background preloader

Logika

Facebook Twitter

Włodzimierz Lapis

Logika dla prawników/Historia logiki w Polsce. §Historia logiki w Polsce[edytuj] Boecjusz w traktach teologicznych pisał: "Zasadą wielości jest odrębność. Bez odrębności nie można zrozumieć czym jest wielość. (...) Skoro zaś Ojciec jest Bogiem i Syn jest Bogiem, i Duch Święty jest Bogiem, a w Bogu nie ma żadnej różnicy, którą różniłby się od Boga, przeto Bóg nie różni się od żadnego z nich, Tam zaś, gdzie nie ma różnic, nie ma wielości, a gdzie nie ma wielości, tam jest jedność. Z Boga nie mogło zostać zrodzone nic innego, jak tylko Bóg. (...) Podobnie Ojciec jest prawdą, Syn jest prawdą, Duch Święty jest prawdą.

Ojciec, Syn i Duch Święty nie są trzema prawdami, ale jedną prawdą. (...) Twierdzenia logiczne były powszechnie wykorzystywane przez chrześcijańskich teologów, szczególnie św. Rozwój badań nad logiką nastąpił w okresie pozytywizmu od II poł. Czasy międzywojenne zwane są dlatego złotym okresem w dziejach logiki polskiej. §Pierwsi polscy logicy[edytuj] Przedstawmy sylwetki pierwszych polskich logików: §Pytania testowe[edytuj]

ROBOCZE

Newsy nt. logiki. Tweets about #logika hashtag on Twitter. Tweets about #logic hashtag on Twitter. Obszerne bazy linków. Krótki praktyczny opis logiki. Logika - serwis logiczny. Książki (w tym skrypty i podręczniki) Recenzje książek. Kursy z logiki. Artykuły nt. logiki. Specyficzne logiki. Słowniki. Prezentacje. Fora. Logika na uczelniach. Korepetycje z logiki (katalogi WWW) Notatki z logiki. Zadania z rozwiązaniami i pytania z odpowiedziami (na uczelniach. Zadania do rozwiązania.

Testy

Programy i programowanie. Audio i video rozmowy z logikami i wypowiedzi logików. Absurdy. Filmy z zakresu logiki. Logika na Wiki. Logicy. Logika a religia. Humor. Blogi quasi-logiczne. Gry. Rozrywka. Varia logiczne. Konkursy. Piosenki. Logika w polityce.