background preloader

Kreatywność

Facebook Twitter

Kreatywność - ćwiczenia jak rozwinąć twórcze myślenie. Zastanawialiście się czym jest kreatywność, czy kreatywności można się nauczyć? Czy da się wyćwiczyć abstrakcyjne myślenie, znajdywanie rozwiązań, pomysłowość… Gdy jesteś gotowy na codzienne wyzwania, elastyczny, ciekawy nowych doświadczeń, myślisz nieszablonowo i lubisz tworzyć, prawdopodobnie jesteś osobą bardzo kreatywną. Potraktuj więc ten wpis, jako systematyzację wiedzy. Natomiast jeśli chcesz ruszyć do przodu, w Twoim życiu brakuje pasji albo dobrych pomysłów, zaparz herbatę i rozwiń swoją kreatywność z rudym blogiem i ćwiczeniami ;] Kreatywność – ćwiczenia Gdy przygotowywałam się do tego wpisu, doszło między mną, a znajomą do konfrontacji – ona uważa, że kreatywność, jest jak inteligencja: albo ją masz, albo nie, ja z kolei twierdzę, że kreatywność przypomina mięsień, który można wyćwiczyć, a nieużywany – zanika.

Nie wiedząc, jak rozszerzyć temat, zaczęłam od takiej luźnej mapy skojarzeń*: Z tych istotniejszych, podkreśliłabym: UMIEJĘTNOŚĆ. Rozwiń swoją kreatywność – ćwiczenia. Trening kreatywnosci Podrecznik dla pedagogow psychologow i trenerow grupowych trekre. Kreatywne gry i zabawy. Cz. 2. III zabawy plastyczne 1. Zaczarowana dłoń a) Odrysowujemy swoją dłoń na kartce. Następnie zastanawiamy się do czego jest podobna i w co można ją zamienić? Dorysowujemy do dłoni/na dłoni to co nam przypomina z czym się kojarzy lub w co chcemy ją zamienić. b) Odrysowujemy swoje dłonie na kartce, następnie kserujemy w 2-3 kopiach i wycinamy każdą.

Układamy dłonie na kartce i komponujemy obrazek, można coś dorysować lub domalować. c) Na wspólnej kartce odrysowujemy lub układamy kompozycję z wyciętych dłoni. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. Literatura: 1.Atrakcyjne zajęcia świetlicowe i kółka zainteresowań. Nazwij kolory, jakich użyto do napisania poniższych wyrazów. Jakiś problem? Prawa – próbuje nazwać kolory Lewa – analizuje definicje wyrazów Spodobał się blog? Kreatywne gry i zabawy. Cz. 1. Propozycje gier i zabaw do wykorzystania podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. I. Zabawy rozwijające umiejętności: Płynność czyli łatwość, z jaką produkuje się pomysły i rozwiązania;Oryginalność, czyli umiejętność znajdowania wyjątkowych, nietypowych rozwiązań;Elastyczność, czyli zdolność do reagowania na nowe okoliczności, do szybkiej zmiany sposobu działania; Dopracowanie, czyli umiejętność przekształcania i korzystania z doświadczenia. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19.

Wziął łupinkę ... ... pod pachę, Zaraz do morza ... ... się rzucił. . - Pierwsza grupa pisze końcówki wersów pierwszej - Druga grupa dopisuje jej początki. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. II. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Bibliografia w części drugiej. Spodobał się blog? Ćwiczenia pobudzające twórcze myślenie. | Teatr w naszym życiu. Ćwiczenia pobudzające twórcze myślenie. 1. Inne zastosowanie przedmiotów: Uczestnicy siadają w kręgu. Dostają jeden przedmiot. Jest to przedmiot dobrze im znany – parasol, kapelusz, garnek, itp… Kolejno podają go sobie. Ich zadaniem jest wymyślenie jak największej ilości zastosowań dla tego przedmiotu. 2. Uczestnicy dobierają się w pary. W tym ćwiczeniu najważniejsze jest uzasadnienie porównania siebie z przedmiotem 3. Uczestnicy zostają podzieleni na małe grupy. Wprowadzenie: Zbliża się wielka promocja, którą ogłaszaliście od długiego czasu w gazetach i telewizji.

Każda z grup losuje nazwy dwóch niezwiązanych ze sobą przedmiotów. Po upływie 15-20 minut grupy prezentują swoje osiągnięcia. Część druga: Na podstawie wypisanych cech grupy opracowują plakat promujący zakup jednego towaru zamiast drugiego oraz hasło reklamowe, które zostanie zamieszczone na plakacie. 4. Wprowadzene: Jesteście dziennikarzami i pracujecie w redakcji pisma zajmującego się publikowaniem sensacji. Czas trwania: ok. 2h. 1. 8 naukowych sposobów na poprawienie kreatywności – Crazy Nauka. Myślenie kreatywne - 5 stymulujących zagadek - Krok do Zdrowia.

„Myślenie kreatywne” lub „równoległe” zostało wprowadzone por raz pierwszy w latach 90. przez psychologa Edwarda de Bono. W dzisiejszych czasach, akurat myślenie kreatywne jest najbardziej doceniane. Dlatego też, próbuje się je trenować i pogłębiać. Zwłaszcza podczas edukacji. Ludzi charakteryzuje inna tendencja: myślenie logiczne. W razie problemów, szukamy najbardziej ewidentnego rozwiązania, często nie licząc się z innymi aspektami, które mogłyby okazać się bardziej użyteczne.

Są to sytuacje, na które jesteśmy wystawieni na co dzień. Wysoki poziom stresu sprawia, że czujemy się zablokowani i tracimy tę iskrę oryginalności. Pierwszy krok: rozwiń myślenie kreatywne Zanim zmierzysz się z naszymi zagadkami, podpowiemy Ci kilka różnych strategii, żebyś wiedziała mniej więcej, na co powinnaś zwrócić uwagę. Życie jest przepełnione małymi i dużymi problemami.

Zagadka #1: Parking To własnie myślenie kreatywne sprawia, że wydaje się ona bardzo łatwa. Odważysz się? Zagadka #2: czapka i marchewka. 7 strategii kreatywnego myślenia - Charaktery - portal psychologiczny. Wiele osób rozumie kreatywność jako zdolność do wyszukiwania pomysłów i rozwiązań zupełnie z niczego. Jest w tym jednak tylko trochę racji.

Kreatywność jest umiejętnością zaktywizowania się w twórczy sposób. Rzeczywiście, czasem łamiemy sobie głowę nad skomplikowanym problemem, zupełnie nie wiemy, od czego zacząć i najbardziej przydałby się nam jakiś błyskotliwy pomysł, przysłowiowe olśnienie. Jednak kreatywność to nie tylko kwestia przypadku. Owszem, w niektórych sytuacjach dobrze jest zdystansować się na chwilę od absorbującego problemu czy zwyczajnie „przespać się” z nim. Jednak najlepsze pomysły rodzą się poprzez skupienie, dyscyplinę i wytrwałość. Strategia 1: Szukaj kilku rozwiązańPsychologowie rozróżniają dwa typy myślenia: dywergencyjne i konwergencyjne. Strategia 2: Wprowadź się w odpowiedni nastrójPo powrocie z urlopu jesteś wypoczęty czy może pokłóciłeś się z żoną lub przyjacielem i straciłeś dobry humor?

Strategia 6: Zapomnij o burzy mózgówPrzed około 70 laty Alex F.