background preloader

Lärportalen

Lärportalen
Related:  Källkritik och Creative commonsKodning

Cilla om Google o filterbubblor Lär dig programmera | LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA Jag förstår Den här webbplatsen använder kakor för att ge dig som besökare en bättre användarupplevelse. Genom att surfa vidare på denna webbplats godkänner du att vi använder kakor. Läs mer om kakor lu.se Genvägar Denna sida på svenska This page in English This page in English More Sharing Services Share on facebook Share on twitter Share on print Kom igång direkt Ladda ner Kojo Lös våra uppdrag steg för steg Titta i listan: Vad kan du göra med den svenska paddan? På Vattenhallen Science Center har vi kul med programmering för unga och utbildar lärare i hur man kan lära ut programmering för barn. Besök vår sida om kurser för lärare för information om lärarfortbildningar i programmering. Programmering i skolan Utbildningsmaterial, länkar och inspiration. Ladda ner och installera Kojo Aktuellt Prova programmera Kojo och robotar under Kulturnatten i Lund "En chans att luska i vad som driver intresset för programmering hos kvinnor" IVA-aktuellt - om programmering i grundskolan. Fler nyheter Sidöversikt

Diskussion om etik och kritik Computor Sweden ett matteprojekt i år 5 Omvärldsbloggen17 En pedagog berättar om programmering | Kungsbacka delar Erik Hamresand lärare på Varlaskolan skriver så här på sin Idag prövade jag något nytt med min klass, en årskurs 8. Ett av mina nyare mål i livet är att jag ska förstå programmering. Tyvärr kommer jag inte ihåg något alls av mina egna tekniktimmar från min egen skolgång och det ligger mig till last när man ska programmera… men skam den som ger sig;) Själv har jag börjat lite med små projekt inom arduino. Så, idag hade vi mentorsträff och jag tänkte att nu är dett bra tillfälle att uppmärksamma ”Hour of Code”. Efter denna korta genomgång delade jag in klassen i grupper om fyra. Sammantaget blev det en mycket lyckad lektion där alla elever, oavsett vilken bakgrund inom programmering de har, fick en liten inblick i hur det funkar att programmera.

Mikael Halápi, Skolverket, Helena Lindberg, MSB, och Ewa Thorslund, Statens medieråd: ”Svenska elever måste få bättre utbildning i källkritik” Aldrig tidigare har det varit så angeläget att eleverna får goda kunskaper i källkritik som nu. Skolan kan fungera som en motkraft i en tid då allt fler får information filtrerad genom sociala medier och möter en flod av propaganda och falska nyheter. Den svenska skolans demokratiuppdrag slås fast i både skollagen och läroplanerna. Elever ska ges möjligheter att utveckla de förmågor som behövs för att aktivt kunna verka i ett demokratiskt samhälle. En mycket viktig del i det arbetet är att utveckla medie- och informationskunnighet (MIK): att kunna finna, kritiskt värdera, analysera och själv skapa information. Där är källkritik en central del. Utvecklingen på internet och i sociala medier innebär att behovet av kunskap om källkritik aldrig varit större än i dag. Sociala medier och sökmotorer ger oss nya sätt att kommunicera och närmast oändliga möjligheter att hitta information. Förmågan till källkritik handlar i förlängningen om hela Sveriges säkerhet.

jennykodar.se – En webbplats via Webbpedagog. Nytt skolmaterial om falska nyheter och propaganda - Barn, unga och medier Med en mobil i varje barns ficka blir förmågan att skilja fakta från fiktion i strömmen av budskap allt viktigare. Bild är ett språk, språk är makt. Alla, i synnerhet unga, behöver lära sig hur bilder och filmer kan användas för att styra åsikter i en viss riktning. Bilder kan manipuleras och sättas in i fel sammanhang, och de påverkar känslor mer direkt än text. Att bildens betydelse har ökat i takt med den tekniska utvecklingen är otvetydigt. Vi ”småpratar” med bilder via mobilen, förstärker sms med emojis och konsumerar tv-serier på väg till skolan eller jobbet. Barn och unga möter självklart också falska nyheter, vinklade budskap och propaganda. Vanliga strategier för propaganda Det nya skolmaterialet, som kan användas direkt i klassrummen utan särskilda förberedelser, fokuserar på att stärka barns och ungas förmåga att upptäcka, granska och analysera vinklade budskap, framför allt i form av bild och film. Del ett i materialet kallas Bild är ett språk. Nyinspelade poddar

hospedagogen

Related: