background preloader

Ukrajina krize 2014

Facebook Twitter

PressTV-US green light for war in Ukraine. By FINIAN CUNNINGHAM.

PressTV-US green light for war in Ukraine

Czech President: “Only Poorly Informed People” Don’t Know About Ukraine Coup. The Czech Republic’s President Milos Zeman said, in an interview, in the January 3rd edition of Prague’s daily newspaper Pravo, that Czechs who think of the overthrow of Ukraine’s President Viktor Yanukovych, on 22 February 2014, as having been like Czechoslovakia’s authentically democratic “Velvet Revolution” are seeing it in a profoundly false light, because, (as Russian Television translated his statement into English) “Maidan was not a democratic revolution.”

Czech President: “Only Poorly Informed People” Don’t Know About Ukraine Coup

He said that this is the reason why Ukraine now is in a condition of “civil war,” in which the residents of the Donbass region in Ukraine’s southeast have broken away from the Ukrainian Government. He furthermore said that, “Judging by some of the statements of Prime Minister Yatsenyuk, I think that he is rather a prime minister of war because he does not want a peaceful solution, as recommended by the European Union (EU), but instead prefers to use force.” U.S.   Foreign Troops in Ukraine? You Bet!  :  Information Clearing House. By Daniel McAdams January 28, 2015 "ICH" - "RPI" - US-backed president of Ukraine, Petro Poroshenko, was among the elites gathering in Davos, Switzerland this week to attend the 2015 World Economic Forum.

  Foreign Troops in Ukraine? You Bet!  :  Information Clearing House

During his speech he made the remarkable claim that 9,000 Russian troops were currently fighting in Ukraine on behalf of the independence-seeking areas of the country. These 9,000 troops have brought with them tanks, heavy artillery, and armored vehicles, he claimed. Ukraine: Truce or Trojan Horse? The NATO proxy war in the Ukraine started with the violent US-EU-sponsored overthrow of the elected government via a mob putsch in February 2014.

Ukraine: Truce or Trojan Horse?

This was well financed at $5 billion, according to President Obama’s Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Victoria Nuland. The result was a junta, composed of neo-liberal puppets, rightist nationalists and fascists, which immediately proceeded to purge the Ukrainian legislature of any politicians opposed to the coup and Kiev’s submission to the European Union and NATO. The NATO-sponsored client regime then moved swiftly to extend its control by centralizing power and overturning the official policy of bilingualism (Russian and Ukrainian) in the southeastern regions. It was preparing to break its long-standing agreement over the huge Russian naval base in Crimea and renege on its massive debts to Russia for gas and oil imports.

Matveychev_oleg: Война в Луганской области. Cold War Renewed With A Vengeance While Washington Again Lies. The Ukraine Genocide and its Cheerleaders. As the world’s media circus moves on to Iraq and the international community’s already-waning attention switches from Ukraine to a new series of the ‘US foreign policy disaster’ horror show, the Prime Minister of Ukraine Yatsenyuk publicly announces the Kiev government’s genocidal plans in relation to anti-government militants as well as the entire civilian population of East Ukraine, largely composed of ethnic Russians, who oppose the Neo-Nazi regime in Kiev.

The Ukraine Genocide and its Cheerleaders

Following the Third Reich’s textbook and without any attempt to conceal it, Prime Yatsenyuk refers to the group they are trying to exterminate as ‘subhuman’. This fascist manifesto is then proudly displayed on Ukraine`s Embassy website in the US. [click image to enlarge] Poroshenko’s Phony Peace Plan. Selling out Ukraine to NATO and the EU. US Vice President Joe Biden’s smiling and nodding attendance of the inauguration of Ukrainian President was the final stroke in legitimizing a leader and a government brought about by a US backed and orchestrated coup d’état.

Poroshenko’s Phony Peace Plan. Selling out Ukraine to NATO and the EU

Sure Mr. Biden has a lot to smile about: not only has his government successfully destabilized another country for the US corporate military industrial complex but he has secured his youngest son Hunter Biden a million dollar job establishing his family’s place in the future of the American elite hierarchical oligarchy. To top it all off Biden and his American elitist cronies have more or less successfully managed to demonize Russia for their entire operation. © Photo: RIA Novosti/Sergei Guneev Western Backers Gloat Watching a tanned Biden smiling and nodding next to his blonde trophy wife at many of the wrong moments during the inauguration of Washington’s latest puppet Petr Poroshenko, it was clear that he was only pretending he understood what he was witnessing.

UKRAJINA: Pozadí občanské války. Proč žádná ruská intervence na Ukrajině neexistuje. Komentáře The Saker( více o autorovi > ) Úroveň analytických diskusí na ruském internetu je dokonale popsána politologem Simonem Uralovem: „Myslet si, že ukrajinská krize rozjitřila mysl pouze kyjevských kolegů a přeměnila je na krvežíznivé hysteriky je zásadní omyl.

Proč žádná ruská intervence na Ukrajině neexistuje

Mezi moskevskými kolegy je jich také neuvěřitelně mnoho.“ Účelem tohoto materiálu je nechat hysterii stranou a chladně analyzovat situaci na Ukrajině. Začnu nezbytným objasněním několika emocionálně důležitých záležitostí: Proč neexistuje žádná ruská vojenská intervence? Pokud by byl tento text napsán před pár dny, jeho výrazná část by byla také věnována vysvětlení, proč je vyslání jednotek na Ukrajinu neproporcionální a přímo stupidní, dokonce i po referendu.

Nakolik byl Kreml připraven na události na Ukrajině a nakolik improvizuje ještě nyní? Je logické předpokládat, že takový vývoj by pro Kreml nebyl překvapením a že nyní se nacházíme v ještě nepříjemnějším, avšak ne tak odlišném scénáři, v něčem jako „plánu E“. 1. 2. Politici se řídí právem silnějšího, Putin ostře zkritizoval Západ  – Novinky.cz. Úterý 18. března 2014, 15:00 - Moskva „Bipolarita zmizela a s ní i stabilita,“ prohlásil ruský prezident.

Politici se řídí právem silnějšího, Putin ostře zkritizoval Západ  – Novinky.cz

„Mezinárodní instituce se neupevňují, ale degradují, politici se řídí právem silnějšího. Dělají si, co se jim zachce, používají sílu tu na území jednoho státu, tu na území druhého, nátlakem si vynucují rezoluce mezinárodních institucí,“ uvedl Vladimir Putin. Toward a New Cold War? By Paul Street May 25 2014 "ICH" - Largely United States (US)-provoked events that could lead to regional and even global war are unfolding in Eastern Europe, sparking talk in the reigning US media-politics culture of a “new Cold War” and a return of “great power conflict” between the “democratic” United States and “autocratic Russia.”

Toward a New Cold War?

At the same time, significantly US-generated developments are sparking regional tensions and related conflict between the US and the rising power China in East Asia. It’s an apt moment to reflect on how it all relates to what Washington has really wanted and done in (and to) the world beneath ritual US claims of benevolent and democratic intent during this and the last century. Putin prudce zvyšuje sázky. Ukraine in flames: Putin’s inferno. The unfolding Ukraine crisis signals a new world order. The Kiev Putsch: Rebel Workers Take Power in the East. By James Petras May 07 2014 "ICH" - Not since the US and EU took over Eastern Europe, including the Baltic countries, East Germany, Poland and the Balkans and converted them into military outposts of NATO and economic vassals, have the Western powers moved so aggressively to seize a strategic country, such as the Ukraine, posing an existential threat to Russia.

The Kiev Putsch: Rebel Workers Take Power in the East

Up until 2013 the Ukraine was a ‘buffer state’, basically a non-aligned country, with economic ties to both the EU and Russia. Ruled by a regime closely tied to local, European, Israeli and Russian based oligarchs, the political elite was a product of a political upheaval in 2004, (the so-called “Orange Revolution”) funded by the US. Subsequently, for the better part of a decade the Ukraine underwent a failed experiment in Western backed ‘neo-liberal’ economic policies. Řešení ukrajinské krize bez ideologické zaslepenosti. Je třeba si ujasnit některé otázky z historie krizí a jejich řešení, lokální ukrajinské události, mezinárodní právo v souvislosti s Krymem, ztráty vlastního postoje České republiky a zároveň zvážit další perspektivní a jak doufám již stabilní vývoj.

Nános ideologie v mezinárodních vztazích Východ – Západ, vítěz studené války a mezinárodní společenství spolu s imperiálním Ruskem jsou hlavní termíny, se kterými naše ideologická zaslepenost pracuje. Dle vyjádření některých politiků, ale i médií je zřejmé, že se stále naráží na nepochopení zásadních politických změn, příčin i důsledků rozpadu bipolárního světa. Setkáváme se tak s šířenou tendencí a snahou po znovu obnovení dělby světa na dobro a zlo, „my a oni“ a zaměření se tak na hledání nového nepřítele, ovšem pod jinou geografií.

Zvažme proto, kdy se zbavíme těžko definovatelného dělení na Východ a Západ (s velkými písmeny). Terminologie i v politice není však jen formální - má svůj obsah. Ukraine regime change: A bad deal for the working class. While much of the western media has focused on the political jostling between U.S., E.U., and Russia, there's been little coverage on the economic consequences of the current crisis for ordinary Ukrainians as well as those in Europe and the United States. The interim government in Ukraine is currently negotiating a $15 billion IMF-bailout package. After the referendum that resulted in return of Crimea to Russia, the U.S. and E.U. have imposed sanctions in form of visa bans and asset freezes on some Russian and Ukrainian politicians. Below is a summary of what this means for the ordinary people in Ukraine, the E.U., and the U.S.

Obama’s Speech On Ukraine: Propaganda And Lies By Patrick Martin. Obama’s Speech On Ukraine: Propaganda And Lies By Patrick Martin 27 March, 2014 WSWS.org The speech delivered by President Barack Obama in Brussels Wednesday was a call to arms for a US-NATO confrontation against Russia. With a series of lies and evasions, Obama presented a world turned upside down in which the US and European imperialists, who backed the coup in Ukraine spearheaded by fascistic forces, are the defenders of democracy and peace. There was little in the speech that could convince working people, either in Europe or the United States, that a policy of open-ended conflict with Russia was in their interests.

Obama sought to elaborate the basis for a major turn in US foreign policy—what one of his foreign policy advisers called a “strategic pivot” towards confronting Russia, deliberately employing the same term that the White House has used to describe its systematic anti-China policy in the Far East. » World War 1 All Over Again Alex Jones. Paul Craig Roberts Infowars.com March 15, 2014 “If you reduce the lie to a scientific system put it on thick and heavy, and with great effort and sufficient finances scatter it all over the world as the pure truth, you can deceive whole nations for a long time and drive them to slaughter for causes in which they have not the slightest interest.” — Chief French Editor,Behind the Scenes in French Journalism, describing the organization of World War 1 propaganda in France.

Did US Secretary of State John Kerry ask you before he delivered an all or nothing ultimatum to Russia? Did he ask Congress? Did he ask the countries of western and eastern Europe–NATO members who Kerry has committed to whatever the consequences will be of Washington’s inflexible, arrogant, aggressive provocation of Russia, a well-armed nuclear power? No. He did not. The exceptional, indispensable, arrogant, self-righteous United States government does not need to ask anyone. Whatever Washington says is truth. Tags: war. 2014 Russian military intervention in Ukraine. Following the events of the 2014 Ukrainian Revolution, a secession crisis began on Ukraine's Crimean Peninsula. In late February 2014, unmarked armed forces began to take over the Crimean Peninsula in Ukraine.

Experts identified the gunmen to be Russian Special Forces[43] and other paramilitaries. The Looting Of Ukraine Has Begun. By Paul Craig Roberts March 07, 2014 "Information Clearing House - According to a report in Kommersant-Ukraine, the finance ministry of Washington’s stooges in Kiev who are pretending to be a government has prepared an economic austerity plan that will cut Ukrainian pensions from $160 to $80 so that Western bankers who lent money to Ukraine can be repaid at the expense of Ukraine’s poor. It is Greece all over again. Before anything approaching stability and legitimacy has been obtained for the puppet government put in power by the Washington orchestrated coup against the legitimate, elected Ukraine government, the Western looters are already at work.

Naive protesters who believed the propaganda that EU membership offered a better life are due to lose half of their pension by April. But this is only the beginning. Kiev Snipers Hired by Maidan Leaders - Leaked EU's Ashton Phone Tape. By RT March 05, 2014 "Information Clearing House - "RT" - The snipers who shot at protesters and police in Kiev were allegedly hired by Maidan leaders, according to a leaked phone conversation between the EU foreign affairs chief Catherine Ashton and Estonian foreign affairs minister, which has emerged online. Note - Relevant portion of audio relating to headline begins at 8:15- “There is now stronger and stronger understanding that behind the snipers, it was not Yanukovich, but it was somebody from the new coalition,” Urmas Paet said during the conversation.

“I think we do want to investigate. I mean, I didn’t pick that up, that’s interesting. America’s Staggering Hypocrisy. By Robert Parry March 05, 2014 "Information Clearing House - "Consortium News" - - Since World War II – and extending well into the Twenty-first Century – the United States has invaded or otherwise intervened in so many countries that it would be challenging to compile a complete list. Just last decade, there were full-scale U.S. invasions of Afghanistan and Iraq, plus American bombing operations from Pakistan to Yemen to Libya. So, what is one to make of Secretary of State John Kerry’s pronouncement that Russia’s military intervention in the Crimea section of Ukraine – at the behest of the country’s deposed president – is a violation of international law that the United States would never countenance? Kerry decried the Russian intervention as “a Nineteenth Century act in the Twenty-first Century.”

ANALÝZA: Pár poznámek k Ukrajině. A. K legalitě ukrajinské vlády 1. Při sesazení Janukovyče nebyl dodržen předepsaný ústavní postup (čl. 111 ukrajinské ústavy, platný nepřetržitě od 28.6.1996, bez ohledu na všechny ústavní dodatky). 2. To znamená, že nová vláda se dostala k moci nelegálně, v rozporu s dosavadními právními předpisy, a proto je třeba ji výslovně uznat. Propaganda Rules The News. The U.S. has Installed a Neo-Nazi Government in Ukraine. According to the New York Times, “The United States and the European Union have embraced the revolution here as another flowering of democracy, a blow to authoritarianism and kleptocracy in the former Soviet space.” ( After Initial Triumph, Ukraine’s Leaders Face Battle for Credibility, NYTimes.com, March 1, 2014, emphasis added) “Flowering Democracy, Revolution”?

Printing: Is the Rebellion in Ukraine Really Aimed at Creating a National Socialist State? Paul Craig Roberts: Ukrainian Neo-Nazis Declare that Power Comes Out of the Barrels of their Guns. Cheering a ‘Democratic’ Coup in Ukraine. V kulturní válce o Ukrajinu. The Geopolitical Dimensions Of The Coup In Ukraine By Peter Schwarz. Printing: Ukrainian Neo-Nazis Declare that Power Comes Out of the Barrels of their Guns. Attempts Of EU, Far-Right Opposition To Set Up Ukraine Government Collapse By Alex Lantier. Printing: The Crisis In Ukraine. Western-Backed Ukrainian Opposition Seizes Power In Fascist-Led Putsch By Chris Marsden. Printing: Neocons and the Ukraine Coup. Printing: Democracy Murdered By Protest. Ukraine’s Uncertain Future. UKRAJINA: Stále stejný problém (2) UKRAJINA: Boj za svobodu? Kdeže.

Ukraine’s Crisis, Not Ours. Je to sprostý vrah. Ukažme si na něj! UKRAJINA: Spoluvina evropských politiků a aktivistů. Is Ukraine Drifting Toward Civil War And Great Power Confrontation? Page 2 of Article: Is Ukraine Drifting Toward Civil War And Great Power Confrontation? Thierry Meyssan: After Yugoslavia, Ukraine ? Why Republicans Will Never Stop Lying About Obamacare. Hrdinové boje za svobodu? Clashes In Ukraine Signal Escalation of US-EU Intervention By Oliver Campbell & Peter Symonds. Kam kráčí Ukrajina. Pro Ukrajinu se otvírají brány pekel. Five things to know about Ukrainian crisis. Ukraine Crisis: Leaked 'F*** The EU' Call Leaves US Red-Faced.