background preloader

Ukrajina krize 2014

Facebook Twitter

PressTV-US green light for war in Ukraine. By FINIAN CUNNINGHAM US top diplomat John Kerry has announced his refusal to meet with separatist leaders in eastern Ukraine. In the context of fraught peace talks between the warring sides, that’s an American green light for more ethnic cleansing of the pro-Russian population carried out by the neo-Nazi Kiev regime.

Kerry’s snub to the people of east Ukraine, who are fighting heroically for their political autonomy from the Western-sponsored Kiev junta, is Washington code for the following: these pro-Russian people in the east are not equal to the Kiev regime; their rights and aspirations for independence can therefore be dismissed with contempt. That official Washington attitude only reinforces the hate-filled bigotry of the Kiev regime, which views the ethnic Russian population in the eastern regions as detritus to be trampled on and discarded. The US puppet-president in Kiev, Petro Poroshenko, may be calling for an immediate “ceasefire” as of today. Distortion of reality. Czech President: “Only Poorly Informed People” Don’t Know About Ukraine Coup. The Czech Republic’s President Milos Zeman said, in an interview, in the January 3rd edition of Prague’s daily newspaper Pravo, that Czechs who think of the overthrow of Ukraine’s President Viktor Yanukovych, on 22 February 2014, as having been like Czechoslovakia’s authentically democratic “Velvet Revolution” are seeing it in a profoundly false light, because, (as Russian Television translated his statement into English) “Maidan was not a democratic revolution.”

He said that this is the reason why Ukraine now is in a condition of “civil war,” in which the residents of the Donbass region in Ukraine’s southeast have broken away from the Ukrainian Government. He furthermore said that, “Judging by some of the statements of Prime Minister Yatsenyuk, I think that he is rather a prime minister of war because he does not want a peaceful solution, as recommended by the European Union (EU), but instead prefers to use force.”

U.S.   Foreign Troops in Ukraine? You Bet!  :  Information Clearing House. By Daniel McAdams January 28, 2015 "ICH" - "RPI" - US-backed president of Ukraine, Petro Poroshenko, was among the elites gathering in Davos, Switzerland this week to attend the 2015 World Economic Forum. During his speech he made the remarkable claim that 9,000 Russian troops were currently fighting in Ukraine on behalf of the independence-seeking areas of the country. These 9,000 troops have brought with them tanks, heavy artillery, and armored vehicles, he claimed. "Is this not aggression? " The US was quick to amplify Poroshenko's claims, with US Ambassador to the UN Samantha Power Tweeting today: Time and again, #Putin has extended an olive branch in one hand, while passing out Grad missiles & tanks with the other.

State Department Spokesperson Jen Psaki was asked whether the US might at least admit that the missiles fired by the Kiev authorities into residential areas in eastern Ukraine this week were a violation of the September ceasefire agreed upon in Minsk, Belarus. Ukraine: Truce or Trojan Horse? The NATO proxy war in the Ukraine started with the violent US-EU-sponsored overthrow of the elected government via a mob putsch in February 2014. This was well financed at $5 billion, according to President Obama’s Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, Victoria Nuland.

The result was a junta, composed of neo-liberal puppets, rightist nationalists and fascists, which immediately proceeded to purge the Ukrainian legislature of any politicians opposed to the coup and Kiev’s submission to the European Union and NATO. The NATO-sponsored client regime then moved swiftly to extend its control by centralizing power and overturning the official policy of bilingualism (Russian and Ukrainian) in the southeastern regions. It was preparing to break its long-standing agreement over the huge Russian naval base in Crimea and renege on its massive debts to Russia for gas and oil imports.

The terrorist tactics of the Kiev government spurred thousands more to join the resistance. Matveychev_oleg: Война в Луганской области. 2 июля украинские самолеты нанесли удар по посёлку Станица Луганская и селу Кондрашовка. Последствия военных действий Фото: Станислав Красильников / ИТАР-ТАСС Фото: Валерий Мельников / РИА Новости. Cold War Renewed With A Vengeance While Washington Again Lies -- Paul Craig Roberts. The Ukraine Genocide and its Cheerleaders. As the world’s media circus moves on to Iraq and the international community’s already-waning attention switches from Ukraine to a new series of the ‘US foreign policy disaster’ horror show, the Prime Minister of Ukraine Yatsenyuk publicly announces the Kiev government’s genocidal plans in relation to anti-government militants as well as the entire civilian population of East Ukraine, largely composed of ethnic Russians, who oppose the Neo-Nazi regime in Kiev.

Following the Third Reich’s textbook and without any attempt to conceal it, Prime Yatsenyuk refers to the group they are trying to exterminate as ‘subhuman’. This fascist manifesto is then proudly displayed on Ukraine`s Embassy website in the US. [click image to enlarge] The most “effective steps” amongst many taken by the Kiev government ‘in support of a peaceful resolution’ in East Ukraine consisted in the following “killing operations”: 1) THE MARIUPOL KILLINGS - intentional killing of unarmed persons by government agents; P.S. Poroshenko’s Phony Peace Plan. Selling out Ukraine to NATO and the EU. US Vice President Joe Biden’s smiling and nodding attendance of the inauguration of Ukrainian President was the final stroke in legitimizing a leader and a government brought about by a US backed and orchestrated coup d’état. Sure Mr. Biden has a lot to smile about: not only has his government successfully destabilized another country for the US corporate military industrial complex but he has secured his youngest son Hunter Biden a million dollar job establishing his family’s place in the future of the American elite hierarchical oligarchy.

To top it all off Biden and his American elitist cronies have more or less successfully managed to demonize Russia for their entire operation. © Photo: RIA Novosti/Sergei Guneev Western Backers Gloat Watching a tanned Biden smiling and nodding next to his blonde trophy wife at many of the wrong moments during the inauguration of Washington’s latest puppet Petr Poroshenko, it was clear that he was only pretending he understood what he was witnessing. UKRAJINA: Pozadí občanské války. Slyšel jsem o nějakém českém televizním kanálu, který by prý pro Ukrajince vysílal "pravdu". Je to směšné, když nedovedou pravdu říkat ani nám.

Třeba když tvrdí, že Ukrajinci na východě jsou nějací hlupáci, kteří odporují vládě jen proto, že věří ruské propagandě. Ale řekněme si, proč tedy vlastně odporují? Co živí občanskou válku? Nejprve je zapotřebí zvážit, jaké jsou dosud důvody pro odpor separatistů na východě země, když už prezident a vláda přislíbili jazykový zákon, ruštinu jako druhý jazyk a jakousi autonomii regionů, tedy hlavní bod, kvůli kterému vlastně po uchopení moci současnou vládou se obyvatelé východu přiklonili k separatismu. 1/ Základem je nejednotná identita. Tento problém by ovšem mohl být překonán nějakým druhem samostatnosti regionů. 2/ Nedůvěra k vládě v Kyjevě. 3/ Ono se toho událo už příliš mnoho, než aby bylo možné jen tak snadno, aby členové místní domobrany odložili kalašnikov a vzali do ruky pluh a kladivo. 4/ Na východě je hlavní část přírodního bohatství. Proč žádná ruská intervence na Ukrajině neexistuje. Komentáře The Saker( více o autorovi > ) Úroveň analytických diskusí na ruském internetu je dokonale popsána politologem Simonem Uralovem: „Myslet si, že ukrajinská krize rozjitřila mysl pouze kyjevských kolegů a přeměnila je na krvežíznivé hysteriky je zásadní omyl.

Mezi moskevskými kolegy je jich také neuvěřitelně mnoho.“ Účelem tohoto materiálu je nechat hysterii stranou a chladně analyzovat situaci na Ukrajině. Začnu nezbytným objasněním několika emocionálně důležitých záležitostí: Proč neexistuje žádná ruská vojenská intervence? Pokud by byl tento text napsán před pár dny, jeho výrazná část by byla také věnována vysvětlení, proč je vyslání jednotek na Ukrajinu neproporcionální a přímo stupidní, dokonce i po referendu. Nakolik byl Kreml připraven na události na Ukrajině a nakolik improvizuje ještě nyní? Je logické předpokládat, že takový vývoj by pro Kreml nebyl překvapením a že nyní se nacházíme v ještě nepříjemnějším, avšak ne tak odlišném scénáři, v něčem jako „plánu E“. 1. 2. 3. 1. Politici se řídí právem silnějšího, Putin ostře zkritizoval Západ  – Novinky.cz. Úterý 18. března 2014, 15:00 - Moskva „Bipolarita zmizela a s ní i stabilita,“ prohlásil ruský prezident.

„Mezinárodní instituce se neupevňují, ale degradují, politici se řídí právem silnějšího. Dělají si, co se jim zachce, používají sílu tu na území jednoho státu, tu na území druhého, nátlakem si vynucují rezoluce mezinárodních institucí,“ uvedl Vladimir Putin. BEZ KOMENTÁŘE: Putin a zástupci Krymu podepsali dohodu o připojení regionu k Rusku Zdroj: Reuters Ruský prezident nešetřil příklady, kdy podle něj došlo k degradaci mezinárodních norem. „To jsme viděli v Jugoslávii.

„Pak přišel Afghánistán, Irák a Libye, kde se vyhlásily bezletové zóny a přišlo bombardování,” dodal. Rusko je aktivní účastník mezinárodních vztahů, který má své zájmy, jež je třeba respektovatVladimir Putin Putin také zmínil, že s Ruskem se opět musí počítat. „Rusko je aktivní účastník mezinárodních vztahů, který má své zájmy, jež je třeba respektovat,“ řekl Putin.

Šéf Kremlu si neodpustil ani drobný žert. Toward a New Cold War? By Paul Street May 25 2014 "ICH" - Largely United States (US)-provoked events that could lead to regional and even global war are unfolding in Eastern Europe, sparking talk in the reigning US media-politics culture of a “new Cold War” and a return of “great power conflict” between the “democratic” United States and “autocratic Russia.” At the same time, significantly US-generated developments are sparking regional tensions and related conflict between the US and the rising power China in East Asia. It’s an apt moment to reflect on how it all relates to what Washington has really wanted and done in (and to) the world beneath ritual US claims of benevolent and democratic intent during this and the last century. “Democrats versus Communists” This narratives rules to this day. The Cold War was caused, prevailing US doctrine and conventional wisdom held, by the fierce global aggression of Soviet Russia, driven by its “socialist ideology” to conquer the world by any and all means.

Putin prudce zvyšuje sázky. Komentáře Političtí analytici nepřestávají hádat, co se vlastně děje. Zdálo by se, proběhlo referendum, a dokonce už je na světě apel Doněcké republiky (DNR – Doněcká národní republika) k Rusku o připojení, a ministerstvo zahraničí všechny posílá do Kyjeva na jednání. Co vlastně Putin ještě potřebuje? Bylo by možné začít odkusovat oblasti od Ukrajiny a stavět je pod svou kontrolu. Začít je třeba z toho, že, v první řadě, Putin už několikrát vymáchal čumákem v loužičce ty, kdo lžou bez přestávky na oběd. Otevřeně řečeno, už není daleko hodina, kdy se celé americké Státní oddělení (State department) odebere s nervovým zhroucením do blázince, snad kromě Jen Psaki, protože ta je blázen už nyní. Vrátíme se přece jen z cirkusu do politiky, i když zde je to kousek od sebe.

Dříve, čekajíce, že Západ se bude tvrdě bít za Ukrajinu, mnozí západní analytici říkali, že Putin začne odtrhávat oblasti Ukrajiny. Západ silně blufoval a pokoušel se vystrašit Putina. Známka 1.2 (hodnotilo 287) Ukraine in flames: Putin’s inferno. The unfolding Ukraine crisis signals a new world order | Tony Brenton. The Kiev Putsch: Rebel Workers Take Power in the East. By James Petras May 07 2014 "ICH" - Not since the US and EU took over Eastern Europe, including the Baltic countries, East Germany, Poland and the Balkans and converted them into military outposts of NATO and economic vassals, have the Western powers moved so aggressively to seize a strategic country, such as the Ukraine, posing an existential threat to Russia. Up until 2013 the Ukraine was a ‘buffer state’, basically a non-aligned country, with economic ties to both the EU and Russia.

Ruled by a regime closely tied to local, European, Israeli and Russian based oligarchs, the political elite was a product of a political upheaval in 2004, (the so-called “Orange Revolution”) funded by the US. Subsequently, for the better part of a decade the Ukraine underwent a failed experiment in Western backed ‘neo-liberal’ economic policies. The strategy of the US and EU was to install a pliant regime which would bring Ukraine into the European Common Market and NATO as a subordinate client state. 1.) Řešení ukrajinské krize bez ideologické zaslepenosti. Je třeba si ujasnit některé otázky z historie krizí a jejich řešení, lokální ukrajinské události, mezinárodní právo v souvislosti s Krymem, ztráty vlastního postoje České republiky a zároveň zvážit další perspektivní a jak doufám již stabilní vývoj.

Nános ideologie v mezinárodních vztazích Východ – Západ, vítěz studené války a mezinárodní společenství spolu s imperiálním Ruskem jsou hlavní termíny, se kterými naše ideologická zaslepenost pracuje. Dle vyjádření některých politiků, ale i médií je zřejmé, že se stále naráží na nepochopení zásadních politických změn, příčin i důsledků rozpadu bipolárního světa. Setkáváme se tak s šířenou tendencí a snahou po znovu obnovení dělby světa na dobro a zlo, „my a oni“ a zaměření se tak na hledání nového nepřítele, ovšem pod jinou geografií. Zvažme proto, kdy se zbavíme těžko definovatelného dělení na Východ a Západ (s velkými písmeny). Terminologie i v politice není však jen formální - má svůj obsah. Za tzv. Dekolonizační proces a ruské impérium. Ukraine regime change: A bad deal for the working class. While much of the western media has focused on the political jostling between U.S., E.U., and Russia, there's been little coverage on the economic consequences of the current crisis for ordinary Ukrainians as well as those in Europe and the United States.

The interim government in Ukraine is currently negotiating a $15 billion IMF-bailout package. After the referendum that resulted in return of Crimea to Russia, the U.S. and E.U. have imposed sanctions in form of visa bans and asset freezes on some Russian and Ukrainian politicians. Below is a summary of what this means for the ordinary people in Ukraine, the E.U., and the U.S. Ukraine Following agreement signed with E.U. by the new unelected government in Kiev promising "economic reforms", Russia announced that Ukraine owes $20 billion, dating back to the Soviet era, in addition to $6 billion for the oil subsidies that it has been given. European Union United States The U.S. Obama’s Speech On Ukraine: Propaganda And Lies By Patrick Martin. » World War 1 All Over Again Alex Jones.

2014 Russian military intervention in Ukraine. The Looting Of Ukraine Has Begun. Kiev Snipers Hired by Maidan Leaders - Leaked EU's Ashton Phone Tape. America’s Staggering Hypocrisy. ANALÝZA: Pár poznámek k Ukrajině. Propaganda Rules The News. The U.S. has Installed a Neo-Nazi Government in Ukraine. Printing: Is the Rebellion in Ukraine Really Aimed at Creating a National Socialist State? Paul Craig Roberts: Ukrainian Neo-Nazis Declare that Power Comes Out of the Barrels of their Guns. Cheering a ‘Democratic’ Coup in Ukraine. V kulturní válce o Ukrajinu. The Geopolitical Dimensions Of The Coup In Ukraine By Peter Schwarz. Printing: Ukrainian Neo-Nazis Declare that Power Comes Out of the Barrels of their Guns. Attempts Of EU, Far-Right Opposition To Set Up Ukraine Government Collapse By Alex Lantier. Printing: The Crisis In Ukraine. Western-Backed Ukrainian Opposition Seizes Power In Fascist-Led Putsch By Chris Marsden.

Printing: Neocons and the Ukraine Coup. Printing: Democracy Murdered By Protest -- Ukraine Falls To Intrigue and violence. Ukraine’s Uncertain Future. UKRAJINA: Stále stejný problém (2) UKRAJINA: Boj za svobodu? Kdeže. Ukraine’s Crisis, Not Ours. Je to sprostý vrah. Ukažme si na něj! UKRAJINA: Spoluvina evropských politiků a aktivistů. Is Ukraine Drifting Toward Civil War And Great Power Confrontation? Page 2 of Article: Is Ukraine Drifting Toward Civil War And Great Power Confrontation?

Thierry Meyssan: After Yugoslavia, Ukraine ? Why Republicans Will Never Stop Lying About Obamacare. Hrdinové boje za svobodu? Clashes In Ukraine Signal Escalation of US-EU Intervention By Oliver Campbell & Peter Symonds. Kam kráčí Ukrajina. Pro Ukrajinu se otvírají brány pekel. Five things to know about Ukrainian crisis. Ukraine Crisis: Leaked 'F*** The EU' Call Leaves US Red-Faced.