background preloader

LOP

Facebook Twitter

(1) Facebook. Owady i nie tylko - o przyrodzie przy kawie. Pszczoły na moim osiedlu – Justyna Kierat – Pod Kreską. Niech rzeka dzieci urzeka. 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody.

Niech rzeka dzieci urzeka

Ma on zwrócić naszą uwagę na rzecz oczywistą - że o wodę musimy dbać, a od jej stanu zależy jakość naszego życia na Ziemi. Niestety rzeki, które są kluczowe dla zapewnienia nam wody, są w coraz gorszym stanie. Najwyższy czas, aby zacząć głośno mówić o ich problemach i edukować młodzież na temat ich roli w naszym życiu. A. Watch. Motyle chronione. Zainteresowanie motylami wśród przyrodników wynikało po części z niezwykłej urody tych zwierząt, a także z chęci poznania tajemnic metamorfozy jaką przechodzą te organizmy w trakcie swojego życia, rzadziej ich znaczeniu gospodarczemu.

Motyle chronione

Zauroczenie tymi organizmami trwa do dziś dzień, wzbudzając niemałe emocje zarówno wśród naukowców, jak i rzeszy amatorów, których pracy nie sposób przecenić. Niestety, prowadzone przez ostatnie dziesięciolecia badania faunistyczne nad motylami dziennymi w Polsce niezmiennie wykazują tendencje spadku liczebności lub całkowitego wymierania wielu gatunków motyli. W opublikowanej wersji Czerwonej listy gatunków ginących i zagrożonych ujęto aż 66 spośród 163 gatunków motyli dziennych wykazach kiedykolwiek z obszaru Polski.

Trzydzieści spośród nich zostało objętych ochroną prawną. Niestety ok. 5 gatunków wyginęło, a kilka następnych znalazło się na granicy zagłady. Youtube. Youtube. Youtube. (1) Motyle Polski. Prezentacja gatunków z napisami. (1) Gorczański Park Narodowy. Żołna na łowach. Heteroptera. Na podstawie: "Klucze do oznaczania owadów Polski.

Heteroptera

Część XVIII. Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera. Zeszyt 9. Coneix el riu. Strategia zarządzania dla obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka - PDF Free Download. 1 Strategia zarządzania dla obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka Projekt PL0108 Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju w Karpatach Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) Instytut Ochrony Przyrody PAN Kraków 2 Opracowanie strategii: Tadeusz Zając kontakt: Strategia zarządzania dla obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka została opracowana w ramach projektu PL0108 Optymalizacja wykorzystania zasobów sieci Natura 2000 dla zrównoważonego rozwoju w Karpatach realizowanego w latach Więcej informacji o projekcie: 2 4 Wyniki konsultacji społecznych 93 Załączniki 102 Załącznik 1.

Strategia zarządzania dla obszaru Natura 2000 Ostoja Popradzka - PDF Free Download

Strategie ochrony dla konkretnych typów siedlisk przyrodniczych 102 Załącznik 2. Strategie ochrony dla konkretnych gatunków roślin 102 Załącznik 3. Strategie ochrony dla konkretnych gatunków zwierząt 102 Załącznik 4. Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu 2021. Rok 2021 był pierwszym w historii Zimowego Ptakoliczenia bez ptasich wycieczek.

Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu 2021

W trosce o zdrowie wolontariuszek i wolontariuszy, organizujących wydarzenia Zimowego Ptakoliczenia oraz uczestniczek i uczestników zdecydowaliśmy, że zmienimy formułę styczniowych liczeń. Tak narodziło się Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu. (1) Watch. Pustułki – Moje Mapy Google. Gromadzenie danych. Odsłony: 7347 Instrukcja W przypadku posiadania większego zbioru danych (kilkanaście i więcej rekordów) prosimy o wpisywanie danych w przygotowany szablon bazy – arkusz kalkulacyjny.

Gromadzenie danych

Wprowadzamy do bazy tylko obserwacje gatunków, których identyfikacji jesteśmy pewni. Najważniejsze dane to: Photo. Ochrona sów. Drzewo Franciszka - SMOG w czasie pandemii. Fundacja Szklane Pułapki - Zapraszamy! Weź udział w naszych badaniach „Hangover bird count – noworoczne liczenia martwych ptaków”. Chcemy w nich ocenić wpływ fajerwerków sylwestrowych na śmiertelność ptaków. Petardy i fajerwerki płoszą ptaki, które, uciek. Chiroksero. W roku 2021 #zachowajwodę. Szukasz postanowienia noworocznego, które będzie jednocześnie kolejnym krokiem ku odpowiedzialnemu wykorzystywaniu zasobów naszej planety?

W roku 2021 #zachowajwodę

Dołącz do akcji WWF Polska i firmy GEBERIT i w 2021 roku #zachowajwodę! Udostępnij na Twoim profilu: Zmiana klimatu, zła gospodarka wodna, niszczenie rzek i mokradeł – to wszystko doprowadziło nas przed oblicze kryzysu. Woda to jeden z najważniejszych zasobów naturalnych zapewniających nam istnienie, a problem suszy dotyczy każdego z nas. W dużej mierze jest to problem systemowy i wymaga systemowego podejścia, a do jego rozwiązania potrzebne są działania i decyzje na najwyższych szczeblach krajowych. Jednak tego typu zmiany nie zachodzą same. Pobierz plakat z kompletem naszych rad jak w prosty sposób także w domu można oszczędzać wodę. Wymagaj od siebie i od polityków działań na rzecz ochrony przyrody i klimatu. Facebook. Atlas rozmieszczenia. Mapa Bioróżnorodności: Publikacje. Orthoptera.ch - Home. Etnografia Lubelszczyzny – ludowe wierzenia o zwierzętach - Leksykon - Teatr NN. Ludzie i zwierzęta Na św.

Etnografia Lubelszczyzny – ludowe wierzenia o zwierzętach - Leksykon - Teatr NN

Jana zwierzęta mówią ludzkim głosem. Programy edukacyjne - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl. Starając się wesprzeć nauczycieli w tym trudnym zadaniu Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje od 2013 roku, przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Programy edukacyjne - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl

Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. Zwierzęta w mieście - ptaki i miejska infrastruktura (webinarium Kongresu Ruchów Miejskich) Orthoptera.ch - Home. Ciekawe linki. Ciekawe linki Tutaj pozwolę sobie przedstawić wam linki do najciekawszych blogów i stron, poświęconym owadom oraz innym elementom przyrody.

Ciekawe linki

Blogi: W poszukiwaniu informacji o owadach niezastąpieni są przyrodnicy, którzy poświęcają godziny na obserwowaniu i fotografowaniu tych niezwykłych stworzeń,dlatego warto zaglądać na ich blogi, aby się dowiedzieć wielu, ciekawych rzeczy. W pierwszej kolejności warto zobaczyć, co słychać w niezastąpionym Agregatorze. Tutaj wymienię natomiast kilka, które znam i są godne polecenia. Polskie strony internetowe:

Identyfikacja ptaków. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze - #rozmowywniewycinanymlesie. Żołna. Środowisko na wyciągniecie ręki! Środowisko w Polsce i na Świecie. Motyle dzienne - Izabela Dziekańska, Marcin Sielezniew - (Książka) - Księgarnia Internetowa PWN. Motyle dzienne zawiera obszerną wiedzę na temat motyli Polski. Autorzy prezentują ponad 160 gatunków tych barwnych owadów. Autorzy prezentują ponad 160 gatunków tych barwnych owadów. Opisy ilustruje i wzbogaca ponad 1000 barwnych ilustracji: unikatowych zdjęć i znakomitych rysunków.

Jedyna publikacja tego typu na naszym rynku wydawniczym, polecana dla każdego entomologa i miłośnika polskiej przyrody. Wirtualny atlas roślin: Rozpoznaj roślinę na zdjęciu. Coleoptera Poloniae - Chrząszcze Polski - Strona Główna. O Inicjatywie Coleoptera Poloniae to ogólnopolska inicjatywa naukowa, powstała w ramach Krajowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Tworzą go specjaliści - zarówno pracownicy wielu krajowych instytucji naukowych, jak i pasjonaci entomologii. Współpracujemy też z Polskim Towarzystwem Entomologicznym. Cel i zakres działań. Slimaki nagie w uprawach. Klucz do identyfikacji. Metody zwalczania pdf. Dzieciaki lubią ślimaki. Niby wiemy jak... - Edukacja przyrodnicza i nie tylko - Kasia Skakuj. Ichneumonidae. Spis treści MORFOLOGIA I EKOLOGIA RODZINY ICHNEUMONIDAEGąsieniczniki - (Ichneumoninae)Wszczędotki - (Cryptinae)Kłowacze - (Pimplinae)Sierponie - (Ophioninae)Rozmrowce - (Tryphoninae)LITERATURA Do rodziny Ichneumonidae należą rzadziej duże, częściej średnie lub małe gatunki błonkówek o nogach z 2-członowym krętarzem i dwoma żyłkami powrotnymi na przednich skrzydłach.

Głowa połączona z tułowiem trzonkiem. Czułki niekolankowate, szczeciniaste lub nitkowate składają się co najmniej z 16 członów. Tułów mniej lub bardziej wydłużony. Ryc. 1. Ryc. 2. Mapa Bioróżnorodności: Publikacje. WA058 4010 K16064 Fauna Polski t5. Zawód:Architekt - Ptaki w zderzeniu z architekturą. Ptaki pomimo doskonałego wzroku – najlepszego wśród kręgowców – nie dostrzegają transparentnych powierzchni. Nie chodzi o to, że chcą za wszelką cenę wlecieć do domu czy biura. Widzą one przed sobą dokładnie odbitą w szybie kopię tego, co mają już za sobą – przestrzeni, którą właśnie odwiedziły. W przypadku przeszklonych barierek, korytarzy, zadaszeń, tarasów lub podobnych elementów ptak po prostu nie dostrzega przeszkody. Przy prędkości 40 km/godz. nagłe zderzenie z nieoczekiwaną barierą najczęściej kończy się śmiercią, czemu nie zapobiega nawet próba wyhamowania w ostatnim momencie.

Niewidoczny problem? Każdego roku na całym świecie w wyniku kolizji z transparentnymi powierzchniami giną miliardy ptaków. Niemal każda szklana powierzchnia może stanowić dla ptaków zagrożenie. Untitled. WA058 3440 K1868 Atlas motyl DyakowR. 115.montagusharrier cpygargus. Klucz do siewkowców jesienią WMS 2020. Większość ludzi nie ma o nich najlepszego zdania. To podobno od nich pochodzi SARS-CoV-2, powodujący COVID-19, tymczasem to bardzo pożyteczne i potrzebne ssaki. Nietoperze, bo o nich mowa, w większości są naszymi sojusznikami. Wystarczy powiedzieć, że jed. Drogi Użytkowniku, przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszych serwisów. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Przejdź do serwisu" lub "X"), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych przez naszych partnerów reklamowych dla celów opisanych poniżej.

Jeżeli chcesz podjąć tę decyzję przy innej okazji, to kliknij w przycisk "Przypomnij później". Stosowanie plików cookies i innych technologiiWraz z naszymi partnerami stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: Zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stronUlepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznychPoznanie Twoich preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisówWyświetlanie spersonalizowanych reklam, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

Facebook. Fakty i mity o burzach. Zdjęcie Tygodnia. Zachód słońca za dmuchawcem - Bartoszyce. Najwięcej polubień w ostatnim tygodniu naszego konkursu fotograficznego uzyskało zdjęcie Izabeli Szewczyk pokazujące dmuchawca za którym zachodzi słońce. Tym samym stało się Zdjęciem Tygodnia. W sto siedemdziesiątym drugim tygodniu fotograficznego konkursu/zabawy najwięcej polubień, bo 183 (do 27 maja 2020 r. do godz. 7:30) uzyskało zdjęcie Izabeli Szewczyk. Webinary Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Przedstawiamy uzupełniany systematycznie zbiór nagrań i prezentacji z webinarów, jakie realizujemy od początku pandemii koronawirusa, żeby pozytywnie i z korzyścią wykorzystać czas izolacji. Manual de identificacic3b3n en el campo del c3a1guila real mediterrc3a1nea 1. MTO - Obserwacje ptaków. Węże w Polsce - część 1: zaskroniec (Natrix natrix) Węże w Polsce - część 2: żmija zygzakowata (Vipera berus) Węże w Polsce - część 3: Gniewosz plamisty (Coronella austriaca) Węże w Polsce - część 4: Wąż eskulapa (Zamenis longissimus) Atlas piskląt i podlotów – Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne.

Autor opracowania: Ewa Szumakowicz. DOC832271e17cba170f92c63482c08b4a31. DOC6aabd35f7b1e967c35afd5fa6eb39a68. OTOP Zblizmy sie do ptakow Lekcja3. DOCd917c46464ca9a2ee89230c0b724f92b. DOC6ead3c2efe18ed2eeab737a020167a62. Znalazłem pisklę! Co powinieniem zrobić? Ludzie z Pasją - III NOC SÓW w Ostrowi Mazowieckiej - wykład i quiz. Pdf. Dzięcioły. Polskie pszczoły. 1. Pszczoła miodna. Polskie pszczoły. 2. Pszczolinka ruda. Przewodnik przyrodniczo turystyczny Wyżyna Miechowska. Untitled. Ornis Polonica. Ornis Polonica 2020, 61: 1–13 Wybrane gatunki ptaków lęgowych OSO Bagienna Dolina Narwi w latach 2011 i 2012 oraz zmiany ich liczebności Tomasz Tumiel, Paweł Białomyzy, Grzegorz Grygoruk, Michał Korniluk, Piotr Świętochowski, Marcin Wereszczuk Abstrakt: W latach 2011 i 2012 przeprowadzono inwentaryzację wybranych ptaków lęgowych na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony Bagienna Dolina Narwi PLB200001 obejmującego Narwiański Park Narodowy wraz z otuliną (234,7 km2).

W porównaniu do lat 80. i 90. XX wieku wykazano spadek liczebności lub zanik większości gatunków związanych z siedliskami wodno-błotnymi. Słowa kluczowe: ptaki wodno-błotne, Narew, Narwiański Park Narodowy, zmiany liczebności, Obszar Specjalnej Ochrony. Skarbnica Zdrowia - Propolis - Sądecki Bartnik. Propolis czyli kit pszczeli. Bez kitu! Jedyna taka noc w Polsce! Sowy SOS - Stowarzyszenie Ochrony Sów.