background preloader

Edukacja medialna w sieci

Facebook Twitter

Edukacja i narzędzia nowych mediów w internecie

Edukacja Medialna. Edukacja medialna i informacyjna – raport otwarcia « Fundacja Nowoczesna Polska. Edukacja medialna. Infografika "czym są kompetencje medialne" Edukacja medialna - kształtowanie umiejętności świadomego, krytycznego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu, tworzenia i nadawania przekazów medialnych.

W zależności od ideologicznych inspiracji edukacja medialna może być prowadzoną z podkreśleniem wątków kształceniowych lub wychowawczych (dwie składowe edukacji). Wybór może przekładać się na projektowanie różnych celów kształcenia, np. kierowanie uwagi na filtrowanie komunikatów i wybieranie "właściwych" treści (kształtowanie wartości, większy nacisk na wychowanie) lub rozwijanie umiejętności obsługi mediów z większą swobodą wyboru komunikatów i mniejszym wartościowaniem produkowanych wytworów medialnych (większy nacisk na kształcenie). Nazwa pedagogicznej specjalności akademickiej i międzyprzedmiotowej ścieżki edukacyjnej w polskim szkolnictwie, wprowadzonej reformą rządową z 1999. Uczenie „medialnej piśmienności”[edytuj | edytuj kod] Wedle polskiej definicji prof.

Przypisy. Edukacja medialna - Dla mediów i analityków - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Film przygotowany przez Fundację Citizen Project, Beata Staszyńska & Onno Hansen 2012 Media w edukacji czy edukacja do mediów? Umiejętności technologiczno - informatyczne czy raczej strona humanistyczna? Czego właściwie dotyczy edukacja medialna i dlaczego jest ona tak istotnym elementem kształcenia? Żyjemy dziś w społeczeństwie informacyjnym, w którym dynamika ciągłych zmian w świecie mediów i ich ogromnej roli edukacyjnej nabierają coraz większego znaczenia. Media i pedagogika Media stanowią łącznik między człowiekiem, a kulturą stając się narzędziami gromadzenia, przetwarzania i generowania informacji. Pedagogika natomiast, to należąca do nauk społecznych nauka o wychowaniu.

Przedmiotem zainteresowań pedagogiki medialnej są więc przede wszystkim: Jednymi z najważniejszych celów tej stosunkowo nowej subdyscypliny jest niewątpliwie kształtowanie umiejętności selektywnego i dogłębnego odbioru mediów, a także świadomego uczestniczenia w nich w sposób kreatywny i odpowiedzialny.

Edukacja-medialna.wyklady

Edukacja Medialna.