background preloader

27

Facebook Twitter

Makaron z jarmużem i pomidorami. Spicy Orange Sesame Udon Noodle Stir Fry with Bok Choy. Hawaiian Berry Smoothie. Creamy Coconut Garlic Mushrooms - it doesn't taste like chicken. Top 10 Vegan Recipes of 2015 - it doesn't taste like chicken. 19 pomysłów na wegańską imprezę - erVegan. Najib's Special Lebanese Cauliflower. Japanese Clear Onion Soup. Wegetariański Shepherd’s Pie » Jadłonomia.

Jesień rządzi się swoimi prawami, a najważniejszym z nich wszystkich jest to, która wymaga aby zawsze w domu czekała ciepła kolacja.

Wegetariański Shepherd’s Pie » Jadłonomia

Pikantna zupa soczewicowa, rozgrzewający krem z dyni a najchętniej gorący, sycący jak nic innego wegetariański shepherd’s pie. Burak z Burgundii » Jadłonomia. Kiedyś pytałam na Facebooku po jakie książki kulinarne sięgacie, jakie magazyny kulinarne kupujecie, a czasami nawet chwaliłam się własnymi zdobyczami.

Burak z Burgundii » Jadłonomia

Boczniaki herbaciane » Jadłonomia. Podobno najtrudniejszą częścią wegetariańskich i wegańskich Świąt Bożego Narodzenia jest wyobrażenie sobie stołu bez karpia i śledzia.

Boczniaki herbaciane » Jadłonomia

Dlatego w zeszłym roku przyszłam Wam na ratunek z przepisem na korzenne boczniaki zamarynowane w tradycyjnej, śledziowej zalewie z oleju lnianego, a w tym roku mam dla was coś jeszcze lepszego. Panie i Panowie, oto herbaciane boczniaki! Cienko pokrojone i podsmażone boczniaki aż proszą się o zamarynowanie ich w zalewie z dobrego oleju i ulubionych przypraw. Możecie po cichu zakraść się do babci, wykraść jej tajemne przepisy na śledzia i zamiast kawałków słonej ryby użyć właśnie boczniaków, efekt będzie tak samo dobry. W prostszej wersji doskonale sprawdzi się też chlust oleju konopnego, lnianego lub rzepakowego oraz garść świątecznych przypraw.

Three Bean Vegan Tamale Pie. Domowa przyprawa piernikowa » Jadłonomia. Pierniki można doprawiać na wiele sposobów – można dosypać szczyptę cynamonu oraz imbiru i udawać, że sprawa jest załatwiona.

Domowa przyprawa piernikowa » Jadłonomia

Można kupić w sklepie gotową mieszankę i udawać, że wie się, co się w niej znajduje. 30 Minute Vegan Pho. Wegański sos pieczeniowy » Jadłonomia. Kiedy na świą­tecz­nym stole po­ja­wia się we­gań­ski pasz­tet lub pie­czeń, do pełni szczę­ścia bra­ku­je tylko jed­ne­go – pysz­ne­go, aro­ma­tycz­ne­go sosu.

Wegański sos pieczeniowy » Jadłonomia

Sos pie­cze­nio­wy swój smak za­wdzię­cza in­ten­syw­ne­mu sma­ko­wi pie­czo­ne­go mięsa, dla­te­go od kilku ty­go­dni za­sta­na­wia­łam się jak przy­go­to­wać jar­ską wer­sję tego sosu, która rów­nie mia­ła­by rów­nie cha­rak­ter­ny aro­mat. Po­sta­wi­łam na dwa pro­duk­ty pełne smaku umami, czyli na sos so­jo­wy i prze­cier po­mi­do­ro­wy oraz na bu­kiet długo du­szo­nych, lekko skar­me­li­zo­wa­nych wa­rzyw oraz ziół. Pasztet soczewicowy z żurawiną » Jadłonomia. Pieczenie wegańskich pasztetów to jedna z moich ulubionych kuchennych czynności.

Pasztet soczewicowy z żurawiną » Jadłonomia

Dlatego na nadchodzące święta przygotowuję dla was kilka naprawdę doskonałych przepisów z pasztetem w roli głównej. Bazą dla wege pasztetów są na ogół warzywa strączkowe, czyli groch, fasola lub soczewica. Oprócz strączków do pasztetu z reguły dodaję podsmażoną cebulkę, czasem też z innymi warzywami takimi jak por, marchew lub pietruszka. Do tego oczywiście potrzebna jeszcze jest miarka oleju oraz najważniejsze, czyli kasza jaglana. Kasza skleja cały pasztet i nadaje mu wspaniałą, aksamitną konsystencję – wtedy nie potrzebna jest mąka ani bułka tarta, a pasztet świetnie się kroi i trzyma w całości, jednocześnie pozostając wilgotny w środku. Poniższy pasztet to jeden z moich ulubionych, jest porządnie doprawiony cząbrem, majerankiem i lubczykiem, a jego intensywny, tradycyjny smak przełamuje słodka żurawina zapieczona w środku. Pralinki piernikowe » Jadłonomia.

Pralinek z suszonych owoców i orzechów jest na blogu całkiem sporo – moje ulubione pralinki z suszonych śliwek, delikatne pralinki morelowe i aromatyczne różane z migdałami.

Pralinki piernikowe » Jadłonomia

Ale na święta przygotowałam też specjalne, piernikowe pralinki z daktyli. Nawet jeśli zabralibyście się za produkcję tych pralinek tuż przed Wigilią, to i tak byście zdążyli – wystarczy na chwilę namoczyć daktyle, potem w kilka sekund zmielić orzechy i połączyć wszystko razem turlając kulki. Cały proces mielenia i turlania zajmuje nie więcej niż kwadrans, dobrze turla się je przy starych świątecznych piosenkach. Na koniec otrzymujecie bardzo słodkie i bardzo zdrowe kulki, które zawierają same zdrowe składniki – możecie zjeść je od razu, a możecie podarować je komuś na gwiazdkowy prezent. Ciasto marchewkowe z serkiem z nerkowców » Jadłonomia. Jadłam już dziesiątki różnych ciast marchewkowych – z ananasem, z kokosem, z mnóstwem imbiru albo ze szczyptą pieprzu.

Ciasto marchewkowe z serkiem z nerkowców » Jadłonomia

Ale z nich wszystkich najbardziej lubię to klasyczne, cynamonowe ciasto pod grubą warstwą białego kremu. Doskonałe wegańskie ciasto marchewkowe niewiele różni się od tego tradycyjnego. Wystarczy zastąpić jajka siemieniem lnianym, dodać do ciasta ulubione mleko roślinne, a na koniec wystudzony placek polać dużą ilością kremu z nerkowców. Poniższy przepis uwzględnia wszystkie te kluczowe momenty, a do tego jest naprawdę prosty i niezawodny, zawsze z piekarnika wychodzi idealnie miękkie, wilgotne ciasto marchewkowe. Czyli takie, jakie ciasto marchewkowe być powinno. WEGANON: KAPUSTA ŚWIĄTECZNA. Czy wyobrażacie sobie Boże Narodzenie bez kapusty kiszonej z dodatkami?

WEGANON: KAPUSTA ŚWIĄTECZNA

Ja zdecydowanie nie. To sztandarowe danie, które na stole jest w kilku potrawach. WEGANON: PASZTET GRZYBOWY Z WĘDZONYM TOFU. W tym roku było mało grzybów.

WEGANON: PASZTET GRZYBOWY Z WĘDZONYM TOFU

Ja miałem to szczęście, że późną jesienią pojawiło się mnóstwo opieńków. Dostałem 4 mega siaty od mojej mamy. Wszystko zamroziłem. Do następnego sezonu będzie jak znalazł. Również w sklepach można kupić mrożone grzyby i są zazwyczaj dobrej jakości. W przeważającej części, pasztety zawierają kaszę jaglaną. By masa była bardziej zwięzła, dodałem zmielonych płatków owsianych górskich.