background preloader

***

Facebook Twitter

Koszatniczki

Polska strona Tada Williamsa. Krajki. Krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania - FREHA. Witam, Trochę informacji na temat taśmy tabliczkowej z Oseberg, od naocznego świadka (niestety, to nie byłam ja, ale może już niebawem!...)

krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania - FREHA

, który spędził weekend w Oslo i miał szanse trochę przeanalizować zachowany fragment (są to wyłącznie wnioski z naocznej analizy, nie poparte żadnym autorytetem czy badaniami laboratoryjnymi). Taśma jest niedokończona, szerokości około 5 cm, wciąż zahaczona na 52 tabliczkach. Jest w bardzo złym stanie. Osnową są nici wełniane, wątkiem - lniane, z tym, że wątek prawie całkowicie zanikł pod wpływem działania czasu. Interesujące jest to, że tabliczki są kwadratowe, ale nie tylko czterodziurkowe, mają również dodatkowe dziurki, często w losowo wybranych miejscach na tabliczce, niewykorzystywane przy produkcji tej taśmy. Załączam rysunek poglądowy taśmy oraz rysunek z tabliczkami, wykonany przez autorkę powyższych spostrzeżeń, Shelagh Lewins. Pozdrawiam, Finnarwen. GTT Guntram's Tabletweaving Thingy. Wstążki i tasiemki (krajki) - FREHA. No w sumie chyba nie ma tematu o histori krajek na freha, tylko: Krajki - jak to sie robiPochwal sie swoja krajka Tylko nie wiem czemu zakladasz watek w poznym sredniowieczu, jesli mamy dyskutowac .. ukierunkowani Twoimi pytaniami.

Wstążki i tasiemki (krajki) - FREHA

A wiec krajek, hmm .. uzywa sie do dzisiaj ...przez wszystkie epoki. I zawsze glownie w tym samym celu, czyli do obszywania czesci ubiorow. Z tymze zmieniaja sie w roznych okresach obszywane czesci ubioru. Dla "na przykladu" cos z 19 wieku: obszyty mundurek zolnierzaa oto wzór taśmy podoficerskiej z Przepisu ubiorów dla woysk i administracyów woyennych Xięstwa Warszawskiego z 1810 roku A co wczesniej ? Prawidlowa nazwa to: tasiemka, wstążka. Temat jest bogato opracowany, m.in. w ksiazce I. Warto dodac, ze techniki tkania na krosienkach tabliczkowych, ktore zapodales na obrazku znane sa juz od VI w. p.n.e z ktorego to wieku posiadamy najstarsze znaleziska. Itd itd ... w koncu wraz z rozwojem miast i cechow, wyodrebniaja sie cechy pasamonikow i szmuklerzy rowniez. Jak projektować krajki na tabliczkach w programie GTT Guntram's Tabletweaving Thingy. Krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania - FREHA. Krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania. CYTAT(Heimnar @ 11:55 16.09.2010) CYTAT(Mojmira @ 15:14 26.06.2010) [url=" jeszcze zapytać o tzw. tkanie "double face" [...].

krajki-jak to sie robi czyli techniki tkania

Wie ktoś może czym to się różni od zwyczajnego tkania na tabliczkach? Mam zamiar się zabrać za coś takiego. Z tego co zdołałem wyczytać/podpatrzeć itp. wiem tyle, że od "normalnego" tkania na tabliczkach różni się to kilkoma rzeczami (w sumie chyba jest prostsze):[...]Standardowe motywy są w sumie chyba łatwiejsze do robienia (nitki powinny mniej się plątać z tyłu). No i nastąpiło.I powiem tak - myliłem się - nie jest to łatwiejsze.Trudniejsze i to dużo. To co jest niezwykle trudne na początku to zorientowanie się którą kartę w którą stronę odwracać, ale już po jakimś czasie można wyczuć jak te nici powinny się układać. Projekt, który zacząłem, to 3-kolorowy pasek (2-kolorowy twill z obrzeżem w innym kolorze), z motywami Snartemo.

Co jest w każdym razie bardzo dobre - nie trzeba rozplatać nitek, bo wzór jest symetryczny. *The Ultimate* Tablet Weaving Bibliography. Alte Gewebe in Krefeld.

*The Ultimate* Tablet Weaving Bibliography

Krefeld, Germany: n.p., 1949. Brief entries about the 13th century burial vestments of Siegfried von Westerburg, Archbishop of Cologne, from his grave in Bonn Minster, Germany. Altnordische Textilkunst von der spätrömischen Zeit an bis zum Mittelalter, 1936, Oslo. Catalogue of exhibition at Kunstindustrimuseum. (Useful reference for all early Norwegian tablet weaves and other textile finds) Amt, Emilie, ed. Andersen, Ingrid, 1965.Brikkevevde band i skolen, Norway.

Andersen, Paulli, 1967.Brikvaevning, Borgen. Appelgren-Kivalo, H., 1907. Atwater, Mary, 1924. 1924. 1931. 1931. 1937. 1954. (n.d.) (n.d.) Back to top of page.