background preloader

Science

Facebook Twitter

Trzecie dno | Trzy kolory, czyli naukowe podstawy rasizmu. Jestem rasistą. To znaczy uznaję pojęcie rasy jako jednego z kryteriów podziału ludzkości. Tak jak i uznaje je 75% polskich antropologów. Ci amerykańscy są bardziej bojaźliwi i 56% nie chciało udzielić odpowiedzi na pytanie, czy uznają ten niepoprawny politycznie podział. I tak – rasy różnią się między sobą zarówno predyspozycjami fizycznymi jak i intelektualnymi. Niezależnie jaki mamy kolor skóry, jedno jest pewne – wszyscy współcześnie żyjący ludzie należą do jednego gatunku.

Rasizm kojarzy się z segregacja rasową i innymi mrocznymi kartami historii ludzkości. No dobrze, skąd się jednak wzięły te wszystkie rasy i typy antropologiczne? Kiedyś wszyscy byliśmy czarni. Ok, a skąd się w takim razie wzięła skóra żółta? Typowi przedstawiciele rasy żółtej z czasem wyparli tych ostatnich z Azji kontynentalnej z powodu swojego większego zaawansowania „technologicznego”. Wróćmy jednak do rasy czarnej. Dlaczego właśnie to tam ludzkość została w epoce paleolitu? Idźmy jednak dalej.

Marketing

OD SUFLETU DO DIAMENTÓW - JACEK TYCZKOWSKI - Wiedza i Życie - 6/2000. Mikrofale pozwalają zwiększyć szybkość i wydajność wielu reakcji chemicznych oraz zmienić ich przebieg. Czy jednak te ich właściwości nie są groźne, gdy w kuchence mikrofalowej gotujemy potrawy? Nie wiem jak Państwo, ale ja bardzo lubię suflety. Jest to rodzaj zapiekanki z jajek ubitych z cukrem z dodatkiem owoców, podawanej na gorąco. Można też przygotować je na ostro, bez cukru i owoców, za to na przykład z szynką, pieczarkami i przyprawami.

Sztuka przyrządzania sufletów polega na umiejętnym wymieszaniu przygotowanej masy z ubitymi na sztywno białkami, tak aby piana nie opadła. Ryc. 1. Współczesna kuchnia daje dwie możliwości. W kuchni mikrofalowej ciepło dostarczane jest od razu do całej objętości potrawy, w piekarniku natomiast transportowane od jej powierzchni do środka. Kuzynki fal świetlnych Podstawą działania kuchni mikrofalowych są mikrofale, o których sporo na tych łamach już pisano . Ryc. 2. Zróbmy proste doświadczenie. Tajemniczy efekt Gorące miejsca A jednak nie termiczny! What are the most intellectually stimulating websites you know of? I'll start. : AskReddit.

How Geniuses Think. Podstawy elektroniki - niezbędnik każdego modera - Dzikie.NET. Prolog. NE555: Chciałbym Wam dzisiaj zaprezentować artykuł mojego kolegi Neoone, traktujący o podstawach elektroniki. Autor napisał go, gdy współpracował jeszcze z serwisem Mod-Works. Ten jednakże zniknął z sieci już jakiś czas temu - uznałem, że szkoda by było zaprzepaścić tak wartościowy materiał. Neoone nie kazał się długo prosić i zgodził się na publikację tego artykułu na łamach Dzikie.NET. Ja pozwoliłem go sobie uzupełnić o szereg zdjęć oraz grafik. Targi Tuningu Komputerów we Wrocławiu (rok 2006). Słowem wstępu. Neoone: Gdzieś w połowie października 2004 roku postanowiłem za namową forumowiczów Mod-Works spłodzić artykuł traktujący właśnie o podstawach elektroniki.

Co to właściwie jest prąd i napięcie? Według definicji, prądem nazywamy uporządkowany ruch elektronów, a napięciem - różnicę potencjałów pomiędzy pewnymi punktami układu. Załóżmy, że po jednej stronie ulicy stoi 20 zwolenników PiSu, a po drugiej 20 wyborców PO ;-). Schemat - czyli co to za hieroglify? Potencjometry. Co_to_jest_fizyka.pdf (Obiekt application/pdf)

TED

Wszechświat z niczego. Jacek Dukaj, Wit Szostak ‹S.O.D.: Na marginesie: Samoświadomość poza fikcją, czyli od Wattsa do Metzingera› Jacek Dukaj : Chcąc pogadać przy okazji „Ślepowidzenia” o samoświadomości na serio, musimy pamiętać, że cała zabawa u Wattsa rozgrywa się jakby piętro wyżej: on najpierw przyjął konkretne założenie co do natury świadomości, które nie jest przecież jedynym możliwym założeniem. Wciąż silna pozostaje przykładowo frakcja „białkowców”, jak Penrose czy Searle, którzy specjalizują się w wymyślaniu argumentów za świadomością jako funkcją związaną nierozerwalnie z biologią analogową czy wręcz z efektami zachodzącymi w mózgu na poziomie kwantowym (fajną wariację na ten temat dał teraz Neal Stephenson w „Peanatemie”); mamy emergencjonistów liczących świadomość od progu ilościowego systemu neuralnego (tu się mieści na przykład Kurzweil, ale i Dennett z modelem równoległych procesunków mózgu) lub realizacji funkcji kluczowych według teorii informacji; jest wreszcie multum teorii indywidualnych, np.

Sam Metzinger ma taki pomysł, że to, co nazywa się egotycznością świadomości, jest pewną uzurpacją. Lawrence Krauss: "A Universe From Nothing"