background preloader

Wiosna

Wiosna
Wiosna − jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Meteorologia[edytuj] Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego, od tego dnia dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Temperatura powietrza wiosną rzadko spada poniżej 0 °C. Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Data początku wiosny[edytuj] Przypisy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiosna

Related:  wiosnaWiosna

Przysłowia wiosny... - Zadane.pl - Jedna jaskółka wiosny nie czyni. - Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata. - Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa. - Jak drozdy śpiewają na wierzchołkach drzew, wiosna wnet, a jak między gałęziami, to jeszcze het. - Kiedy żurawie wysoko latają, prędkiej się wiosny ludzie spodziewają. -Wczesne kaczki z żurawiami znaki wiosny i z ciepłami. - Z wiosną nadzieje rosną, nastanie lato, wszędzie bogato... wiersze i przysłowia o wiośnie - niespodzianki Wiosenne porządki Autor: Brzechwa Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana, Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana, Lecz zajrzała we wszystkie zakątki: - Zaczynamy wiosenne porządki.

Jakie są przysłowia o wiośnie – zadania, ściągi i testy – Zapytaj.onet.pl Proszę czekać... Przysłowia o wiośnie - Rodzina - Uroczystości rodzinne fot. Fotolia Przysłowia o wiośnie: jakie ptaki przylatują do polski na wiosnę ? jakie... - Zadane.pl Wiosna to pora roku niezwykle wyczekiwana przez wszystkich. Budząca się do życia przyroda sprawia, że ludzie czują coraz więcej energii i jednocześnie chcą, żeby przyszła jak najszybciej. W związku z tym istnieje mnóstwo rytuałów, obrządków i tradycji związanych z nadejściem wiosny.Żegnanie zimy, która jest symbolem chorób, zła i smutku w kulturze słowiańskiej jest ściśle związane z dniem świętego Grzegorza, który to zwiastuje rychłe odejście zimy. Żegnanie zimy to także rytualne topienie kukły- Marzanny lub Marzanioka.Również wszelkie prace, zwłaszcza rolnicze mają ścisły związek ze zmianą pór roku, a zbliżająca się wiosna, którą symbolizuje dzień św. Józefa to początek intensywnych działań rolników.Przygotowania do przyjęcia nadchodzącej wiosny zazwyczaj bywają wieloetapowe.

Ptaki przylatujące do Polski na wiosnę. by Mateusz Pastuszek on Prezi

Related: