background preloader

Amara - Subtítulos universales: subtitula, traduce y transcribe video.

Amara - Subtítulos universales: subtitula, traduce y transcribe video.

Zotero Translations of this page: Zotero 4.0 is now available. The Zotero 3.0 release announcement is preserved below. We are excited to announce the release of Zotero 3.0. See the 3.0 changelog for a complete list of changes. We strongly encourage new users to download Zotero 4.0. Upgrading from Zotero 2.1 Simply install Zotero 3.0 over Zotero 2.1. Don't want to upgrade now? Upgrading from Zotero 2.0 Install Zotero 3.0 over Zotero 2.0. Don't want to upgrade now? Upgrading from Zotero 1.0 Install Zotero 3.0 over Zotero 1.0. When upgrading from Zotero 1.0, you should take extra precautions in case you run into trouble: Back up your data before upgrading your database. Don't want to upgrade now?

100 Websites You Should Know and Use (updated!) Entertainment Meet David Peterson, who developed Dothraki for Game of Thrones There are seven different words in Dothraki for striking another person with a sword. Among them: “hlizifikh,” a wild but powerful strike; “hrakkarikh,”a quick and accurate strike; and “gezrikh,” a fake-out or decoy strike. But you won’t find these words in George R. Culture My Year of TED: How 54 talks changed a life By Kylie Dunn What do you get when you cross a 39-year-old perfectionist with 54 TED Talks and far more honesty than any person probably needs to experience? Entertainment Meet David Peterson, who developed Dothraki for Game of Thrones There are seven different words in Dothraki for striking another person with a sword. Culture My Year of TED: How 54 talks changed a life By Kylie Dunn What do you get when you cross a 39-year-old perfectionist with 54 TED Talks and far more honesty than any person probably needs to experience?

Sitges Renovable Objetivos de la Iniciativa Sitges Solar: Sitges Solar es una iniciativa que promueve las energías renovables en Sitges y la comarca del Garraf.La idea es crear una red de interesados y ser un interlocutor similar a una Agencia Local de Energía. Antecedentes:A principios de 2011 entregamos al Ayuntamiento de Sitges un informe llamado Plan hacia la Autonomía Energética de Sitges. Este informe demuestra que Sitges puede cubrir alrededor de un 60% de su consumo energético por energías renovables mientras que los 40% restantes hay que conseguirlo por ahorro y medidas de eficiencia energética. La implementación de este plan es el principal objetivo de la futura Agencia Local de Energía. Otros informes que forman una base importante del futuro trabajo son: Acciones:Se trabaja en las siguientes líneas:

Návrh vysokoškolské reformy je špatnou reakcí na nesprávný cíl Proč se zatím většina (23 z 26) českých veřejných škol radikálně odmítnuvších „reformu“ dočkala v médiích řady kritických reakcí? Neměli by se akademici a jejich představitelé nad sebou zamyslet? Jako jeden z těch, kterým se předložené návrhy nelíbí, se pokusím dát odpověď těm, co už nás diagnostikovali a jejichž názory byly tak pečlivě reprodukovány na stránkách ČESKÉ POZICE. Na čem je a na čem není shoda Na rozdíl od všeobecně reprodukovaného klišé, že „o nutnosti reformy nikdo nepochybuje“ a „všichni se shodnou na tom jejím směřování“ (ministr Josef Dobeš), se domnívám, že právě zde leží jádro pudla. Žádná shoda, právě v tomhle existuje zásadní rozpor. Shoda možná je na problémech českého vysokého školství. Nejprve stát vysokým školám vnutil masifikaci – vzpomeňme, jak jsme se museli stydět, že zaostáváme pomalu za kdekým, když máme tak málo vysokoškolských studentů a absolventů. Zavinily tuto situaci samotné vysoké školy, zejména univerzity? Systém samozřejmě problémy má.

IForum - Perspektivy dalšího vývoje českého vysokého školství Posluchárna UK Nahrávají, vystupují a úspěšně studují na UK. Tentokrát v rubrice Posluchárna představujeme kapelu Come and Play, jejímž frontmanem je student Právnické fakulty UK Matěj Burda. Pokračování Ženy v historii UK Loňský univerzitní kalendář představil 12 výjimečných žen, které působily na naší univerzitě. Pokračování Časopis Forum Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Pokračování Stavba biotechnologického a biomedicínského centra BIOCEV začne do měsíce od podepsání smlouvy s dodavatelem a měla by být dokončena na jaře 2015. Pokračování

:zenhabits

Related: