background preloader

KHAN ACADEMY - edukacja przyszłości

http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

Related:  edukacjaProject 1,2,3-play and learn with meNauka 2.0Matematyka

Technologie informacyjno-komunikacyjne na lekcjach - darmowa publikacja od CEO Redakcja portalu, 04 Sierpień 15 Drukuj Zachęcamy do lektury, udostępnionej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, darmowej publikacji pt. "Technologie informacyjno-komunikacyjne na lekcjach. Przykładowe konspekty i polecane praktyki" autorstwa Małgorzaty Ostrowskiej i Danuty Sterny. Pierre Levy - Drugi Potop Tekst pochodzi z serwisu CyberForum.edu.pl \u2013 //magazynsztuki.home.pl/n_technologia/drugi%20potop.htm Pierre Delvy- Drugi Potop Tekst jest obszernym wyborem z opracowania "Deuxieme Deluqe" [Drugi Potop] przygotowanego na Narzędzia matematyczne dla ucznia: Graphmatica « Młody Technik Poza Microsoft Math, który to znakomity bezpłatny program matematyczny omawiałem tu od kilku miesięcy, istnieje oczywiście wiele innych, spełniających podobne funkcje – wszystkie, lub tylko niektóre. Jednym z moich ulubionych jest dość już stary program Keitha Hertzera Graphmatica (aktualna wersja 2.09g dla Windows pochodzi z roku 2009, została uaktualniona w styczniu roku 2010 i pobierzesz ja pod adresem przeznaczony głównie do badania zmienności funkcji jednej zmiennej rzeczywistej oraz do graficznego rozwiązywania nierówności, znajdowania stycznych, obliczania pochodnych i całek. Jest to program o zdumiewająco małych rozmiarach jak na bogactwo swoich funkcji (pakiet instalacyjny ma ledwo 376 KB) i – oczywiście – w związku z tym piekielnie szybki w działaniu.

Szkoły świata: Steve Jobs Schools Szczegóły Opublikowano: niedziela, 12, lipiec 2015 00:00 Marcin Polak Można stworzyć w istniejącym systemie szkolnictwa placówki oświatowe, które choć publiczne, wcale nie są zorganizowane tak samo, jak większość szkół. Wszystko zależy od koncepcji szkoły, wizji i siły organizatorów, którzy swoją wizję wprowadzają w czyn. Narzędzia matematyczne dla ucznia: GeoGebra (1) « Młody Technik Mam jeszcze w oczach dyżurnego, który przed lekcją geometrii (mieliśmy oddzielne lekcje geometrii, algebry i trygonometrii ? w sumie było tego ?za moich czasów? pięć godzin matematyki tygodniowo, dziś chyba rzecz niewyobrażalna?) przynosił z pokoju nauczycielskiego ogromny cyrkiel i takiż liniał, wszystko paskudnie upaćkane kredą.

Narzędzia matematyczne dla ucznia: GeoGebra (2) « Młody Technik Kontynuujemy zapoznawanie się z GeoGebrą, znakomitym programem do kreślenia i badania konstrukcji geometrycznych. Kolejny obiekt, który nauczymy się budować, to okrąg. Będzie to zatem najpierw okrąg o środku w danym punkcie, przechodzący przez jakiś inny dany punkt. Inspiruj przyszłość edukacji Inspire the Future – dwudniowa konferencja, część zjazdu europejskich środowisk edukacji demokratycznej EUDEC. Byłam tam, przywiozłam tonę notatek, drugie tyle zdjęć, a przede wszystkim ogromną dawkę inspiracji. Moje dzieci nie chodzą do szkoły demokratycznej, nie uczę ich w domu, ani nie jesteśmy unschoolersami. A jednak czuję, że wszystkie konferencyjne tematy i inspiracje były bardzo dla mnie. I dla każdego rodzica, nauczyciela, edukatora, dyrektora szkoły, wychowawcy… Dla każdego, kto chce rozwijać siebie w swojej relacji z dziećmi i kto chce na miarę swoich możliwości zmieniać edukację. 1 stycznia 2015 John Moravec, amerykański naukowiec specjalizujący się w badaniu kierunków rozwoju edukacji, opublikował Manifesto 15 – dokument będący refleksją nad obecną edukacją, nad tym, co już o niej wiemy oraz nad tym, jaka powinna być i dokąd zmierzać.

Narzędzia matematyczne dla ucznia: Wolfram Alpha (1) « Młody Technik Wśród wielu narzędzi matematycznych, jakie daje do dyspozycji ucznia (i nauczyciela!) informatyka, jedno jest zupełnie szczególne. I nie dlatego, że jest ono dostępne on-line, tzn. aby zeń skorzystać nie trzeba mieć w komputerze nic więcej, niż przeglądarkę internetową (obojętnie jaka, ale radzę ostatnią wersję, bo w starszych wyniki pracy narzędzia mogą wyglądać rozmaicie?); takich narzędzi w Sieci jest całkiem sporo. To jest wyjątkowe z racji niesamowitych zupełnie możliwości ? ale i z uwagi na osobę autora.

Toc dla Edukacji TOC – to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych do zastosowania na wszystkich poziomach edukacyjnych – od przedszkola do szkoły wyższej (i więcej). Uniwersalność programu polega na tym, że te trzy narzędzia (Chmura, Gałąź, Drzewko Ambitnego Celu) można zastosować do wszelkich treści edukacyjnych występujących w edukacji, takich jak: Związki przyczynowo-skutkowe występujące w treściach wszystkich przedmiotów (polski, historia, matematyka, fizyka, itp.)zapamiętanie na bazie zrozumienia a nie „wykucia” (matematyka, geografia, chemia, fizyka, historia)analiza treści, umiejętność tworzenia nowej wiedzy, tworzenie hipotez, argumentacja, ocenianie – czyli myślenie krytycznePlanowanie pracy (sprawy wychowawcze)Podejmowanie samodzielnych decyzji przez uczniów i przewidywanie ich konsekwencjiPoprawna komunikacja w klasieAnaliza konfliktów i umiejętność znajdowania ich rozwiązań Poniżej krótka prezentacja o tym czym jest TOC i jak wpływa na dzieci i nauczycieli:

Aktualności o polskiej nauce, badaniach, wydarzeniach, polskich uczelniach i instytutach badawczych Nowoczesne narzędzia informatyczne mogą pomagać w wizualizacji danych i zauważaniu pewnych istotnych trendów. Studenci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie w ramach projektu "Wizualizacja sztuki" wykorzystali te narzędzia w analizie twórczości sławnych artystów. W ramach prac studentów powstały m.in. analiza nastroju Vincenta van Gogha, przeprowadzona na podstawie jego listów, wykresy przedstawiające tematykę piosenek Toma Waitsa, czy chmury słów najczęściej występujących w wierszach Piotra Szmitkego. Młodzi badacze próbowali też pokazać, czy temat samotności na obrazach amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera wiąże się z liczbą postaci, które pojawiają się na obrazach tego artysty, a także tworzyli wykresy ilustrujące rodzaj dzieł sztuki tworzonych przez Andy'ego Warhola.

Narzędzia matematyczne dla ucznia: Wolfram Alpha (2) « Młody Technik Z genialną witryną Wolframa jeden jest kłopot. Ten mianowicie, że aby z niej w pełni korzystać trzeba – mimo wszystko – znać angielski. Można wprawdzie robić błędy składniowe w konstruowaniu zapytania i wypowiadać się mocno niegramatycznie –witryna jest tolerancyjna – ale jednak trzeba wiedzieć, które słowa w budowanym zdaniu są naprawdę istotne. I choć angielszczyzna staje się pomału także w Polsce naszym drugim językiem, to jednak pewien problem jest.

13 błędów polskiego systemu edukacji Albert Camus powiedział kiedyś, że “szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje”. Obecny system edukacji jest przestarzałym reliktem, pełnym szkodliwych zasad i ograniczających schematów. Najwyższy czas głośno i wyraźnie powiedzieć o tym, co dokładnie szkoła robi źle i dlaczego tak się dzieje. Obecny system edukacji powstał na potrzeby gospodarki industrialnej ubiegłych wieków.

Related: