background preloader

Renesans

Facebook Twitter

Materiały dla ucznia.
Znajdziesz tu podstawowe informacje dotyczące sztuki renesansu.

Renesans- Khan Akademy. Architektura renesansu. Renesans w architekturze stanowił odzwierciedlenie poglądów filozoficznych odrodzenia, poszukujących wzorców w świecie antycznym.

Architektura renesansu

Renesans otworzył erę nowożytną w sztuce i trwał od schyłku średniowiecza do początków baroku. Ponieważ różnice czasowe rozkwitu renesansu w różnych krajach są ogromne (np. między Włochami i Europą Północną), nie jest możliwe ustalenie jednolitych dat, w których panował. Nazwa[edytuj | edytuj kod] Historia[edytuj | edytuj kod] Renesans: B. Renesans: D. Renesans: D. Renesans: P. Renesans północny: L. de Key, ratusz w Lejdzie Architektura renesansu narodziła się we Włoszech, na co początkowo miało wpływ głównie narodowe odrodzenie i przywołanie dziedzictwa cesarstwa. Podczas gdy w XV stuleciu we Włoszech architektura renesansu szeroko się rozpowszechniła, na północ od Alp panował nadal styl gotycki. W latach 20. Powtórzenie wiadomości o epokach literackich - odrodzenie. Historia Sztuki: Renesans- malarstwo. Renesans był epoką nowości i innowacji, z łatwością da się to również zauważyć w dziedzinie malarstwa.

Historia Sztuki: Renesans- malarstwo

Malarstwo renesansowe w niczym nie przypominało malarstwa średniowiecznego, przede wszystkim tematem obrazów powstałych w epoce odrodzenia były głównie sprawy świeckie, zaczęto także na większą skalę malować portrety. Co więcej właśnie w epoce odrodzenia zaczęły powstawać także autoportrety, co w średniowieczu byłoby nie do pomyślenia – ostatecznie wtedy artysta miał pozostać anonimowy. Ogólnie rzecz ujmując, malarstwo renesansowe cechowało się wielkim bogactwem kolorystycznym i dbałością twórców o drugi plan obrazu. Zaczęto zwracać uwagę na wykańczanie detali. Artyści chętnie sięgali po rozmaite symbole, najczęściej spoza typowej dla średniowiecza symboliki religijnej.

Cechy malarstwa renesansowego: Renesansowe ideały. Nowa epoka: odrodzenie - Epodreczniki.pl. Nowa epoka: odrodzenie Rozdział 1 Epoki historyczne Ania sprawdza wiedzę Tomka z epok.

Nowa epoka: odrodzenie - Epodreczniki.pl

Wykazuje on się sporą wiedzą dotyczącą starożytności. Zna nie tylko starożytne cywilizacje i rodzaje pisma, jakimi się posługiwały, ale również najważniejsze wydarzenia z dziejów starożytnego Rzymu. Renesans - mapa myśli. Perspektywa powietrzna. Perspektywa powietrzna – technika malarska, która służy zwiększeniu iluzji głębi.

Perspektywa powietrzna

Przestrzeń wpływa na odbiór tonów i kolorów. W miarę oddalania się w kierunku horyzontu zwiększa się warstwa powietrza między obiektem a obserwującym. Wraz ze zwiększaniem się odległości tony i barwy bledną i stają się jaśniejsze, bardziej niebieskawe, a kształty przedmiotów stają się mniej wyraźne, jakby zamglone. Za wynalazcę perspektywy powietrznej jest uznawany Leonardo da Vinci. Większość jego prac zawiera ten element, a jego brak na obrazach (np. Perspektywa powietrzna występuje też w fotografii[1]. HISTORIA RZEŹBY. Trzej królowie, 1260, Bapysterium, Pisa Zwiastowanie, Narodziny Jezusa, Pokłon pasterzy, 1260, Bapysterium, Pisa Nicola Pisano, Ark of Saint Dominic, 1270, Basilica of Saint Dominic, Bologna Giovanni Pisano, Enrico Scrovegni, Capella degli Scrovegni Andrea Pisano (1270 – 1349), Madonna del Latte, Museo Nazionale di San Matteo, Pisa Pietro Lamberti / Nanni di Bartolo, Judgment of Solomon, Doge's Palace in Venice.

HISTORIA RZEŹBY

Cechy renesansowego malarstwa i j rzeźby. Renesansowa muzyka instrumentalna. Architektura renesansu. Dama z gronostajem. Dlaczego akurat gronostaj? Sekrety obrazu Leonarda da Vinci. Jak twierdzi Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego w Krakowie, „Dama z gronostajem” to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i najważniejszy obraz w polskich zbiorach.

Dlaczego akurat gronostaj? Sekrety obrazu Leonarda da Vinci

Wizerunek Cecylii Gallerani jest pierwszym nowoczesnym portretem w dziejach sztuki. Piękna, wykształcona Cecylia Gallerani znana jest głównie z portretu Leonarda da Vinci, choć to dość krzywdzące dla kobiety nad wyraz wykształconej, jak na tamte czasy, która wdawała się w dysputy filozoficzne z elitą intelektualną Mediolanu, pisała wiersze po łacinie i włosku, nazywano ją „wielkim światłem języka włoskiego” i porównywano z poetką Safoną. Polimaty #76 (familial hypercholesterolemia - Mona Lisa's disease) CC. Tajemnica Mona Lisy z Isleworth. Architektura renesansu w Polsce. Architektura renesansu w Polsce – dzieła architektoniczne powstałe w Polsce pomiędzy początkiem XVI wieku a połową XVII wieku zgodne z założeniami sztuki renesansowej.

Architektura renesansu w Polsce

Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym Historia[edytuj | edytuj kod] Na dwór Jagiellonów pierwsze idee renesansu przeniknęły pod koniec XV wieku. Już w 1470 r. osiedlił się w Krakowie włoski humanista Kallimach (Filippo Buonacorsi), który przebywał na królewskim dworze jako nauczyciel syna Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta. Propagatorami humanizmu byli także polscy dyplomaci, którzy zetknęli się z nowymi prądami na europejskich dworach oraz młodzież studiująca na uniwersytetach w Italii. W architekturze polskiej proces rozwoju renesansu zwykło się dzielić na trzy okresy: Okres I[edytuj | edytuj kod] Zamek Królewski na Wawelu nie jest odosobnionym przykładem przebudowy gotyckiej siedziby w okresie renesansu.

Okres II[edytuj | edytuj kod] Nowy styl upowszechnił się w całej Polsce. Katedra św. Budowle renesansowe w Polsce. Dama z gronostajem kolekcja książąt Czartoryskich. O zakupie „Damy z gronostajem” było po raz pierwszy głośno w maju tego roku, kiedy to podczas audytu swoich poprzedników minister Gliński przekonywał, że istnieje zagrożenie utraty tego obrazu.

Dama z gronostajem kolekcja książąt Czartoryskich

Według informatorów „Gazety Wyborczej” propozycje zakupu dzieła mieli złożyć szejkowie z Emiratów Arabskich. Potem w połowie grudnia sejmowa komisja finansów publicznych przegłosowała utworzenie rezerwy w budżecie na zakup dzieł sztuki. W uzasadnieniu stwierdzono, że jej celem ma być "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego". Transakcja została dziś sfinalizowana, tuż przed godziną 15 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało z księciem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Zadanie samodzielne.