background preloader

Edukacja w duchu Montessori

Facebook Twitter

Metoda Montessori to system wychowawczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, który został stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori i który pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka. Maria Montessori zaproponowała system nauki poprzez zabawę.

O metodzie Montessori w 10 punktach. Jaka jest różnica pomiędzy metodą Montessori a tradycyjną edukacją? Ponad 100 lat temu pewna włoska lekarka założyła szkołę w biedniejszej dzielnicy Rzymu.

Jaka jest różnica pomiędzy metodą Montessori a tradycyjną edukacją?

Tym samym Maria Montessori, o której mowa, będąc jedną z pierwszych kobiet lekarzy, stała się także pionierką nowej metody wychowawczej. Przez ponad 50 lat pracowała z dziećmi bez względu na ich rasę, narodowość i majętność. Była pedagogiem i antropologiem. Stworzona przez nią pedagogika jest oparta na dokładnej obserwacji dzieci oraz zindywidualizowanym podejściu do każdego z nich. Edukacja tradycyjna/konwencjonalna a edukacja Montessori. Porównanie. Edukacja konwencjonalna/tradycyjna.

Edukacja tradycyjna/konwencjonalna a edukacja Montessori. Porównanie.

Pochodzenie. Obecny system edukacji powstał na początku XIX wieku, w początkowej fazie ery industrialnej, w Prusach. Kolorowe tabliczki DIY. Od dawna przymierzałam się do zrobienia "porządnego" zestawu montessoriańskich kolorowych tabliczek.

Kolorowe tabliczki DIY

Cięgle jednak brakowało mi czasu i samozaparcia. Papierowe za szybko się niszczyły, a zalaminowane odbijały światło. Perspektywa przycinania drewna, szlifowania, mieszania kolorów i malowania przerażała mnie. Różowa wieża i brązowe schody 2D. Różowa wieża i brązowe schody należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych materiałów sensorycznych w pedagogice Montessori.

Różowa wieża i brązowe schody 2D

Różowa wieża to zestaw 10 różowych sześcianów różnej wielkości. Bok każdego kolejnego zwiększa się w stosunku do poprzedniego o 1 cm. Najkrótszy bok wynosi 1 cm, a najdłuższy 10 cm. Przestrzeń dziecka w duchu pedagogiki Marii Montessori. Prostota, umiar, umiłowanie natury, ale nade wszystko zaufanie do dziecka – tak najkrócej można scharakteryzować główne założenia pedagogiki Montessori.

Przestrzeń dziecka w duchu pedagogiki Marii Montessori

Twórczyni tej metody często podkreślała, że “aby pomóc dziecku, musimy zapewnić mu środowisko, które pozwoli mu swobodnie się rozwijać”. Co to oznacza? Jak zapewnić dziecku optymalne warunki zgodne z duchem pedagogiki Marii Montessori? Michael Olaf. International Montessori Training Institute, Atlanta, Georgia. Association Montessori International. Montessori Schools. Aid to Life. NAMTA.