background preloader

Edukacja w duchu Montessori

Facebook Twitter

O metodzie Montessori w 10 punktach. Jaka jest różnica pomiędzy metodą Montessori a tradycyjną edukacją? Ponad 100 lat temu pewna włoska lekarka założyła szkołę w biedniejszej dzielnicy Rzymu.

Jaka jest różnica pomiędzy metodą Montessori a tradycyjną edukacją?

Tym samym Maria Montessori, o której mowa, będąc jedną z pierwszych kobiet lekarzy, stała się także pionierką nowej metody wychowawczej. Przez ponad 50 lat pracowała z dziećmi bez względu na ich rasę, narodowość i majętność. Była pedagogiem i antropologiem. Stworzona przez nią pedagogika jest oparta na dokładnej obserwacji dzieci oraz zindywidualizowanym podejściu do każdego z nich. Tak zwane dzieci montessoriańskie są: skoncentrowane na swoich zadaniach, dążące do samodzielności, budujące wiarę w siebie i z ufnością patrzące na świat. „Edukacja nigdy więcej nie powinna być w głównej mierze przekazywaniem wiedzy, ale musi przyjąć nową formę, szukając uwolnienia dla ludzkich możliwości”. „Uczyłam się dziecka. Montessori zauważyła, że dzieci w różnych grupach wiekowych różnią się podejściem do świata: Od urodzenia do 6 roku życia są odkrywcami.

Reklama sponsora artykułu Kryzys szkoły Zobacz więcej. Edukacja tradycyjna/konwencjonalna a edukacja Montessori. Porównanie. Edukacja konwencjonalna/tradycyjna.

Edukacja tradycyjna/konwencjonalna a edukacja Montessori. Porównanie.

Pochodzenie. Obecny system edukacji powstał na początku XIX wieku, w początkowej fazie ery industrialnej, w Prusach. Stworzył go pruski urzędnik, na potrzeby państwa pruskiego. Celem nadrzędnym było wykształcenie posłusznych militarnemu państwu obywateli, urzędników, żołnierzy oraz robotników fabryk. Więcej na: Edukacja Montessori. Edukacja konwnecjonalna/tradycyjna. Edukacja Montessori. Edukacja konwnecjonalna/tradycyjna. W klasie konwencjonalnej nauka jest dla większości uczniów przykrym, nudnym obowiązkiem. Szacunek do dziecka jest indywidualnym wyborem nauczyciela. Kolorowe tabliczki DIY. Od dawna przymierzałam się do zrobienia "porządnego" zestawu montessoriańskich kolorowych tabliczek.

Kolorowe tabliczki DIY

Cięgle jednak brakowało mi czasu i samozaparcia. Papierowe za szybko się niszczyły, a zalaminowane odbijały światło. Perspektywa przycinania drewna, szlifowania, mieszania kolorów i malowania przerażała mnie. Zajęłoby mi to wieki. Byłam już bliska zakupu oryginalnych. . - plik z kolorami (do pobrania tu); stwierdziłam, że po pięć odcieni w zupełności nam wystarczy - linijka, nożyczki, klej.

Różowa wieża i brązowe schody 2D. Różowa wieża i brązowe schody należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych materiałów sensorycznych w pedagogice Montessori.

Różowa wieża i brązowe schody 2D

Różowa wieża to zestaw 10 różowych sześcianów różnej wielkości. Bok każdego kolejnego zwiększa się w stosunku do poprzedniego o 1 cm. Najkrótszy bok wynosi 1 cm, a najdłuższy 10 cm. Materiał służy do rozwijania takich umiejętności jak: porównywanie wielkości, tworzenia sekwencji według wielkości, naukę pojęć: duży - większy - największy, mały - mniejszy - najmniejszy, mniejszy/większy niż… .

Szczegółowy opis po angielsku znajdziecie tutaj. Brązowe schody to zestaw 10 prostopadłościanów o jednakowej długości, ale różnej szerokości, wysokości. Kiedy Zosia była mała, długo zastanawiałam się nad zakupem tych materiałów. Proponuję Wam pomoc, która wykorzystuje koncepcję różowej wieży i brązowych schodów. Potrzebne materiały: - różowa i brązowa pianka.

Przestrzeń dziecka w duchu pedagogiki Marii Montessori. Prostota, umiar, umiłowanie natury, ale nade wszystko zaufanie do dziecka – tak najkrócej można scharakteryzować główne założenia pedagogiki Montessori.

Przestrzeń dziecka w duchu pedagogiki Marii Montessori

Twórczyni tej metody często podkreślała, że “aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”. Co to oznacza? Jak zapewnić dziecku optymalne warunki zgodne z duchem pedagogiki Marii Montessori? W pedagogice Montessori dużą rolę przywiązuje się do zaufania do dziecka i podążania za jego indywidualnym tempem rozwoju. Dużą rolę odgrywają tu tzw. okresy sensytywne, czyli momenty, kiedy dzieci są szczególnie nakierowane na zdobycie danej umiejętności (np. 2,5- latek codzienne upiera się, by samemu założyć buty).

Zaufanie do naturalnego tempa rozwoju jest szczególnie ważne w pierwszym roku życia dziecka, gdy rozwój (zwłaszcza ruchowy) przebiega szczególnie dynamicznie. Dzieci, które mają swobodę poruszania się, mogą podążać za własnymi pomysłami i zainteresowaniami. Trzy aspekty życia rodzinnego to. Michael Olaf.

International Montessori Training Institute, Atlanta, Georgia. Association Montessori International. Montessori Schools. Aid to Life. NAMTA.