background preloader

Şifahane

Facebook Twitter

The Torus, the Zero Point Energy Field and the Creation Story. The Torus.

The Torus, the Zero Point Energy Field and the Creation Story

I’m betting that’s an unfamiliar word to you. However the torus is the oldest structure in existence and without it nothing could exist. The toroidal shape is similar to a donut but rather than having an empty central “hole”, the topology of a torus folds in upon itself and all points along its surface converge together into a zero-dimensional point at the center called the Vertex.

Earth Torus Tree Torus It has even been suggested that the torus can be used to define the workings of consciousness itself. Toroidal energy fields exist around every thing. A tornado is a torus Electrical engineers are very familiar with toriods as frequency converters. 3 Phase Bifilar Moebius edge coil set formed as torus knot A Bar Magnet with iron filings shows the toroidal field The toroidal form figures heavily into the esoteric study of Sacred Geometry…a meta-science that reveals how shape and mathematical form are primary underlying principles of manifestation. 10 Laws of Productivity. You might think that creatives as diverse as Internet entrepreneur Jack Dorsey, industrial design firm Studio 7.5, and bestselling Japanese novelist Haruki Murakami would have little in common.

10 Laws of Productivity

In fact, the tenets that guide how they – and exceptionally productive creatives across the board – make ideas happen are incredibly similar. Here are 10 laws of productivity we’ve consistently observed among serial idea executors: 1. Break the seal of hesitation. A bias toward action is the most common trait we’ve found across the hundreds of creative professionals and entrepreneurs we’ve interviewed. 2. When our ideas are still in our head, we tend to think big, blue sky concepts. 3. Trial and error is an essential part of any creative’s life. To avoid ‘blue sky paralysis,’ pare your idea down to a small, immediately executable concept. 4. When working on in-depth projects, we generate lots of new ideas along the way. 5. 6. 7. 8.

Few activities are more of a productivity drain than meetings. 9. The 13 Chakra System. What Is A Chakra - Chakras are energy centres in our bodies.

The 13 Chakra System

They are the openings for 'life energy' to flow in and out of our aura. Their function is to nourish and vitalise our physical body and aid awareness to the development of our consciousness. Each one contains data referring to our past, present and future thoughts, feelings and emotions. Every chakra in our body vibrates at a different speed producing multiple colours in our aura. Activating the new 13 Chakra System can bring positive lessons in life linked to the numerology, vibration and frequency of each colour. How do we activate the chakras? We can activate our chakras through the breath, through yoga postures, meditation and prayers, through sound and colour, through singing, through visualisation, and through certain kinds of music. Aura We often hear expressions like “she has a nice aura”, or “he has good energy”. Zehirsiz Ev. Tarif: Ev Yapımı Aloe Vera Jeli Evinizde bu acayip kaktüs türünü besliyorsanız kendi aloe vera jelinizi yapabilirsiniz.

Zehirsiz Ev

Daha ufak yaprakları kesip doğrudan jeli sıkarak kullanmak da mümkün… Tarif: Ev Yapımı Maskara / Rimel “E peki ya makyaj malzemeleri?” Diye soruyorsunuz zaman zaman. Artık ısrarlara dayanamadım. Prezervatifin de Organiği Çıktı Bunun da organiği olur mu? Aloe Vera ve Bal ile Doğal Sabun Yapımı - Sağlığa bir adım. Doğal sabunlar; içlerinde kimyasal madde bulunmadığından daima cildiniz için mağazalardan alacağınız sabunlardan daha iyidir.

Aloe Vera ve Bal ile Doğal Sabun Yapımı - Sağlığa bir adım

Doğal sabun kullanmak kesinlikle cildiniz için çok daha faydalı olacaktır. Doğal sabunlar daha iyi nemlendirirler, içlerindeki doğal yağlar sayesinde daha besleyicidirler, doğal pH dengesini korurlar, esnekliği ve pürüzsüzlüğü arttırırlar, ve bunların yanısıra harika bir antioksidandırlar… Evde daha önce alkali çözelti, doğal yağlar ve gliserin ile sabun yapmış olabilirsiniz… Ama eğer daha önce hiç evde sabun yapmadıysanız ve cildiniz için mucizevi olacak doğal bir sabun kullanmak istiyorsanız, bu makaleyi bir kenara not edin çünkü pişman olmayacaksınız. Ayrıca harika kokan doğal ve sağlıklı bir sabun aileniz ve arkadaşlarınız için çok güzel bir hediye de olacaktır. Denemeye hazır mısınız? Ne Tür Bir Sabun Yapmak İstiyorsunuz? Binlerce doğal sabun türü vardır. Aloe Vera ve Bal Sabunu Yapımı Şimdi size bu sabunu en kolay nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Aloe Vera Jel Kullanımı. Cildimiz, tenimiz, vücudumuz bizim için çok önemlidir.

Aloe Vera Jel Kullanımı

Hiç kimse erkenden yaşlanmak ve kırışıklık sahibi olmak istemez. Hele ki bayanlar kırışıklıklardan kurtulmak için çok çeşitli yollar dener. Kremler, jeller, pahalı ürünler kullanırlar. Fakat tüm bu ürünlerin yanında bazı bayanlar ise bitkisel çözümler aramaya başlar. Aloe vera, hindistan cevizi, kakao, salatalık ve böğürtlen gibi çok çeşitli bitkiler kullanılarak elde edilen jeller, kremler birçok kişi tarafından çokça tercih edilir. Evlerinizde kolaylıkla pratik bir şekilde aloe vera jel olarak hazırlanabilir ve uygulanabilir. Aloe Vera Bitkisi Nedir? Yaprakları dikenli bir ağaçtır. Bu şifalı bitki genellikle çöllerde yani çok sıcak bölgelerde yetişir.

Latince Adı : Aloe veraİçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği Acı madde, antrakinon türevleri, uçucu yağ, vitamin, mineral, enzim, şeker, lignin, saponin ve aminoasitler ve reçine taşır. Halk Arasındaki Adı Gül yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.