background preloader

Ugurkazdal

Facebook Twitter

Ugur Kazdal

NASA Yeni Bir Uzay İstasyonu Daha Kuruyor! Çin İlk Mobil Telekomünikasyon Uydusunu Uzaya Fırlattı. Disney Çocuklara Yönelik Mesajlaşma Uygulamasını Yayınladı. Güneş Yüzeyinde Plazma Yağmuru! NASA’nın Arayüz Bölge Görüntüleme Spektrografı IRIS 24 Temmuz 2016’da güneş üzerinde yakaladıkları ani ışıklar tekrardan dikkatleri üstüne çekti.

Güneş Yüzeyinde Plazma Yağmuru!

Güneşteki patlamalar dünyanın en büyük radyasyon patlamaları olarak bilim dünyasında yerini almıştı. Patlamalar sırasında manyetik enerji büyük miktarda serbest bırakılır. Açığa çıkan güçlü enerjiyle patlamaların boyutu Güneş’in iyi bir şekilde gözlenmesi sonucu farkedilebilir. Video devam ederken güneşteki malzeme büyüklüğünün ne hayli büyük olduğunu görebiliyoruz. Adeta bir ateşten şelaleyi andıran koronal yağmurlar pozitif ve negatif yüklü parçacıklara sahip. Goothium. Apple Watch 2 Geliyor! Amazon Firması Uçaklarada El Attı. Delta Hava Yolları Teknolojinin Gerisinde Kaldı. NASA Yeni Bir Uzay İstasyonu Daha Kuruyor!

Japonlardan Akıllı Şehir Projesi! Sürdürülebilir Akıllı Şehir Projesiyle dünyada bir ilke imza atılacak.

Japonlardan Akıllı Şehir Projesi!

Tokyo’nun Yokohama şehrinde, Tsunashima’da hayata geçirilecek olan projeye on kuruluş katılıyor. Tokyo Gas Group, şehirde ısı ve elektrik üretilecek. Ürettikleri elektrik buradan diğer tesislere dağıtılacak. Bu sayede şehrin tamamı üretilen ısı ve elektrikten faydalanabilecek. Panasonic ise CRE çözümleri ve teknolojisini kullanarak konumdan daha fazla değer sağlamaya uğraşacak. Kilo Beyni Yaşlandırıyor! Google Chrome Flash Desteğine Son Veriyor!

Google tarafından geliştirilen başarılı bir ağ tarayıcısı olan Google Chrome gelişip değişmek için flash desteğini ortadan kaldıracağını belirtti.

Google Chrome Flash Desteğine Son Veriyor!

Güncelleme 1 Eylül itibariyle gelerek, kullanıcılarına flash içerikli herhangi bir şey gösterilmeyecek. Yeniliklerin dışında kalan Flash Player, Google Chrome’e oldukça büyük yük oluyordu. Daha hızlı ve sorunsuz olan HTML5’e geçilmesi, Chrome’da performans artışı sağlayacak. Bildiğimiz üzere RAM canavarı olarak nitelendiriliyor. 900 Milyon Android Cihazda Açık! Pokemon GO yeni versiyonuyla geliyor! Akıllara durgunluk veren projeyle milyon dolarlar kazanacaklar! Google Fiber Hızlı İnternet İçin Çalışıyor. GoPro Beklenen Satışı Yapacak! Qualcoom Geçen Yıla Meydan Okuyacak! Amerika’da telekomünikasyon ekipmanları tasarlayan ve dünyanın 224 ülkesinde bulunan Qualcoom iki büyük akıllı telefon firmasını daha almaya hazırlanıyor.

Qualcoom Geçen Yıla Meydan Okuyacak!

ABD çip firması 2015’te yaşadığı anti-terör ihlali için 1 milyar dolara yakın para cezasına çarptırılmıştı. O zamanlar Original Equipment Manufacturer (OEM), yani “orijinal ürün üreticisi” olarak bilinen şirketle bağlantıları ister istemez kopmuştu. Buna rağmen pes etmeyen Qualcoom geçen hafta Oppo şirketi ile anlaşma sağlamıştı. Cox 25 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek Mi? Iphone’a İlgi Azaldı! Neptün’ün Ötesinde Ters Dönen Cisimlere Rastlandı! Gurbaksh Chahal Şirketinin Yönetimini Mahkeme Kararıyla Kaybetti. Bilim Adamı Polisi Suçladı!

ESA Kutup Yıldızına Mesaj Yolladı! Avrupa Uzay Araştırma Ajansı ESA, Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı olan ve dünyaya tam 434 ışık yılı uzaklıkta bulunan Polaris’e 21. yüzyılın mesajını gönderdi. ”21.Yüzyıl’ın Mesajı” sıfatıyla 434 ışık yılı uzaklıktaki yıldıza gönderilen mesajın içeriği geleceğe ilişkin bir soru oldu.

ESA Kutup Yıldızına Mesaj Yolladı!

Radyo dalgalarıyla oluşturulan mesajda How will our present environmental interactions shape the future? (Varlığımız, geleceği ne ölçüde şekillendirecek? Cortana Xbox One Hız Kesmeden Gelişmeye Devam Ediyor. Oyun konsolları katagorisinde kıyasıya rekabet veren Sony’e karşı Mücrosoft büyük bir adımla öne geçmiş bulunmakta.

Cortana Xbox One Hız Kesmeden Gelişmeye Devam Ediyor

Xbox One Sve Project Scorpio’yu duyurduktan sonra mevcut en güncel konsolu Xbox One için yaptığı yeniliklerle devam ediyor. Windows 10 ile tüm cihazlarını tek bir işletim sistemi üzerinde birleştirerek kullanım rahatlığı sağlayan Microsoft Xbox One konsolu için oldukça kapsamlı bir güncelleme yayınladı. Xbox One’ın arayüzü yenilenirken konsoldaki seslerde elden geçti. Xbox One’ı Sesle Kontrol Edin Yayınlanan güncellemeyle birlikte Xbox One konsolu Microsoft’un sesli asistanı Cortana’yı desteklemeye başlıyor.

Chromecast Rekor Yükselişte! Google Chromecast, akıllı telefonlar ile HD TV’ler arasında köprü vazifesi görürken kullanıcılara aktarım sırasında oldukça kolaylık sağlıyor. 2016 yılının ikinci çeyreğindeki yükselişin başında Chromecast‘ı görüyoruz.

Chromecast Rekor Yükselişte!

Son açıklamalar Chromecast‘ın sahip olduğu Google’ın hoşnut olacağı türden. Chromecast yeniliği ile piyasada oldukça ilgi gören Google, bu özellik sayesinde 30 milyon satış rakamına aşmayı başardı. FBI Demokrat Parti maillerinin nasıl ele geçirildiğini araştırıyor.