background preloader

Culture.pl - wszystko co chciałbyś wiedzieć o polskiej kulturze

Culture.pl - wszystko co chciałbyś wiedzieć o polskiej kulturze

http://culture.pl/pl/boxes

Related:  Cyfrowe zasoby kultury

Kolekcja Cyfrowa Muzeum Okręgowego w Lesznie Byk(Rysunek, animalistyka) Stanisław Prauss , ok. 1937 r. C.F. Open CultureOpen Culture HOLEVIATERS to zupełna nowość na polskim rynku muzycznym. Zespół tworzą doświadczeni, profesjonalni muzycy. Grupa swoją siedzibę ma na Podhalu, a działalność rozpoczęli we wrześniu 2013. Reprezentują muzykę z gatunków folk, swing, z elementami jazzu chicagowskiego, nowoorleańskiego. Galeria Malarstwa Polskiego Kultura Liberalna - Z centrum widać najwięcej Oto zwycięskie zdjęcia i relacja z gali największego konkursu fotograficznego świata Wczorajszego wieczoru, podczas uroczystej gali w londyńskim Hiltonie przy Park Lane, poznaliśmy zwycięzców wszystkich kategorii Sony World Photography Awards. Konkurs osiągnął rangę największego na świecie, a tegoroczna edycja przyciągnęła prawdziwe tłumy. W tym roku do konkursu Sony World Photography Awards zgłoszono aż 183 737 zdjęć zrobionych przez fotografów ze 171 krajów. To sprawia, że pod względem liczby nadesłanych prac żaden inny konkurs nie może się równać z SWPA. Konkurs jest organizowany przez World Photography Organisation, a w tym roku już po raz ósmy odbywał się pod szyldem firmy Sony.

Małgorzata Omilanowska: „Muzeum nigdy nie będzie instytucją, która sama na siebie zarobi” W czwartek w Łodzi zaczął się pierwszy Kongres Muzealników. Z minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzatą Omilanowską, rozmawiam o tym, jak przez ostatnią dekadę zmieniły się polskie muzea, jak będą wyglądały za pół wieku, i jaka jest ich rola w kształtowaniu polityki historycznej państwa.Wojciech Engelking: Przez ostatnich dziesięć lat frekwencja w muzeach w Polsce wzrosła o 200 procent. Więcej niż gadżeciarstwo, czyli jakie będą muzea przyszłości - opowiada nam Zuzanna Stańska z Moiseum Muzea zapewne większości z nas kojarzą się ze specjalnymi kapciami, specyficznym zapachem, patyną, kurzem i nieprzyjemnymi strażnikami. Cóż, są ludzie, którzy chcą zmienić postrzeganie tych instytucji i zaprzęgają do tego nowe technologie. Poznajcie Zuzannę Stańską. Moiseum to startup, który za cel obrał sobie pomoc w cyfryzacji muzeów. Poprzez szeroko rozumiany consulting, developowanie aplikacji mobilnych i współorganizowanie wielu różnych projektów, w tym cyklu spotkań Metamuzeum, ekipa pod wodzą Zuzanny Stańskiej konsekwentnie zmienia instytucje kultury.

Blogi o tematyce społecznej i podróżniczej na Planete+ - www.planeteplus.pl Wędrówka szósta, czyli zakapiory - legenda Bieszczadów Bieszczady przyciągają artystyczne dusze, które razem z Aniołami Bieszczadzkimi upiększają tutaj każdy dzień. Zdzisław Pękalski mieszka w Hoczwi. Przez wiele lat pracował jako wychowawca i pedagog w miejscowej szkole.... Odsłon: 8727 Prof. Turski: Wartości człowieka nie mierzy się w dyplomach. Kwestia wykształcenia ulegnie zmianie W dzisiejszych czasach lepiej jest być humanistą czy umysłem ścisłym? Nie wiem. Problem z odpowiedzią na to pytanie leży w podziale dziedzin naukowych, którego po prostu ja nie uznaję. W drugiej połowie XX w. postanowiono podzielić naukę na pewne fragmenty i jakoś je ponazywać bez ustalenia rozsądnych kryteriów tego podziału. Ergo: nie wiadomo, o co w nim chodzi.

Aplikacja mobilna „Zabytki w Polsce” gotowa na wakacje! Już jest aplikacja mobilna Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytki w Polsce” w nowej, lepszej odsłonie. Ponad 22 500 tysiąca zabytków w zasięgu ręki, a do tego piękne zdjęcia i rzetelne informacje na temat każdego obiektu opracowane przez ekspertów Instytutu. Podróżujesz po Polsce? – wystarczy Ci telefon i aplikacja „Zabytki w Polsce”, którą przygotował specjalnie z myślą o turystach Narodowy Instytutu Dziedzictwa. Korzonki i korzenie, czyli kultura i natura na talerzu pozytywne tylko w przypadku, kiedy wykorzystywane były w celach leczniczych. W codziennej diecie mogły jednak wyrządzić tylko szkody i narazić na problemy zdrowotne. Nie każdy mógł sobie pozwolić na jedzenie mięsa – na przykład ptaków, które były gorące i suche (właściwości te odpowiadały żywiołom ognia i powietrza). Ci którzy musieli zadowolić się dietą, dziś określaną jako wegetariańską, musieli odpowiednio przygotowywać pokarmy. Warzywa, zioła, bulwy o chłodnych i wilgotnych właściwościach, jedzone na surowo stanowiły duże zagrożenie dla zdrowia. Należało zatem wybrać odpowiednie warzywa, bulwy łączyć z roślinami, które znajdowały się w hierarchii bytów żywieniowej chociaż odrobinę wyżej, do tego gotowanie niwelowało szkodliwe właściwości.

Related: