) - z báze listu vybíhá silnější žilka, která se několikrát vidličnatě větví a jednotlivé žilky nejsou propojeny. Krytosemenné rostliny mají žilnatinu uzavřenou, která výskytem spojů vytváří jemnou síťovitou strukturu. Jednoděložné rostliny mají nejčastěji žilnatinu rovnoběžnou, která je tvořena stejně silnými žilkami probíhajícími rovnoběžně po celé délce čepele (např. trávy). Rozdělení listů podle tvaru a členitosti čepele Listové čepele jsou buď jednoduché nebo složené z lístků.