background preloader

Creative Commons Polska

Creative Commons Polska

Bajka terapeutyczna Bajka terapeutyczna – krótkie opowiadanie z morałem tworzone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W opowiadaniach tych świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Ich głównym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci. Cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Rodzaje bajek terapeutycznych[edytuj | edytuj kod] Bajka relaksacyjna[edytuj | edytuj kod] Jej celem głównym jest wyciszenie, odprężenie, uspokojenie dziecka; posługuje się wyobrażeniem, które opiera się na trzech strukturach: Słuchowej - np.: słyszysz śpiew ptaków, szum wody…itp.Wzrokowej - widzisz pole maków, szczyty gór, morskie fale…itp.Czuciowej - czujesz krople deszczu na twarzy, podmuchy wiatru, pijesz wodę ze pobliskiego źródła..itp.. W bajkach relaksacyjnych miejsce akcji zawsze jest bezpieczne, przyjazne i spokojne.

Bajkoterapia - Artykuł wiki - Familie.pl Bajkoterapia jest terapią przez bajki. Stanowi część biblioterapii, skierowanej głównie do dzieci w wieku od ok. 3 do 9 lat. Bajki terapeutyczne mogą mieć charakter relaksacyjny, psychoterapeutyczny lub psychoedukacyjny. Odpowiednio opowiedziane historie mogą dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Główne cele bajkoterapii to: Bajka – jest to krótki dowcipny utwór, nawiązujący do życia rzeczywistego. Bajka relaksacyjna – bajka ta odpowiednio dobrana i opowiedziana albo przeczytana może doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń. Bajka psychoterapeutyczna – jej zadaniem jest obniżenie lęku, dowartościowanie, wskazanie sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Bajka psychoedukacyjna – ma na celu poszerzenie repertuaru zachowań dziecka, poprzez poznanie bohatera bajki, który ma podobny problem. Odniesienia: M.

Bajkoterapia – terapia poprzez czytanie bajek dla dzieci - Ekorodzice.pl Bajkoterapia jest jedną z metod terapii wykorzystywaną do pracy z dziećmi. Jej celem jest lepsze zrozumienie dziecka oraz jego problemu. Dostarczenie mu wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania, sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia jak i działania dzięki czemu potrafi sam stawić czoła problemom. Bajkoterapia jest częścią biblioterapii (grec. biblion- książka). Biblioterapia przeznaczona jest również dla osób zdrowych, dzięki niej dziecko poznaje otaczający go świat, historie, obyczaje narodów. bierną – słuchanie czytanej na głos książki: czytane w ten sposób słowa wraz z miłą atmosferą pomagają się uspokoić oraz zrelaksować, czynną – osoba sama dobiera odpowiednią literaturę i ją czyta. Bajkoterapia jest jedną z metod terapii wykorzystywaną do pracy z dziećmi. Maria Molicka, autorka wielu bajek terapeutycznych, wyróżnia trzy gatunki bajek terapeutycznych: Bajki relaksacyjne – ich celem jest wywołanie odprężenia oraz uspokojenia.

Bajka o Krzysiu - konspekt zajęć czytelniczych z elementami bajkoterapii Mirosława Skorupska – nauczyciel - bibliotekarz „Bajka o Krzysiu” – konspekt zajęć czytelniczych z elementami bajkoterapii w klasie III a ( integracyjnej ) Cele ogólne :• Cel relaksacyjny – rozluźnienie, uspokojenie dzieci• Cel terapeutyczny – uwolnienie dzieci od zalegających emocji, okazanie im akceptacji, bliskości emocjonalnej• Cel psychoedukacyjny – dostarczenie dzieciom informacji o nowych, korzystnych dla nich zachowaniach, reakcjach emocjonalnych, sposobach rozwiązywania problemów, poszerzanie wachlarza możliwych zachowań w danej sytuacjiCele szczegółowe :• Dostrzeżenie jednostki i jej problemów• Rozbudzenie empatii wśród dzieci• Kształtowanie poczucia własnej wartości• Przełamywanie nieśmiałości• Złagodzenie napięć emocjonalnych• Dostarczenie dzieciom wzorców pozytywnych zachowań Metody :• Słowna ( pogadanka )• Głośne czytanie bajki• Rozmowa kierowanaFormy :• Zespołowa • IndywidualnaPomoce :• Kartki z imionami• Kredki świecowe• Blok rysunkowy

Co to jest biblioterapia?- czyli o terapeutycznej roli książki :: CUDowny Portal - Wszystko dla ciała, umysłu i ducha 2003-10-22 Zalewska Teresa Maria, dr Co to jest biblioterapia?- czyli o terapeutycznej roli książki Prowadząc moje warsztaty " Uzdrawiająca moc barw, dźwięku i myśli" zauważyłam, że nie tylko muzyka i piękne obrazy mogą wprowadzić człowieka w stan głębokiego relaksu warunkującego równowagę psychofizyczną, ale również określonej jakości słowa, nie tylko te wykorzystywane w powszechnie dzisiaj uznawanych technikach pracy z umysłem, jak w metodzie Lazarusa. W starożytnej aleksandryjskiej bibliotece widniały słowa: " Lekarstwo na umysł". Na czym polega ten terapeutyczny fenomen uzdrawiania przez książkę? Korzystajmy zatem z terapeutycznej roli książki, która może chronić przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, daje nowe wzory osobowe, by móc dotrzeć między innymi dzięki takiej formie pracy z umysłem, do swego własnego potencjału, a uruchomiwszy go żyć pełniej i radośniej w otaczającym nas świecie. Pozdrawiam Teresa Maria Zalewska www.obk.neostrada.pl

Related: